16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

GLOSA: Demokracie bez ale

Zdá se vám, že se vše rozkližuje? Nejde jen o politiku identit, jež bazíruje na rase, etnicitě či víře a pomíjí soudržnost společností. Jako by se rozkližovala i solidarita zemí středovýchodní Evropy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 8.6.2021 17:38

Wikipedie uvádí:

Demokracie ... je forma vlády, v níž o výkonu státní (obecní, krajské atd.) moci rozhoduje mínění většiny oprávněných občanů, nejčastěji volbou. Způsob jak občané své mínění v demokratickém státě uplatňují určuje ústava. Může to být demokracie přímá, kde občané hlasováním rozhodují o jednotlivých otázkách (zákonech, rozhodnutích, rozpočtech atd.), zastupitelská či nepřímá, kde k tomu zmocňují své zastupitele (poslance atd.), nebo kombinovaná, kde se užívají oba postupy. V přímé demokracii se zpravidla rozhoduje referendy, v nepřímé volbami. Přímá demokracie v čisté podobě se užívá v menších společenstvích (spolky, samosprávy, družstva atd.), v žádném státě se nepoužívá.

M. Pivoda 8.6.2021 17:40

Tomáš Garrigue Masaryk, hlavní český představitel demokracie, jednou k demokracii řekl: „Demokracie má své chyby, protože občané mají své chyby. Jaký pán, takový krám.“ Často říkal, že demokracie je diskuse.

M. Pivoda 8.6.2021 17:46

Wikipedie uvádí o Česku: ... Od roku 1989 je v Česku demokracie. V roce 2014 bylo 48 % lidí spokojených s demokracií v Česku, zbylých 49 % nespokojených (výzkum CVVM).

V roce 1991 bylo ale průkazně nedemokraticky rozděleno Československo.

J. Hajský 8.6.2021 16:14

Myslím, že nejlepší způsob vlády je osvícený, spravedlivý samovládce (diktátor). Který bude utlačované bránit a povznášet a utlačovatele trestat padni komu padni. Něco jako král Miroslav ve známé pohádce.

Nežijeme v pohádce a tak vyvstává otázka: Za prvé kde ho vzít a za druhé jak zajistit aby dožil alespoň měsíc, než ho někdo sejme.

J. Jurax 8.6.2021 19:12

No, spíš jak zajistit, aby mu ta osvícenost vydržela dýl jak ten měsíc vlády ...

P. Milan 8.6.2021 21:46

Oboje je nereálné.

D. Bowman 8.6.2021 12:52

Demokracie je svinstvo, směřující k socialismu a tyranii (Marx( svinstvo a tyranii výslovně nezmiňuje), Socrates).

Proto máme mít Republiku. Kde by se prostě o spoustě věcí hlasovat nesmělo. Ale protože máme všeobecné volební právo a sociální stát (socialismus ve formě blížící se fašistické variantě), který je liberální pouze v tom, jak liberálně všechny okrádá (60% HDP) a buzeruje (zákonů, arbitrárně vymáhaných máme víc než kdykoliv jindy), tak se akorát perem mezi sebou, kdo si utrhne víc z té společné pokladnice, případně na koho se budou vztahovat dotace a stimuli nebo podíl veřejných služeb (zdravotnictví, školství, důchodů apod.)

Globohomo elitě a novo-šlechtě (Davos Club) to takhle vyhovuje. Udržet se na vrcholku pyramidy moci i se svojí nejbližší rodinou, byl vždy defaultní stav lidského politického snažení. A to lze docílit lépe, když je plebs závislý na faraónských sýpkách a řeže se mezi sebou.

Jestli tomu řikaj liberální demokracie, fašismus, lidová demokracie nebo sociální stát nebo Stakeholder Capitalism nebo Kapitalismus s Čínskými rysy je úplně jedno. Jde o Feudalismus a jedinou protilátkou je striktní dělba moci a republikánský Minarchismus, který se pokusili zavést v USA 1776. Jenom zapomněli, že volební právo se nesmí rozdávat zdarma. Tak si plebs postupně odhlasoval poddanství.

J. Hrazdil 8.6.2021 12:03

Rozdil mezi demokracii a liberalni (nebo lidovou atd.atd.) demokracii je jako rozdil mezi kreslem a elektrickym kreslem. Oddeleni soudni, legislativni a vykonne moci je zde od toho, abysi prislovecni vlci nemohli odsouhlasit sezrani jehnete...

J. Kočí 8.6.2021 14:26

Ještě jsem slyšel jako mezi kazajkou a svěrací kazajkou.

P. Hák 8.6.2021 10:59

"Odkud se bere ten rozdíl mezi čísly a stereotypy v médiích?"

Částečně je to z hlouposti - novináři se dnes už moc neobtěžují zjišťovat si fakta a raději omílají své či cizí předsudky. A částečně je to vědomá propaganda.

J. Ptáček 8.6.2021 10:43

DEMOKRACIE je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. SVOBODA je, když dobře ozbrojené jehně hlasovat odmítne. Benjamin Franklin (1706-1790), americký přírodovědec (bleskosvod 1753), diplomat a státník

L. Novák 8.6.2021 12:04

:-) R^ !!

M. Pivoda 8.6.2021 15:59

Český "demokrat" Ladislav Novák nejraději cituje člena KSČ Kelnara.

Ale ten Kelnarův slint tady už dlouho neprezentoval.

M. Valenta 8.6.2021 9:13

V4 je uskupení schopné přežívat pouze jako součást o něco mocnějšího, ale podobně papírového tygra jménem EU. Kdyby ovšem EU nebylo, nebylo by ani V4, zato rozbrojů, a nejenom slovních, by bylo bohatě. Z toho mě vychází, že i současná bezzubá EU je lepší než žádná.

R. Langer 8.6.2021 10:28

Blbost. A V4 by v klidu přežila bez celé slavné EU. A rozbrojů je i tak VÍC NEŽ DOST! :-P

J. Pavelka 8.6.2021 8:47

Pokud vím, podle hlavního proudu politologie se jeko "liberální demokracie" označuje demokracie před zavedením sociálního státu, tj. od 19. století do druhé světové války...

M. Dvořák 8.6.2021 13:40

Jenomže ta dnešní(liberální demokracie) má předponu neo.

J. Jurax 8.6.2021 19:15

Nojo, významy některých termínů se v čase mění ...

Z. Lapil 8.6.2021 8:29

Trochu mi to připomnělo Havlovo Slovo o slově. My na východ od železné opony máme zkušenost, že ze stavu kdy použité slovo může člověka dostat do vězení nebo přinejmenším "na (stranický) kobereček", je cesta dlouhá a obtížná.

V té souvislosti mi přijde zajímavé, jak se různé feminismy a genderismy a BLM a vůbec sociálně pokrokářské(?) směry sice identifikují jak šiřitelé respektu a potírači nenávisti, ale ve finále se projevují jako zakazovači a trestači jednotlivých slov.

Ad absurdum dovedeno ve fotbalovém případu Kúdela, kdy - notabene neprokázané - oslovení černocha slovem opice je potrestáno dvaapůlkrát přísněji, než surová hra s výsledkem těžkého zranění hlavy. Přičemž kolektivní kopání do ležícího soupeře tehdy prošlo bez povšimnutí jak rozhodčího (mimochodem - ten chlap bude pískat na mistrovství Evropy), tak následného "bafuňářského zasedání".

J. Jurax 8.6.2021 12:43

Sport prý je ušlechtilé klání a má zušlechťovat tělo i duši.

J. Flekal 8.6.2021 5:37

Vždy když slyším demokracie , vybaví se mi následující stať :Koroze demokracie / Tony Judt/

Churchillovo dictum, že demokracie je nejhorší možný systém s výjimkou všech ostatních, v sobě má -kus ale jen kus- pravdy. Demokracie představovala nejúčinnější krátkodobou obranu proti nedemokratickým alternativám - avšak neskýtá obranu proti vlastním genetickým nedostatkům. Jak věděli Řekové, u demokracie není pravděpodobné, že propadne půvabům totalitarismu, autoritářství a oligarchie. Mnohem pravděpodobnější je, že podlehne kouzlu vlastní upadlé verze.

Demokracie korodují rychle. Korodují jazykově či rétoricky - před tím právě v souvislosti s jazykem varoval Orwell. Korodují, protože jsou většině lidí vcelku lhostejné. EU pořádala první parlamentní volby v roce 1979 s průměrnou účastí přes 62 %. Dnes se účast pohybuje pod třiceti procenty, zatímco váha a pravomoci Evropského parlamentu naopak vzrostly. Udržet dobrovolný zájem o proceduru vybírání lidí, kteří nad námi - vámi- budou vládnout, je prostě obtížné. Je pro to spousta dokladů. Důvod proč potřebujeme intelektuály - a také dobré novináře, když se vyskytnou, je právě nutnost zaplnit mezeru, která stále šířeji zeje mezi oběma částmi demokracie, totiž vládnoucími a ovládanými.

Já si dovolím dodat, demokracie je jen proces, kterým se dle pravidel, rozhoduje kdo bude vládnout. Další aspekty tento proces podporují, nebo bourají.

D. Krajíček 8.6.2021 7:03

Demokracie může fungovat v homogenní společnosti. Stačí jedna demokracii neuznávající skupina a demokracie má ze své demokratické podstaty neřešitelný problém.

R. Langer 8.6.2021 10:30

To je dobrá a relevantní poznámka. Ostatně, to také souvisí se všeobecným volebním právem, jak často zmiňuji.

J. Jurax 8.6.2021 12:47

Ano.

Ono taky demokracie je jediný systém vlády, jež může sám sebe, legálně a demokratickými prostředky, likvidovat.

P. Milan 8.6.2021 8:12

Ano. Váha a pravomoci zůstávají, co je nadále nejasné, to je zodpovědnost. V EP neexistuje vládní většina a opoziční menšina, ani politické strany. Pouze nejasné slepence handlují pokutně prosazované fantasmagorie, bez jasné zodpovědnosti, kdo navrhl, prosadil a použil nějaké řešení. Komise EU se tváří jako vláda, ale vládou není.

Takže EU je řízena "ze zadního sedadla", velkými státy, ale bez jasné zodpovědnosti.

P. Hák 8.6.2021 11:02

No, potřebovali bychom samostatně myslící intelektuály nadané úsudkem, vnitřní poctivostí a vůlí k hledání pravdy, potřebovali bychom dobré novináře, to bezesporu. Ale kde vzít a nekrást?

J. Jurax 8.6.2021 13:23

Samostatně myslící intelektuál nadaný úsudkem, vnitřní poctivostí a vůlí k hledání pravdy se z principu nemůže vyskytovat v politice. A popřel by výše uvedenou charakteristiku, kdyby se do politiky pokoušel dostat.

L. Novák 8.6.2021 12:13

R^R^R^

Demokracie má zjevně své "slepé uličky". Vypadá to, že v současnosti se ke konci jedné ze slepých uliček pohybujeme my i s celou EU. ;-)

D. Bowman 8.6.2021 13:06

Tragédie demokracie spočívá v tom, že rozhodují lidé, kteří nenesou osobní odpovědnost za sví rozhodnutí. A to se týká politiků i voličů.

Kdyby mohl volit a být volit jen ten, který přebírá osobní zodpovědnost za svěřené území, tak by se demokracie vyvíjela méně nezodpovědně.

Mluvím o tzv. válečnické "kastě", která byla totálně vystrnaděna a leckdy outsourcována.

Stesky po intelektuálech apod. dobře vystihuje citát jednboho řeckého filosofa (parafrázuji):

"Pokud nebudeme vzdělávat naše válečníky, tak nás budou bránit pitomci a vládnout nám budou slaboši."

A tak se také stalo. Veřejné mínění formují slaboši (novináři, politikové a akademici) a brání nás pitomci. Čest vyjímkám.

T. Kohout 8.6.2021 3:42

S teorií Nové Evropy a Staré Evropy přišel pan Rumsfeld při příležitost invaze do Iraku. Nová Evropa (satelitní státy, jako např. Polsko) invazi bezvýhradně podporovaly, Stará Evropa (třeba SRN) si zachovala zdrženlivost a odstup. To byla opravdová klasika, jak dělit svět. Naši padouši dostali přednost, jako vždy.