28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

HISTORIE: 30. únor

Nabyl jsem ale podezření, že ohledně důvodu, proč si kalendář komplikujeme občasným přidáváním jednoho dne navíc, panuje jakási míra nejistoty. S křížkem po 29. únoru tedy přináším pár poznámek a vysvětlení týkajících se přestupných roků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 3.3.2016 14:00

Děkuji.

Já bez diáře ani ránu, už slabší softzboží/hardzboží často tam gumuju.

Ale teďkonc nevím, jestli to bude směroplatný do Vánoc.

S. Ševeček 3.3.2016 13:42

Stačilo by rozdělit rok na 12 měsíců

po třiceti dnech a jednou za šest roků vložit jeden Den Světovo-Amerického přátelství.

Š. Hašek 3.3.2016 14:06

Re: Stačilo by rozdělit rok na 12 měsíců

Nikoliv. To jest naproatý nesmysl!! Mein Gott!!!

Kalendář bude vyhlašován online přes čipy pod pletí (u blondýnek), pro ostatní pod koží.

Pamatujete v rádiu stav vody OhřeLouny, které jsme si poslechli u snídaně?! Já si to tedy psal, protože bez toho bych netrefil ani na tramvaj.

B. Volarik 3.3.2016 5:09

Oceňuji zajímavé vysvětlení kalendářních skotačinek.

Horší je to s posunováním času. Tady v Americe, a teď už iv Čechách se blbne s tím letním časem, že aby se cosi ušetřilo....nevím jak....je to otrava.

P. Sulc 3.3.2016 12:20

Re: Oceňuji zajímavé vysvětlení kalendářních skotačinek.

otrava to je, ale drive to alespon bylo soucastne v Evrope i tady. Ale moudry muz Obama to posunul, na jare to je zde derive a na podzim pozdeji. Ale pry v Arizone se cas nemeni, maji stale jen jeden. Rozumni zakonodarci i guverner.

J. Skála 3.3.2016 4:04

Technická:

U délky tropického roku, vyjádřeno ve dnech, Vám na třetím desetinném místě vypadla jednička. Jako kluka mne tatínek učil, že je to 365,2422, takže mne to hned trklo.

P. Dvořák 3.3.2016 2:43

Před několika desetiletími byl dokonce v OSN nový kalendář.

Každé čtvrtletí by bylo stejné a měsíce by měly 30+31+30 dnů. To je 13 týdnů za čtvrtletí, 52 týdnů a 364 dnů za rok. Jeden den v roce – dejme tomu ten první, by byl „vypuštěný“, aby to vycházelo na 365 dnů. Bylo by pracovní volno. Jednou za čtyři roky by „vypuštěné“ dny byly dva. Z hlediska plánování, statistiky apod. téměř ideální. Také by odpadlo prapodivné číslování týdnů, kdy např. letošní 1. a ž 3. leden vůbec není počítaný jako 1. týden nového roku, i když v minulosti tomu tak bývalo, přestože týden není úplný. Konec roku byl označován jako 53. týden, i když pochopitelně ani ten nebyl úplný.

Od samého začátku to však narazilo na nepřekonatelný odpor byznysmenů, kteří by na tu svoji X-tou miliardu na bankovním kontě museli čekat právě o ten jeden „vypuštěný“ den déle.

Kalendář samozřejmě nebral v úvahu různé ramadány a podobné pitominy. Týkal se pouze civilizované části světa.

J. Skála 3.3.2016 4:17

Re: Před několika desetiletími byl dokonce v OSN nový kalendář.

Samozřejmě tato racionalizace kalendáře nikdy nemůže projít, protože je příliš rozumná. Z odmítnutí bych ale tentokrát nevinil jen machometány. I ta "naše" církev by měla problémy s velikonocemi a tím pádem se všemi pohyblivými svátky. Tedy ne problémy: Nemohla by cvičit s miliony lidí na celém světě tak, aby poklekali tehdy, když jim to nařídí.

P. Princ 3.3.2016 16:08

Re: Před několika desetiletími byl dokonce v OSN nový kalendář.

Návrh tohoto kalendáře předložil astronom Camille Flammarion v roce 1887 Francouzské hvězdářské společnosti. Nově pojmenoval také měsíce : Pravda, Věda, Moudrost, Láska , Krása, Lidskost, Spravedlnost, Čest, Dobrota, Štěstí, Pokrok, Nesmrtelnost.

V originále zde : http://www.astrosurf.com/amis2camille/pages/images/Theubet/8e%20art3p.pdf

Česky : Camille Flammarion : Vědecké zvláštnosti.

P. Sulc 3.3.2016 2:11

Nejvice fascinujici, temer neuveritelne

je to, co astronomove staroveku i stredoveku dokazali bez dalekohledu. Prvni jej zacal pouzivat Galileo, ale Kopernik, Keplerr, atd, ti meli v podstate jen oci, coby opticky nastroj.Je to uctyhodne, tim spise, ze cirkev se na jejich zavery divsla spise jako na nejaky podraz nez na vedecky pokrok.

J. Hruška 3.3.2016 5:54

Re: Nejvice fascinujici, temer neuveritelne

Vážený Pavle, čárky v písku podle stínu pyramid dokáže dělat každý i bez dalekohledu, přemýšlet o nich jen málo kdo. Přírodní zákony jsou dány od Boha s konečnou platností již od stvoření světa. Big bang. Josef.

R. Langer 3.3.2016 10:32

Re: Nejvice fascinujici, temer neuveritelne

Omyl, přírodní zákony jsou logicky dány od Matky Přírody s konečnou platností již od stvoření světa. Big bang. Roman.

P. Sulc 3.3.2016 11:56

Re: Nejvice fascinujici, temer neuveritelne

Podle stinu pyramid ovsem carky delat muzete. Ale delat carky v pisku podle Venuse, Marsu ci polarky pujde dosti tezko. A navic, ty carky asi budete muset par let chranit, abyste poznal rozdil, takze ono to asi bude jinak. A ty prirodni zakony jsou fajn, ale musite je nejdrive poznat. A ten Buh sice dodal Desatero, ale o zadnych prirodnich zakonech nemluvil, asi tehda o nich nic nevedel.

R. Langer 3.3.2016 12:50

Re: Nejvice fascinujici, temer neuveritelne

Nemluvě o tom, že totalitní hovada vydávající se za služebníky Boží na tomto světě ty přírodní zákony často popírali, a jejich objevitele pronásledovali. Zřejmě měl Bůh nad tou pakáží špatný dozor.

P. Sulc 3.3.2016 12:54

Re: Nejvice fascinujici, temer neuveritelne

To mate pravdu, Buh toleroval svym sluzebnikum lecjakou spinu.

J. Hruška 3.3.2016 15:16

Re: Nejvice fascinujici, temer neuveritelne

Doktoři věd Šulc a Langer mají tak daleko k přírodním vědám asi jako jejich duše k Bohu. Bolševická výchova zanechává nesmazatelné stopy. Čest práci. Josef.

P. Sulc 4.3.2016 2:45

Re: Nejvice fascinujici, temer neuveritelne

Hloupy pane, velice hloupy: atheismus existoval davno pred bolseviky. Kdysi mi muj otec vypravel, jak v prvni valce biskupove zehnali rakouske zbrane proti tem italskym psum. Kdyz byl raneny, zajat v italii videl totez , ale obracene. A tak se ptal:jak muze Buh pomahat obema stranam? Cirkev, to je jeden velky podvod. Jinak ty bolseviky jste si uzival spise vy, ja jsem bezmala 50 let z CSSR pryc. A uzivejte si je dale, vzdyt si je volite.A v principu: vy jste netolerantni bigotni hlupak.

Š. Hašek 3.3.2016 14:10

Re: Nejvice fascinujici, temer neuveritelne

Oni nechodili totiž do novoškoly.

Též mě fascinuje, co ti "staroposlouchači učitelů" znali.

Od starého vola učí se orati mladý.