20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

GLOSA: Větrník, či úložiště

Otázka cui bono, v čí prospěch, zaznívá v detektivkách. Je-li mezi podezřelými někdo, kdo ze zločinu profitoval, věc míří ke konci. V životě to nebývá tak černobílé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Timmermans 14.1.2022 15:15

My na západě v Evropě, máme jen jinou měnu. Jinak muzeme byt zcela blbi a kontinent nam to cele basti. Však, větrníky muzou delat elektriku i kdyz nefouka, my je za statni prachy roztočíme.

Protoze kdyz rozhodne Kominterna ktera to vsechno ridi, Brusel ma prachy z China i Ruska a taky OPEC arabskych olejaru, jeste ze do toho nikdo nevidi.

No, že čehůni věřili vsemu co jsme rekli, to je jejich problem s burzou, burzou topneho dreva, dalkove rizeni energetiky, ted bude rozkvet vseho az rozvezem zbyle zbozi ze skladu a oni vsecko skoupi. Kdyz jsou blbi, tak toho vyuzijem. Ne?!

Kdybyste neco zazili z evropske reality uvnitr zesrane zapadni evropy pred rokem 1989, tak byste chapali o co jde. Nemecko asi nejlepsi, Holandani neskutecny debilove, Rakusaci stejny sraci jako Cesi, nafuceny Britci, Francouzi mluvi vsema recma, ale rozumi jen Fr. a muzeme pokracovat dal. Jak mi byl Klaus vzdy neprijemny jak oseni v riti, tak aspon povida co ma hlavu a patu.

Cesi, uvazujte. Bez vzajemne spoluprace a samostaneho nezavisleho mysleni to nepujde. Zcela nikdo z okolnich statu netrpi altruismem a nebylo tomu jinak driv.

P. Brich 14.1.2022 14:38

Větrník. Na sousedovo zahradě!!;-D

J. Prikner 14.1.2022 12:45

Větrník. OZE (občasné zdroje energie) je pěkná a drahá věc. Větrné turbiny mají tu provozní výhodu, že vítr vane zadarmo (když vane). Je to však jediná výhoda, která by měla vyvažovat řadu nevýhod. Je to tak ? Samotné postavení věže o výšce 150m je investičně drahá věc. Základy věže potřebují obrovskou díru do země o rozloze 2ha , v které se vybudují základy ocelových sloupů, ocelového drátu a betonu, které odolají dynamickému namáhání provozu, Samotná věž je sešroubována z 3dílů kvalitní ocelové trouby, na kterou je nasazena a našroubována vlastní turbina s řídící elektronikou o váze několika tun, na osu turbiny našroubována hlava pro uchycení 3listů vrtule a pak do ní nasazeny 3 listy z balzy/pružného laminátu. Pro odvod vyrobené elekřiny je vykopán dlouhý příkop do něhož je položen tlustý mědný kabel a místa rozvodny pro celou farmu. Samotná věž je tedy investičně velmi náročná. Vlastní provoz je možný při rychosti větru 2-17km/hod, Při vyšších rychlostech se turbina vypíná aneprodukuje. Při vysokých mrazech se též musí gondola vytápět. Při námrazách si též vypíná (namrzlé kusy ledu odletují vysokou rychlostí). Provoz omezují i možné praskliny rotoru, poruchy generátoru a náročná údržba. Teoretická doba provozu je 20let. Co udělat s věží po uplynutí doby provozu je dosud nevyjasněno. Výstavba je omezena hlukem rotorů, nebezpečím havarií rotoru a věže, vzhledem na vrcholcích pohoří. Efektivita je omezena max % (0 - 20) využití a nutností vykrytí nulové produkce jinými stálými zdroji.

Úložiště. Při větší výstavbě JE je nutné vybudovat úložiště produktů jaderné reakce v žulových stabilních masivech. Je to podmínka EK pro JE jako zelený zdroj. Místa Úložiště jsou již vytypována a geologicky ověřena. Budování je standardní hornická práce, která bude stále užívány pro všechny jaderné zdroje. Po vybudování (několik let) bude bezpečně a bez rizik uchovávat jaderné materiály, které budou použity jako budoucí palivo pro JE 4.generace .

K. Gaman 15.1.2022 0:43

K tomu je ještě nutno dodat, že kvůli balze na listy vrtulí se v Jižní Americe ve velkém plundrují pralesy a těží balzovníky jihoamerické.

P. Sura 14.1.2022 12:38

To je pane Fištejne velmi dobrá otázka do referenda. Chcete raději úložiště huboko pod zemí, nebo větrákové pole za barákem ? A na odpovědí typu "Větráky !! Ale někde jinde..." by se dalo konstatovat - "Na to se vás nikdo neptal..."

P. Kubáč 14.1.2022 10:20

Kdysi jsem četl, že kontejner plný vyhořelého jaderného paliva produkuje až 25 kW odpadního tepla. V baráku mám 25 kW plynový kotel na astronomicky drahý plyn.

Takže jestli někdo máte kontejner vyhořelého paliva - já ho beru, omotám ho vodními trubkami a budu s tím topit. ;-)

Z. Lapil 14.1.2022 11:21

Těch 25kW nevím, ale určitě "to" hřeje. Při jedné přednášce se toho dotkla Drábová: odmítla "diváckou" tezi, že je ta věc vhodná do obýváku. Musela by na zahradu, páč je dost velká. O radioaktivitě řeč nebyla, ale paní Drábová je starej poctivec, ta by upozornila, kdyby o něco šlo.

Jen si dejte pozor - chápu-li dobře pojem poločas rozpadu, tak za 4,5 miliardy let se vám ten výkon zmenší na polovinu.

Ale to vás nemusí nijak trápit, protože topení máte dimenzované na tuším dvanáct nejchladnějších dnů v roce; zhruba řečeno, ono to zvládne víc, ale za tu cenu, že budete mít vysloveně "žhavá" topná tělesa.

V. Kučer 14.1.2022 13:50

Pořad o tom jsem sledoval v televizi. Odpad se ukládá do betonových těles, radioaktivitu nevyzařují ale mají stálou teplotu 60 °C. Kdyby to bylo povolené tak by to Dana Drábová používala jako topení.

O. Kaucký 14.1.2022 14:29

Kontejner není betonový a je to v poměru k tomu, k čemu je určený dost složité a drahé zařízení. Strašení ze strany všelijakých „přiboudlých zelených aktivistů” je kapku mimo.

V. Kučer 14.1.2022 17:00

Díky za upřesnění, ukazovali foto, byla to jakási krychle a komentovala to D Drábová. Problém s odpadem je v podstatě vyřešen.

J. Dostál 14.1.2022 21:51

Nejste první, ale nedají.

J. Kalina 14.1.2022 10:06

To jsem tedy blázen, Jak to, že Francie má levnější elektřinu než my? A kdo ještě. Já myslel, že na burze nakupují i oni! Resp asi je možné na burze nenakupovat!

Jenže ono se někomu od nás náramně hodí přes burzu zvednout cenu elektřiny a tuto inkasovat, zvláště když je schopen vyrábět s nízkými náklady.

Když už někdo prosadil emisní povolenky, tak proč nefungují jako dálniční známky, tedy prodává je "český stát" a peníze končí na extra účtě a jsou použity - zneužity na bohulibé cíle, ale aspoň u nás.

L. Beneš 14.1.2022 10:11

Ten někdo, kdo inkasuje, sedí jinde než u nás.

J. Kalina 14.1.2022 10:48

tak oni se ti borci v tomto globálním světě podělí, nemějte strach. Akorát se to svádí na nějakého vnějšího aktéra, ža jako se s tím nedá nic dělat. Asi jako s hranicí na Odře a Nise.

pro pana V.Petra. Psal, vím, bohužel. Také máme snad už schváleno ukládání zmraženého CO2 do podzemí a zavedení se neúprosně blíží.

V. Petr 14.1.2022 10:30

Když se před lety (je to už dost dlouho) zaváděl prodej elektřiny přes mezinárodní burzu, Francie toto ODMÍTLA! Psal jsem tu o tom několikrát.

V. Petr 14.1.2022 9:39

Podotýkám, že úložiště bychom vůbec stavět nepotřebovali. Pokud kupujeme jaderné palivo z Ruska, je Rusko ochotné odebírat vyhořelé palivo zdarma zpět. ALE zakazuje to Brusel!

P. Dvořák 14.1.2022 10:10

Proč píšete Brusel s velkým "B"?

Že si jezdíme pro povely do brusele, přece kromě zeměpisné polohy nemá s městem nic společného.

:-)

O. Kaucký 14.1.2022 14:34

Zdarma zpět by bylo špatně, ono se to palivo nechá znova přepracovat a navíc se očekávají reaktory nové generace a pro ty by se potom mohlo používat..

P. Pepax 14.1.2022 9:23

Zelený úděl chápu vývozci ropy a plynu (arabové a Rusko) jako nepřátelský akt, budou hledat a najdou jiné řešení, no a my v EU zachráníme planetu.

O. M. 14.1.2022 9:12

Úložiště bych bral všema deseti. Mít vhodné pozemky, tak je státu hned prodám.

L. Beneš 14.1.2022 10:12

Já bych se také divil, že úložiště může někomu vadit. Ale uvědomím-li si, že pro řadu lidí je i trojčlenka vysokou matematikou, tak už se nedivím.

J. Nevrkla 14.1.2022 9:00

Napětí s Ruskem šroubuje výhradně západ. Vadí mi především, že jsou zakazovány levné zdroje energie a prosazovany drahé. Že tím pádem zchudneme, staneme se nekonkurenceschopnymi, zaostalými. Před dvaceti vytyčila EU cíl stát se do deseti let nejvíce konkurenceschopným regionem světa. Realitou je , že nejvíce stagnujeme a ztrácíme. A stále těm proklamacím někdo věří. Nechápu.

J. Lukavsky 14.1.2022 17:57

"Napětí s Ruskem šroubuje výhradně západ." Zlatá slova, Západ pyskuje na všechny mírové aktivity Ruska, kupř. přitulení Krymu do široké náruče země "kde tak vólno dýšet čelověk", ba i na pionýrské tábory Zelených mužiků na dovolené u hranic Ukrajiny, prostě váleční štváči. J.L. end

J. Nevrkla 14.1.2022 22:11

Západ by se měl kritický zabývat svým nezadanym bombardováním Srbska, Libye, Sýrie, Afghánistánu, Iráku a nezabývat se tolik tím, že po staletí ruský Krym se po jednoznačnem referendu připojil zpět k Rusku, lidí jsou tam s tím velmi spokojeni, nikdo neválčí. A z toho východu Ukrajiny už muselo 750 tisíc obyvatel utéct do Ruska, už to přátelské zacházení z Kyjeva nesnášeli moc dobře.

J. Nevrkla 15.1.2022 9:11

Hergot pochopte už, že Krym byl po staletí ruský, že ho uměle v rámci SSSR připojil k Ukrajině Ukrajinec Chruščov, že obyvatelé měli ústavní právo na referendum, že ho využili a v drtivé většině to chtěli. A pokud se jim díky zeleným muzikum to referendum bez jediného výstřelu podařilo uspořádat, tak je to jenom dobře.

J. Vágner 14.1.2022 8:50

Tak já ještě dalšího, kdo by bezpochyby měl radost z neotevření Streamu 2 přidám. Už v tuhle chvíli jsou ceny plynu vysoko nad náklady těžby břidlicoveho plynu ve Státech. Z toho přece musí mít radost kde, kdo. Zvlášť ti, co by na jeho těžbě začali vydělávat. A to nejsou úplně bezvýznamni hoši. Vlastní FED.

F. Navrátil 14.1.2022 8:35

Autor zapomněl sdělit, že Rosatom v rámci případné zakázky na dostavbu bloků jaderných elektráren se zavázal odebrat a skladovat vyhořelé palivo. Takže strašit nějakými sklady za vaším domem by bylo vhodné jen tehdy, pokud by byl dostavbou pověřen třeba saudskoarabský Westinghaus.

P. Dvořák 14.1.2022 8:49

S vámi je to těžký. Pořád jste nepochopil, že Rosatom ne, protože Rosatom.

:-)

P. Dvořák 14.1.2022 8:31

Na "zásadní otázku v blízké budoucnosti" bych odpověděl otázkou:

Je vám kus za domem milejších 500 obřích větrníků nebo uzamčený a zabezpečený vjezd do podzemního úložiště, umístěného v hloubce 500 m?

P. Brecík 14.1.2022 8:50

Pánové Dvořák/Navrátil = naprosto přesně. Není co dodat. Fascinuje mne, jak adorují vítr/slunce. přitom je jasné, že ve stř. EU MUSÍ být k dispozici záloha ve výši cca 80% celkové spotřeby. Zima - tma - inverze ..... Výsledná cena "levné občasné energie" je součtem hardveru + úložišť + těchto záloh v pohotovostním režimu. Každému musí být jasné, quo vadis.