28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

GLOSA: Doufat a chystat se

Zásada „doufej v nejlepší, ale připravuj se na nejhorší“ má svůj smysl. V bezpečnostní politice, dopravní infrastruktuře státu, ale i v případě pandemie korony.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 10.8.2020 18:49

Nechystám se na nic ...... Doufám, že na mě nespadne pětikilový meteorit. Taky široký kamion, když jedu na kole.

Čísla hovoří.

Stejně jako jsem se nechystal na určité viry celý život. S výjimkou vztekliny a obrny. Není vir jako vir.

A zdá se mi, že v televizi (všech) tomu moc nerozumějí. Řídím se školní docházkou, rodiči, životem a svým lékařem.

P. Moravčík 10.8.2020 11:05

Konečne rozumná reč: https://www.lidovky.cz/domov/novy-koronavirovy-manual-od-experta-z-bulovky-co-se-o-covidu-potvrdilo-jak-se-chranit-a-co-s-rizikov.A200807_153224_ln_domov_ele

J. Vintr 10.8.2020 16:51

Vyplývá z toho, že ten covid není v žádném případě horší, než běžná sezónní chřipka ...

P. Moravčík 10.8.2020 18:47

Vyzerá to tak, problém je vo vysokej infekčnosti vírusu. Je schopný nakaziť viac ľudí ako bežná chrípka. Ktovie ako by to dopadlo so smrtnosťou chrípky, keby každého pozitívneho zatiahli do nemocnice a tam by sa to vírusom len hemžilo ako v Taliansku. Inak súhlas.

J. Vintr 10.8.2020 21:15

Chřipku sice nikdo netestuje, ale odhaduje se, že ročně se nakazí 10 až 15 procent populace. Kam se na to hrabe ten covid....

P. Moravčík 10.8.2020 23:49

Chrípka, typy A a B, sa bežne testuje na prítomnosť vírusu prakticky v každom, len trochu slušnom laboratóriu. Mimo sezóny sa testuje hlavne na prítomnosť respiračno-syncytiálneho vírusu. Ochorenie, spôsobené RSV má tak podobné príznaky, že je ho ťažko na začiatku ochorenia odlíšiť od korony alebo chrípky. Typický je jeho výskyt aj počas leta (inak celoročne). Nie je však zďaleka tak nebezpečný ako spomenuté vírusy.

J. Vintr 10.8.2020 10:38

Je zajímavé, že spousta lidí na toho papírového čerta, kterým nás straší, ještě stále pevně věří ....

J. Ptáček 10.8.2020 10:13

Optimizmem mě naplňují kvalifikovaná vyjádření profesorů Prymuly, Duška a dalších. Jenom si nejsem jist, jestli u nás boj s pandémií řídí opravdu tito lidé, protože veřejnost s průběhem a výsledky neustále seznamují premiér s ministrem zdravotnictví. Logice by spíš odpovídalo, aby na nejdůležitějších postech seděli právě ti, kteří problému opravdu rozumějí. Zatím mně informování veřejnosti připomíná dětskou hru "na tichou poštu", kde konečná informace je zcela falešná.

P. Dvořák 10.8.2020 10:17

Pravdu máte v tom, že při hře "na tichou poštu", je konečná informace zcela falešná.

Zde podobenství končí, protože zveřejnění (vyslovení) této konečné informace ze hry společnost vždy pobaví.

P. Hatina 10.8.2020 14:23

Víte, ono je sice hezké, že Vás "..optimizmem naplňují kvalifikovaná vyjádření profesorů Prymuly a dalších", jenomže když si ta konkrétní vyjádření pana Prymuly poskládáte v čase od počátku krize, tak zjistíte že se postupně měnila. Jde totiž o to, že ani tito odborníci od začátku nevěděli a neznali naprosto správná řešení. Mohli cosi navrhnout, i s tím rizikem, že to nebude zcela optimální. I třeba s tím že odsouhlasili ten nouzový stav na celém státu, který možná nebyl nutný - a mohlo se řešit jinak.

Jenomže pochybuju, že by tito odborníci byli ochotni převzít za svá doporučení osobní zodpovědnost. I pro ně bylo jednodušší cosi poradit politikům aby rozhodli za ně...

V. Kain 10.8.2020 16:27

Jo pane Hatino a když se ukázalo,že by to mělo vliv na volební preference tak se to od politiků odrazilo a šup mají to triku epidemiologové a hygienici.

P. Hatina 10.8.2020 16:55

Neodrazilo. Prostě se najednou ukázalo, že stejnou pravomoc jako ti politici mají i hygienici ve vysokých úředních funkcích. Taky ty hromadné zákazy můžou na svou zodpovědnost vyhlásit.

P. Kubáč 10.8.2020 9:41

Jestli budeme při distribuci ještě neexistujcích vakcín spoléhat na EU - můžeme vzít jed na to, že budeme obslouženi mezi posledními a ještě nám bude vysvětleno, že v tom spočívá boj za "Evropské hodnoty"

M. Pivoda 10.8.2020 8:31

Neviditelná ruka trhu preferuje vaše vymření:

Jmenuje se Isoprinosine. Běžně dostupný lék, který vznikl před padesáti lety a jehož balení stojí několik desetikorun, protože ho vyrábí přibližně čtyřicítka firem na celém světě. Podle českého imunologa Jiřího Berana může velmi účinně pomoci v léčbě pandemie nemoci Covid-19. Problém je vlastně jediný: neexistuje studie, která by pozitivní účinky léku proti této nemoci prokazovala. A zřejmě ani nikdy nevznikne, pokud ji nezaplatí samotné státy. Prokletí léku totiž spočívá právě v tom, že je příliš levný, žádná z firem na něj nemá exkluzivní licenci, a proto nebude investovat do výzkumu, jenž by jeho účinnost doložil.

P. Moravčík 10.8.2020 11:04

Doplatok na Isoprinosin v ČR je v súčasnosti približne 600-900 Kč. Určite nie je za pár desiatok korún. Na Slovensku som ho zháňal na recept pre sestru, doplatok bol v prepočte niečo nad 600.- Kč. Cenou sa vyrovná niektorým zázračným doplnkom stravy:-). Ale fakt je, že tento je účinný.

R. Vacek 10.8.2020 8:19

Švédsko? Ta země riskovala v době, kdy se o viru nic nevědělo a podle toho dopadla. Řádově více mrtvých než my. A nakonec skončí stejně, jako ty odpovědné země. Tedy více hygieny, roušky a sociální distanc.

P. Dvořák 10.8.2020 8:36

Proti systému "více hygieny, roušky (někdy, někdo a někde) a sociální distanc" nelze samozřejmě nic namítat. Jenže zničit kvůli tomu ekonomiku a celý společenský a kulturní život, je nehoráznost. Nehledě na některé další součásti života, např, lékařskou péči.

Nejít se zánětem k zubaři, abych nechytl virous a zemřít kvůli tomu na celkovou sepsi organismu, mi nijak smysluplné nepřipadá. Stejně tak jako nechodit kvůli virousu do práce mezi lidi, které znám a skončit mezi houmelesáky a kontejnery o žebrotě a odkázaný na lidi, které jsem v životě nepotkal.