28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

GLOSA: Malý sloupek o klimatu

V evropské politice se na neurčito zabydlila konfliktní linie – klima. Hurá. A jak to s takovými dobře usazenými liniemi bývá, štěpí. Souhlasíš se změnami klimatu? Zařaď se sem. Nesouhlasíš? Tam.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Bok 3.8.2021 18:13

No jo, je to hezký, bohužel se to blbe čte

P. Sura 3.8.2021 20:28

Čte se to dobře, ale spíš se tomu blbě rozumí ....

Z. Jiroušek 3.8.2021 11:14

Minulý týden se na "nejserioznějším" serveru objevila infor,ace, že za jeden den- 27.7.- zmizelo v Gronsku

8,5 miliardy tun ledu!!

Nedalo mně to a chvilku počítal. K tomu by byl potřeba více jak 10.000 GWh energie.

No, zázraky se dějí a akvitisté tomu věří.

P. Rada 3.8.2021 14:06

Jsem asi o trochu aktivnější (aktivista?) ohledně zájmu o klima jak Vy a tak tomu údaji o tání spíš věřím. Proč by to měl být pro mě dokonce zázrak?

Možná by to naopak na Vaší straně chtělo ke chvilce počítání přidat i chvilku rozvahy, přemýšlení... a také trochu nastínit výpočetní postup aby se dalo trochu kontolovat, popovídat.... Poté podumat kde by se tam taková energie asi tak oproti minulosti mohla vzít?

Jednou s nejlivnějších novodobých okolností je poblíž Gronska tání oceánského ledu, pak působení oceánských proudů, vzdušného proudění....

Letos jen toho mořského ledu oproti desetiletím zpět v letním období ubylo na sev polární čepičce cca 2miliony km2 (http://nsidc.org/arcticseaicenews/).

Na tuto pochu za polárním kruhem přitom v létě prakticky celodenně svítí slunce a protože už není sněhově bílá - ale naopak tmavá tak prakticky všechno absorbuje. Navíc je i chladná a tak ji nechladí vzdušná konvekce ani nestíní obláčky pěkného počasí jak naši krajinu.

Na 1m2 při bezoblačnosti takto může dopadat až 1kW ale uvažujme jen reálnější polovinu. V úhrnu to činí potenciál 2x10na6 x 1000m x 1000m x 0.5 kW příkonu. Tj 10na12W = 1 milion MW = 1000GW. Postačil by tedy osvit jen 10 hodin a záhada vzniku energetckého potenciálu by mohla trochu přestat být záhadou. Nebo je možné si souvislosti až data dohledat i jinde:

http://nsidc.org/greenland-today/

Z. Jiroušek 3.8.2021 16:49

Vážený pade Rado.

Píšete nesmysly a dobře to víte. Ten led je stále světlý. Je měsíc po slunovratu a sluneční záření dopadá pod úhlem. Vámi uvádělé množství energie platí pro oblasti podstatně jižnější.

Je pravda, že zápočet z meteorilogie jsem dostal před více jak půl stoletím, ale fyzika se nemění.

Doporučuji Vám zjistit si průběh posledních několika slunečních cyklů.

Ostatně, většina seriozních diskutérů Vás považuje za ........

P. Rada 3.8.2021 20:41

Pane Jiroušku to co vím dokládám navíc odkazy. Vyvratte tedy co je v nich uvedeno a zkuste serioznější argumenty jak počet afektivních příspěvků v diskusi.

Fyzika se opravdu nemění ale albedo u ledu a vody podle té fyziky asi o 80%. Optika popisující lom světla také říká, že k totálnímu odrazu od hladiny vody dochází při osvitu ze vzduchu do vody až od 80 stupnů od kolmice. Odlesk rozhodně vliv má ale k jeho potlačení postačí adekvátně prodloužit dobu osvitu k těm hrubě odhadnutým 10hod které měly ilustrovat jak veliké energie jsou v oblasti nově transformovány a ovlivnují jak chod podnebí tak až neobvyklá tání.

V. Bok 3.8.2021 18:18

Takže, p. Rada, se zase Grónsko stane pro život přívětivé jako v 14. Století, když tam prosperovaly osady Vikingů. Ti odešli az v sedmnáctém století, kdyz se začalo ochlazovat?

P. Rada 3.8.2021 20:53

Gronsko je na tom s hlediska teplot už dokonce lépe jak v 14 století. Problémem ale nově jsou občasné ničivé povodně s tajícího sněhu.

Vikingové neodešli - nemohli. Začlo jim s ochlazením chybět dřevo na stavbu krovů, lodí i na otop. Naprostá většina následně zemřela protože odmítla přejít na životní styl inuitů. Ti tam ale ochlazení přečkali až do dneška. Zajímavé přitom je, že moderně geneticky lze doložit, že inuité nesou i špetku genů vikingů - tak není vyloučeno, že někdo s původních osadníků přeci jen jaksi přežil.

V. Petr 3.8.2021 9:18

Pokud by zelení svým nesmyslům sami věřili, museli by podpořit jadernou energetiku!

P. Rada 3.8.2021 14:09

Jadernou energetiku s dokonale spolehlivého fůzně-kvantového slunečního nezcizitelného a bezúdtžbového reaktoru rozhodně podporuji.

P. Brich 3.8.2021 17:07

A podporujete rozhodně také hrnečku, vař!; anebo oslíčku, otřes se!, pane Rado?

P. Kubáč 3.8.2021 9:03

Samotný fakt globálního oteplování a boje proti němu by nebyl tak palčivý, kdyby hlavní metodou boje nebylo ožebračení všech ( mimo horní tisíciny promile ) a vznik "báječného nového světa" v nastalém neklidu.

V oblasti energetiky jsem dokonce četl rozhovor se zelenými aktivisty, kde bylo na rovinu řečeno: "musíme vytvořit nouzi, abychom rozvrátili konzumní svět"

P. Rada 3.8.2021 14:55

Pro mě je "palčivé" už jen používat pojem "boj proti globálnímu oteplování". Za adekvátnější považuji "bojovat" proti přebujelé lidské konzumní chamtivosti.

Za situace kdy lidstvo žije už dominantně na surovinový a ekologický dluh (češi s hlediska eko-nákladovosti celého roku už od dubna) a přitom se má možnostmi rozhodně nejlépe jak za všechny předešlé věky, považuji použití pojmu "ožebračování" za zvrácenst adekvátní tak akorát postojovému pokřivrní pocitů narkomana který pozbyl běžná hodnotová měřítka a za normální považuje jen růst dávek pro sebe a pomíjí co potká jeho potomky.

M. Těhanová 4.8.2021 8:43

Víte, k tomu , abyste byl " přebujele konzumně chamtivý", musíte mít dostatečný příjem.

Obávám se, že ti , co ty fantasmagorie mají zaplatit, rozhodně nemají.

J. Nevrkla 3.8.2021 7:53

Vážnost stavu klimatu je hloupost.

P. Trojan 3.8.2021 7:42

Mírné oteplení, kreré prožíváme (mírné ve srovnánní např. se středověkým teplotním optimem, kdy byla hranice lesa v Alpách o 200 m vyšší) je požehnáním. Požehnáním by bylo i silné oteplnení, obdobné tomu, které panovalo v období tzv. Atlantiku. Modleme se (k Slunci, neboť jeho cykly hrají velkou roli), ať se nevrátí chladné období, které museli prožívat naši předci třeba v Malé době ledové, kdy ledovce v Alpách drtily pole i vesnice a úrody byly díky chladným létům nevalné... A modleme se, ať nás ochlazení, přijde-li, nezastihne nepřipravené, např. tím, že nebudeme mít dostatek spolehlivých zdrojů trvalého zatížení. Nebo budou všechna na plyn a dodavatel prohlásí, že za nastalé "klimatické nouze" má plynu dost jen pro sebe a zavře kohoutky....

V. Šedivý 3.8.2021 7:50

Dodavatel staví tlusté roury směrem na východ, nebude tedy na našich (tenčících se) penězích příliš závislý, naopak Čína bude mít příležitost přeplatit nás.

P. Rada 3.8.2021 8:27

Pane Trojane pokud jde o klimatické okolnosti planetárního chodu počasí pojaté přírodovědně pak více jak "mírně" by jste měl korigovat záměny lokální a momentální s globálními aby jste se více dostal dosouladu s realitou.

Celý Holocén glob. klima totiž nepřekročilo hranice +- 0.5C - kdežto dnes už je globálně na +1C a hlavně s gradientem 0.17C/dekádu který globálně pojato nemá období celé desetimiliony let.

https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99edov%C4%9Bk%C3%A9_klimatick%C3%A9_optimum#/media/Soubor:2000_Year_Temperature_Comparison_cs.png

https://faktaoklimatu.cz/infografiky/teplota-22000-let

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5f/All_palaeotemps.svg

V. Šedivý 3.8.2021 8:44

Vzhledem k tomu, že vcelku spolehlivá surová data o teplotách máme za pár desítek let, jakžtakž rozumná za pár stovek let a s opatrností použitelná za poslední tisíce let, je tvrzení o tom, co "nemá období celé desetimiliony let" dosti odvážné.

J. Lukavsky 3.8.2021 12:16

"s opatrností použitelná za poslední tisíce let" Z vrtu v ledovci v Antarktidě (Vostok, možno nahledat ve Wikipedii) máme data 400 000 let nazad. Takže 1) teplota a CO2 oscilovaly a oscilují celou tu dobu, čili nic mimořádného se nekoná, doby ledové a meziledové jsou pravidlem. 2) Nejdříve rostla teplota a za cca 300 let pak CO2, čili příčina - následek. 3) Ty teploty byly naměřeny z poměru izotopů kyslíku ve vzduchových bublinkách zachycených v ledu, čili žádné modely. J.L. end

P. Rada 3.8.2021 14:38

Opatrnost je rozhodně ve vědě na místě a ta vede k tomu, že tzv proxy- data se zájemci o poznání snaží získávat nezávislými metodami.

"Odvážné" ve smyslu hazarním mi naopak přijde, že i za dnešní situace, kdy máme už celé spektrum dat se chováme vesměs tak, jako by ta data nebyla.

P. Trojan 3.8.2021 8:54

Pane Rado, o tom; že v půběhu holecenu byla teplejšíobdobí než dnes, nemůzě být sporu. I během Řimského teplotního optima bylo tepleji, tehdy byly v Alpách doly ve výškách, kde dnes je vše zamrzlé. Grafy teplot se liší podle autorů, za dvacet let jsem jich viděl mnoho. Tvrzení, že dnešní změny teplot nemají obdoby, jsou pro mne nedůvěryhodná, objevují se až v poslední době, uváděné teplotní řady v serióznich vědeckých publikacích jsou jiné.

P. Milan 3.8.2021 9:09

Nepochopí, nemůže nebo nesmí.

P. Rada 3.8.2021 14:44

Pane Trojane spor o tom, že v průběhu holocenu bylo tepleji/chladněji jak dnes - mám s Vámi evidentně.

Evidentní se přitom s mého jeví, že nerozlišujete globání od lokálního, vágně uvádíte i délky období a nedokládáte svá tvrzení ničím ověřitelným.

P. Trojan 3.8.2021 18:53

Pane Rado, je to učebnicová záležitost; źe nejtepleji bylo v období Atlantiku, tehdy byla Sahara zelená a proháněly se tam antilopy, žirafy, zebry atd.; a že poslední dva tiśce let se už spíše ochlazuje a Země se pomalu dostává do polohy dle Milankvičových cyklů, kdy lze očekávat nástup glacíiálu.

P. Brich 3.8.2021 17:12

A Hannibal Alpami prošel se slony.

P. Sura 3.8.2021 20:36

pane Trojane, je taky nutné nezapomínat, že průběhy teplot v dobách vzdálenějších než 400 let jsou odhadovány na základě "radiologického spektra organického zbytku na botě náčelníka Mamutíka..." A jako technik bych skutečně o přesnosti takto získaných výsledků s úspěchem pochyboval.

P. Rada 3.8.2021 6:59

Ohledně politického klimatu glosoval autor ve svém "malému sloupku" příznačným způsobem. Vždyt lidé od věků, jakožto sociální tvorové, tíhnou k tlupovosti, která jim zajištuje víc ochrany a menší náročnost na přemýšlení.

G. Onion 3.8.2021 11:31

Ano, stran toho přemýšlení, to se na vás podepsalo mírou vrchovatou.

P. Sura 3.8.2021 20:37

O to lépe umí pan Rada interpretovat .....