28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Rgova 3.12.2020 23:08

Moc ráda si pročítám a prohlížím Tvůj fotočlánek. Chryzantémy co nejsou plnokvěté bych si přála moc, a to i k našim do Olešnice, jaké mám kupovat semínko a kdy vysévat? Poradíš.

Z. Mawe 2.12.2020 19:04

krasne barevne fotky :) projasni ted to sedivo ;)

E. Žampachová 2.12.2020 17:11

Na tohle koukám jen s údivem. Jak někdo může tak krásně a lehce tvořit zahradu. Jak mu vše roste a kvete. Na tohle jsem nemožná. Jen obdivuji a vím, že nikdy nic podobného mít nebudu (to bych si musela najmout zahtadníka)

Z. Jajka 2.12.2020 19:15

Zase umíš báječně vychovat pejsky. To bych já neuměla. Proto máme jen kocoura ;-)

M. Crossette 2.12.2020 17:06

Jajko, tvoje zahrada stále udivuje. Ta starorůžová růže (či jaká to přesně je barva) je překrásná (a bílá též). Hezká je fotka zamrzlé "šišky" v pítku a to druhé pítko je jak ledový abstraktní obraz. Podzimě barevná stráň, obloha a všechny kytí je moc hezké pokoukání. Ať se ti nadále daří zahrádku zvelebovat a upravovat podle vysněných představ

Moje slovenská kamarádka nám občas ze zahrady jejich rodičů přivezla sáček různo-barevných fazolí. Nádhera na pohled, vždy je byla škoda sníst (ale stalo se). ̈

My tu měli z pondělí na úterý první noční mrazík a včerejší noc znovu a silněji. Takže ráno byla na trávě i střechách domů námraza, sice hezké na pohlad, ale ani kočky se venku moc nezdržely. Měla jsem látkovou ochranu (upevněnou) přes keříky malých, tenkých a dlouhých zelených papriček (cayenne). Stále jich tam byla spousta a postupně dozrávaly do červena. Jenže vítr látku shrnul a ráno byly keříky zmrzle povadlé:-(. Tak jsem všechen zbytek těch zelených (jistě přes sto) otrhala a dala choti ochutnat, jestli jsou stále pálivé . Mě stačí jen olíznout prst, když mu jednu krájím a už mám pusu v ohni, on sní klidně celou 8-o. Prý pálí, tak je mám v troubě a svařuji za pastu podle Míly Šv.

T. Zana 2.12.2020 13:53

Ty maliny 8-o!!8-o!!

Náhodou, Jajko, tvůj podzim byl krásně barevný R^.

Ani jsem nevěděla, že jsou i nějaké pouze okrasné fazole.

Z. Lika 2.12.2020 14:26

Fazole kudy rostou a plodí, tudy zdobí. A navíc mají tu výhodu, že jsou nejen okrasné. Chutnají báječně.

A. Zemanová 2.12.2020 15:01

Dostala jsem od sousedky nějaké fazole, prý okrasné, tak je napřesrok musím vyzkoušet. Vypadají moc hezky... a značně jedle. :)

T. Zana 2.12.2020 15:42

No právě - fazole, která je jen na parádu a ne k jídlu, mi přijde ošklivá ;-D.

Z. Jajka 2.12.2020 15:48

Ty fialové údajně moc jedlé nejsou. Tedy jedovaté asi nebudou, ale zřejmě jiné jsou o hodně chutnější.

Z. Jajka 2.12.2020 15:46

No chutí maliny připomínaly jen vzdáleně...

Z. Yga 2.12.2020 17:10

No jo, přece jenom to sluníčko a teplo chybí, ale v tuto dobu musí být člověk rád tomu, co je ;-D

M. Crossette 2.12.2020 17:07

Ano, při pohledu na maliny, jsem si říkala, že jedna taková nacucaná kulička by Broučkům stačila "narazit" na rodinnou hostinu :-)

Z. Jenny 2.12.2020 12:28

Jajko,krása! Přeji ať Ti zahrada vzkvétá a dělá radost. R^

U nás dnes ráno -7 ,asi mi zmrzly chryzantémy dole v květníku, jdu se za chvíli podívat.:-P

Z. Jajka 2.12.2020 13:28

Děkuji, jsem velmi zvědavá na jaro - co přežije ;-)

Z. Janaba 2.12.2020 11:04

Maliny a růže v listopadu, krása!

Když zvednu žížalu, jak se mi zdá, bezmocně ležící na asfaltu a položím ji, kroutící se na okraj trávy, je to dobře? Nezdá se mi, že by tím byly nějak nadšené. Většinou se ani nehnou a já si představovala, že sebou vděčně mrsknou a začnou se zarývat do půdy. Jajko, co?

A. Zemanová 2.12.2020 12:27

Ono to asi není hned. Žížaly nejspíš budou z asfaltu vyčerpané. Snažím se je dávat někam na stinné vlhčí místo, pokud je to možné. A zakrýt listem, utrhnutou trávou, lehce přihrnout hlínou, aby se mohly vzpamatovat a zahrabat. Čím tvrdší půda, tím víc se nadřou, stejně jako zahradníci. :-)

T. Zana 2.12.2020 13:55

Ono jim prý škodí světlo - jestli si dobře pamatuju, vylézají proto, že v hlíně je po deštích moc vody a nemůžu tam dýchat (?), ale světlo jim nějak vadí, takže je otázka, jestli mají sílu se zahrabat. Určitě je dobrý nápad je zakrýt.

A. Zemanová 2.12.2020 15:00

Ano, mohou se prý v promáčené půdě utopit. A na povrchu hodně rychle osychají. A že jim vadí světlo, to je taky možné. Musím si žížaly trochu nastudovat, vlastně o nich vím velice málo.

Z. Janaba 3.12.2020 10:45

Kdo se ptá, ten se doví, díky! Příště je tedy ještě přikreju.

A. Zemanová 2.12.2020 10:52

Milá Jajko, sleduju proměnu Tvé zahrady s velikým zájmem, protože sama mám něco podobného krátce za sebou. Hluboce chápu Tvou radost ze žížal. Tady byla půda hodně těžká a po letech pod různými boudami velice slehlá. Všechnu jsme ji obrátili a proseli, odstranili kořeny a veškerý bordel. Na žížalu jsme téměř nenarazili. Ale teď už tu jsou, což pravděpodobně přilákalo krtky a hraboše. kterým se v nakypřené půdě lépe žije.

Mám zahradu malou, ale půda byla v různých místech různě kvalitní, což se ne vždy podařilo hned napravit. Ale časem se to zlepší, stejně jako se zlepšilo u mě v Modřanech, kdy během let z navážky vznikla docela slušná půda.

Kompostér mám jeden, takovou štíhlou "popelnici" na 200 l. Dočetla jsem se, že na 1 m2 stačí 1 litr kompostéru, a ono to odpovídá. I když se mi hlavně přes podzim a zimu podaří naplnit kompostér skoro celý, vždycky to do jara stačí. Pak odeberu kompost zespoda, zbytek promíchám a místa je rázem dost. Nicméně se těším na to, že na jaře Vašek na nové zahrádce vytvoří na kompost ohrádku, chci vyzkoušet otevřený kompostér.

Mmch., kompostér a zahradní kolečko bylo to první, co jsem si pořídila. Do toho kompostéru jsem vozila organické zbytky celé léto a podzim. Byl to takový příslib budoucích krásných časů! Málokdy jsem byla tak šťastná, jako když jsem vyhazovala zelený odpad do svého kompostéru na své zahradě. :-)

Z. Jajka 2.12.2020 13:22

Milá Vave, já zase se zájmem sleduji, jak buduješ zahrádku ty. Ty plánovitě, já víceméně živelně, jak mi místní terén umožňuje. Teprve zjišťuji kam a kdy svítí slunce, na co vidím od jídelního stolu a na co od šicího stroje...

A ano, také byl jeden z prvních nákupů pro novou zahradu lehké zahradní kolečko a nový rýč, neb starý jsem ještě potřebovala na Smíchově.

A. Zemanová 2.12.2020 15:10

On u mě byl základní plán nutností. Na velké betonové panely v zemi, v zadním rohu zahrady vedle sousedova kurníku, nutně musel přijít zahradní domeček. A hned vedle pergola, aby byla ve větším soukromí dál od domu. K té bylo nutné vést chodníček, ale ne rovný, jako byl v zahradě původně. Pro záhyby chodníčku bylo nutné najít opodstatnění... a tak dále a tak dále. Všechno z něčeho vyplývalo. A takový ten kousek pro azalky, původně plánovaný ve středu zahrady, se přesunul, protože tam bylo nejlepší místo pro zeleninu. Zahrada si sama říkala v rámci možností. Když jsem udělala jednu pasáž, teprve se mi zjevilo řešení další. Takže plán ano, ale jen odsud potud. :)

Kudy chodí slunce, to je hodně důležité. A bude se to trochu měnit, protože stromy ve vedlejších zahradách rostou a porostou i moje keře a stromy. Je krásné pozorovat všechny změny.

M. Crossette 2.12.2020 17:14

Vave, podle vzoru jedné kamarádky (z Filipín, viděla jsem to u ní), jsem si před roky v zimě kompostovala rovnou na záhoně do řádků. Doma jsem měla kbelíček u dřezu, kam jsem dávala bio odpad. Když byl plný, na záhoně jsem vyryla hlubší dolík, kbelíček vyprázdnila a zase hlínou zakryla. Rýč zapíchla hned vedle. A tak jsem pokračovala - dolík vedle dolíků - celý řádek a pak další. Házela jsem tak někdy dost velké kusy - košťály kapusty, cibulové, bramborové slupky, skořápky od vajec. A všechno se to k mému údivu do to příští satby zcela rozložilo, hlína byla krásně kyprá. Nanejvýš jsem našla menší zbytky skořápek. Ale pak manžel začal zarýpávat posekanou trávu a máme opravdu skvělou půdu. Tak jsem na zimní kompostování zlenivěla a dělám to už jen nepravidelně. Ale možná jde tenhle systém aplikovat jen v teplejším podnebí, kde zem nikdy nezamrzne, nebo jen povrchově. Pamatuji se, jak tatínek na chatě přehazoval a před použítím prohazoval velký kompost za dřevníkem, u mne tohle odpadlo.

Z. Jajka 2.12.2020 19:30

Posekanou trávou přikrývám zem kolem stromků a keřů. Omezuje to plevely a udržuje vlhčí zem. Případně přidávám do kompostu, ale nedá se dát moc silná vrstva.

M. Crossette 2.12.2020 19:57

Ano, já také, ze stejného důvodu čerstvě posekanou trávu vrstvým kolem paprik a rajčat. Tedy ne moc hustě, abych keříky neudusila, ale postupně přidávám a měním. Tu přebytečnou vršíme někam do rohu. Když záhon skončí a je prázdný, hromadu trávy rozházíme po záhoně a později někdy v zimě jí manžel zaryje (zatím tam tráva ještě leží) a potom zjara než začnu sázet nové sazenice ještě jednou přeryje.

Z. Nítkovská 2.12.2020 10:48

Jajko, děkuju V

Z. Jajka 2.12.2020 13:23

Jsem ráda, že dorazilo V

L. Jakovljevičová 2.12.2020 9:44

Jajko, já nepřestávám obdivovat tvé "zelené" ruce. A taky tu obrovskou práci a lásku, kterou svým kytičkám věnuješ. A ony se ti odvděčují krásouV Tak ať ti zahrada po zimním odpočinku zase na jaře krásně rozkvete!

L. Blaza 2.12.2020 9:37

Krásné! :-)