29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

FEJETON: Hanoj v Ohrobci

Dnešní povídání bych mohl nazvat Postřehy návštěvníka vietnamských obchodů. Hned zkraje přiznám, že mě nezajímá sortiment a nezkoumám ceny. Zajímá mě sociální stránka. První postřeh je už staršího data.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kubáč 1.12.2021 15:19

Asi by se mi více líbilo zastupitelstvo ( parlament ? ) s pracovitými Vietnamci než zastupitelstvo s ufňukanými nefachčenky a to ať českého tak jakéhokoliv zahraničního / migračního původu.

Z. Koutecký 1.12.2021 12:32

Léta jsme chodili občas do jedné vietnamské restaurace v Praze. Můj vnuk tam dokonce uspořádal rodinnou oslavu své promoce. Celá společnost byla nadšena dobrým, nepředraženým jídlem a pitím, hlavně však celkovou pohodovou atmosférou, k níž zejména přispěla ochotná, pozorná a usměvavá obsluha starších majitelů. Češtinu si osvojili jen málo, zato zásadu "host do domu, bůh do domu" plně. Dnes už tam zajdu málokdy. Obsluhuje tam teď druhá, možná třetí generace. Ta se naučila nejen perfektně česky, ale také všem móresům svých českých vrstevníků, kteří často působí dojmem, že je vlastně zákazník otravuje. Však se tam taky lokál výrazně vyprázdnil. Jednou se jistě někteří Vietnamci proderou i mezi české politiky, ale počítám, že nám budou stejně platní jako ti čeští. Učí se totiž od Čechů velice ochotně a rychle.

S. Rádl 1.12.2021 9:14

Také u nás máme vietnamskou večerku, obávám se ale, že dcery majitele mají mnohem větší ambice než tam pokračovat. Ony totiž nejen umí česky, ale vynikají ve škole prakticky ve všem...

P. Dvořák 1.12.2021 10:19

Což samozřejmě nemůže uvést na světlo otázku údajného českého rasismu a porovnat vietnamskou komunitu s jinou, které v Brně říkáme morgoši.

Napovím: Bydlí v brněnském Bronxu :-)

I. Lyčka 1.12.2021 15:19

Morgoš je všeobecně známé slovo. I na severu Moravy :-/

P. Kubáč 1.12.2021 15:24

Na Zelném rynku pije opilec z kašny a místní říká "Nechlempé tu vodu! Chčijó tam Morgoši" na to opilec "Promiňte pane jsem z Prahy a vůbec vám nerozumím" - na to místní : "Jen se napijte. Voda je křišťálová."

J. Basler 1.12.2021 5:34

Každý rok dělá Celní správa zátah v Sapě a vždycky něco najdou, za milióny. To by by takový problém kontrolovat všechny auta - jen jeden vjezd, co tam vozí za zboží? Bylo by po problému. Vrabci už dlouhá léta cvrlikají něco o všimném pro celníky...

Polévka je asi dobrá, nikdy jsem v Sapě nebyl, takže nic nevím o surovinách a hygieně v kuchyni. Koukám občas na "Ano šéfe!" a ta (většinou česká) hrůza, co tam vidím, stačí.

Tím ale nic nemám proti komunitě jako celku ani jednotlivcům, do obchodu k nim občas zajdu. Zelenina a ovoce ale vypadá jako 2x přeprodávaná z Makra, někdy už hodně unavená.

Makají a až se zbaví odpovědi při kontrole: "Neumím šésky!" tak to bude fajn. Nebo si kontrolóři budou muset ještě par let vzít tlumočníky.

V. Koreis 1.12.2021 0:25

Tohle je právě o té druhé generaci Vietnamců a stojí to za přečtení:

https://reportermagazin.cz/a/pj5x5/ha-thanh-spetlikova-uz-je-mi-jedno-co-si-kdo-mysli

M. Černý 1.12.2021 4:19

Díky za link. Opravdu stojí za přečtení.

J. Tulejová 1.12.2021 7:42

Máte pravdu, opravdu to stojí za přečtení.R^:-)

P. Dvořák 1.12.2021 8:07

To není druhá generace, ale mnohdy třetí. Ta první přijížděla už v sedmdesátkách. Pravda, v devadesátkách jich přijelo mnohem víc.

V. Novák 1.12.2021 11:11

Tu generaci ze sedmdesátek deportoval stát Pravdy a Lásky na začátku devadesátek.

Někteří - ti mladší - se posléze vrátili, většinou znali jen velmi málo z použitelné češtiny - na stavbě se toho moc nenaučíte a ČSSR se o asimilaci nesnažila, protože byli určení k návratu domů.

J. Pokoutný 1.12.2021 12:43

R^