28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

FEJETON: Světlá naděje

Americký spisovatel Isaac Asimov (zemřel 1992) je ikona světové science fiction. Vzděláním biochemik byl i popularizátorem vědy. Hodně ho zajímala robotika a přivedl na svět takzvané tři zákony robotiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Bowman 10.6.2021 18:54

Ono až si ta veskrze černá skříňka AI poplete přítele s nepřítelem, tak se to celé přehodnotí.

Jinak experti (kdo jim dneska ještě věří) vážně uvažují, že kvůli takovýmhle hračičkám se bude v budoucnu bojovat převážně v podzemních tunelech.

No nevim.

AI které cílí na drony třeba rotačním kulometem nebo laserem je na provoz asi levnější, než furt sekat byť superlevné drony.

Víc bych se bál, že nám nějaký agent přimíchá něco do várky vakcín pro náš region. To mi přijde jako velmi efektivní způsob válčení.

J. Jurax 10.6.2021 15:14

Asimova bych do toho netahal. Ten měl na mysli roboty vybavené inteligencí a vědomím.

Dnešní umělé inteligence, jakkoliv svými schopnostmi zdánlivě omračují, mají inteligenci mouchy, a to ještě víceméně jednoúčelově zaměřenou. Poletuj, koukej se a jak uvidíš něco s parametry člověka, střílej po tom. To umí komár taky, akorát místo střílení usedne, bodne a saje krev.

L. Novák 10.6.2021 23:47

Obávám se, že dnešní umělá inteligence má do inteligence mouchy ještě daleko. ;-D

B. Rameš 10.6.2021 12:29

Ony ty Asimovovy zákony jsou stejně na draka. Snad kromě třetího, ale to je jen naprogramovaný pud sebezáchovy. (Pro hloubavější klasický problém: máte dva lidi v místnosti, než přijde záchrana, dojde jim kyslík. Pro jednoho ale bude šance - co s tím, milý Asimove?) Drony a všechna ta elektronická hejblátka budou bzučet jen do EMP pulsu, pak se bude pěkně postaru válčit mechanikou. A klackama.

V. Braun 10.6.2021 11:22

"Dron je první hračka, ze které se stala zbraň."

Pochybuji, i ty drony byly nejspíše jako první vyvíjeny pro vojenské účely. Pamatuji článek v T-magazínu blahé paměti někdy v osmdesátých letech na téma malý bezpilotní průzkumný letoun. V článku tehdy řešili jak zajistit, aby za ním zůstávala co nejmenší tepelná stopa a nemohl být tak snadno identifikován ani podle tepla.

M. Pivoda 10.6.2021 10:57

Světlá naděje?

Nejprve terminologická poznámka: Strojovému učení, které na počítači simuluje funkci neuronových sítí, se dnes moderně říká umělá inteligence. Proč? Tato technologie má schopnost se cosi naučit, hlavně z velkých datových souborů. Ale není až tak moc inteligentní technologie - v lidském slova smyslu.

Technologie je vždycky dvousečná zbraň odedávna. Nůž v rukách chirurga život zachraňuje, nůž v rukách vraha život bere.

Rozhodující faktor pro masivní zabíjení je tzv. starý lidský mozek, který se nachází pod jeho šedou kůrou mozkovou. A ta poměrně málo inteligentní technologie (tzv. umělá inteligence, strojové učení) může to rozhodnutí starého lidského mozku podstatně umocnit.

Světlá naděje lidstva je v tom, že v kritických dobách někdy zvítězí šedá kůra mozková lidského mozku. Viz například říjen 1962, kdy tzv. Karibská krize tehdy nepřerostla ve třetí světovou válku. V podstatě to tehdy rozhodl ruský důstojník Archipov, velitel sovětské ponorkové flotily u Kuby, nikoliv ruský sci-fi spisovatel Asimov.

J. Jurax 10.6.2021 15:24

Ačkoliv Isaac Asimov byl původem ruský Žid, ve třech letech (1923) se s rodiči přestěhoval do USA, v roce 1928 se stal americkým občanem a nikdy neuměl rusky (jeho rodiče mluvili jidiš). Je počítán ke spisovatelům americkým.

Tohle si i nedokonalá UI může zjistit z Wiki, když je nevzdělaná a neví to ...

L. Novák 10.6.2021 23:50

;-D R^ ... když ani tohle neví... :-P

S. Petřík 10.6.2021 10:50

Slaughterbots

https://www.youtube.com/watch?v=O-2tpwW0kmU

V. Novák 10.6.2021 10:19

Dnešní drony spíše než Asimovova "Já robota" připomínají ohaře z Bradburyho "471 stupňů fahrenheita".

Ona se vůbec společnost začíná nebezpečně podobat té dystopii - akorát číst není potřeba zakazovat, lidé přestávají dobrovolně.

E. Korbelová 10.6.2021 9:39

Asimov taky napsal skvělou povídku "Pocit síly", vždycky, když čtu o umělé inteligenci, tak si na ni vzpomenu.

J. Basler 10.6.2021 5:28

Až s tím hejnem dronů bude vládnout AI AlphaZero, tak začně fičák. AlphaZero nachází zcela nové strategie, třeba v šachu - viz. její milióny partí pro otestování zahájení. https://www.quora.com/What-is-the-best-chess-opening-for-white-according-to-computer-analysis

Doporučuji pronajmout kus Sahary a tam si válčit. Ale asi jinde - Shara je plná písku a špatně se uklízí ;-). Tvrdej podklad.

Asimova nikdo nebude brát vážně, jde o válku. Největší obavy mám o Thajwan. Tamní výroba čipů láká Čínu už roky.

P. Hatina 10.6.2021 2:15

Nobody's perfect, jak se říká. Kdož si totiž přečetl ty povídky pana Asimova o robotech, zjistil, že si ty robotí zákony vymyslel jako paradox. Roboti si je totiž v jeho povídkách vykládali po svém, asi tak podobně rozličně, jako právníci zákony lidské. I když, právě proto to asi tak pan Asimov napsal.

No a pokud jde o tu optimistickou vizi, tu popsal jiný slavný spisovatel sci-fi, pan Lem, ve svém románu, Mír na zemi. Tam přesunuli výrobu zbraní na Měsíc, a svěřili autonomně počítačům, se vším všudy, od jejich návrhů, výroby až k testování. Doporučuji dočíst do (ne)slavného konce... ;-)

P. Zima 10.6.2021 1:07

Vlastně by ta válka mohla být nakonec zábava. Něco jako fotbal nebo tak nějak. Jenže po fotbale se jde domů, a tam je všechno jako dřív...

A válku sledovat jedině bez roušek, pokud se ovšem válčí bez servitků. Brzké mrtvoly nepotřebuji ani jedno z toho.

P. Hatina 10.6.2021 3:50

No jak se to vezme. Tak jak to popisujete se zatím vedly z pohledu Západu války v posledním půlstoletí jako "války v přímém přenosu", tedy někde na druhém konci světa, což občan západní sledoval z pohodlí svého gauče na obrazovce TV.

Jenomže, a jak to hrůzně poeticky popsal pan Bardbury, když se pak ta válka bleskově přesunula k nim, ani si toho nestačili všimnout...