28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

GLOSA: Naivita, nebo hloupost?

Zdá se, že lidstvo je nepoučitelné a musí stále opakovat své chyby. Generaci za generací, jako ti lumíci. Vše bylo trochu zbrzděno jadernými zbraněmi, ale zdá se, že nám již pomalu otrnulo a budeme opětovně tahat čerta za ocas.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 19.12.2014 9:26

Autore, celá situace není zapříčiněna tím,

že by Rusku někdo ubližoval, nutil ho něco platit (naopak - ČR mu odpustila 70 mlrd. státního dluhu) nebo ho nějak ponižoval. Jen všechny národy a státy okolo mají dost ruské arogantní imperialistické politiky - proto s ním nechtějí mít nic společného a své politické, ekonomické a obranné (nutné!) mechanismy se snaží vázat jinam, na demokratické partnery. Byly to státy střední a vých. Evropy, Pobaltí atd. - no a teď už i Rusům bratři nejbližší (před WWII ruskou genocidou částečně vyhlazení) Ukrajinci. Na ruské imperiální politice se od dob carismu nezměnilo zhola nic. A pokud tomu nevěříte, pusťte si na youtube třeba oslavy 9.V.2013 v Moskvě. Nechybí oslovení továrišč, nechybí ani vlajka se srpem a kladivem. Nic nového se nenaučili, nic starého nezapomněli, nic nepochopili.

J. Kanioková 18.12.2014 21:39

No... jako vždy...

“aby mu ta koza chcípla, a ať se mám třeba mizerně, hlavně jen když ten druhý na tom bude hůř.”

J. Kanioková 18.12.2014 21:40

To platí k velké části diskutérů, ne k článku

J. Pražák 18.12.2014 19:25

KONEČNĚ se někdo osmělil napsat pravdu!

Eurohujerští novináři nejsou schopní pochopit širší souvislosti a uvažovat několik tahů dopředu. Co by bylo, kdyby se Rusko rozpadlo? Vacuum by nezůstalo, ale do liduprázdného území - 17 mil. km2, 8 obyvatel/km2 by se dostali jiní. Podívejte se na mapu a odhadněte, kdo by to byl. Pak by se v EU ještě v dobrém vzpomínalo na bývalé klidné časy.

P. Mach 18.12.2014 18:38

Když jsem začal článek číst chtěl

jsem autorovi pouze vzkázat, že než se příště pustí do sepisování svých elaborátů, tak by si měl nastudovat něco z historie či ekonomiky, aby se příště neztrapňoval. S postupujícím textem mi však bylo stále jasnější, že v tomto případě se nejedná o pouhou autorovu neznalost, že se jedná o to, že autorova vylízaná palice byla zaplněna kremelskou propagandou, kterou zde následně šíří.

Ale zpět k těm hovadinám, které autor s klidem vypouští z držky, případně z klávesnice.

Za prvé, hyperinflace v Německu nastala těsně po první světové válce kdy po Hitlerovi ještě dlouho nebylo vidu ani slechu. K nástupu Hitlera došlo až po velké hospodářské krizi, která s hyperinflací a prvoválečnými reparacemi neměla absolutně nic společného.

Za druhé, hitler žádnou prosperitu nezajistil, krize v době jeho nástupu byla u konce. Naopak jeho politika by německo přivedla do značných ekonomických problémů, kdyby nevypukla válka. V tomto je hitler putinovi velmi podobný, putin žádnou prosperitu rusku nepřinesl, za vším stojí vysoké ceny ropy a plynu, naopak putinova politika (vyhnáním západních investorů počínaje, a obrovskými výdaji na zbrojení na které rusko nemá konče) zásadně ruskou ekonomiku poškozuje.

Za třetí, hyperinflace je zcela něco jiného než propad kurzu měny.

P. Mach 18.12.2014 18:50

Re: Když jsem začal článek číst chtěl

Za čtrté, nikdo rusko nedestabilizuje, a pokud tak je to leda sám zločinec putin svou hovadskou politikou. (jak je uvedeno výše.)

Za páté, USA nikoho nedestabilizovaly, Irák, Libye, Afghánistán, atd. to byly režimy v rozkladu, ve kterých by bez zásahu USA došlo ke scénáři alá Sýrie, tj. k totální genocidě. Zvlášť hovadské je tvrzení o "prosperující a klidné Libyi". O vládci, který ropnou velmoc dovedl k třicetiprocentní nezaměstnanosti, absolutnímu nedostatku základního zboží, rozvratu infrastruktury a nakonec k povstání, by něco takového z držky mohl vypustit jen vylízaný bIbeček.

Za šesté, že autor bez uzardění agresi ruska vůči Ukrajině, kterou si rusáci řeší svůj mindrák vydává za nějaké "štouchání do ruska" by bylo zarážející, pokud by hned v další větě autor nezpochybnil současné evropské hranice (které také po druhé světové válce škrtnutím pera překreslovali komouši) na kterých je založeno poválečné mírové uspořádání. Z toho lze dovodit, že autor defakto schvaluje nájezdy na cizí území (jak to udělali ruští zelení mužící na krymu) a překreslování hranic. Něco takového může z držky vypustit jen dementní psychopat.

J. Vintr 18.12.2014 22:39

Re: Když jsem začal článek číst chtěl

Velmi výstižné. Pan Hermánek se na svět pořád dívá z perspektivy bolševické propagandy, kterou byl náš lid čtyřicet let intenzivně prokrmován. A bohužel je takových jako on spousta. Za všechno zlo na této planetě můžou ti "vrahové z Volstrýtu" ....

J. Pražák 18.12.2014 19:04

Re: Když jsem začal článek číst chtěl

P. Machu, trochu Vás poopravím: hyperinflace v Německu vznikla za Vímarské republiky, kdy stávky zastavily plnění reparací - horníci stávkovali, uhlím se měly platit reparace Francii. Vímarská republika tiskla peníze, které stávkujícím dávala. Nepřipadá Vám to něco ze současnosti?

Hitler válečnou výrobou skutečně přivedl zemi na pokraj bankrotu, ale jak to vyřešil, víme všichni.

Zamyslel jste se nad tím, co by vzniklo na skoro liduprázdném území Ruska (17 mil. km2, 8 obyvatel/km2), kdyby se ruský stát zhroutil? Kdo by to vzniklé vakuum zaplnil? Myslím, že by potom i všichni v EU vzpomínali na klidné doby kdy bylo Rusko. Bohužel některé úlohy nemají ideální řešení.

A Vaše myšlenky by šlo vyjádřit i nevulgárním slovníkem.

V. Kusý 18.12.2014 19:21

Re: Když jsem začal článek číst chtěl

Na okraj, ta republika byl Weimarská.Máte pravdu myšlenky se mají vyjadřovat korektním slovníkem.

P. Mach 18.12.2014 20:36

Re: Když jsem začal článek číst chtěl

Když už tak Výmarská republika, která existovala od roku 1919 do roku 1933, to za prvé. A za druhé, k hyperinflaci došlo v roce 1923, tedy těsně po první světové válce a s nástupem hitlera (jak tvrdí autor) to nemělo nic společného. Tak v čem mě chcete opravit? Za třetí, jestli mi to něco připomíná, tak to, že spojenci se na rozdíl od dohodových mocností v roce 1918, zachovali k rusku po prohrané studené válce více než šlechetně, nevyžadovali žádné reparace, naopak odpustili rusku většinu dluhů a ruský stát dokonce finacovali. Jak takovou šlechetnost rusko oplácí ... agresí a kydáním špíny na západ. Za čtrté, proč bych se měl zamýšlet co vznikne na liduprázdném ruském území, nad tím by se měl zamýšlet putin, který svou politikou směřuje rusko do propasti.

Za páté, slušně lze reagovat na slušný článek. Na snůšku primitivní propagandy a z prstu vycucaných lží, kterou předvedl autor článku lze reagovat pouze takto.

J. Pražák 18.12.2014 22:57

Re: Když jsem začal článek číst chtěl

Pane Machu, když už bazírujete na gramatice, tak myslím, že jména zemí se píší s velkým písmenem, tedy i Rusko. Vaše další hrubky v předchozím komentáři nepřipomínám. Jde o věcnou správnost.

Autor má pravdu, že nástup Hitlera umožnila špatná situace v poraženém Německu po válce a hyperinflaci. Hitler slíbil zbídačenému národu práci a prosperitu a na to Němci slyšeli.

Z Ruska by spojenci žádné reparace nevynutili. Bylo v občanské válce, intervence ztroskotala, tak co by si na Rusku vzali?

Ad Vaše za čtvrté: kdo by vládl po rozpadu Ruska je bytostně důležité pro celou Evropu. Podívejte se na mapu: najdete např. Afgánistán,.....

P. Mach 18.12.2014 23:30

Re: Když jsem začal článek číst chtěl

Na gramatice nebazíruji ale Výmarská republika s měkkým i to je jako rána do nosu. Autor má prd a ne pravdu. Německo zbídačené nebylo, určitě ne v roce 1933, kdy nastoupil hitler k moci. Životní úroveň v Německu ve 30. letech byla stejná jako kdekoli jinde v západní Evropě. Krize 30. let absolutně nesouvisela s reparacemi po válce ani s hyperinflací roku 1923. Dávat tyto věci do souvislosti může jen hlupák, s značnými mezerami ve znalosti historie.

Nic si na rusku brát nehodlali. Vytáhli rusko z největšího hnoje, ve kterém vlastní vinou rylo držkou.

Když to je pro vás tak bystostně důležité, tak proč nejdete poradit putinovi ať se vzpamatuje a nežene rusko za okraj propasti? Protože jestli v rusku vypukne chaos a ekonomicky zkrachuje tak to bude pouze putinova vina.

J. Pražák 18.12.2014 23:45

Re: Když jsem začal článek číst chtěl

Nediskutuji s tím, kdo nahrazuje nedostatek argumentů vulgarismy. Končím.

M. Fausek 18.12.2014 17:46

Stádo bez informací

Chválím autora za velmi jednoduchý a jasný názor. Neměl jsem nikdy rád Rusy, ale dnes vidím, že Putin dělá rozumnější politiku než EU. Všem kritikům doporučuji přečíst knihu Šoková doktrína. To je také asi to jediné, co mohu jako občan v dnešní době dělat. Bohužel spousta lidí kritizuje bez znalosti věci a patří pak k tomu stádnímu chování většiny lidí živených pitomýmy seriály a nechají se manipulovat až se hory zelenají.

J. Babička 18.12.2014 17:30

Ta ruská propaganda stále přituhuje

Když rusové museli takto rozjet propagandu strašením co by se mohlo stát a tento článek není osamělý, vychází jich v poslední době dost, aby konečně zastrašili společnost, co všechno Rusko může udělat, když se mu nevyhovi, tak na tom Rusko musí být skutečně dost špatně.

V. Novák 18.12.2014 17:36

Re: Ta ruská propaganda stále přituhuje

Blablabla - něco k věci by nebylo?

P. Mach 18.12.2014 18:53

Re: Ta ruská propaganda stále přituhuje

Příspěvek je k věci. To, že ty to soudruhu nejsi schopen pochopit je věc druhá.

J. Boleslav 18.12.2014 18:16

Re: Ta ruská propaganda stále přituhuje

Je to tak.

L. Florner 18.12.2014 16:06

Tohle je...

...údernický článek jak z Rudého práva. Ano, v Rusku teď sice není nejlíp, ale v Americe zase bijou černochy.

J. Schwarz 18.12.2014 15:33

nezdá se vám,

továryšč Heřmanek, že rusové, narozdíl od Němců, začali NAPŘED zbrojit a provokovat sousedy a TEPRVE POTOM začala ze strany západu  jakási snaha se s takovým Ruskem nekamarádit? To si neuvědomujete, že Německo muselo platit obrovské reparace a nesmělo mít armádu / to k té inflaci a ponížení /, zatímco Rusko nezaplatilo své dluhy / i ČR dostala od Ruska jen nepatrný zlomek dluhu SSSR / a zbrojilo jako o závod? Západ podpořil Ukrajinu, to ano, ale zdaleka ne tak masivně jako rusové Cháveze. Minimálně si západ s Ruskem nemají co vyčítat, spíš Rusko mnohem častěji zneužívá obchodu k neoficiálním "sankcím" když najednou jejich "kontrola" objeví že západní zboží / polské, litevské, gruzínské či Moldavské / nevyhovuje ruským standardům... I McDonald  začal znenadání "ohrožovat zdraví ruského člověka"...

V. Venc 18.12.2014 16:09

Re: nezdá se vám,

Pane kolego, nezdá se Vám, že k soudům typu: "..zatímco Rusko nezaplatilo své dluhy / i ČR dostala od Ruska jen nepatrný zlomek dluhu SSSR / a zbrojilo jako o závod? Západ podpořil Ukrajinu, to ano, ale zdaleka ne tak masivně jako Rusové Cháveze. Atd..",

nemáte s velkou pravděpodobností, hraničící s jistotou, sdostatek informací.

Těch cca 130 am. základen po světě slouží asi k čemu? Dřív by se tomu řeklo k obraně světového míru. Dnes asi stejně tak. Jakpak jinak?

J. Boleslav 18.12.2014 18:20

Re: nezdá se vám,

USA brání svět proti různých grázlům, buďme rádi, že je máme. Nebýt jich, svět by už dávno nějaký gauner sežral. Hitler, Stalin, Putin...

E. Heusinger 18.12.2014 18:23

Re: nezdá se vám,

Já tedy rád nejsem, že máme grázly.

J. Boleslav 18.12.2014 18:25

Re: nezdá se vám,

Velmi (nedo)vtipné.

J. Boleslav 18.12.2014 18:18

Re: nezdá se vám,

Máte naprostou pravdu. Rusáci - swiňáci.

P. Lenc 18.12.2014 14:31

Bože, Hermánku,

vy jste ještě blbější, než jsem si myslel.

V. Kusý 18.12.2014 17:46

Re: Bože, Hermánku,

Nezaměňujte prosím blbost a svinstvo.Oni všichni Sudeťáci také nebyli blbí, jen holt vzhlíželi ke svému idolu.

F. Netopil 18.12.2014 13:42

Ba jo

na panu Hermánkovi oceňuji, že jako správný soudruh, bývalý komunista a agent StB drží odvážně stranickou linii i v těžkých časech.

J. Boleslav 18.12.2014 18:20

Re: Ba jo

Přesně tak.

Š. Hašek 18.12.2014 12:50

Dráždit Rusko

si nedovolil ani Vilém, Franz Josef, Jeho Veličenstvo.

Zkusil to Napoleon a Hitler (a bélbě tzv. majdanisté pod záštitou brusele a knížete). A dnes žárovkáři z nějaké komise lidových bruselských komisařů (až mě trochu mrazí).

Všichni víme (krom současných polovzdělanců), jak to dopadlo, jen někteří si ale berou ponaučení. Zjednodušeno.

Historie se nepíše pět let, milánkové. V článku vcelku dobře shrnuto.