29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

FILOZOFIE: O smyslu života

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Magor Milda, Mgr. etc. 10.9.2008 1:40

Pan Šula má podobné problémy, jako Boltzman

ten se zabýval entropií a entalpií, dospěl na základě těchto úvah k tomu, že jeho život nemá žádný význam, vše spěje k studené smrti a tak tuto smrt předešel sebevraždou sám. Zemřel v Duinu, vlastně hned vedle je Sistiana Mare, překrásné místo na Trentském zálivu. Večer každý rád pozoruje mírný příboj na pobřežním kamení, ne každý vidí proudy rajčatové omáčky.

Zcela jiná parketa jsou lidé, kteří se cítí být účastníky nějaké párty. Užívají si, někde si ty potřebné prostředky seženou, koupí loď a plaví se ožralí od rána do večera na moři,doprovázeni mladými obdivovatelkami.Ale i ti Grínpissáci budou jednou staří, trpět na revma a obdivovatelky se ztratí. Čili vše spěje ke špatnému konci. Koneckonců, všichni musí tuto párty jednou opustit, těm pracovitým to přijde lehčí, odejít na odpočinek věčný. Zanechávají po sobě truchlící vnoučata, ta budou dílo svých předků rozvíjet dále.

Kolemjdoucí (J.Š.) 9.9.2008 18:12

Proč by se najednou mělo mluvit jen o rozpínání vesmíru,

a ne také o smršťování? John Gribbin v knize Schrödingerova koťata (str. 271) píše:

"Hawking prohlašuje, že náš současný způsob uvažování o rozpínajícím se vesmíru se nenese v duchu jakési bubliny prostoročasu, která vystupuje z matematického bodu (singularity) a roste, nýbrž v duchu rovnoběžkových linií nakreslených na povrchu koule, jež setrvává ve stálé velikosti. Kroužek nakreslený kolem severního pólu představuje malý vesmír – veškerý prostor znázorňuje čára, jež tvoří tento kroužek. Jak se vesmír rozpíná, představují ho čáry nakreslené dále od pólu a blíže k rovníku, každý následující kruh je vždy větší. Postup od pólu k rovníku představuje „plynutí“ času. Po překročení rovníku se „vesmír“ začíná zase smršťovat, jak se po sobě následující rovnoběžkové kruhy zmenšují, dokud nesplynou do jednoho bodu na jižním pólu. (…)

V rámci tohoto pohledu je vesmír považován za úplně samonosný či soběstačný soubor prostoročasu a hmoty-energie, který se rozpíná z ničeho a zpátky do ničeho se zase smršťuje.“

Problém singularity prý nevzniká, protože póly jsou jen průchozí body, kružnice se jimi jen přehoupnou a zase pokračují dál.

Pepino 8.9.2008 21:08

rád bych se zeptal pánové

Když si tak prohlížím ty příspěvky tak je velká většin je zaslána do 15.00,teda v pracovní době.Tak bych se rádzeptal,pánové,kdo vás platí a za co.

para 8.9.2008 21:50

Re: rád bych se zeptal pánové

Pepino u mě bud naprosto klidnej - sám si žehlím sám si peru..... a navíc je to přeci tak, že v lepších podnicích bývá sebevzdělávání  jednou s poviností od ředitele až po uklízečku ;-)

Hledajíci 8.9.2008 20:51

Kam se Vesmír rozpíná?

Není theorie rozpínání Vesmíru jakousi virou, kterou musíme převzit bez jakýkoliv pochybností, protože jejím nepřijmutím by se rozpadla spousta dalších theorií?  Stejné je to asi s theorii Velikého Třesku. A veškera měření jsou dělaná z hlediska těchto theorií. A veškerá měření jsou přijatelná pouze do doby kdy tyto theorie podporují. Nepodporujíci měření se prohlásí za chybu měření.

Kam se Vesmír rozpíná?   

e

Roman Šula 8.9.2008 21:01

Re: Kam se Vesmír rozpíná?

Teorii vzniku vesmíru lze dnes považovat za dostatečně ověřenou, stejně tak s dostatečně velkou přesností známe stáří vesmíru - 13,7 mld. let. Jinak kam se vesmír rozpíná? On se s ním rozpíná i sám prostor, takže tato otázka nemá fyzikálně smysl, i když z hlediska lidských představ ta otázka je pochopitelná.

Hledajíci 8.9.2008 21:28

Kam se rozpíná ten prostor?

Z čeho vznikla ta hmota Vesmíru, která se neustále rozpína? Kam se rozpína ten prostor? Tyto otázky  nemají fyzikálně smysl, že ano? Často si kladu otázku jestli má smysl fyzika, když její theorie dávají vzniknout otázkám nemajicích fizikální smysl!

Kdesi jsem četl názor že žadný system nemůže na své úrovni, se svoji logikou poznat svůj smysl. To lze poznat pouze v nadřazeném vyššim systému, ale tam nikoho nezajímají problémy systému nižšiho, protože mají svých problémů úlné zuby! 

Dle mého názoru je mnoho takových otázek jako jaký smysl má život. A tyto otázky lze diskutovat až do smrti všech diskutujícich!

Mnoho zdaru v dalších podobných diskuzích.     

Roman Šula 8.9.2008 21:34

Re: Kam se rozpíná ten prostor?

Doporučil bych Vám přečíst si nějakou populárně naučnou knihu na toto téma, například nedávno vyšla kniha, kterou napsal Brian May, známý spíše než astrofyzik jako kytarista zakladatel skupiny Queen. Literatury je docela dost.

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.9.2008 22:09

Re: Re: Kam se rozpíná ten prostor?

A jak se ta kniha jmenuje?

Roman Šula 8.9.2008 22:16

Re: Re: Re: Kam se rozpíná ten prostor?

Big Bang, tedy Velký třesk.

para 8.9.2008 21:52

Re: Kam se Vesmír rozpíná?

Hledající jestlipak víš kde má vesmír střed když už se ptáš kam se rozpíná?;-)

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.9.2008 19:47

„…různých ekologistů a podobně, kteří nám chtějí vnucovat určité fungování přírody, které fungovat nemůže“

To je dobrá připomínka. Myslím, že by bylo dobře, kdybyste občas na toto téma něco napsal. Ovšem jen z hlediska přírodovědy, tj. za předpokladu, že nejste členem žádného politického nebo ekonomického bratrstva.

Roman Šula 8.9.2008 20:58

Re: „…různých ekologistů a podobně, kteří nám chtějí vnucovat určité fungování přírody, které fungovat nemůže“

Ne, nejsem členem žádné politické strany ani žádné správní rady. A píšu, převážně sem, odkazy najdete na mém webu. Občas i přednáším - 11.10. Hvězdárna a planetárium Hradec Králové, 16.10. Hvězdárna Prostějov.

Tomáš 8.9.2008 18:29

Děkuji za článek

Je dobře, když se někdy člověk dočte něco jiného, než kde je jaký skandál, ... Akorát jsem v článku našel dvě špatná i/y.

para 8.9.2008 21:56

Re: Děkuji za článek

i/y...?... - Hlavně, že je Ti Tomáši jasno kolem smyslu života;-P

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.9.2008 18:08

A jestliže základem všeho je anorganická hmota,

tak ta hypotéza sebepoznávání by znamenala, že hmota, anorganická, je vlastně organická a ještě k tomu nanejvýš inteligentní, kdy má poznávat samu sebe. Což je contradictio in adiecto.

řekl bych 8.9.2008 18:15

Re: A jestliže základem všeho je anorganická hmota,

Třeba dělení na organické a anorganické nemá valného smyslu.

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.9.2008 18:31

Re: Re: A jestliže základem všeho je anorganická hmota,

Ani dělení na inteligentní a neinteligentní? Je kámen stejně schopen myšlení a poznávání jako Einstein? Nebo je Einstein stejně málo inteligentní jako kámen?

krmič 8.9.2008 18:56

Re: Re: Re: A jestliže základem všeho je anorganická hmota,

No vždyť je to přece jeden kámen. Tedy ten Einstein. Takže ano. :-)

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.9.2008 19:20

Re: Re: Re: Re: A jestliže základem všeho je anorganická hmota,

K tomu není co dodat :-)))))) Zase jeden, kterej mi ukázal, že jsem studoval němčinu zbytečně.

znalec 8.9.2008 20:42

Re: Re: Re: Re: A jestliže základem všeho je anorganická hmota,

a v Rusku adin kamenjev

Roman Šula 8.9.2008 21:02

Re: Re: Re: Re: A jestliže základem všeho je anorganická hmota,

Ein je i v němčině neurčitý člen, takže Albertovo příjmení může znamenat i "nějaký kámen", nebo zcela nějaký nekonkrétní "kámen".

para 8.9.2008 22:00

Re: Re: Re: Re: Re: A jestliže základem všeho je anorganická hmota,

A kdyby tím kamenem byl třeba krystal křemene ,který už má vysokou vnitřní uspořádanost - třeba by se ten A.E. ani neurazil ;-)

řekl bych 8.9.2008 19:01

Re: Re: Re: A jestliže základem všeho je anorganická hmota,

Těžko říci, ale při nedostatku např. jódu či soli kamenné v jeho těle, by ani jeho inteligence za mnoho nestála

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.9.2008 18:04

"Smyslem života je život sám"?

a podobně smyslem kamene je kámen sám ... takže vlastně všechno, co existuje, má smysl, a basta. Jestliže nedovedeme odlišit to, co má smysl, od toho, co nemá, tak je někde logická chyba.

pepino 8.9.2008 20:32

Re: "Smyslem života je život sám"?

Nejsem v žádném případě filozof ale dyž jsem si přečetl pár příspěvků,zaujal mě nejvíc ten vaš,poněvadž je nejíce vzdálen jakékoli smyslplnosti.Jak prosimvás odlišit co neexistuje.Pokut to ovšem nebyl pokus o šprým.

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.9.2008 22:06

Re: Re: "Smyslem života je život sám"?

Nešlo o šprým, ale o to ukázat, k jakým důsledkům vede tvrzení typu "smyslem života je život sám". Používat nějaký pojem, třeba "živý" je k něčemu dobré jen tehdy, pokud vím, co je to, co není živé, co je "neživé". Pokud to nevím, nebo neumím v praxi odlišit, tak jsou mi oba pojmy k ničemu a odborníci říkají, že se v myšlení dopouštím logické chyby.

Asi je chyba i na mé straně, že se neumím správně vyjádřit. Ale jde o to, že v praxi se často stává, že lidé se o něčem do nekonečna dohadují, a přitom hlavní problém spočívá v tom, že si předem neujasnili pojmy, které používají. I výraz "smysl života" se používá ve více různých významech. Ty je třeba si napřed ujasnit, jinak se nedá v diskusi dospět ke kloudnému výsledku.

Pojem "existence", který jste uvedl, se taky užívá ve více významech. Pro matematika "existuje" to, co si regulérně nadefinuje (může si tak teoreticky zkonstruovat libovolný vícerozměrný prostor a říká o něm, že existuje a tu existenci matematicky dokazuje. Úplně něco jiného znamená existence a její důkaz pro fyzika, ten je vázán fyzickou realitou, existenci ověřuje pomocí pokusů. Všimněte si, že matematik, ač také vědec, žádné pokusy nedělá, nepotřebuje laboratoř a přístroje. Kromě toho se výtaz, že něco "je", používá pro vyjádření rovnosti, 3+2 je 5, nebo v definicích, nebo zase k vyjádření jednotlivé vlastnosti - "číslo 2 je sudé", což je zase něco jiného. A protože se tyhle různé významy často nerozlišují, jsou výsledkem zbytečná nedorozumění a bezvýsledné diskuse. Náš jazyk je příliš nedokonalý, slova mnohoznačná)

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.9.2008 22:26

Re: Re: "Smyslem života je život sám"?

Pokud jde o neexistenci, o důkaz, že něco neexistuje, tak ten podle mne provést nelze. Dokazovat lze pouze existenci. Přesto se člověk nezřídka setká i u odborníků s tvrzením, že něco neexistuje, místo skromnějšího "není nám známo, že by existovalo".

Roman Šula 8.9.2008 23:04

Re: Re: Re: "Smyslem života je život sám"?

Z tohoto důvodu v trestním právu existuje presumpce neviny, protože nejde dokázat, že se něco nestalo. Proto jakýkoliv čin musí být prokázán nade vší pochybnost.

Schumacher 8.9.2008 17:16

Tak málo řečeno tolika slovy....

Vždyť je to prosté. Život je jednou z forem existence jsoucna a v její nejvyšší známé formě je jeho (teologická, avšak nepraktická otázka zda zamýšleným či nezamýšleným) nástrojem k poznání sebe sama. Videmus nunc per speculum et in enigmate...Smyslem života je život sám.