29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

FEJETON: Úchylka a šibenice

Koncem června a začátkem července jsme si připomínali justiční vraždu Milady Horákové. Je dobře, že se to dělo. Od pádu režimu uplynulo víc než třicet let a konkrétní ponětí o něm už nemá jen nejmladší generace – už dnešní čtyřicátníci osobně poznali jen hodně měkkou verzi režimu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Koutecký 16.7.2020 22:59

Inu, každý režim má své úchylky pro udržení u moci. Ten minulý jim říkal obrana socialismu, ten současný jim říká obrana evropských hodnot. Ten příští možná obrana pravé víry. Inšalláh.

J. Jurax 16.7.2020 17:09

Inu, než dnes jeden něco veřejně řekne, měl by si přečíst nějaký LGBTQ a BLM aktivistický, feministický, zelený a vůbec progresivistický web, případně tiskovinu. Aby nenarazil. Nejlépe je-li mocen angličtiny, aby mohl ke zdroji. Potíž je, že je jich moc a mohou si i protiřečit.

To my to měli jednodušší. Jeden si přečetl úvodník Rudého práva, tam byla momentálně správná linie podána jednotně a česky. A hned věděl, co má na veřejnosti říkat, aby nenarazil a jeho kádrové materiály nedoznaly poskvrny. A taky si ujasnil, na co bude v soukromí nadávat.

R. Polášek 16.7.2020 14:13

Když se tady zmínila Milada Horáková...

tak je velmi zajímavé porovnat slovník oněch dopisů zmanipulovaných občanů, kteří tehdy v nich veřejně požadovali pro Horákovou smrt a slovník současných aktivistů BLM. Ta podobnost je obrovská.

K. Křivan 16.7.2020 14:04

Noamem Chomský, to levicácké howado jeste zije ?

J. Ptáček 16.7.2020 13:27

Trockij kdysi řekl:

Kdybych se slyšel v roce 1918 říkat to, co říkám teď (1923), na místě bych se zastřelil.

Také jedna z široké škály úchylek, které máme k dispozici.

K. Křivan 16.7.2020 14:05

Skoda, ze to neudelal.

J. Jurax 16.7.2020 20:26

Hodlal dát příležitost Stalinovi ...

P. Černý 16.7.2020 12:17

Bezděky mě napadlo, zda i ti, kteří vzdorují nevyřčeném požadavku, aby poklekli a káli se za své životy v tzv. reálném socialismu - které strávili za zdmi rozděleného světa, avšak ne vždy mezi ostnatými dráty - nemohou být dnes prohlášeni za nositele úchylky od trendů, jimiž žije dnešní doba.

Pokud však dnes něco připomíná zatuchlou dobu normalizace a ono slavné "Poučení z krizového vývoje..." pak je to právě povinná démonizace minulého režimu a poměrů v něm.

J. Kanioková 16.7.2020 12:47

"Povinná démonizace" ???

P. Černý 16.7.2020 12:54

Nazvala byste nějak jinak teze o kolektivní vině ve své době takřka dvou miliónů členů KSČ (plus zřejmě příslušníků jejich rodin a dalších s režimem "spolupracujících" občanů) za bestiální popravu Milady Horákové a za zločiny 50. let?

I. Polák 16.7.2020 13:43

Tak se mi pozdává, že specielně pro vás byla "sametová" , až příliš sametová. Dědeček měl tenkrát pravdu " Nechte sametem sametem pánové a dámy, buďto s nima zametem nebo oni s námi". Něco jako sebereflexe u komoušů patrně neexistuje.

P. Černý 16.7.2020 13:51

Smůla je, že se na tu dobu ještě pamatuji. I na takové, kteří, dokonce i s použitím intrik, úplatků a podlézání, konkurovali kolegům z kanceláře v úsilí o získání místa na pořadníku čekatelů na pozici kandidáta KSČ.

Z takových se pak po listopadu 1989 zpravidla stávali nejaktivnější revoluční aktivisté. Včetně těch, kteří hlásali podobná hesla jako váš dědeček.

J. Kraus 16.7.2020 9:33

Ano, mladá generace. Jak vzrušující bylo pro mne někdy v 70.letech objevovat, kdo to vlastně byl třeba Trockij. Kvalitní prameny žádné, jen Kosinovy dějiny a každodenní poslech štvavých stanic. Ale za léta si člověk udělal jakousi představu o světě, o dějinách od jejich prvopočátku. Nebyl jsem takový sám.

Jak píše pan Neff, komunistická strana měnila linii, měnila kvalitu i znaménko úchylek, ale zajímalo to málokoho. Lidi nebyli hloupí a od roku tak ́70 nebral ty papaláše skoro nikdo vážně, byli otravní, nudní a deprimující. A znal jsem pár lidí, kteří tehdy vstoupili do "strany", aby, jak říkali, jim to rozvraceli zevnitř. Dnes Rowlingové někdo změní znaménko na základě jedné pochybné věty vytržené z kontextu a davy začnou běsnit a hysterčit. Ano, mladá generace. Neukotvení jedinci, každý jeden jedinečná osobnost bez historie, zmítající se v prázdnu a poháněná stále negativnějšími emocemi. Ale jistě je třeba nějak je k té propasti dovést a postrčit je tam.

M. Pivoda 16.7.2020 10:21

J. Kraus píše: ... A znal jsem pár lidí, kteří tehdy vstoupili do "strany", aby, jak říkali, jim to rozvraceli zevnitř. ... Hm. Když člověk na něco přísahá, čemu nevěří, tak je to také darebák. To mi nikdo nevymluví.

Vzpomínky pamětníka, který si dobře pamatuje: Moji ústavní spolupracovníci, vyškrtnutí z KSČ v politických čistkách po listopadu 1989, se marně pokoušeli vrátit zpět do té strany, která tehdy byla u moci (což bylo pro ně to nejdůležitější). Například moji spolupracovníci se proto stali zakladateli obnovovaného Svazu československo sovětského přátelství (aby tak dokazovali, že byli ze strany KSČ vyškrtnuti neprávem).

Po listopadu 1989 se tito lidé pak prohlásili za disidenty a požadovali tzv. rehabilitaci, tj. pracovní i finanční odškodnění. Toho se jim skutečně dostalo. A bylo to na úkor perspektivy české ekonomiky. Proč a jak? Vědecká rada na VUT Brno dala přednost odškodnění tzv. disidentů před podporou perspektivního výzkumného projektu české umělé inteligence (což je dnes absolutně nejdůležitější obor naší budoucnosti). A pomohla jim v tom významně Jeho Magnificence, pozdější rektor Masarykovy univerzity v Brně, Profesor Jiří Zlatuška.

Tím chci říci, že polistopadový vývoj se v Česku vyvíjel zvrhle. Tyto skutečnosti jdou ale nad rámec pochopení českých historiků.

J. Jurax 16.7.2020 17:17

Inu, zejména Vás druhý odstavec, ale nejen ten, se zdá ukazovat, že to máte trošku v hlavě pomotané, voní pamětníku ... ;-D

K. Wágner 16.7.2020 9:27

Dlouholetý vedoucí kurátor sanfranciského muzea moderního umění (SFMOMA) Gary Garrels byl minulý týden nucen vzdát se své pozice po prohlášeních, že odmítá omezovat shromažďování a vystavování děl bělošských umělců a umělkyň. K rezignaci ho dohnala petice zaměstnanců muzea. Informaci přinesl umělecký web Artnet News.

B. Rameš 16.7.2020 10:52

Pak by se měli ozvat jiní umělci a osobnosti kulturní scény a napsat oněm petičníkům, že jednají jako bolševici neblahé paměti.

I. Polák 16.7.2020 13:45

Vida a to naše veřejnoprávní média přehlížejí z vysoka. Přihořívá, možná už i hoří !!

M. Pivoda 16.7.2020 7:39

Noam Chomský dle české Wikipedie: Chomsky a východoevropský disent

V roce 1978 Chomsky vyzval americkou veřejnost k protestům proti útlaku československých vědců normalizačními úřady. ... Dále podepsal prohlášení proti perzekuci československých chartistů; Ivana „Magora“ Jirouse, Jiřího Tichého, Hany Marvanové, Tomáše Dvořáka, Petra Cibulky nebo Jiřího Štencla ... Po roce 1989 zaujal Chomsky vůči východoevropskému disentu kritický postoj. V rozhovoru pro časopis A2 v roce 2014 Chomsky prohlásil že: „Václav Havel byl statečný muž, který bojoval za práva svých lidí“ a nebál se za to jít do vězení. Následně však kritizoval Havlovo přehlížení porušování lidských práv ze strany Spojených států, které měl společné s ostatními východoevropskými disidenty. Podle Chomského tento postoj vychází z faktu, že východoevropské disidenty protežovaly západní velmoci, s jichž pomocí se jim podařilo porazit Sovětský svaz, což jim dodalo pocit vlastní výjimečnosti.Utrpení východoevropských disentů však nebylo ve srovnání s téměř neznámými latinskoamerickými disidenty, kterým hrozila likvidace eskadrami smrti podporovanými USA, nijak výjimečné“. Přesto si v sobě východoevropský disent podle názoru Chomského utvrdil pocit, že byli „jediní utlačovaní na celém světě“.Chomsky byl velkým kritikem Operace Kondor, v jejímž rámci v 70. a 80. letech pravicové diktátorské režimy v Argentině, Chile a v dalších zemích Latinské Ameriky s podporou CIA pronásledovaly veškeré skutečné i domnělé nepřátele svých režimů. Celkový počet perzekvovaných dosáhl téměř půl milionu, z toho 80 000 popravených nebo „zmizelých“.

Chomsky svůj názor ilustroval projevem Václava Havla v americkém kongresu z roku 1990, který chválil Spojené státy jako obránce svobody. Krátce před tím, však Reaganovou administrativou podporovaná vláda Salvadoru, nechala zavraždit šest k vládě kritických jezuitských intelektuálů, jejich spolupracovnici a její dceru. Šlo o jeden z mnoha případů vražd disidentů během Salvadorské občanské vál

M. Pivoda 16.7.2020 7:40

V roce 2014 česká média konfrontovala s Chomského názory bývalého disidenta a konzervativního politika Alexandra Vondru, který na ně reagoval argumentací ad hominem: „V době, kdy tu lidé jako Havel seděli za svobodu v komunistickém vězení, on z bostonských kaváren obhajoval genocidu Pol Pota v Kambodži.“ Kromě toho obvinil Chomského z antisemitismu a vyjádřil přesvědčení, že naslouchání „kecům takových lidí“ povede ke vzniku koncentračních táborů a gulagů. K argumentaci ad hominem se připojil také psychiatr Cyril Höschl. Bývalý disident a liberální politik Jan Ruml odmítl, že by o sobě český disent tvrdil, že v době normalizace nějak zvlášť trpěl. Zároveň vyjádřil názor, že rozsah brutality latinskoamerických režimů byl v Česku prakticky neznámý a připustil podporu ze strany západních medií a ochránců lidských práv. Český novinář Jiří Pehe označil celý spor za trapný, protože obě strany zjednodušují. Předně proto, že Chomsky ve svém hodnocení opomíjí stalinistický teror padesátých let. Porovnávání útlaku disentu v sovětském bloku s otevřenou brutalitou některých latinskoamerických režimů považuje přinejmenším za ošidné. Stejně jako Jan Ruml odmítá, že by se českoslovenští disidenti cítili výjimeční, protože byli jediní utlačovaní na celém světě. Jan Kavan odsoudil sprosté útoky českých novinářů a komentátorů. Připomněl Chomského podporu českého disentu v době Husákovy normalizace a odmítl nařčení z antiamerikanismu a antisemitismu. Naopak mu Chomsky v soukromém rozhovoru sdělil, že je od mládí sionistou, což mu ale nebrání kritizovat izraelskou politiku vůči Palestincům.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Noam_Chomsky

B. Rameš 16.7.2020 10:46

Nijak jsem se tím člověkem a jeho projevy nezabýval, ale:

a) co je argumentačně ad hominem na sdělení, že Chomsky obhajoval Pol Potův režim? Myslím, že to dosti vypovídá o stavu mysli subjektu.

b) pokud se někoho zastávají Jiří Pehe a Jan Kavan, automaticky ve mně startuje imunitní systém. Což tedy je ad hominem, ale nemohu si pomoci, je to zkušenostmi získaný instinkt :-).

M. Pivoda 16.7.2020 11:58

Já jsem zde výše jen ocitoval českou Wikipedii.

Z osobního života Chomského vím jen to. že se na cestu amerického disidenta připravoval důsledně tak, že se předem domlouval se svou manželkou, že v případě nutnosti, bude ona vydělávat peníze pro domácnost.

Mne zajímala nejvíce Chomského odborná práce v lingvistice. Zejména Chomského předpoklad, že lidé se rodí již se základy gramatiky lidské komunikace ve svém mozku (tzn. tato informace musela být přenesena genetickou informací).

M. Pivoda 16.7.2020 16:00

Dle Wikipedie má genetická informace člověka (homo sapiens) velikost 3.3Gb.

Stav IT odvětví v roce 2020: 1 kus flash disk USB 2.0, kapacita 32 GB, je dnes dostupný na Alza.cz za 289 Kč.

Výpočet: 32 GB : 3,3 GB = 9,7

Takže: Na ten nejlevnější flash disk se vejde genetická informace téměř deseti lidí.

P. Hatina 16.7.2020 3:05

Jistě že. Pokud (by) se propaganda minulých 30 let měla vymezovat jen na riziko návratu zločinných komunistů, bylo (by) to tak šílené plýtvání zdroji, že proti tomu solární elektrárny hadr..Ta "výuka nových generací je měla varovat před rizikem jakýchkoliv nebezpečných ideologií - ale současně i naopak, schopnosti pluralitní diskuze - že každý názor je v té diskuzi povolen..

Jenže a bohužel, podle současného stavu to vypadá, že to byly vyhozené peníze.. On ten vtip vyšel už v pradávném Reportéru

Jste Pro ko ko ko

Nejsem !!!

Prokop?

No to jsem :)))

I. Polák 16.7.2020 13:55

To je těžké , generace starých a ještě starších byla úspěšně proti viru komunismu očkována a mnohdy přeočkována. Zdá se , že nynější mládí buďto touto nákazou (nyní v neomarxistickém hávu) projde a přežije, nebo nastane opět doba temna. Lidstvo si na sebe znovu a znovu plete bič z ideologií blbých a blbějších. Jak ztohoven.