28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

FEJETON: Kde je stát?

Traduje se, že proslulou větu „stát jsem já“ vyslovil v 17. století francouzský král Ludvík XIV. Jako řada podobných případů, také tohle asi není pravda. Kdo by však tušil, že budeme mít po staletích takového panovníka v osobě současného premiéra?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Rádl 25.3.2020 10:49

Pane kolego (také jsem chemik a píši do Vesmíru), tentokrát to nebyl nejlepší příspěvek. Nakousl mnoho témat a žádné nevysvětlil. Také nejsem(zatím?) voličem ANO, ale některá "nakousnutá" fakta jste si mohl zjistit.

Například ta cena 3000 Kč za test byla cena účtovaná státními laboratořemi (a pravděpodobně i soukromými), ta cena cca 1300 byla cenou účtovanou tou neakreditovanou laboratoří Dr. Pekové specializovanou na veterinu. Ona prý má svoji metodu, která je zřejmě jednodušší a levnější, její výstupy mi ale připomínají vámi zmiňované "nové léky na rakovinu".

Universita v Liberci a na ni navázané startupy umí dělat s nanovlákny divy a jistě i roušky. Jedna z firem je dokonce i produkovala, problémem mohou být výrobní náklady. Jimi avizovaná cena 1 roušky "v řády několika set korun" není pro jednorázové roušky konkurenceschopná. Otázkou je, zda je lze použít opakovaně, ale vzhledem k technologii výroby se obávám, že je nelze příliš tepelně namáhat (žehlit).

Jinak přeji autorovi do budoucna lepší příspěvky, na které se vždy těším.

A. Jaroš 25.3.2020 11:43

Mám rád fyzikální chemii, (hlavně tu pohádku o entropii)i když jsem do ní nijak hluboce nepronikl, čož mě mrzí, ale dnes to tedy není pane doktore ani za dostatečně. Už jen ten příklad s tím časem nákupu pro penzisty. Poradíte se , vyberete odsouhlasený čas a obratem přijde řada připomínek, že je to špatné, nesystémové a že ti a druzí a naopak a čekat až se to vystříbří to tedy opravdu nejde. Tak se čas upraví, jiný by tento přístup pochválil za pružnost a pohotovost. Není na světě Babiš ten aby se zalíbil ... Že nikde nejsou roušky! to víme podle čtv kde jiný program a otázku na roušky ani nemají.Asi si někdo myslí že v lednu a únoru byly na světě někde ve skladech miliardy roušek a stačilo je jen objednat, svatá prostoto, říkavala moje babička. A tak dále, co nadhodený problém, to velké zjednodušení a zásek do vlády.Prosím, lépe příště.

J. Nevrkla 25.3.2020 12:46

V televizi ukazují českou linku, která dokáže vyrobit údajně 4 km tkaniny s nanovlaknem denně, šířku bych odhadl na jeden metr. To by rouska, event. vložka do rousky z této tkaniny, mohla stát stokoruny? To se mi nezdá.

J. Hajský 25.3.2020 17:12

Proboha, nepřepočítávejte vše na cenu materiálu. Říká vám něco zákon nabídky a poptávky?

Pabla Picasa stál čtvereční metr plátna a barvy v přepočtu cca 20o0 Kč. A měl malbu hotovou třeba za 8 hodín. I kdyby si v přepočtu účtoval za hodinu 1000 Kč je to dohromady 10000 Kč. A někdo je za ten obraz, podle mne nikterak krásný dát třeba 10 milionů korun.

Nebo v době hladomoru sedlák vypěstuje kilo vepřového za 50 Kč, ale hladovějící jsou mu ochotni za to kilo dát 1000 Kč.

J. Nevrkla 25.3.2020 20:08

Samozřejmě. Pokud ovšem jedna linka vyprodukuje ca 4000 metrů čtverečních tkaniny a z jednoho metru lze vyrobit řekněme 40 rousek, pak materiál stačí na 160000 rousek denně. I kdybych počítal 50 korun na kus, pak je to 8 milionů korun. To by muselo být tak mimořádně ziskove, že by takových linek rychle vzniklo více a nabídka by poptávku poměrně rychle nasytila a cena by se snižovala. Nejedná se o nenenahraditelnou položku, ani o umělecké dílo.

J. Jurax 25.3.2020 21:34

Ano.

A za jak dlouho dokážete realizovat rozběh nové takové linky, patrně s aspoň částečně unikátními stroji, jež nekoupíte jako housku na krámě? A jak dlouho podle Vás potrvá konjunktura roušek? Stihne se Vám investice vrátit nebo naleznete pro vyráběný tovar odbyt i potom?

To je taky trh ...

S. Rádl 25.3.2020 19:59

Cenu roušky jsem čerpal z rozhovoru s autory:

https://www.czechcrunch.cz/2020/03/spasny-napad-chvilku-pred-zavrenim-nanorousky-ze-severu-cech-slibuji-vysokou-ochranu-a-casem-i-likvidaci-viru/

V. Kain 25.3.2020 20:06

Paní Peková má vzdělání poněkud jiné než uvádíte a je to navíc skutečná odbornice.Tam se ovšem ale Babiš nemohl předvádět stejně,jako se nemohl předvádět když PPF Petra Kellnera darovalo státu ochranné pomůcky za ohromující sumu.Jinak je Babiš téměř všude a u všeho.Ovšem nyní když hrozí žaloby na stát za ztráty které vznikly díky této vládě podnikatelům,tak to hodil takticky na ministra zdravotnictví Vojtěcha.Babišův čtený projev byla také ubohost.Ne složením.To mu Prchal napsal celkem velmi dobře,ale víme,že tento mektát by ničeho podobného nikdy nebyl schopen.

V. Němec 25.3.2020 7:55

Prostě doba je taková: kapitalista vládne se socialisty a s podporou komunistů.

R. Langer 25.3.2020 8:24

Hm, bohužel ne, kapitalismus tady skutečně nevládne.

J. Pokoutný 25.3.2020 7:41

Opravdu si pane doktore myslíte, že by v čele krizového státu byla lepší profesionální nula Hamáček, než odborník epidemiolog Prymula? To jste mne dost zklamal.

A. Pakosta 25.3.2020 8:01

V čele státu nikoliv, ale v čele krizového štábu nepochybně měl být ministr vnitra. Jednak je to dáno zákonem, a za druhé štáb musí z podstaty věci řešit řadu problémů, které přesahují úzkou kompetenci profesora Prymuly. Jenže Babiš nemohl připustit, aby jej Hamáček v pozici šéfa krizového štábu zastiňoval, a tak tam pleskl Prymulu. Je to odborník, ale politicky nula - pouhý náměstek ministra Vojtěcha, který před Babišel kdykoli lehne a nechá se sprdnout na doby. A tenhle moment bohužel ukazuje, že i v té nejtěžší krizi Babiš myslí především na upevnění své vlastní pozice - druhým takovým tahem bylo, když chtěl nahonem do krizového jednání vlády vsunout ten zákon o skutečných vlastnících, který nemá nic společného s koronavirem, zato by mu ale mohl pomoci vyřešit kauzu Čapák. Kdepak, Burešovi vůbec nesejde na pár desítkách nebo stovkách ohrožených životů, jde mu jen o to, aby z koronavirové krize vyšel zdravě on sám, a pokud možno mocnější než předtím.

M. Hartmann 25.3.2020 8:53

Plytké žvásty, pane Pakosto. Že vy se na jednání vlády a krizového štábu díváte trvale klíčovou dírkou, víte kdo o čem rozhoduje a jak to mělo být. Že?

M. Hartmann 25.3.2020 8:45

Mě taky, pane Pokoutný. Docela kyselý a jízlivý článek, který bych nečekal od toho vzdělaného pána ani náhodou. Při jeho stáří nad šedesát by asi dozajista měla být splněna i druhá nutná a postačující podmínka, že totiž v Rusku byl. A tak by měl vědět. Vědět, že ti všichni odvážní a snaživí lidé na všech myslitelných postech dnes nezaskakují za kolabující stát. Neboť neplatí to Ludvíkovo "Stát jsem já", ale víc než kdy jindy musí platit "Stát jsme my". A děkuji upřímně coby starý dědek všem, kteří se tak chovají.

J. Vlček 25.3.2020 9:07

Pane Hartmanne, dík za vaše slova, vidím to stejně.

J. Kříž 25.3.2020 12:47

Dříve koloval vtip:

Král Ludvík Slunce říkal: STÁT jsem já! Vůdce proletariátu razil heslo: ST8T jsme my. A v inkriminované době (okolo roku 1968) se začalo říkat: STÁT se u nás může úplně všechno. Obávám se, že to platí i nadále...

J. Farda 25.3.2020 9:50

Ta nula, pane Pokoutný - a že nejsem a nikdy nebyl voličem socanů - zajistila v Číně dodávku potřebného zdravotnického materiálu, když selhali obchodníci ministerstev obchodu i zdravotnictví - za dva dny a akutně potřebnou miliardu korun na platbu Číně (proform fakturou?), než ji bylo schopné uvolnit MiFi, vyšťouralo z rezerv vnitra. Zřejmě to zvládl jen proto, že je jen "vobyčejná" nula.

J. Krásenský 25.3.2020 7:05

Doba se řítí takovou rychlostí kupředu, že tento článek byl starý už nejpozději včera.