28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

GLOSA: Dámské vložky versus Digoxin

Díky svému kmetskému věku pamatuji ona šťastná léta reálného socialismu, kdy sice pracující plnili plány o sto šest, zato v obchodech stále něco chybělo. Tu dámské vložky (nahrazovány vatou), tu toaletní papír, plánovaný jako vše na hlavu (nahrazovaný Rudým právem).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Sinnreich 31.12.2018 16:59

Namesti Miru

Tam jsme zpivali s peveckou skupinou na podiu:".....porucime vetru desti, kdy ma prset a kdy vat..." To by se dnesni zachranci klimatu radovali.

M. Mikulec 31.12.2018 21:31

Re: Namesti Miru

Doprejme rostlinam CO2!

P. Harabaska 31.12.2018 10:37

Ten hoch, který kdysi recitoval Štalin, Štalin, byl

nepochybně potomkem jednoho z těch hodných Němců, kterého zde zlí Češi po válce nechali a nevyhnali. Ovšem Endéráci volali spíše Štálin, pěkně s dlouhým Á. Nízká cena léků je tím pravým důvodem, proč některé nejsou. Vzpomeňte na "blbou" borovou vodu, jíž jste si kdysi mohli vypláchnout oko, do něhož vám vletěl nějaký hmyz. Flaška toho stála pár korun, dnes vám v lékárně nabídnou nějaký ophtalmo-xyz v malé lahvičce za Kč 75. Nebo kyselá vodička na viklající se zuby (solutio acetico-alumini tart.). Kdysi za 12 korun aspoň 2 deci, dnes lahvička 1 dl za Kč 50 (jak kde). A to prý je to neúčinné. Před 47 lety mi chtěli vytrhat paradentózní přední zuby. Mám je dodnes. Díky té kyselotině. Vzpomeňte, kolik jste před 5 roky dali za "blbej" acylpyrin a kolik chtějí dneska. Takže o cenu jde. Vždyť i ten štrom (Strom), tedy proud, nám po novém roce zdraží. A tak se těším na to zvýšení penze o průměrných 901 Kč, byť říkám, že to, co mi teď dají, to už si desetkrát vzali. A s tím proudem atp. si vezmou další. Inflace běží pro vládu a pro mě jinak. Takže nikoli nula od nuly pošla, ale i přes velkorysost Babišovy vlády budu spíše v mínusu.

R. Tichý 31.12.2018 13:18

Kupujte obleceni a auta-ta nezdrazuji ;-)

Tedy tak lze chapat jejich pritomnost a ucinky ve statistickem nakupnim kosiku.

V. Kolman 31.12.2018 19:48

Re:

Chyba pane Tichý! Veliká chyba! Auta nejspíš nezdražují, ale když vám je zakážou kvůli EU nevyhovujícím exhalacím používat, budou vám na nic.

Žertovné ale je, že ještě i dnes lze občas na ulicích spatřit legendárního "dederonského" dvoutaktního smraďocha jménem Trabant :-)

V. Kain 31.12.2018 17:03

Re: Ten hoch, který kdysi recitoval Štalin, Štalin, byl

S autorem se dá souhlasit až na ty fronty na maso.Ano byly a pořádné a stálé.Ovšem pro vyvolené už měl řezník-prodavač připravené balíčky tu s jatérky,tu se svíčkovou,tu s kýtičkou atd.My kteří jsme si vystáli frontu mnohdy od 3 hodin ráno,to proto jelikož kdybychom si tu fgrontu nevystáli,tak jseme si mohli v neděli k obědu udělat řízky z tlačenky.A to jsme byli v mase soběstatční.Kam se to maso vlastně ztrácelo?Dneska soběstační nejsme ani náhodou (ve vepřovém asi na 50%) a přesto koupíte maso na jaké si vzpomenete.

F. Houžňák 31.12.2018 18:43

No, kam, lepší se vozilo na Západ a horší na Východ,

a co zbylo, prodalo se doma. A to nejlepší dodávali bolševici do západního Německa americké armádě, jak mi tenkrát sdělil kamarád, co dělal na Generálním ředitelství velkoobchodu potravinami. A to bylo tóčo, když přijeli z Německa američtí armádní kontroloři hygieny do těch českých výrobních podniků, které jim to dodávaly, všecko se pucovalo a natíralo.

V. Liptovský 31.12.2018 20:51

Re: Ten hoch, který kdysi recitoval Štalin, Štalin, byl

Po prvé: čakalo sa v päťdesiatych rokoch (istý problém bol ešte aj tak asi v roku 1962 alebo 1963 - najmä v Čechách). A napodiv, nielen v ČSR, aj v niektorých západoeurópskych krajinách. Skrátka - bolo po vojne. Po druhé: skúste si kúpiť teľaciu pečeň (játra), ktorú som v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch bežne kupoval - a bez fronty... Bežte si kúpiť sviečkovicu - Vaše konto pekne zaplače... (ak ju u mäsiara majú). Ale je smiešne donekonečna porovnávať situáciu z päťdesiatych rokov s rokom 2018... Nájdite si už iný porovnávací bod - napríklad 1620 (to som zvolil len tak náhodou). Bude to rovnako výpovedné.

J. Jurax 31.12.2018 23:21

No, padesátá léta sice pamatuju, ale byl jsem než pachole, takže fronty na maso šly mimo mne. Až v šedesátých jsem co prepubertální až pubertální jinoch býval pověřen ve čtvrtek nebo v pátek (maminka způsobem mně neznámým se vždy dověděla, kdy přivezou) vyslán do fronty na maso do řeznictví na třídě V.I Lenina v Gottwaldově, nyní Zlíně. Maminka vždy odborně odhadla dobu čekání (tehdy nebyly mobily) a odešla. A vždy když jsem byl po cca hodince, hodince a půl už skoro na řadě, zase přišla a odborně učinila nákup.

No a až jsem se oženil a přestěhoval se do městečka tehdy ještě okresního - to už byl konec sedmdesátých a celá osmdesátá, stávala na maso tchýně, když měla odpolední. Když měla ranní, tak buď já nebo moje paní nebo jsme měli v neděli lančmít z čínské konzervy. To vydrželo až do sametu. Holt jsme nepatřili ke šlechtě, kterou si vládce provozovny Masny, n.p., musel předcházet. A svíčkovou - pravou - jsem znal jenom z literatury. Mimochodem, kdeže jste žil, že jste kupoval tu teľaciu pečeň a bez fronty? Nechodil jste do krámu zadem?

Teď už to není žádná sranda a dobrodružství, prostě třeba v devět večer přijedu v tom našem městečku do Kauflandu a koupím tu krkovičku, tu játra, tu bůček či kotletku nebo hovězí zadní nebo semtam i tu svíčkovou a zase jedu. A v teple, skryt před nepřízní počasí; houby romantika.

V. Liptovský 31.12.2018 23:42

Nechodil som "zadem"

Tak - keby som chodil "zadem", nebudem sa o tom rozpisovať. Bol som ten najbežnejší zákazník, aký som mohol byť. Nový v meste, nikoho som nepoznal. Jasné, že na novom sídlisku, kam som sa neskôr nasťahoval, bol problém - domy stáli, obchodná sieť to nestíhala (to sme často jedli na poslednú chvíľu kúpené kurčatá, keď sme iné mäso nedoniesli z mesta). Ale v meste nebol problém - samozrejme, mäso vozili raz za deň a chladiarenské kapacity vtedajších predajní neboli veľké. Napokon - ak porovnáme štatistiky spotreby (nie je to tajomstvo), spotreba mäsa na osobu v osemdesiatych bola takmer dvojnásobná oproti dnešnej... A s tým lančmítom až do "sametu" - to je vari vtip... Mimochodom - v Kauflande občas teľacie "játra" majú aj dnes...

P. Papež 31.12.2018 20:51

Spletl jste slova. Misto velkorysost tam patri velkohubost. Heslo Prostě to uděláme se meni na Prostě to neuděláme (dálnice, snížení byrokracie, snížení počtu státních úředníků, vyrovnaný rozpočet). Zbožná přání, ze kterých se stala vládní Babisova lež.

O. Prokop 31.12.2018 10:11

Nedostatek Digoxinu

je dán jeho nízkou cenou, tak jako nedostatek lékařů a sester je dán nízkou cenou jejich práce....Ono v ČR při tak nízkých cenách léků jsou farmaceutické firmy ochotné obětovat 2% českého trhu, než aby v zahraničí cenu snížily a tím přišly o více. A babiš vymýšlí nějaké soutěže v nákupech, aby je ještě snížil a výsledek se dostavuje. Nedostatek léků nahradí padělky, nedostatek lékařů ukrajinští medici.

M. Těhanová 31.12.2018 10:48

Re: Nedostatek Digoxinu

Vám se opravdu ceny léků v ČR zdají levné? A všimnul jste si, že kromě politiků a manažerů je nízká cena práce téměř u všech? A není nutné to vzít v potaz?

Rozhlédněte se v lékárně, jak nízké ty ceny jsou. Já to nekupuju, takže si nestěžuju, ale koukám se kolem sebe a vidím.

J. Jurax 31.12.2018 23:25

No, když si ty ceny přepočtete na eura a srovnáte s rakouskými nebo německými byť jen minimálními platy, tak levné jsou ... :-)

J. Krásenský 31.12.2018 7:04

Též pamatuji onu kouzelnou formuli soudruhů z NDR

"Ono skrze protištěnou folii tlačiti"

Přeji vše dobré v novém roce