28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

FEJETON: Sbohem, budko

Zrovna čtu, že stát přestane dotovat telefonní budky. Upřímně řečeno, ani nepamatuju, kdy jsem nějakou naposledy viděl. Tedy, kdy jsem viděl funkční telefonní budku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 25.6.2020 13:14

"SBOHEM BUDKO"

Pane Neffe, dovoluji si vás upozornit, že opravdový znalec a odborník přes komunikaci neutrženým sluchátkem ví, že pro telefonní budku existuje terminus technikus "HOVORNICE POULIČNÍ"!!!

Fakt nekecám! Každá z těch prosklených budek měla uvnitř umístěný nenápadný kovový výrobní štítek s výšeuvedeným názvem výrobku. Ten název je tak blbě zde-úřední, že si ho pamatuji dodnes. ;-D;-D;-D

M. Pechar 25.6.2020 21:20

Kdy to bylo? Já to nepamatuji. *1968

Na stranu druhou – jak to může znít „zde-úředně“? Mně to zní vesele obrozenecky.

P. Dvořák 25.6.2020 9:23

Telefonní budka a pětadvacetník.

Padoš už nebyl zajímavý.

V. Kolman 25.6.2020 13:03

"Cucáku" jeden mladičký. Za mého mládí (už po válce!, ve druhé polovině padesátých let) se platilo 1 korunovou mincí z doby protektorátu. Měla na sobe hrdě napsáno Čechy a Morava (pochopitelně psáno německy!)

Pochopitelně ještě před měnovou reformou;-D

P. Dvořák 25.6.2020 17:27

No tedy! Byť se de facto jednalo o říšskou měnu, byl to vlastně něco jako jeden z počátečních prvků proletářského internacionalismu. :-)

P. Pepax 25.6.2020 8:01

V době "budkové" bylo mnohém méně žvanění po linkách než dnes.

M. Pechar 25.6.2020 19:28

To až později, když začaly impulsy i pro místní hovor. Víte, kolik jsem toho nakecal se spolužákem v druhé třídě (*1968)?

Dneska je jistě také mnoho žvanění, když máte nějaký rozumný paušál s voláním zadarmo, ale nikdo neblokuje druhé; rodiče mi to tenkrát zatrhli, protože jsme měli se sousedy podvojku (byli jsme rádi,že máme vůbec nějaký telefon); dvě různá čísla, ale když se volalo z jednoho, druhý nemohl telefonovat. Naštěstí jsme byli jen o patro vedle.

F. Žůrek 25.6.2020 4:08

KNIHOBUDKY - to je skvělý nápad.

Jako starší člověk, který má již přes tisíc knih, je problém již knížky skladovat. Tak co s knihou, kterou je škoda vyhodit?

Křesťanské knížky lidé dávají do předsíně kostela, jak jsem si povšiml, ale ty ostatní knížky dát kde? Mohou být také některé vhodné pro čtení. Já je nechávám ve vestibulu našeho domu, někdo si to potom vezme. Ty knihy, které nestojí za nic, tak dám do sběru papíru, ale takových knih mnoho zase nemám.

Člověk svým vhodným chováním možná také vychovává druhé spoluobčany, když tak uvažuji. Chovejme se sami kulturně a možná se náš český národ trochu pozvedne, je to zapotřebí, ať se toho vandalismu spojeného často s alkoholem zbavíme. Zdař Bůh!

J. Jurax 25.6.2020 2:04

Zajímavé je, že ty knihobudky nebývají terčem vandalů ani sprejerů a podobné svoloče - tedy aspoň jsem to nezaznsmenal. Vandalové nejspíš nečtou a taky knihy z knihobudek nelze rozumně zpeněžit.

Jinak je to dobrý nápad, dají se tam občas nalézt přímo poklady.

M. Pechar 25.6.2020 11:31

Bývají terčem zlodějů; věčně prázdné. Jednu takovou mám přes ulici; někdy je tam pár knížek, někdy (méně často) je dost plná, aby přišel nějaký ubožák a odnesl to do sběru nebo co s tím dělají. :-/

J. Kopp 26.6.2020 7:07

To je zajímavé. Tady je většinou přeplněná.

Ve sběru by spíše chtěli abyste za přinesený papír zaplatil, než abyste něco inkasoval.

M. Pechar 26.6.2020 8:00

Pak nevím, kam to nosí, ale je to tu věčně pro ostudu. Mám doma spoustu knížek, které bych tam rád dal, ale přešla mě chuť.