19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

FEJETON: Starosti velké a malé

Je to docela úleva, když mají média jiné téma než věčný koronavirus, reprodukční čísla, lidské umírání a hodnocení, co vláda dělá a nedělá špatně. Samozřejmě jsem zvědavá, jak se zákonodárci vypořádají s úkolem, který jim nadělil Ústavní soud.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Rybnická 8.2.2021 10:48

Jo xakru paní Šustrová máte dvěstěprocentní pravdu. Všechno se dá řádně zorganizovat i v nejmenší knihovně, vždyt ti zaměstnanci sedí stejně v lockdownu tak proč nevymyslet nouzovou ale řádnou službu u okýnka a řádné hygienické podmínky pro lidi a pro knihy? Všechno jde když se chce.

K. Salajka 8.2.2021 7:10

Knihy jsou zdrojem jiné infekce - myšlení. Vlády EU si přejí místo přemýšlení emoce. Historii nelze změnit v tištěné knize - jen v internetu, filmu, TV. Čehož jsme svědky.

H. Rybnická 8.2.2021 12:03

Ohromná konspiračmí teorie. To vymýšlíte sám nebo Vám pomáhají Marťané?

K. Salajka 8.2.2021 15:02

Je to jáko zá sociálismu. Nové knihy nevádí. Byl nátočen film o tom ják se chováli Němci zá první repuvbliky zá okupáce ? Myslím civilisty !!???

Mojí dceru informováli ve škole, že žijeme v době postfáktické, kdy rozhodují emoce - je to oficiální doktríná !!

P. Hatina 8.2.2021 2:00

Tedy, dovolil bych si - a jen částečně opravit. Ony totiž některé knihovny to "půjčování přes okýnko umožnují". Proč jen některé a proč jen někdy? No protože to není jen o tom "paní bude běhat od okénka k regálům a podávat knížky", ale ten systém by se musel vytvořit a zorganizovat, včetně řady podmínek (třeba hygienického ošetření těch knížek po vrácení,..atd) Což delší dobu trvá a taky to něco stojí. No a problém je v tom, že naše vláda dělá jakákoliv opatření velmi chaoticky a velmi nárazově, takže se může stát, že i takový způsob příště zakáže. Nebo naopak bude zbytečný, kdyby se ty knihovny zase otevřely.

Btw - další aspekt je ekonomický - u zvláště malých knihoven se to prostě nevyplatí, platit člověka jen za to aby tam seděl a párkrát za den podal něco přes okénko.

A důvod třetí, a z pohledu čtenáře ten nejhlavnější, tím objednáním a podáním přes okénko se připravuje o to nejkrásnější, totiž výběr té knihy v knihovně přímo u regálu, prolistovat, přečíst pár řádek, podívat se na ilustrace, zasnít se...bude se ta knížka líbit, bude jí chtít tenhle měsíc přečíst? Tuhle nebo tamtu? Nebo tyhle, dvě, tři, čtyři a pak tu hromadu táhnout domů? Možná že právě tohle už se (díky koronaviru) nikdy nevrátí..

Z. Lapil 8.2.2021 9:17

Malé knihovny nemusejí a asi nikdy neměly otevřeno ani nonstop, ani 8 hodin denně. Naše pidiobecní má třeba jen hodinu týdně a není tam ani moc knih. Mimochodem - ten knižní fond se ve spolupráci s jakousi centrálou obměnuje, což jsem donedávna nevěděl, a samozřejmě si jako v každé knihovně knížku můžete objednat.

Čistě osobní spekulace: já být kapénkový virus, tak se mi na víceméně savém papíru moc nelíbí a brzy hynu. Jo, mezi lesklými deskami a plastovým obalem - jo, to je jiné žúžo.

Naše krajská knihovna, když ještě půjčovala, přijímala vrácené knihy jen přes bibliobox (díra ve zdi; za zeď vidět není) a nechávala je tuším 3 dny "v karanténě". Avizováno na webu.

Žádné extra davy jsem nikdy v žádné knihovně neviděl, kromě onoho pondělka, kdy se jim povedlo po měsíci(???) malováni a přerovnávání v pondělí otevřít a zároveň týž den stanovit jako poslední, kdy je možné opožděně vrátit knížky, které v době "zavíračky" vrátit možné nebylo. Chudinky knihovnice "to" odbavovaly ještě s rukama bílýma od vytírání a dlouhýma od nošení kbelíků vody. Docela jsem je tehdy docela litoval.

Z. Koutecký 8.2.2021 1:03

Vážená paní Šustrová, knihy obíhají mezi mnoha lidmi. Čtou je samozřejmě v hojné míře i nudící se nemocní, včetně těch nakažených covidem. V posteli zřejmě roušku nikdo nenosí. Zanesou-li vir na stránky knihy, tak na nich vir dost dlouho vydrží. Infikované stránky lze jen těžko při dnešním vybavení knihoven účinně dezinfikovat. Třeba by to nebyl až tak velký zdroj nákazy, ale jeden ze zdrojů nepochybně ano.