29.3.2024 | Svátek má Taťána


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Skepticus Maximus 15.10.2006 11:34

Chtělo by to takovou menší stávku proti bankovnímu sektoru ČR :-)

Stačí, aby si každý z nás vybral veškeré úspory a vidělo by se, kdo komu vlastně půjčuje :-/

Myslím, že banky by začali panáčkovat už jen v případě reálné hrozby něčím takovým ;-D

Takový dočasný masový přesun peněz pod polštáře by mohl mít skvělý výchovný efekt na to zvlčilé bankovní tvorstvo :-)

J.G. Pašek 15.10.2006 23:09

Re: Chtělo by to takovou menší stávku proti bankovnímu sektoru ČR :-)

Banky by si půjčily jinde od ochotných . . . . banky nebohatnou z peněz střádalů, bohatnou z peněz a půjček na chod podniků, obchodů a živnostníků půjček a chtivých dlužníků, kteří si půjčují na auta, TV, dovolené na které nemají svoje. . . . a bankéři dobře vědí, že se každou minutu se narodí jejich zákazník a dva si to miminko odnést domů . . . 

Pavel 14.10.2006 23:55

Po dlouhé době praktické a pravdivé vylíčení situace dlužníka.

J.G. Pašek 15.10.2006 0:07

Re: Po dlouhé době praktické a pravdivé vylíčení situace dlužníka.

Potkal jsi někdy chudého bankéře? Já ne . . .  Chudých dlužníků jsem potkal habaděj. Hitler věděl jak s majiteli bank zatočit. Museli nosit žlutou hvězdu Davida a vyletěli komínem a banky jim zestátnil . . .  když mu došlo co nakrad, musel si půjčovat ve světě, splácet  dluhy a úroky na které neměl, protože je utratil za zbraně a tak začal pochodovat aby platit dluhy nemusel . . . to jen tak hoodně krátce.

P 14.10.2006 22:03

Bankovní "podnikání"

je tak trochu zlodějna. Na účtě se mi peníze úročí 0,1%, ale půjčky mám od 4,7% do 12,9%. Ptal jsem se na možnost změnit podmínky úvěru, bylo to odmítnuto (komerční banka). Další srandou v ČR je tzv. stavební spoření. Příklad máte naspořeno 50.000, úvěr 300.000. Do doby než naspoříte 40% z úvěru, tj. 120.000 platíte úrok z celých 300.000, na rozdíl od hypotéky se částka z které se platí úrok nesnižuje. Banka z Vás tímto způsobem dostane i peníze, kterými stát podporuje pořízení bydlení. Nepočítal jsem to, ale odhaduji, že to vyjde dráž než hypotéka.

A ještě jedna rarita. V ČR platí zákon, který skoro nikdo nedodržuje. Týká se výplaty mzdy. Pracovník si může nechat vyplatit mzdu hotově nebo si ji nechat poslat na účet do banky. Většina organizací ale nařídí pracovníkům si zřídit účet - na zákon kašle.

R 15.10.2006 10:49

Re: Bankovní "podnikání"

Je třeba použít selský rozum a všechno podrobně přečíst a  propočítat. Dneska asi bude výhodnější spořit v některých investičních fondech nebo kdo se toho bojí tak v investičním životním pojištění než než si brát úvěr na stavebko nebo možná než je i samotné stavební spoření s dnešní státní podporou.

kanuk 14.10.2006 19:40

par poznamek

Predem omluva. Mam novy pocitac, jeste nemam zamontovanu diakritiku.

1)P. Paskovi: Moc tomu nerozumim, ale zda se mi, ze cesti zakaznici bank jsou vic brani na hul, nez je zvykem v USA (i kdyz urok 18pct na platebni kartu je lichvarstvi).

2) Pan Nacer se ponekud myli v nazoru bank na predcasne splaceni hypoteky mimoradnou splatkou. Tomu se banky brani, protoze prijdou o uroky. (Dalo by se sice uvazovat, ze obdrzene penize mohou znovu investovat, resp. pujcit, ale myslim, ze banky maji dost penez, takze jim jde vic o ty uroky).

3) V civilizovanych statech jako Kanada a USA(?) je ne-li kazda, tedy aspon vetsina pujcek automaticky pojistena pro pripad umrti platce, a to je promitnuto do urokove sazby.

4) Pan Nacher se nezminuje o tom, na co asi mnozi lide naleti. Tim, ze si zvoli nizsi splatky hypoteky, podstatne zvysi obnos, ktery celkem zaplati na urocich a hypoteka se tedy prodrazi.

R 15.10.2006 10:44

pojištění půjčky Re: par poznamek

V našem státě, možná s nějakou výjimkou Vám nikdo větší peníze nepůjčí, dokud nemáte životní pojištění s patřičně velkou pojistnou částkou na smrt vinkulovanou na poskytovatele půjčky. Home Credit a podobné polopochybné firmy nepočítám.

M. Zima 14.10.2006 13:53

Pane Nacher, musím Vám,

tak jako českým médiím, včetně ČT, vytknout alespoň dvě následující věci: Proč jste se nezaměřil na následující otázky?

Proč netrvají Češi na povinném udání Efektivního úroku při každé úvěrové transakci. V Evropě je to zákon. Otázka všech poplatků a různých triků je tím ztransparentněna a krom toho je známa skutečná cena nabídnutých peněz, ve které jsou všechny poplatky započteny. 

Nerozumím, proč se v Česku stále ještě nepoužívá PIN, TAN procedura při internetovém bankingu (jednorázový, přídavně pořadím v tabulce jištěný transakční kód) . (Jde patrně o běžný český trik, kdy jednoduchá jistá metoda nebude tvrdohlavě zavedena a místo toho je trikem vnucován drahý "digipodpis")

Papouch 14.10.2006 21:21

Re: Pane Nacher, musím Vám,

To by nebyly chytre otazky.

1) pouziva se to, rikame tomu RPSN sazba a je to povinne u kazde reklamy, smlouvy atp. Akorat to jednodussi jedinci nectou.

2) Pristup pres heslo jako jedna z moznosti u CS je celkem kuriozita. Autorizacni SMS nebo kalkulator se v Cechach pouziva masove. Pokud pojmem "digipodpis" myslite klientsky certifikat, tak to je tady taky uz mnoho let pouzivana metoda - akorat ze je zadarmo, kdyz nepocitam pripad certifikatu na chipove karte. Specialni typ klientskeho certifikatu, ktery prosadil kdysi Mlynar jako elektronicky podpis, banky AFAIK zatim nepouzivaji, protoze stoji penize navic a technicky+pravne k tomu neni zvlastni duvod.

M. Zima 15.10.2006 9:35

O chytrosti otázek bychom sice mohli diskutovat,

ale raději fakta:

1) Nevím, co je RPSN, ale vím s jistotou, že čeští bankovní experti, finanční génius kLaus a ani odborníci v médiích nevědí, co je "efektivní úrok", tedy konstantní úrok zlištěný z průběhu srovnávacího konta se stejnými vstupy a konečným stavem. Ten rozdíl mezi Českem a Západem je v tom, že zde si většina involvovaných je schopna nadadlovat pár řádků do VB a vypočítat si to sama, zatímco v takové ČT to zadají na VŠE a ti to ještě nějak pomotají (stalo se nedávno). Vedlejší efekt je potom v ČT dohadování "o úroku kolem 400%".

2) Český postup se v tomto případě kryje se zavedením internetových stránkek pro bezdomovce, nebo s instalací kartových terminálů do policejních aut, prostě je to standardní česká inovace. Myslel jsem ten certifikát, který nabízí za platbu CS. Tím PIN,TAN myslím následující: Na moje konta se dostanu mnou určeným heslem (může být přímo kontonr.) a PINem. Abych mohl provést transakci, musím použít TAN, z tabulky, kterou mi poslala zapečetěnou banka a kterou jsem aktivoval. Při transakci jsem vyzván použít specielní TAN jistého pořadí. Tím je tato TAN spotřebována a po čase mi pošle banka novou tabulku, kterou musím s pomocí staré aktivovat. (vše, až na tu tabulku online). Krom toho určím maximální denní transakční volumen, tedy také maximum, kolik by mi mohlo být za den ukradeno.

momo 15.10.2006 16:18

Re: O chytrosti otázek bychom sice mohli diskutovat,

Ach svata prostoto. Ono jsme v zahranici a jime vtipnou kasi ze jo... To co popisujete je dle meho nazoru popis Vernemovy sifry. Uznavam ze je prakticky nerozrustitelna, ale preci jenom pouzivat papirky.... To  vite my jsme zaostaly, neb pouzivame hashovani 128 bit klicem a digitalni podpis a to vsechny si posilame pomoci zasifrovane SMS a nebo generujeme pomoci "kalkulatoru" ....

M. Zima 15.10.2006 21:24

Vy chytráku, jde to pochopitelně i bez té papírové formy TANu,

ale popsal jsem to proto, že je to jednoduché, jisté a účinné, což jste překvapivě pochopil, ale, jak jsem již zmínil, neodpusti jste si blábolení o 128 bitovém klíči, tedy o placené metodě CS, která patří k mnou zhora popsaným českým inovacím.

AAA 15.10.2006 23:25

Re: Vy chytráku, jde to pochopitelně i bez té papírové formy TANu,

Jednoduche, jiste a ucinne a taky jak z doby Krale Klacka. Zatimco s pristupem pres kod zaslany pres sifrovanou a zaheslovanou SMS se do sveho bankovnictvi dostanu kdekoli kde mam internet (pokud nezapomenu mobil doma), takhle abych sebou jeste tahal nejakou obalku s TANEem...

jezevec 14.10.2006 11:28

osobně považuji právě "úvěrový účet" za největší svi/ňárnu

který jiný dodavatel si může dovolit vést (a zpoplatnit) každému zákazníkovi zvláštní bankovní účet???? normální poskytovatel má přeci jeden účet, a platby na něj došlé třídí podle variabilních symbovů. podle zdravého rozumu by "úvěrové" účty měly být zakázány zákonem, pokud o ně klient sám nepožádá.  

Papouch 14.10.2006 9:51

At zije seda ekonomika

jestli neni lepsi uskrovnit se, nakoupit mensi a seslejsi domek za hotove a postupne opravovat svepomoci, pripadne s kamaradem zednikem (placeno na drevo)

stari Papouchovi takhle postavili chatu, Papouch ma domek, to jen praPapouch za prvni republiky nechal stavet vilku firmou (ale hypoteku si na to buhviproc nevzal)

A.D. 14.10.2006 18:31

Re: At zije seda ekonomika

Jak pro koho, když budu mít práci a pevnou pracovní dobou a budu moci trávit odpoledne na stavbě/rekonstrukci, pak prosím. Dále je k tomu potřeba mít pevné zdraví/fyzickou kondici pro stavbu svépomocí.

Navíc šetřit deset let na starší domek znamená těch deset let bydlet v pronájmu. Při současných cenách pronájmů na tom v porovnání s hypotékou opravdu neušetříte..

Papouch 14.10.2006 21:35

Re: Re: At zije seda ekonomika

Kdyz pisu uskromnit, znamena to bydleni na ubytovne, u rodicu nebo byt sdilet - pronajimat si cely byt sam pro sebe je prepych.

Na mirne oprsely a ohnily domek jsme z 0 usetrili cca za 4 roky - hlavne proto, ze podobne jako 85% Cechu totiz nezijeme v Praze.

A nezda se mi, ze by pro prace na rekonstrukci byla nutna podminka nejaka mimoradna fyzicka zdatnost a zdravi - je to spis nepohodli, ktere hodne lidi odmita snaset a radeji zaplati.

Olina 15.10.2006 11:09

Re: Re: At zije seda ekonomika

Nemyslím,že by se muselo šetřit na starší dům  10 let.Já jsem si koupila starší dům za babku na nádherném místě na vesnici, vzdáleném pouze 11 km od krajského města.Pozemek 3000 m2 u lesa.Je fakt,že to bylo v roce 1991,kdy byly pozemky na vesnici za hubičku.Pět let žili v bojových podmínkách.Na práce si sjednávali řemeslníky nebo malé firmy.Ale stálo to za to.Dnes máme pěkný dům a nepotřebovali jsme si půjčit ani korunu.

J.G. Pašek 14.10.2006 8:27

Jseš dospělej chlap, nefňukej . . . .

Hypotéka dělá spolehlivé, snaživé a neremcající dělníky, aby měli v bance na hypotéku na konci měsíce  . . . a také z nich dělá slušné a snášenlivé sousedy . . . .