28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

HISTORIE: Antarktidu objevili Polynésané

Analýzy maorských pověstí posunuly objev Antarktidy před rok 700. Polynésané předběhli Evropany v objevování ledového kontinentu o víc než tisíc let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 19.6.2021 15:51

Příjemné počtení.

Jelikož se ví, že pivko kvedlali i Egypťané, tak mi vychází, že Maorové "ten led dole/na jihu viděli".

Vidám obsluhovatele radiopojítek, kteří přečtením Pythagorovy věty dojdou k závěru, že ji ten pán opsal od nich. Dneska.

J. Vorlický 19.6.2021 14:31

Kdo objevil Polynésii?

J. Vorlický 19.6.2021 15:04

No, dobře, to bylo snadné.

Já mám dost práce na to, abych zkoumal kdo ,opravdu ́ objevil Antarktidu. Ale, když už, tak už: Kdo objevil Evropu? Hmmm?

J. Jurax 19.6.2021 18:37

Musíte ve své otázce specifikovat, pro koho ten kdo tu Evropu objevil.

Třeba pro Chetity, Kartágince, Mongoly, potažmo Číňany ... :-)

J. Vorlický 20.6.2021 10:48

No, berete celý článek příliš vážně. Článek není ničemu přínosný. Stejně jako můj příspěvek. Nemusím nic specifikovat. Evropu tedy objevili, kdo? No přece Evropané, ne?;-)

Stejně jako že ,Čechy ́ objevil praotec Böhme. Hodí se to. Někdy více, někdy méně. Jako Československo jsme měli [>-], a teď jen jako ČR [>-] máme furt. To když Slováci znovuobjevili svůj stát, aspoň to tou vlajkou dali najevo. Teď je otázka, když už to je jasné s Evropou, kdo objevil Bohemii? Myslím, že nebude spor o názvu, nebo ano? Morava to má jednodušší, aspoň se svým názvem. A kdyby měla padnout otázka, pro koho byla Bohemie objevena, tak pochopitelně myslím Čechy.

J. Jurax 20.6.2021 12:23

No, po mém soudu článek přínosný je. Přinejmenším zvyšuje mne a doufám i Vám informační potenciál.

J. Jurax 20.6.2021 12:25

... zvyšuje mně ....

Z. Lapil 20.6.2021 17:37

Evropané Evropu rozhodně neobjevili, jelikož tu jsou/byli doma. Stejně jako Ameriku neobjevili Indiáni a Čínu Číňani.

Neboli abyste něco objevil, musíte se vydat jinam, než je tady.

J. Vorlický 20.6.2021 21:35

No tak pozor. Ameriku, co jsem čet, vobjevili indiáni, akorát si tak určitě neříkali, a hlavně to neřekli nikomu že ji vobjevili. To až potom Columbus, tento všude vyzvonil, byť i von byl trochu vedle (tedy docela dost), proč myslíte, že se indiánům říká indiáni? A to dlouho potom co ji vobjevili voni, co jim říkáme indiáni. Vono vlastně tvrdit, že Ameriku vobjevili indiáni je takový vošemetný, co když tam někdo před nima?

Co se týče toho ,tady ́. Jak sme se sem dostali, nebo sme tu byli dycky? A pak eště kdo tu byl dycky, hmmm? As tou Bohemií je to jak? To jako Bohemii objevili bohémové, jo?

V. Malý 19.6.2021 13:25

"moderní historie nebere na polynéské zdroje zřetel" nebo moderní historie nebere polynéské zdroje na zřetel?

J. Jurax 19.6.2021 18:20

Spíš to první ...

L. Beneš 19.6.2021 13:19

Vidíte, jak významně ten novozélandský národ přispěl k rozvoji civilizace. A za to ho naše tanečnice, jak jsem se dočetl, rasisticky urážejí tím, že napodobují jeho tance. Proto by se mělo zakázat napodobování všech tanců cizích národů a z divadelních jevišť stáhnout např. operu Carmen, kde někde napodobují španělské flamengo. Rovněž by se mělo zakázat tetování na stehnech a pažích českých paní a dívek, protože tetování je součástí maorského kulturního odkazu. A nadto proč hyzdit krásné dívčí stehno odpornou tetováží?

V. Malý 19.6.2021 13:24

Na ferrari se nemaluje.

M. Pivoda 19.6.2021 10:02

Článek je docela zajímavé čtení. Děkuji.

Ke znovuobjevení dochází (a bude docházet) nejen v oboru geografie, ale určitě i v oboru technologií.

Na závěr si zde dovolími zmínit něco neseriózního, spíše vulgárního. Omlouvám se za to, ale musím. V době mého studia Střední průmyslové školy, jsem se totiž doslechl, že telefon fakticky objevil již ruský vědec Telefonovič. Jak? Strčil si jeden konec drátu do své řiti a druhý konec do ucha, a? A uslyšel ".ovno"!

J. Dlouhy 19.6.2021 16:56

...a televizi objevil jakysi Televizorov.

Kdyz prenasel obraz z mistnosti do mistnosti...

F. Navrátil 19.6.2021 9:47

Má to stejný význam jako tvrzení, že Antarktidu objevili Nibelungové nebo kníže Sámo.

J. Jurax 19.6.2021 18:25

Nemá. Objevení Antarktidy Nibelungů či Sámem se nedá doložit ani ústní slovesností. Kdežto u těch Polynésanů ano, přinejmenším podle článku, pod nímž diskutujeme.

A ovšem - chleba levnější nebude, jestli hodnotíte význam takto ... :-)

J. Pokoutný 19.6.2021 9:15

Docela by mne zajímalo, jak se stejné pasáže z těch Maorských legend překládaly tak před 80-100 lety. Jinak je to jen opožděné opakování vyprávění o tom, jak Číňané obepluli celý svět, které se po velkém humbuku potichu vytratilo, nebo jiný "nejnovější objev", jak vládce západoafrické říše (tuším, že Mali) vyslal na západ 20,000 mužů a vrátil se jeden. Že tam nebyly žádné pořádné přístavy? To nic. A Kleopatra byla černoška, když se narodila v Africe.

R. Langer 20.6.2021 6:02

Černoška? Snad Afroafričanka, ne? ;-D

R. Polášek 20.6.2021 8:37

No, Číňané v Kolumbově době dopluli na svých objevitelských cestách až k Arabskému poloostrovu, to je myslím už jednoznačně dokázáno. Údajně až do východní Afriky až k jižnímu africkému cípu. Taky se dostali velmi blízko až k Austrálii. Jenže potom v Číně v paláci tehdejšího čísaře převládla politická klika zaměřená na vnitrozemí Číny, na zdokonalování třeba systému vnitrozemských čínských kanálů a čínského zedmědělství a myšlenky objevitelských zámořských výpravy byly opuštěny.

Což je ve zajímavé z pohledu budoucího historického vývoje, protože čínské lodě byly podle všeho až třikrát delší a větší než byly lodě Kryštofa Kolumba nebo lodě Mahagalese, který jako první obeplul svět a dokázal tak, že zem je kulatá. Vypadá to, že kdyby se Čína rozhodla pokračovat v těch expanzích a nezaměřila se jen na zdokonalování vnitřních věcí, tedy defakto stagnaci, mohla by snadno v objevitelských cestách a v dobývání kolonií pokořit Evropu a být už tehdy jako jedna ze světových velmocí. Takhle Čína, která obrátila expanzi a hledání nového za vylepšování a zdokonalování toho, co už bylo objeveno, byla v 19 století sice relativně prosperující , ale technicky velmi zaostalou zemí. A mohla být tak evropskými zeměmi, hlavně Anglií ekonomicky zničena nuceným dovozem opia a vysátím drahých kovů do Evropy. A moderními evropskými zbraněmi vojensky poražena v opiových válkách a povstáních.

Trochu mně to dnes připomíná stagnaci Západu prosazovanou zelenými.

P. Zeman 19.6.2021 7:01

Objevení Antarktidy maory má stejnou vypovídající hodnotu asi jako česká historie o praotci Čechovi ve Starých pověstech Českých. Ano - možná to tak bylo, možná vůbec. Dělat z dějepisu guláš a progresivisticky míchat doložitelnou historii s mýty a pověstmi asi nebude ten nejlepší nápad. A když do toho guláše přidáme ještě “alternativní” západní levičácké pitomosti (týká se to i bajek v jiném gardu z východu), tak je to papu na zblití.

P. Pepax 19.6.2021 8:29

R^

V. Pavelka 19.6.2021 9:14

Silně pochybuji že by se Maorové pustili na svých kocábkách, do pásu řvoucích čtyřicítek , stačilo se potkat s nějakým ledovcem , a bylo jim jasné že tam jim pšenka (taro) nepokvete , tak co by tam dělali ..?

Š. Hašek 19.6.2021 17:23

Skromně upozorňuji, že Maorové to měli za humnama. Nepotřebovali letenku. Nebáli se bouřek jak naše televize.

Kocábka je relativní pojem!!! Viděl jste tu kocábku v Barceloně??? Doploula sakra daleko. Ministr dopravy kteréhokoliv státu brusele (i nebrusele) by Vám dnes nedovolil ani si koupit prkna na obšívku (na žebra).

Prostě tam byli. Nerozhoduje, jestli to zaznamenal nějaký gůgl. Minimálně na to čučeli opodál.

Byly doby, kdy se chlapci nedrželi máminých sukní. A děvčata vybírala hlavně z těch, co byli dál od těch sukní.

Zkráceno.

Pro mnohé muže je řvaní živlů večerní televizní novelou.

:-);-)