18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

FEJETON: Generační problém

To mi vrtalo hlavou: co přijde po generacích X, Y a Z? Další už nebude? Teď už vím, že se nám rodí „generace Alfa“. To mi tedy spadl kámen ze srdce!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Wágner 21.1.2021 21:58

Nejhorší na tom je, že se mění pohled dnešních mladých lidí na seniory. Jak to vyjádřil filmový režisér Jiří Strach: „Mám ke stáří úctu, řekněme vztah, a myslím, že naše generace, která je v plné síle, by se o babičky a dědečky měla postarat s vědomím toho, že jednou také nebudeme v takové síle, a také budeme potřebovat někoho, kdo se o nás postará. Vůči této generaci se v posledních letech objevuje takový nerespekt, že proti němu mám tendenci hlasitě křičet. Taková neúcta, taková vidění starých lidí, jakože už jsou neproduktivní, nepotřební, pojďme vymyslet euthanazii, pojďme už jim něco píchnout, někam je odsunout, aby hlavně nebyli překážkou naší zážitkové civilizace, která chce všechno prožít teď a hned,“ všímá si dění kolem sebe Strach. Považuje to za velmi nelidské a má proto tendenci na to ve svých filmech upozorňovat.

R. Johnová 21.1.2021 10:16

Pamatujete medializovaný "unikátní výzkum" Rozděleni svobodou, který objevil 5 společenských tříd v ČR? Byla jsem respondentkou a po vyhodnocení dotazníku zařazena do "nastupující kosmopolitní třídy", což mě jako důchodkyni 60+ pobavilo. Více takových objektivních pravd v akademických výzkumech!!

R. Langer 21.1.2021 11:05

Tak o vstupu do "nastupující kosmopolitní třídy"přece věk zdaleka nerozhoduje, no ne... ;-)

J. Berger 21.1.2021 6:11

Jinak škatulkovat podle generací je blbost (stejně jako dle astrologických znamení). Můj vnuk (40) je jistě lepší v užívání počítače než já, ale ani mně (91), ač bych měl dle teorie generací stěží používat žárovku, není počítač cizí.

P. Pepax 21.1.2021 10:08

Souhlas, to že děti umí svižně mačkat na svých chytrých telefónech není žáden příznak zvládaní techniky. Zvládaní techniky je úplně někde jinde.

V. Braun 21.1.2021 10:34

Pane Berger, chtěl bych vám takto osobně pogratulovat a popřát vám hodně zdraví a ještě mnoho spokojených let. A sobě popřát abych se vašeho věku v relativním zdraví a s vaší duševní svěžestí dožil :-)

J. Berger 21.1.2021 11:03

Pane Braune, děkuju, duševní svěžest, to zaplať pámbu je, ale tělo holt chátrá...

J. Berger 21.1.2021 6:03

No, to je možná ten problém že má VŠ sociální vědy, kdybyy měla např. IT nebo nějakou technickou, asi by problém najít odpovídající práci neměla...

P. Hatina 21.1.2021 11:33

To máte pravdu , jenomže, v tom je prosím ten vtip, a tím se zase dostáváme obloukem na začátek o čem jsem psal. Samozřejmě že naprostá většina lidí z těhle generací to úzce odborné technické vzdělání nemá, takže i proto jsou z pohledu těch HR specialistů naprosto nepoužitelní pro odbornější práci.

P. Hatina 21.1.2021 4:00

Jenomže, no právě- jak naprosto správně uvedeno v závěru "..HR specialisté a personalisté mají své manuály, jak jednat se zástupci jednotlivých generací. " Což ale značí i opak, že díky tomu i s těmi ve škatulkám pak budou jednat i v negativním smyslu. Že právě jim ani nějakou kvalitnější odbornou, nadprůměrně placenou práci trvalejší povahy nesvěří, protože ani nepředpokládají, že by jí mohli zvládat. Ostatně, už taky před časem publikovali na BBC příběh řecké dívky ověšené i VŠ titulem sociálních vět, že má dlouhodobě problémy sehnat práci. Kupodivu. jediné, co je jí nabízeno, je dosti frustrující práce v call centrech, nebo krátkodobě servirky, či na place v supermarketu.;-(

H. Rybnická 21.1.2021 10:44

Pane Hatino kdo dnes studuje sociální vědy si určitě vybral zajímavé studium a zajímavý obor, jenže obor ve kterém jsou pracovní místa relativně omezená. Takže by možná byla dobrá rada to prozatím začít v tom call centru nebo supemarketu a hledat dále. Ale především neohrnovat nosánek nad placenou prací at už je jakákoli. Možná dost jí něco praxe pomůže v další profesní kariéře a nabývání zkušeností v oboru.

P. Hatina 21.1.2021 11:17

Tak ono není to tak úplně pravda. Protože to, že té práce v sociální sféře potřeba je, platí dodnes. Tedy hlavně v té veřejné - at práce se sociálně slabými a bezprizorními, s mládeží, delikventy, po různých krizích , a podobně. Stejně asi jako je Vám známo, že se na to "nabalila" řada příspěvkových organizací, s větším či menším efektem, ale jsou státy silně dotovány. Ale že sociologie práce je taky uznávaný obor, a řídící pracovníci by se v tom měli orientovat, či si takhle zaplatit support

Ostatně, doporučuji nějaké postarší západní filmy, už třeba ty s P. Richardem, nebo Fantozzim - a to se odkazuji jen na komedie - které na potřebu řešení těchto problému kriticky ukazovaly.

Jenomže, když se zpátky vracíme k těm ..HR specialistům byznys firem, tak ti, zejména v dobách ekonomické krize snadno dojdou k názoru, že tyto "soft" znalosti teď vlastně nepotřebují, a jestli je chce společnost , tak ať si je taky stát zaplatí..

J. Jurax 21.1.2021 19:00

Stalo se nejspíš poprvé, že si s Vámi dovolím plně souhlasit. Nad placenou prací i mimo obor by se neměl ohrnovat ani frňák vysokoškolsky vzdělaný, když jinou nemá.

H. Rybnická 21.1.2021 22:00

Jen žasnu pane Juraxi ale děkuji.

R. Langer 21.1.2021 11:08

No páni, Ona má titul ze sociálních věd, a přitom má problém najít zaměstnání? No to je opravdu velké překvapení! Jakoupak měla diplomku? ;-D ;-D ;-D

P. Hatina 21.1.2021 11:27

No to víte. A teď se zamyslete z druhé strany, že stačí nějaké neštěstí, krize, dlouhodobý úraz (i příbuzného) atd,.. a budete moc a moc prosit, aby stát či zaměstnavatel tu Vaši složitou sociální situaci vzal do úvahy a podrobně jí prozkoumal a pomohl Vám A asi by Vás překvapilo, kdyby Vám řekl, že na to žádné odborné lidi nemá, protože je nepotřebuje..;-D

J. Jurax 21.1.2021 19:05

A na to prozkoumání sociální situace je jistě třeba specialisty s vysokoškolským vzděláním v oboru sociálních věd. 8-o

P. Hatina 21.1.2021 19:30

No a kdybych Vám odpověděl, že to u toho pracovníka chce, krom toho odborného vzdělání, taky ještě hlubokou empatii a zájem ty lidi pochopit a chtít jim skutečně pomoct, tak bych Vás asi rozesmál ještě víc...;-D

P. Dvořák 21.1.2021 19:43

Co má společného empatie, zájem lidi pochopit a chtít jim skutečně pomoct se vzděláním?

Nebo i na to už jsou na školách katedry empatie . . . . . . atd? Skládá se zkouška nebo stačí zápočet?

P. Hatina 21.1.2021 20:16

Jistěže, i ta empatie je u řady VŠ oborů přednášena, a taky alespoň teoreticky zkoušena. Nejen u sociologů . Dejme tomu, třeba i u lékařů, nebo i pedagogů .u řady dalších. No vlastně všude, kde stát musí konstatovat (i kdyby nechtěl), že jen s technokratickým a byrokratickým přístupem daleko nedojde. Což je doufám zřetelně vidět právě dnes..

P. Dvořák 21.1.2021 20:52

No vidíte a já jsem byl přesvědčený, že empatie se nedá naučit stejně tak jako třeba láska.

Jak vidím, dnešní školy už zvládnou všechno.

J. Jurax 22.1.2021 11:27

Rozesmál. Znám jednu dámu, co v daném oboru pracuje. Je, pokud vím, vyučená elektromechanička s maturitou, která si po zhroucení fabriky v devadesátých udělala rekvalifikační kurs.

J. Brunner 21.1.2021 1:09

R^