29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

GLOSA: Ve stínu chrámu

V pátek jsem slyšel tady v rádiu, že v nějaké anglické katedrále postavili velikánskou klouzačku. Má zvýšit atraktivitu katedrály a lákat lidi dovnitř. Přes den jsem pátral po internetu a našel zmínku, že v katedrále v Rochesteru instalovali minigolf.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lepka 21.8.2019 12:06

Má li být přítomnost dětského hřiště atributem svatostánku,

odpovídá to klasickému, českému pohledu na věc, nejvíc dětských hřišť a prolézaček je u hospod.

J. Kraus 21.8.2019 10:48

Za svoji osobu

měl jsem nevím jestli srdečný, ale jistě citový vztah ke kostelu sv.Jakuba ve Štupartské. Byl vedle pobočné budovy naší školy a strávil jsem v něm mnohou hodinku. Tam se osamělému rozjímajícímu mohlo otevřít mnohé. Energie míst, energie chrámů, zbytková energie generací zbožných lidí, co by se o tom dalo napsat! Už jsem tam nebyl dlouhá desetiletí, je zamčeno a s turisty nebo na mši to není ono. Kdysi, třeba při cestování o dovolené, bylo samozřejmostí v cizím městě zajít nejdřív do kostela. Dnes vše pozamykáno, marná slova, marný pláč.

V. Loula 21.8.2019 10:33

OPsobně mám ohromný vztah k jednomu chrámu,

a to ke chrámu Sagrata Familia v Barceloně. Je to oslava lidského ducha - v tomto případě architekta Gaudího. Stejný vztah jsem měl i k Eifelovce nebo k ponorce vystavené v technologickém parku v Paříži.

Ve všech případech šlo o oslavu lidského ducha, který něco podobného dokázal vymyslet a realizovat.

J. Vintr 21.8.2019 12:34

Re: OPsobně mám ohromný vztah k jednomu chrámu,

Je to především fantasmagorie. Sice zajímavá, ale totálně praštěná.

J. Kanioková 21.8.2019 20:08

Proč ,? Je to nádherná stavba.

J. Vintr 21.8.2019 21:00

Re: Proč ,? Je to nádherná stavba.

Je to naprosto nesourodá změť různých stylů, naplácaných páté přes deváté. Je to sice zajímavé, ale moc esteticky to nepůsobí.

V. Loula 21.8.2019 10:28

Náhodou

citují z článku "Jen toho si všímám, jak se vytratil ten vztah ke kostelu a k věcem duchovním.". Já jsem vztah ke kostelu neztratil. V 60tých letech minulého století jsem studoval matfyz (učebny jsme měli i na malostranském náměstí hned vedle svatého Mikuláše) a právě do tohoto chrámu jsem se občas chodíval učit. Převážně marxismus-leninismus a Dějiny dělnického hnutí, protože bohužel i tyto předměty byly součástí studia matiky a fyziky.

J. Basler 21.8.2019 11:43

Re: Náhodou

jj, a katedra pro "politiku" byla na Malostranském...

J. Sova 21.8.2019 8:53

Vztah ke kostelu

podle Ježíše je tedy špatně?

Mt 6,5 "A když se modlíte, nebuďte jako pokrytci: ti se s oblibou modlí v synagógách a na nárožích, aby byli lidem na očích; amen, pravím vám, už mají svou odměnu. Když ty se modlíš, vejdi do svého pokojíku, zavři za sebou dveře a modli se k svému Otci, který zůstává skryt; a tvůj Otec, který vidí, co je skryto, ti odplatí."

J. Basler 21.8.2019 6:42

Tip na výlet s poznáním

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově, Orlické hory, tam je ten vztah...

R. Langer 21.8.2019 6:21

Hm, já bych se odvážil tvrdit,

že to křesťanství je u nás tak vlažné z toho důvodu, že se u nás (obecně v celé křesťanské Evropě) do těch dětí hustilo úplně stejně jako ten bolševismus. A nedělejme si iluze o oddanosti k Islámu, ten je na tom úplně stejně, ale - zkuste odmlouvat. Stejně jako to bylo před tím s křesťanstvím, než se lidstvo díky osvícenství, Římskému právu a antické kultuře vydalo vstříc civilizivanosti, křesťanství NAVZDORY. Jinak bychom dnes byli přesně tam, kde jsou ti muslimové.

J. Vrzal 21.8.2019 9:03

Re: Hm, já bych se odvážil tvrdit,

ale houby. V souladu s krestanstvim. Nemuzete jako referencni brat rimsky katolicismus vrcholneho stredoveku, ktery byl v naprostem nesouladu s Kristovym ucenim. Minimalne ve veci propojeni moci cirkevni a svetske. To je Kristem zakazano.

Ovsem od 4. stoleti je to v rimske cirkvi poruseno tim, ze je krestanstvi pasovano na statni ideologii. Orientalni krestane s timto nesouhlasili - tedy Kopti, Syrani, Armeni.

Uvedomte si, ze cela reformace, protestanstvi a osvicenstvi byla o navratu ke krestanstvi ciste jako k vire, odstraneni politickeho zneuzivani.

Jinak, anticka ucenost se uchovavala v rimske risi, zvane dnes byzantska, a to predevsim v klasterech. Mnisi utikajici z Male Asie, Balkanu pred mohamedanskou invazi do Benatek ji s sebou nesli.

Mimochodem. Navrat k podstate v islamu se deje dnes. Ta podstata je definovana osobou Mohameda, jez je po vsech strankach v naprostem protikladu s osobou Krista. Proto je islam tak straslivy maler od sveho pocatku a bude jim az do sveho zaniku, ci dokud neoztroci svet.

R. Langer 21.8.2019 9:39

Re: Hm, já bych se odvážil tvrdit,

Možná že je to Kristem zakázáno, ale praktikovalo (a praktikuje) se to i dnes zcela běžně (Polsko). Takže s tím na mě nechoďte. Víra má být zcela soukromou institucí, a ve veřejné správě a řízení státu nemá co pohledávat. Tím neříkám, že ji věřící nesmí vykonávat, ale svoje dogmata ať do toho netahají. A ano, to osvícenství vedlo k tomu, že se Církev svatá od toho vedení státu odtrhla, což bylo zásadní podmínkou vzniku moderní euroatlantské civilizace. U muslimů se tak dodnes nestalo, a podle toho to vypadá. A ano, antická učenost se takto zachovala, aby ji mnozí jiní mohli pro změnu pálit a ničit. Některé knihy má Církev svatá na indexu ještě dnes. A Mohamed je možná v naprostém protikladu s osobou Krista, nicméně to všechno záleží pouze na výkladu, nikoliv na těch osobách. :-(

J. Vrzal 21.8.2019 10:21

Re: Hm, já bych se odvážil tvrdit,

Mno, Mohamed neni o vykladu, ale o nasledovani. Pozor na to.

Pochopte to. Zakladem euroamericke civilizace je

zidovsko-krestanska moralka, recko-rimsky rozum a duvod a kapitalismus. Vse, co do tohoto nepasuje, je bud naivni nesmysl, nebo totalitarska zhovadilost - jedno, zda je to jednou zhovadilost vyplyvajici ze spojeni cirkve a statu, ci z jine, vselijak maskovane totalitni ideologie.

Jinak, napr. ti Syrani nikdy zadny stat nemeli a sirili evangelium vyhradne slovem a v mistnich jazycich. Po Arabskem poloostrove, Sokotre, v JZ Indii, dale s misiemi v stredni Asii, Cine. Dodnes vetsina Mongolu pouziva syrske pismo.

On i ten Konstantin (Konstantin a Metodej) svuj napad se sirenim Pisma v mistnim jazyku nemel jen z vlastni hlavy. A budme radi, ze se mu podarilo presvedcit rimskou cirkev, aby prijala i jine jazyky nez jen latinu, hebrejstinu a rectinu.

R. Langer 21.8.2019 20:00

Re: Hm, já bych se odvážil tvrdit,

Já to právě chápu velice dobře...

J. Vintr 21.8.2019 12:39

Re: Hm, já bych se odvážil tvrdit,

Církev nikdy žádný stát nevedla. To světská moc zneužívala církev. Světská moc potřebovala vždycky nějaký komunikační kanál na ovlivňování poddaných a do vynálezu knihtisku a všeobecného rošíření gramotnosti byly kazatelny kostelů jedinými "sdělovacími médii" jimiž bylo možno oslovit lid. Jakmile světská moc získala možnost předávat svou propagendu lidem jinou formou, začala se s církví rozcházet.

J. Sova 21.8.2019 13:12

Re: Hm, já bych se odvážil tvrdit,

Kdo tedy vedl papežský stát?:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pape%C5%BEsk%C3%BD_st%C3%A1t

J. Vintr 21.8.2019 13:31

Re: Hm, já bych se odvážil tvrdit,

Církev vede "papežský" pidistát na pidiůzemí s pidi armádou a téměř s žádným obyvatelstvem. V minulých dobách byl sice větší, ale byl stale víceměně plně závislý na světské moci okolních států. No a co má být?

R. Langer 21.8.2019 20:03

Re: Hm, já bych se odvážil tvrdit,

Tak proč s tím ta cirkev, co s tím tak nesouhlasila, nic nedělala? Protože to, co tvrdíte není pravda. Bylo to přesně naopak, církev ovlivňovala cíleně všechno a všechny.

J. Vintr 21.8.2019 20:17

Re: Hm, já bych se odvážil tvrdit,

Přemýšlejte hlavou. Církev neměla nikdy žádnou armádu ani jiný mocenský prostředek, aby mohla světskou moc k něčemu nutit. Mocní tohoto světa by se ve svých choutkách nenechali ovlivnit nějakými náboženskými příkazy. To, že formálně všichni (někdy) poslouchali papeže a církevní hodnostáře, byla jen taková nepsaná dohoda o pravidlech hry. Na druhou stranu světská moc velmi často prosazovala své záměry skrze církevní hodnostáře. Biskupy dlouho jmenovali panovníci a i volba papeže byla ovlivňována světskou mocí. Jednou si takhle soupeřící panovníci dokonce nanominovali dokonce tři papeže současně. To, že církev něco ovládala, je prostě pitomost. Ta mohla působit jen na úrovni morální a to ještě omezeně. Ale i to stačilo na postupné kultivování politiky. Když se podíváte, jak se třeba u nás vraždilo v panovnických rodech za Přemyslovců a srovnáte to s pozdějšími poměry, tak je tam obrovský pokrok.

J. Vintr 21.8.2019 13:51

Re: Hm, já bych se odvážil tvrdit,

Pletete si víru s institucí, zvanou církev. Individuální víra jednotlivce nemá prakticky žádnou možnost měnit společnost. To, že v Evropě působila po mnoho století katolická církev, je jednoznačně nejdůležitější předpokladem vzniku dnešní civilizace. Církev byla po většinu času jedinou nositelkou vzdělání, propojovala politicky celou Evropu, mírnila mocenské choutky světských pánů a nastavila obecně uznávanou morálku. Největší zlo v Evropě napáchaly takzvaně reformní sekty, odtržené od katolické církve, které se staly záminkou pro takzvaně náboženské války. S osvícenstvím se jděte vycpat, to byla trapná epizoda v dějinách, kdy si takzvaní intelektuálové mysleli, že všechno vyřeší rozumem. Mimochodem produktem osvícenství byla i krvavá Fransouzská revoluce a třeba "osvícenský" panovník Josef II má zásluhu na zničení velké části literárního odkazu minulosti, uchovávaného v klášterních knihovnách.

J. Sova 21.8.2019 14:24

Re: Hm, já bych se odvážil tvrdit,

Na ideách osvícenství vznikly Spojené státy a jejich ústava.

J. Vintr 21.8.2019 14:47

Re: Hm, já bych se odvážil tvrdit,

Jak víte že právě na nějakých ideálech "osvícenství"? Řekl bych, že otcové zakladatelé Spojených států amerických chtěli především založit stát, který neopakoval chyby evropských států a byl pro dobrý a spravedlivý pro jeho občany.

J. Jurax 21.8.2019 14:40

Nesouhlas.

Jednotlivé teze diskutovat nebudu, bylo by to nadlouho a není tu prostor.

R. Langer 21.8.2019 20:05

Re: Hm, já bych se odvážil tvrdit,

Nepletu. Tím se ohání každý, ale skutek utek. Žádný bůh nesídlí v modlitebně, ale všichni tam musí...

J. Vintr 21.8.2019 20:21

Re: Hm, já bych se odvážil tvrdit,

Asi nevíte o náboženství vůbec nic. Křesťanství je zcela dobrovolná záležitost a nikdo nikdy nikam nemusí.

J. Vintr 21.8.2019 12:11

Re: Hm, já bych se odvážil tvrdit,

U nás už minimálně sto let nikdo do nikoho křesťanství "nehustí". A s tím osvícenstvím, římským právem, antickou kulturou a tím, že se naše civilizace dostala tam kde je navzdory křesťanství, to máte hodně, hodně moc popletené. Zkuste si zjistit jak to skutečně bylo.

J. Krásenský 21.8.2019 5:21

odpovědí je

aggiornamento - "aneb co se stane se solí, ztratí-li svou slanost". A my jsme "svou slanost" ztratili.