29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

GLOSA: Je plyn bezemisní?

Že je klima příliš rozkolísané, je známo. Právě proto vyspělý svět snižuje emise CO2. To jsou fakta už natolik zažitá, že se učí i na základních školách. I žáci mají chápat prvky základní rovnice.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klepetko 20.7.2021 19:55

"základní rovnice: čím méně emisí, tím lépe pro klima i pro lidi"

Co je to za nesmysl? Antropogenní emise CO2 nemají (bohužel) na klima žádný výrazný vliv. A pro lidi by možná bylo nejlepší, kdyby průměrné teploty globálně stouply ještě o několik stupňů, alespoň jako v minulém interglaciálu... Ať žije klimatická změna! :-)

M. Pivoda 20.7.2021 19:43

Zemní plyn je normální záložní řešení (contingency planning), pro případ, kdyby technologický pokrok (elektromobily) nešel tak rychle, jak se očekává.

Poslední Petráčkův odstavec svědčí o slepé víře v politicky stanovené termíny. Cituji: "... Podle něj budou už v této dekádě elektroauta levnější než auta klasická. ..."

P. Brich 20.7.2021 18:31

Ten ruský je určitě bezemisní. Prověřeno německými Zelenými!!;-€EU;-O

V. Petr 20.7.2021 15:56

Ostatně soudím, že EU musí být zrušena!

J. Lecian 20.7.2021 15:00

Proč se nepíše že malinká baterka v mobilu ustřeluje lidem hlavy ...

zde např : https://tn.nova.cz/clanek/magazin/hi-tech/mobil/cinana-zabil-vybuch-mobilu.html

V. Pavelka 20.7.2021 14:46

Opravdu nás má ten blbej Brusel tak v hrsti ? Že tu komisi nikdo nepošle do rekta !?!EU

A. Renjascu 20.7.2021 15:29

Stali jsme se závislou ekonomikou (dle old speaku kolonií) z které se ročně odčerpává více než 500 mld směrem na západ ( převážně DE a NL) a které pro zahraniční investory představuje v EU nejvyšší výnosnost na 1 €. Za odměnu nám vždy předloží ohlodanou kost EU dotací, banky jsou v rukou převážně zahraničních vlastníků a určují ekonomickou agendu firem (třeba ČEZ bez prosazování gren deal nedostane od těchto bank "provozní" a investiční finance.), premiér ČR je skrze své chemičky v DE rukojmím paní Merkel, takže ano Brusel nás má v hrsti a bez osobních obětí je cesta z tohoto vazalského vztahu nemožná.

J. Jurax 20.7.2021 13:46

Plyn JE bezemisní, protože to řekla EK za nadšeného souhlasu putovního cirkusu a zelené internacionály. A protože to vyhovuje Německu.

J. David 20.7.2021 14:37

Jak ktrerej plyn, není plyn, jako plyn. Nebýti Vodíku anóbž Helia, Hindenburg, co by vzducholoď, asi neblafl. Také mne trápí plyny, H2S z pozadí a CO2 krkáním z popředí. V ručnici užívám "non tox" roznětky, zelené internacionále je to furt málo, prý mám k whiskey chlastat méně sodové vody (kyselinu uhličitou), abych nekrkal uhlíkovou stopu. Asi se ekologicky zřeknu dechu, abych neemitoval CO2.

V. Novák 20.7.2021 20:17

Zelená internacionála šla i proti NS2, tedy proti zemnímu plynu. A to i německá pobočka Zelené internacionály.

M. Horák 20.7.2021 13:23

Začátek článku je poněkuj zavádějící. To že CO2 je hlavním viníkem klimatických změn je předmětem sporu i mezi vědci. Spíše se ukazuje, že zvýšení CO2 následuje až za zvýšením teploty. Vyspělý svět snižuje emise CO2 proto, protože z toho udělal politický problém a neví roupama co dělat. A navíc se na tom dá pořádně vydělat. Jinak souhlas.

P. Kubáč 20.7.2021 12:28

Ronald Reagan o vládě Demokratické strany :

"Když se to hýbe - zdaňte to"

"POkud se to stále hýbe - zregulujte to"

"Když se to hýbat přestane - dotujte to"

Myslím že tahle věta je věštecká. A mimochodem na Youtube je hodinové video jak Reagan vykládá komunistické politické vtipy - jeho vhled tomu dává úplně jiný rozměr a navíc je vidět jak chytrý člověk to byl.

J. David 20.7.2021 10:51

Nu, furt mne EU a vláda straší a usurpuje. I upšouknout se irituji, abych nějakým uhlovodíkem nanarušil z prdu carbonovou stopu. Covid a vakcinace. Očkovanci řičí proti neočkovancům, ale proč, jsou očkovaní, takže bacila nechytí. Že by ale to byla jiná věc? Imunologové se smi mezi sebou vadí a přou, jak vakcina funguje a která. Je či není očkovanec s bumážkou vakcinace bacilonosičem? Rynair měl pochybnosti, bon. Není lépe býti přírodním bacilonosičem, než očkovancem s mutacemi viru z řecké abecedy? A putyka, u rabies s injekcemi do pupku jsem také do krčmy nesměl, snad to i s Covidem přežiji. Volátko poleji doma a laciněji, než u krčmáře.

L. Dočekal 20.7.2021 10:05

Bezemisní není ani e-auto.Dokonce zatíží prostředí více než kvalitní diesel.Sice skoro neškodí při provozu,ale při výrobě,hlavně akumulátorů dává přírodě pěkně zabrat.A při životnosti nějakých 160000 km,což je asi osm let,žádnej zázrakA elektřina také nevzniká sama od sebe.A dát si ten samozapalovač do garáže může jen sebevrah

J. David 20.7.2021 10:54

Kupte káď, až Vám ten engemét zahoří, tři dny máčet v kádi s vodou.

L. Dočekal 20.7.2021 12:24

A potom tu vodu ekologicky zlikvidovat včetně toho svinstva co se vsákne do půdy.A jestli baterka z dronka dokáže rozmetat celej obývá,co potom taková nálož na kolech.Tohle zajde na úbytě.Němci a Amíci již řeší problémy s kapacitou sítí.

V. Kain 20.7.2021 12:03

Souhlasím.Viděl jsem hořet pitomou elektrokoloběžku.To byl fičák který se jen tak nevidí.Což teprve požár elektroauta.To nikdo neuhasí a pokud by se to stalo někde kde je frekvence,tak pomáhej pánbůh.

J. David 20.7.2021 14:47

Fůra písku to vyřeší na výhas. Jen musí být fůra písku disponibilní u garáže.

J. Lecian 20.7.2021 15:01

To jo, staří tak 20 tun písku a naftový bagr-nakladač u toho... Ke každé Tesle jeden bagr...

L. Dočekal 20.7.2021 20:17

A několik lopaťáků.kteří ten vozejk zaházejí.

M. Sedláček 20.7.2021 16:28

https://www.zkouknito.cz/video_185979_horici-elektromobil

L. Beneš 20.7.2021 12:41

Soutěž o ekologický výrobek roku vyhrává nabíjecí stanice elektromobilů poháněná dieselovým agregátem.

P. Trojan 20.7.2021 9:54

Chybná je nejen ideologie, ale i věda, na které je tato ideologie založena.

Složení atmosféry nemá na průměrné globální teploty vliv. To už začíná být zcela zřejmé. Dnes už nejde jen o objev Zeller-Nikolov, ale i o skvělé práce Wilde-Mulholland. Plynná atmosféra (jakéhokoliv složení) podle těchto nejnovějších objevů otepluje planetu pouze velikostí celkového atmosférického tlaku. Běžnými meteorologickými procesy - pohyby vzduchových mas. Atmosféra totiž "nabírá" diabaticky za dne teplo od zahřátého povrchu a pak ho adiabatickými procesy "recykluje" v atmosféře. Adiabatický děj je to proto, že zahřátý vzduch se oddělí od povrchu a stoupá, nahoře je pak troposféra oddělena od okolí troposférou. Vzduch energii neztrácí a přenáší ji na vzdálený povrch (v Haedleyho buňce např. z tropů na Saharu). (wiki: Adiabatický děj je termodynamický děj, při kterém nedochází k tepelné výměně mezi soustavou a okolím). Globální povrchová teplota je tedy dána pouze množstvím energie přijaté od Slunce a velikostí atmosférického tlaku. Globální povrchovou teplotu lze spočítat z výšky troposféry, teploty tropopauzy a teplotního gradientu.

P. Trojan 20.7.2021 9:56

Oprava překlepu: troposféra je oddělena od okolí "tropopauzou".

M. Šejna 20.7.2021 11:57

Hm,

a proč se tedy otepluje? On se zvyšuje globální atmosferický tlak?

Proč má studený vzduch vyšší tlak, než teplý?

A proč je vodni pára skleníkový plyn, když podle vás být nemůže?

P. Trojan 20.7.2021 15:59

Globální atmosférický tlak se nezvyšuje. Oteplit se mohlo proto, že v 2. polovině 20. stol. a ještě začátkem 21.stol. Slunce mělo největší výkon za více než 8000 let a to po velmi dlouhou dobu cca 60 let, (Velké moderní sluneční maximum), viz. Solanki et alia.

Teplý vzduch stoupá, protože je lehčí než chladnější vzduch nad ním, tím se dostane do prostoru s nižším tlakem a ochlazuje se, nad ním ale (zpravidla) chladně jsi vzduch, a tak to pokračuje až do tropopauzy, zhruba řečeno. Ochlazením ale energii neztrácí (adiabatický děj).

Atmosférický tlak klesá od tropopauzy k povrchu, při hladině moře je největší. Proto směrem dolů stoupá teplota. A ještě větší tlak (i teplota) je v místech, která jsou pod od hladinou moře, proto byl absolutní teplotní rekord naměřen v Údolí smrti, mimochodem v roce 1913 (nešlo o chybu měření, cca 10 dní bylo tehdy teplejších než jakýkoliv den měřený před tím i potom). Teplota se zvyšuje od tropopauzy směrem dolů cca 6,5 stupně na 1000 metrů.

Voda má obrovský význam, ale pro průměrnou roční povrchovou teplotu hraje roli pouze tím, že tvoří mraky a v závislosti na jiných jevech (sluneční magnetismus, galaktické záření, prachové částice) se tím podílí na vytváření větší či menší oblačnosti.Tím může měnit albedo, tedy působit na zemský povrch tak, že na něj dopadá více nebo naopak méně sluneční energie. Vlhkost vzduch má samozřejmě vliv na teplotní amplitudu, voda v oceánech funguje jako termohalinní výměník atd. Nicméně globální průměrná teplota je dána pouze tím, kolik slunečního tepla absorbuje povrch planety a velikost celkového atmosférického tlaku.

M. Šejna 20.7.2021 17:17

Proboha chlape,

misto tlachání o ničem si nastudujte, jak se vyvíjí sluneční aktivita poslednich 70 let. Pak byste věděl, že sluneční aktivita klesá už od poloviny minulého stoleti. :-P

P. Trojan 20.7.2021 21:05

Sluneční aktivita klesá, ale z největšího vrcholu za více než 8000 let, viz studie z roku 2004 Prof. Solanki z Max Planck institutu. Lze vést spory o to, zda Velké moderní solární maximum, které proběhlo v 2. polovině 20. století a skončilo se slunečním cyklem v roce 2008, je či není příčinou oteplení, případně v jaké míře, nelze ale vést spor o to, že proběhlo. K jeho konci skutečně pokles aktivity nastal, tím se běžně argumentuje, a tuto argumentaci jste si zřejmě osvojil.

Pokud jde o nejnovější vědu, která dospívá k závěrům, že složení atmosféry nehraje v průměrných globálních povrchových teplotách roli, lze si např. prostudovat v Journal of Water Resources and Ocean Science práce autorů Philip Mulholland a Stephen Paul Rathbone. Ti pojednávají v několika důkladných studiích klimatické poměry Venuše, Titanu a Země. Budu povděčen, když mně upozorníte, v čem se tito pánové z hlediska fyziky a matematiky mýlí.

Vážený pane,

ještě něco: diskuse vedu s cílem obohatit se o názory druhých a slušně polemizovat s těmi, se kterými nesouhlasím. Familiární tón mi nevyhovuje, pokud byste se k němu hodlal uchýlit, prosím nereagujte. Děkuji.

F. Navrátil 20.7.2021 8:27

Civilizace, která si sama klade nesmyslná omezení, bude vymazána civilizacemi, které si taková omezení nekladou. Ve skutečnosti je to taková řízená sebevražda.

I. Schlägel 20.7.2021 9:11

Ano, proces již probíhá. A akceleruje.