18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

FEJETON: Zachraňte mě

Minulý týden jsme si s Ljubou vyšetřili pár dní volna a udělali si výlet do západních Čech. Při zpáteční cestě jsme projížděli hezkým městečkem Úterý, leží zhruba na půl cesty mezi Karlovými Vary a Plzní. Uvidíte v něm pěkně opravené německé hrázděné domy, bude se vám líbit i náměstí s radnicí a kašnou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Mokrý 15.6.2021 14:43

Astone, zachraňovat mohly obce, města, stát, tím, že by tyto mnohé objekty všeho druhu, už dávno nabídly soukromníkům k využití za symbolikou cenu. Když vědí, že je nutné do záchrany investovat dost peněz. A ne požadovat při prodeji nehorázné peníze, takže to nikdo nekoupí a nakonec to spadne.

J. Ptáček 15.6.2021 13:27

Jem kdyby to ti blbí Němci nepostavili!

P. Hatina 15.6.2021 10:20

Inu, jak praví přísloví. tady je "každá rada, sakra drahá". Dokonce ani to závěrečné doporučení ".. stačilo by neházet petflašky do křoví. ani pytlíky z plastu" - už jen na organizaci separovaného odpadu (kam se mají tyto odkládat) dává stát ohromné finanční prostředky.

Ovšem, kolik by stálo, kdyby se skutečně měly renovovat všechny ty zdevastované objekty co stojí nejen kolem našich silnic? Jen tou samou trasou, prodlouženou z Varů do Krušných hor, jich stojí stovky, možná tisíce. Dokonce i s přispěním bruselských žebráckých dotací se jich podaří zachránit jen zlomek.

J. Lukavsky 15.6.2021 8:26

"záchrany domu v městečku Úterý" povětšinou stačí aby se jediným a soukromým majitelem stal pán/paní/ono X.Y. Soukromník jen zřídka nechá zchátrat svůj dům. Většina těch ruin jsou obecní či státní ruiny či majitelů jest několik a nemají se rádi a dělají si naschvály (bratři či sestry). S restitucemi se velice rychle zlepšil vzhled našich měst i vesnic. Ale některé nehnutelnosti mají smůlu. J.L. end

P. Hatina 15.6.2021 10:29

Bohužel, ono je to složitější a vychází to spíše opačně než píšete.

Určitě by už teď nestačilo, kdyby "se stal jediným a soukromým majitelem stal pán/paní/ono X.Y.". Protože pokud by už ten dům byl do té doby zchátralý, na jeho rozsáhlou renovaci, by tak jako tak neměl. Jiné by to bylo, kdyby byl předtím majitelem toho domu a ten si tedy dlouhodobě průběžně udržoval.. Pak snad ano,..

Ale naopak stát , či obce jsu na tom opačně. Sice můžou dlouhodobě nechat ty objekty dlouhodobě zchátrat (to ano), ale když se pak rozhodnou "zčista jasna" renomovat, tak peněz (z vybíraných daní) mají dost a dost. A kdyby neměly, banky jim rády půjčí další,..

J. Hajský 15.6.2021 10:47

Ne každý soukromník je seriozni.

V našem městečku, také v západních Čechách, stojí hotel poměrně velký, výstavný, postavený ještě za starého Rakouska. Když jsem se v roce 1977 do tohoto městečka přistěhoval byly v přízemí dvě restaurace (II. a III. cenové skupiny - pamatujete to rozdělení ještě někdo?) V patře pak velký sál, kde se konaly zábavy a svatby.

Začátkem devadesátých let privatizoval hotel soukromník. Od té doby jsou okna v restauracích zatlučená překližkou a hotel chátrá tak, že možná bude stržen.

Z. Lapil 15.6.2021 15:36

Asi se ten hotel nedokázal uživit, možná i proto, že o dvě vesnice vedle stojí hotel postavený/zrekonstruovaný za peníze z peněz pro rozvoj regionů nebo tak něco.

Máme barák v Čechách středních, ale klidně si ho situujte do Úterý - všude daleko, městečko, kde se zastavil čas. Nikdy vysloveně zchátralý nebyl, nějaké nebytové prostory a tři byty, a stejně horko těžko uživí sám sebe - byty, pokud seženete nájemníka, za nájemné spíš symbolické a nebytové prostory - zpráva z realitky - "nechtěj ani Číňani, a ti berou všecko". Prodat se ho pokoušíme marně. Děda se nejspíš v hrobě obrací, ale věřím, že coby maloměstský obchodník umí počítat a vidí, co lze a co nelze.

Já taky s oblibou pláču nad zanedbanými nádherami, ale pak si odhadnu investici do opravy, vyjde mi, že při třicetileté návratnosti investice (bez úroků) by ten barák musel vydělat možná půl, možná pět miliónů ročně a - vezmi na dlani chlup.

J. Nevrkla 15.6.2021 7:35

A pokud někde najdeme pneumatiku, tak bychom je taky měli přestat používat...