28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

GLOSA: Žijeme v socialismu, demonstrujeme proti kapitalismu

"Spekulujete s naším životem" hlásají transparenty davu před sídlem Evropské centrální banky. Hněv davů se obrací proti finančníkům, bankéřům a politikům. Obviňují je z chamtivosti, z nemravných zisků a z toho, že miliony lidí kvůli nim žijí v chudobě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Blažek 19.10.2011 2:07

Podivné

Autorka: Plky - jak když ryba plácá ocasem: Podle ní všude kolem v Evropě a ve světě je socialismus.  .... Jaké řešení má autorka pro ty lidi, kteří žijí v bídě a nemohou sehnat práci? Socialismus v Československu aspoň ústavou zajistil právo na práci a nezasloužené rozdíly v majetku a životní úrovni nebyly tak obrovské!

V. Prokeš 19.10.2011 6:05

Re: Podivné

Pane Blažku, musím Vám sdělit, že plkáte Vy a ne autorka. Skoro celý produktivní věk jsem v tom, Vámi vychvalovaném socialismu prožil, takže docela dobře vím, jak to za socialismu s tou ústavou zaručenou práci bylo. Velmi dobře si pamatuji, jak bylo nemálo těch, kteří pracovali pouze tím, že chodili do zaměstnání. To co dnes pohodlně zastává jeden, dělali v socialismu tři atp. On ten socialismus je tím pověstný všude na světě. Nedávno jsem četl článek jednoho Čecha, který dlouhodobě žil v Řecku a popisoval v něm, jak se ještě nedávno procovalo ve státní správě v Řecku. Vládnoucí socialistická strana PAOK sliboval při náboru členů do strany, že jim zajistí práci ve státní zprávě, takže se stalo, že 75% státních zaměstnanců se rekrutovalo z řad vládnoucí strany a dokonce tam prý byly takové absurdnosti, že na jedno místo ve státní zprávě byli přijati i dva socialisté. Jeden pracoval půl týdne a druhý další půlku, aba samozřejmě za plný plat, takže se potom nelze divit, že Řecko dopadlo, tak jak dopadlo.

Takže pane Blažku, za takové právo na práci v podání socialistů, které by se Vám určitě líbilo, pěkně děkuji.

B. Rybák 19.10.2011 15:20

Re: Podivné

Nebylo to "právo na práci", ale "povinnost pracovat" v často velmi nezdravém prostředí, za úředně stanovenou, na náročnosti a důležitosti práce dost nezávislou mzdu. Protože komunistická vrchnost mohla služebně používat veškerý státní majetek, bylo její bohatství fakticky srovnatelné jenom s bohatstvím faraonů. Vzhledem k tomu, že evropské státy mají už k dispozici cca 50% vyprodukovaného bohatství a existenčně závislých je na nich už skoro 50% občanů musíme se opravdu obávat Orwellových vizí.

M. Vondráček 17.10.2011 21:59

mv

Hezky a výstižně napsáno.

M. Bílý 17.10.2011 21:39

S článkem souhlasím, ačkoliv nejsem, jak uvádí níže pan Hudzieczek (19:36) kavárenský povaleč.

Hodiny strávené v kavárnách bych za celý svůj dlouhý život odhadl asi tak na jednu hodinu vždy asi tak za pět let (jsem pražák, takže příležitostí mám sdostatek). Vcelku fungující kapitalismus jsem zažil za první republiky. A také následně od počátku nefungující socialismus. Takže snad jen tolik. To, že se lidé začali mít lépe, než věky před tím, způsobil právě kapitalismus.

B. Hudzieczek 17.10.2011 19:36

Mlácení prázdné slámy

Článek je snůškou obvyklých klišé pravicových kavárenských povalečů a zajímavých pokusů o alegorie. Autorka projevila vzácný cit pro ingnoraci historie kapitalismu. Asi žije někde ve vzdušném zámku. Už jenom k tomu trhu - volný trh je teoretický pojem něco jako limita funkce, absolutní nula nebo absolutně černé těleso. V praxi nemůže existovat.

S. Netzer 17.10.2011 20:40

Re: Mlácení prázdné slámy

Tak.

Hloupoučký článeček o ničem.

J. Láníček 17.10.2011 19:08

Ano, velmi jednoduše a srozumitelně napsané,

že se to musí líbit i jednoduchým myslím. Jinak správně, ten pravý nefalšovaný kapitalismus skončil okamžikem, kdy se uzákonila osmihodinová pracovní doba a zaručila jakási nesmyslná minimální mzda a práva zaměstnanců. To se nemělo nikdy stát a dnes jsme byli všichni bohatí a neměli důvod si cokoli navzájem závidět. Ale jak si máme představit tu správnou odrůdu kapitalismu, když ji zatím na vlastní oči nikdo neviděl, jen o ní slyšel nebo někteří četli ? Co se v něm budou mít dobře všichni ?  Vždyť tak měl vypadat i  komunismus, jak máme vědět co je co ? Asi až budou ti schopní zakopávat na ulicích o ty neschopné - bezdomovce a nebožtíky.  Nebo bude ten systém automaticky  generovat jen samá schopná a úspěšná individua, čímž pádem budou všichni spokojeni a zavládne všeobecný klid a mír ? A kde se terazky vyskytuje ten nirvánový kapitalismus věčné blaženosti, že bych to zajel omrknout, bych si přivodil motivaci k usilovnému snažení  tomuto dopomoci ?

M. Šejna 17.10.2011 16:55

Autorka plácá nesmysly

Každá společnost a každý systém musí obsahovat prvky regulace, jinak nastane chaos a zánik. Tak to funguje i v přírodě a tak to funguje i v tržním prostředí. Lidské tělo je regulováno hormony, enzymy apod. Kdyby tomu tak nebylo, organismus by se začal chovat chaoticky a zahynul by. V pojetí autorky tak čistým pravičákem je například rakoviné bujení, zatímco levičákem je imunitní systém.

To samé platí pro společnost. Každému z nás připadá normální dodržovat pravidla silničního provozu. Je to regulace dopravy. Bez toho by vládl na silnicích chaos. Na silnice se tedy chováme levicově a pravicové řidiče označujeme za piráty silnic.

I tržní ekonomika musí mít regulační prvky. Něco zvládne morálka, ale zbytek musí být jasně popsán pravidly a zákony.

Současná nasranost lidí na banky je zcela legitimní. Je zajímavé, že většina lidské ekonomické činnosti je zdaněna. Vytvoříte-li hodnotu, za kterou chcete zaplatit, musíte ji zdanit. V Evropě je to daň z přidané hodnoty. Bankovní činnost ale DPH nepodléhá. Finanční transakce jsou ve své podstatě přidanou hodnotou. Přesto z ní banky DPH neplatí.

Zdanění je určitým prvkem regulace. Pokud banky nemají povinnost zdaňovat své transakce, chovají se jak utržené z řetězu. A je nutné je zregulovat.

D. Seibt 17.10.2011 19:41

Re: Autorka plácá nesmysly

Jste trosku mimo. Myslim, ze problemem je prilisna regulace, ktera zene investory hledat jine cesty. Problemu je vic, ale urcite ne jen to co popisujete vy. Dan z transakci bude jen  promitnuta klientum, niceho nedosahnete a navic pokud toto prosadite jen v ramci EU, tak se budou provadet transakce jinde. Transakce navic neni produkt, to si pletete hrusky s jabkami. To je jako by jste chtel platit DPH na vsechny mezikroky nejakeho vyrobku, pritom ale vite, ze je to jinak.

M. Bílý 17.10.2011 22:12

Pan Šejna uvádí? . Každému z nás připadá normální dodržovat pravidla silničního provozu. Je to regulace dopravy. Bez toho by vládl na silnicích chaos.

Srovnávat systém  DOPRAVA se systémem STÁT nelze! U dopravy je znám počet jejích prvků (není jich tak moc) i počet vazeb (jedno, či obousměrných) mezi nimi. Doprava je proto algorimicky popsatelná a proto i celkem snadno řiditelná a poruchy v systému jsou proto odstranitelné. U  státu  bychom možná počet prvků dali dohromady, byla by to však nepřehledná hromada pojmů, ale je zcela nemožné popsat vazby mezi nimi. Algoritmický popis je vyloučený. Zásahy do tohoto systému jsou dělány převážně metodou pokus omyl a to není nejlepší řešení. Čím více takovýchto zásahů, tím větší chaos. Snad na závěr. Někdy kolem roku 1950 Ludwig von Bertalanffy řekl: Přenášet zásady řízení za systému nižší třídy do systému vyšší třídy je nemožné (a proto i chybné) Doporučuji se seznámit se základy teorie systémů, minimálně v úrovni Systémové analýzy a syntézy.

Š. Hašek 17.10.2011 16:37

ANO.

Jednoduše a srozumitelně napsáno.

J. Kanioková 17.10.2011 15:10

ANO, autorko, naprosto souhlasím se vším, co jste napsala..

Je hloupé, jak mají téměř všichni zadřen pod kůží pejorativní podtext slova - kapitalismus. Přitom je to jen název TRHU. Ekonomika JE prostě trh a rozdíl je dán jen dvěma způsoby nastavení parametrů. Levicové - kde co poregulovat v zajetí přesvědčení, že to může něco ochránit. Blbost.  Naopak to ničí možnosti přirozené samoregulace. Regulace, restrikce, kvoty, předpisy, příkazy, přitvrzované normy, příšerná agenda, kterou nikdo nemá sílu kontrolovat, z toho zkreslené informace a důsledkem naprosto pokřivený trh, prodražování a často kolaps, protože se nedají včas odhalit vážné signály špatné strategie. Téměř znemožněná zpětná vazba a tudíž střízlivé hodnocení okamžité situace. Samočistící mechanismus nemá šanci, takže se většinou vše řeší až ex post, pozdě.

Pravicové - prostě co nejsvobodnější tržní principy, kdy se taky mohou vyskytnout chyby, ale funguje silná zpětná vazba a tudíž i možnost průběžně napravovat chybná rozhodnutí. Samoregulace.

Čistý kapitalismus je už dnes jen chiméra, kterou straší levičáci a jejich odboráři, totalisti se vždy tváří jako humanisté. Dokonce i v USA, Obamovi se podařilo dohnat Evropu, doufám, že mu to voliči spočítají..

„Nepomůžeme chudým likvidací bohatých. Nepomůžeme slabým oslabením silných. Nezvýšíme příjmy snížením zisků. Bratrství neposílíme skrze třídní nenávist. Morálku, charakter a odvahu neposílíme, když lidem vezmeme iniciativu a nezávislost.“ – Abraham Lincoln

"Neupírám socialistům jejich právo na vymýšlení sociálních konstrukcí, na jejich propagaci, obhajobu a na jejich zkoušení na sobě samých, na své vlastní riziko. Upírám jim ale jejich pnávo na vnucování těchto projektů prostřednictvím zákona – mocí – a na to, aby nás nutili platit jim na ně prostřednictvím daní.“ – Frédéric Bastiat

J. Kanioková 17.10.2011 15:14

odkaz

http://www.youtube.com/watch?v=1rTBVdValsU&feature=player_embedded

P. Schuh 17.10.2011 13:18

Zoufalství:

Nějak se v tom ztrácím. Jestliže dnes žiju v socialismu, v čem jsem žil před rokem 1989 ? Myslel jsem, že princip kapitalismu je shromažďovat kapitál formou obchodu tzn. levně vyrobit, draze prodat. To se dnes neděje ?

Nebo to jsou všechno jenom plky o ničem.

J. Kanioková 17.10.2011 15:11

A co ty nekonečné regulace, obzvláště z EU?

P. Schuh 17.10.2011 15:50

Re: A co ty nekonečné regulace, obzvláště z EU?

Co mají regulace=lobing=nahrávání kšeftu určitým skupinám vychcánků společného se socialismem ?

M. Pivoda 17.10.2011 11:35

Léčba transparentností v jakémkoliv společenském systému

Je mi líto, ale mýlíte se všichni. Správnou větu napsal jen pan Rychlý: "... Zrušením trhu tito darebáci z povrchu země nezmizí, jen si najdou jiné cestičky."

Problémy vznikají jak za kapitalismu tak socialismu, pokud věci nejsou transparentní! Transparentnost je jediná možná léčba existující trvalé snahy o zneužívání moci - jak za kapitalismu, tak za socialismu, feudalismu či otrokářství. Teprve při dostatečné transparentnosti mohou nastoupit korekční mechanismy komunitou. Autokorekce komunitou je vždy levnější než jakákoliv byrokratická kontrola.

A pak je tady další důležitá okolnost. Dnes žijeme v technologické době. Proč tedy nevyužít novou technologii například ve prospěch služby veřejné? Viz: http://www.miroslav-pivoda.com-a.googlepages.com/2009v%C3%BDsledkydotazov%C3%A1n%C3%AD

J. Kanioková 17.10.2011 14:05

Tak tomu Vašemu detektoru jsem se fakt zasmála,

věříte, že by pak do politiky šel jediný člověk?

M. Pivoda 17.10.2011 15:51

Jste zcela normální, smějte se dále

Vážená paní Kanioková:

smát se samozřejmě můžete a mám pro vás plné pochopení, protože to u inovací vysokého řádu je obvyklý úkaz. A byl by přímo zázrak, kdyby tomu tak nebylo. Věnuji se problematice inovací asi dvacet let, takže o tom něco vím.

Dle mých výzkumů od roku 2006 na vzorku asi 2000 lidí se ukazuje, že v Česku by byla ochotna jít do politiky v podmínkách plné transparence asi jedna třetina občanů. To je dostatek občanů k výběru všech možných odborníků. Stávající politiky bude tedy možné bez problému nahradit. Určitě se toho dožijete - s úsměvem.

J. Chládek 17.10.2011 11:20

Jednoduchost - základ života.

Paní autorka je zřejmě jednoduššího založení, protože má na všechno velmi jednoduché odpovědi, založené na opakování pitomých manter, kde navíc je spletený kapitalismus, stát a vše dohromady jako když pejsek a kočička vařili svůj blaf. Tedy za prvé, těžko nemluvit o nemravných ziscích, když management velkých bank, které jeho činností (např. prodáváním "produktů o kterých bylo od počátku jasné, že jsou podvodné - nesplatitelné dluhy) byly přivedeny ke krachu, zachránily injekce státu a původci si z těchto peněz vyplatili odměny. Za druhé - kapitalismus není v bezvědomí, ale sakramentsky globálně vitální, se všemi důsledky, jako je přesouvání pracovních míst do oblastí s pracovními podmínkami, které připomínají ruské gulagy(možná až na tu zimu), nesmyslné finanční operace, které záviseji na setinách vteřiny a přinášejí těm, kdo mají třeba superpočítače nesmyslné spekulativní zisky, přižemž se udává, že spekulativní kapitál má 3,7 krát větší hodnotu, než HDP celého světa - k čemu? V konečném důsledku jen k vzniku infalce a fin. bublin které ohrožují samotný chod ekonomiky světa. Socialisté, mají vliv na tento proces asi jako loňský sníh na válku v Iraku. Rozprodej majetku národních států a z toho plynoucí bezmocnost volených vlád,  je dalším ohrožením už tak křehké demokracie. Za třetí - mantra o volném trhu, nikdy neexistoval a všechny úspěšné ekonomiky vyrůstaly v uzavřených podmínkách a až po dosažení určité výkonnosti se otevřely světu za velkého halasu o volném trhu (J. Korea např. atd. - čtěte knihy k věci) nebo využívaly nějaké své výhody, které ostatní země neměly - například vývoz externalit do kolonií a pod. Volný trh bez omezení  je pustá pitomost. Za čtvrté - je to skutečně tak, že když má někdo vydělat, musí jiný prodělat na tom nic nezměníte. A posledení rádoby poselství, kdo jsou to ti, co nám berou peníze? No přesně právě ti proti kterým protestují Američani na Wall Street a Evropané před ECB.  

 

M. Pivoda 17.10.2011 11:45

Začátek dobrý, konec špatný

Pane Chládku: začátek vašeho příspěvku je naprosto správný, nemohlo být lepšího přirovnání než o pejskovi a kočičce.

Nicméně s tvrzením č. 4 naprosto nesouhlasím ("když má někdo vydělat, musí jiný prodělat" - to platí jen v uzavřených systémech a takovým systémem současná ekonomika určitě není). Podívejte se prosím na první článek zde:

https://sites.google.com/site/mirekpivoda/clanky

B. Uhlich 17.10.2011 13:03

Re: Začátek dobrý, konec špatný

No, je to jednoduché ...tak jako platí zákon zachování energie a zákon zachování hmoty...jak současně s tím platí nepsaný zákon zachování peněz... bohužel současná doba se tváří, že peníze vznikají z ničeho a za normální se rovněž považuje, když se peníze v nic proměňují...to co je pro různé účetní jen poměrně pestrá matematika...ale pro spoustu lidí to může být dost velký problém....

Z. Rychlý 17.10.2011 23:59

Re: Začátek dobrý, konec špatný

Jestliže já potřebuji vymalovat a malíř mi to zajistí a já mu za to zaplatil - kdo byl okraden, kdo komu uzmul peníze ?

Pořád nevěříme závěrům prokázaných před 250 lety a stále hledáme kvadraturu kruhu.

P. Fiala 17.10.2011 10:22

Hodnota informací, o válkách a nákladech na ně

Hodnota informací spočívá v příjmu čtenáře a jeho popřemýšlení o obsahu vět a následně o hodnocení, či pouhé vzetí na vědomí, či dokonce zapomenutí či ukončení čtení. Co mi v textu chybí?

Čísla a grafy. Ale o čem by čísla měla být? O skupinách lidí s různými profesemi, různými mocemi ve státní správě, v bankovnictví, v médiích atp. ? Infografika ke skldbě státního dluhu USA diváku ozřejmí, že to není tak "zničující" jak prezentují texty expertů v médiích v ČR.

Chybí nejzákladnější čísla o tvorbě GDP jednotlivých států či uskupení v uniích (Wikipedia téma "G20").

Chybí také vyjadřování církevních hodnostářů ke konání politických lídrů a vojenských magnátů vůči Ethice a jejímu DESATERU. Znáte to NEZABIJEŠ? A viděli jste to foto pana Obamy jak kouká v o-line přenosu na zajíjení, ke kterému dal bezprostřední pokyn? A viděli jste soudy v Hágu s politiky či vojáky bývalé Jugoslávie?

Važme si současného stavu EU, vytváříme o chlup vyšší GDP nežli USA a jsme méně militantní jako USA, i když nás onehdy donutili přispívat více do struktur NATO, či teď to válčení v Libyi. Nejsou to ty finance, které by většina "obyčejných" lidí dokázala využít lépe?

J. Kanioková 17.10.2011 14:10

Panebože..... probuďte se už....

ty vaše závěry vycházející z mylných (starých) informací už jsou fakt trapné

K. Kužel 17.10.2011 7:35

Jasné, stručné, přesné.

Díky za ten článek!

K. Janyška 17.10.2011 7:25

Kapitalismus je jediným možným obsahem lidských myslí, lidských životů i lidského světa. Nikoliv však lidských přesvědčení a lidské vzdělanosti... Dzp.

R. Gramblička 17.10.2011 10:00

Re: Kapitalismus je jediným možným obsahem lidských myslí, lidských životů i lidského světa. Nikoliv však lidských přesvědčení a lidské vzdělanosti... Dzp.

zas jen nic neříkající fráze. a ještě si protiřečí. Přesvědčení je produktem a tedy součástí mysle

Z. Rychlý 17.10.2011 6:15

Celý ten problém vyrůstá

z nesprávné myšlenky, že peníze jsou na světě v omezeném množství, a tudíž když je jeden bohatý, musel zákonitě zmenšit počet peněz u druhého. Peníze nejsou brány jako prostředek směny - lidé stále setrvávají v domění, že počet peněz je omezen, snad pod vlivem již neplatného zlatého standardu.  Tohle je hlavní důvod ke zkratce - oni jsou bohatí, protože nás chudé okradli. Nebo si to otočte - jsme chudí, protože nás bohatí okrádají.

Jistěže bohatí mají mnohem, mnohem snazší cestičku k vydělávání dalších peněz, ale není to na úkor chudých.

Jistěže chudí mají cestičku k bohatsví složitější, ale otevřená je a rozhodně existuje. A hlavně - ti bohatí tomuto snažení nebrání, je to věc nápadu a přemýšlení. Peněz je vždy dostatek, tiskárna vám je natiskne (nebo v současnosti počítač přidá několik řádů) - nápadů, či dobrých myšlenek je zapotřebí.

Trh není od toho, aby vylepšovat morální profil občanů - trh je osvědčený a dobře fungující mechanismus a jeho omezování vede k potížím. Trh není odpovědný za chování účastníků - na eliminaci zlodějů a podvodníků slouží policie a soudy. Zrušením trhu tito darebáci z povrchu země nezmizí, jen si najdou jiné cestičky.

S autorkou ve všem souhlasím.