29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

FILOSOFIE: Marxismus je jednou velikou lží

V dubnovém čísle Filosofického čtvrtletníku (The Philosophical Quarterly) z roku 1953 vyšla nadmíru zajímavá stať nazvaná Marxistická filosofie a evropské myšlení (Marxist Philosophy and European Thought), jejímž autorem je Z. Barbu z univerzity v Glasgow. Rozebírá v ní marxistickou filosofii a ukazuje, že je vpravdě jiné povahy, než za jakou se vydává.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 3.4.2013 13:59

Marxismus

Na úrovni poznatků 19. století je uceleným vyjádřením již v antice vzniklé touhy humanitní inteligence po vytvoření dokonalé společnosti, tedy společnosti, která ji bude ctít a řídit se jejími radami, společnosti, která tedy vyřadí z rozhodování "hloupý lid", který před jejími hodnotami dá vždy přednost nabídce kupčíků. Je to první pokus o vytvoření ateistického náboženství, v němž je Bůh nahrazen Státem.

Skutečnost, že filozofie nemá prostředky, jak řešit na kvantitativním vývoji mnoha veličin světa závislý "boj protikladů" "vyřešila" marxistická dialektika jeho degradací na "třídní boj" a zcela nedialektickou hypotézou (vírou) že tento "boj" směřuje k třídní rozpory nemající komunistické společnosti která v Hegelově dialektice nahradila směřování k absolutním ideám.

Idea komunismu je pro svobodomyslného člověka zcela odpudivá, protože "každému podle jeho potřeb" nutně znamená, že potřeby bude každému někdo určovat. "Každý podle svých schopností" znamená nulovou motivaci pro rozvíjení schopností, trvalý nedostatek lidí s náročně rozvíjenými schopnostmi a tedy i nutnost přikazovat lidem rozvíjení těchto potřebných schopností. Znamená to naprostou konkurence neschopnost komunistické společnosti se společností, jejíž struktura více odpovídá přirozenému rozdělení lidských schopností. Teoreticky nezbytným předobrazem komunistické společnosti měla být t.zv. společnost "prvobytně pospolná", která ale nikdy neexistovala (už v tlupách šimpanzů se "majetek", tedy samice a potrava rozdělují zcela "nespravedlivě".)

Důvodem pro porážku marxismu v západních zemích bylo jednak naprosté neporozumění principu demokracie (trhu), a vědecko-technické revoluce, které zákonitě vedly k mizení "proletariátu", vzniku dělnických profesí "bílých límečků", které neměly nemenší chuť na nějakou revoluci.

Marxisté také zcela chybně chápali vlastnictví jako "absolutní kategorii" a ne jako souhrn práv vlastníka, která mohou být (a vždy byla) různým způsobem omezována.

B. Rybák 3.4.2013 14:09

Dokončení

Marxisté zcela chybně chápali "kulturu" jako pouhou "nadstavbu" materiální základny.

Proto současná "nová levice" za nositele změn považuje nadbytečné (polo)vzdělance, kteří jí po ovládnutí školství (médií, soudů) pomáhají zničit křesťanskou kulturu (morálku, rodinu..) z níž podle jejího přesvědčení vyrůstá a neustále se obnovuje demokratický kapitalismus. Vlastnická práva postupně redukuje tak, že vlastnictví postupně přestává být výhodou. Záměrně vytváří (dováží) sociální parazity, byrokraty, kteří spolu s dotovanými (např. "zelenými") pseudopodnikateli jí přinesou trvalou voličskou převahu (faktické zničení demokracie).

To ale nemá s původním marxismem nic společného (proti nové, parazitismus podporující levici by se pracující občané měli vzbouřit). Marxismus je zcela poražen, Marx je pouhou matoucí ikonou.