28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

GLOSA: S epidemií turistiky

Bylo by zajímavé, kdyby sociologové či jazykovědci zkoumali, jak se vyvíjejí pojmy cestování a dovolená. Ještě začátkem zimy by to nikoho nenapadlo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. M. 7.8.2020 11:38

Kam? Přeci na chatu nebo chalupu!

J. Jurax 7.8.2020 14:36

Musíte ji arciť mít ... :-)

A. Poláková 7.8.2020 9:09

Nu ochránci přírody bijí na poplach a stavějí zátarasy i v tak odlehlých končinách jako je Slavkovský les. Na otázku cože to,mi odpověděl odpovědný stařík,že nápor turistů je strašný (bylo nás tam asi 8),nikdo nejezdí k moři a všichni se courají doma. Katastrofa. Což se takhle zamyslet nad přemnoženou spárkatou zvěří a divokými kanci a být vlídnější k rodinkám s dětmi,které si budují svůj vztah k rodné zemi. Když si vzpomenu na nesmírně vlídné přijetí v chráněných územích Skotska, je mi smutno, tím spíš, že jsou to dnes končiny pro mne nedostupné.

J. Anděl 7.8.2020 8:13

Je to zajímavé téma a jistě by si ho měli občané řešit na obecních úrovních. A tam, kde je to trápí, nepochybně budou, nebo se o to budou snažit. A pokud někde narazí na problémy, že jim to legislativa neumožňuje či omezuje, tedy třeba půjdou za svými poslanci a senátory.

Zajímavá je citace o socialismu a Sněžce od pana Fendrycha. Řekl bych, že záleží na tom, komu Sněžka patří. Jestli má soukromého vlastníka a stát ho doposud nutil k tomu pouštět tam lidi zadarmo, pak to pan Fendrych formuluje správně. Pokud soukromého vlastníka nemá, pak to, že lidé za vstup neplatí, není myslím žádný "socialismus" a připadalo by mi hodně zavádějící psát, že je.

A mám názor na to, zda regulovat turistiku na celostátní (či vyšší) úrovni? Mám. Uznávám, že stát vyhlašuje ochranné zóny, kde je regulovaná návštěvnost a chování a připadá mi to (ten princip) rozumné. Jen takovou regulaci mám problém nazývat "koncem socialismu".

A že masy lidí rády cestují na známá místa, přičemž i díky internetu, sociálním sítím a webovým mapovým službám se známými snáze stávají místa donedávna neznámá a málo navštěvovaná? Takže je pro místní stále těžší a těžší mít někde ten svůj kopeček, na který chodí na procházky a nepotkají tam (ani o víkendu či svátcích) ani živáčka?

Tak s tím nevím, co udělat. Možná nebrat si cestou tam s sebou mobil, aby se o tom místě Google nedozvěděl ;-D.

V. Svoboda 7.8.2020 7:14

Je u nás, bohudík ještě mnoho krásných míst, kde turista potká za celý den maximálně 10 lidí

P. Dvořák 7.8.2020 7:53

Hlavně mlčte!!!!!!

Nebo tam za týden potkáte minimálně 1 000 lidí.

J. Jurax 7.8.2020 14:39

Nesporně.

Ono nakonec stromy, pokud je nesežral kůrovec, jsou všude stejný.