28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

GLOSA: Manning a Snowden

Tak jsme se dozvěděli, že vojín Bradley Manning, jenž předal skupině, která provozuje server Wikileaks, množství informací podléhajících utajení, je sice vinen špionáží, ale nikoli napomáháním nepříteli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 3.8.2013 4:15

Problém vidím jinde

Problém vidím v rozštěpení politiky na politiku pro média a politiku pro řešení skutečných problémů.

Politici už nedokáží otevřeně mluvit o důležitých věcech a vysvětlit lidem, že jimi zvolená řešení jsou nezbytná. Raději o některých věcech mlčí a mlží, než aby museli natvrdo přiznat tvrdou realitu. Do značné míry za to mohou média, která už dávno neumějí informovat o složitých problémech adekvátním způsobem. Všechno zjednodušují a lidi udržují v přesvědčení, že všechno je vlastně strašně jednoduché, jenom to ti politici pořád kazí.

Nejde jen o činnost tajných služeb a ozbrojených složek, kde je jistá míra utajení pochopitelná. Je to všeobecný přístup. Politik, který by vysvětloval nový zákon tak, že by pravdivě uvedl jeho přínosy i negativa, by fakticky spáchal politickou sebevraždu. Média by vytrhla ta negativa z kontextu a udělala z něho úplného pitomce. Proto politici všechno lakují na růžovo, pokud jde o jejich nápady, nebo na černo pokud jde o nápady konkurentů.

Pokud lidé vyrůstají v takovéto mediálně zjednodušené realitě, pak třeba opravdu věří, že zveřejněním informací o vládních programech dělají dobrou věc. Někde jsem četl, že Snowden má v USA podporu cca 55 % respondentů a jenom cca 1/3 ho považuje za zločince.

Média potřebují čtenost a sledovanost, proto své zprávy formulují tak, aby je pochopilo maximum konzumentů. Je tedy logické, že masová média systematicky formulují zprávy tak, aby jim rozuměli i úplní hlupáci. Bohužel tento mediální mainstream formuluje myšlení většiny populace.

J. Boleslav 3.8.2013 13:55

Re: Problém vidím jinde

Máte pravdu, alespoň u nás se mediím podařilo politiku a politiky naprosto zdiskreditovat. Vznikl tak deadlock, kdy do politiky se nikomu novému a slušnému nechce a protože tomu tak je, nelze politiku ani výrazně zlepšit atd. Začínám si skoro myslet, že se tak děje na něčí objednávku, aby se prosadila politika silné hradní ruky, protože přes 1 člověka na Hradě lze zemi snadněji ovládnout než přes řádově stovky v Parlamentu. A čím dál tím víc si myslím, že hybatelé a loutkovodiči tohoto procesu sedí v Kremlu.

J. Vyhnalík 3.8.2013 14:31

Re: Problém vidím jinde

Já si myslím, že jde o souběh špatně navrženého volebního systému v Ústavě, který generuje roztříštěnou PS a slabé a nestabilní vlády a bulvarizaci médií, která nedokáží složité věci zobrazovat jako složité, ale vše zjednodušují a nálepkují.

Spiknutí bych za tím neviděl. Samozřejmě, že ze slabosti a roztříštěnosti politické scény mohou profitovat silné mocnosti v zahraničí. V této souvislosti mne ovšem daleko víc než Rusko trápí EU, která je celá založená na posloupnosti malých, či větších změn, ale zásadně nevratných. Silné a sebevědomé vlády by mohly alespoň některým krokům EU vzdorovat, ale voliči znechucení vlastní politickou scénou ještě sami a rádi předají rozhodování do Brusele. I ten jeden člověk na Hradě zatím otevírá svou náruč mnohem častěji k Bruseli, než k Mockbe.

J. Boleslav 3.8.2013 17:35

Re: Problém vidím jinde

Jak píšu jinde, mám opačnou preferenci. Ve své podstatě je to ale skoro jedno.