19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

FEJETON: Co bude potom?

Před několika dny jsem viděla v televizi ekonoma Tomáše Sedláčka. Mluvil o tom, jak to podle jeho názoru bude vypadat, až covidová pandemie pomine nebo poleví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 18.1.2021 15:49

Pro "disidentku" Šustrovou o české minulosti

Zopakuji závěr dnešního úvodníku na Neviditelném psovi: "... Teď, po třiceti letech, už nějaký vývoz demokracie jaksi nepřichází v úvahu. Jde o to zachovat demokracii doma a není jisté, že se to podaří."

Dovolím si připojit osobní vzpomínku:

Brněnský teoretický fyzik RNDr. Kyselka, svérázný bezpartijní pracovník v době českého reálného socialismu, který sám opustil výzkumný ústav, ale přesto, i jako řadový pracovník jiného podniku, přesto dokázal napsat 13 vědeckých článků v jazyce anglickém a opublikovat v zahraničí. Před listopadem 1989 za to v Česku získal titul CSc., a tím to pro něj v Česku skončilo (snad jako ozdoba náhrobního kamene). Kyselka tehdy sice požadoval udělení titulu DrSc., ale když se vědecká komise už už se jakž takž začala klonit k udělení titulu DrSc., vtrhnul do místnosti školník a řekl, že vědecká komise už musí nutně skončit, protože přetahují plánovaný čas na obhajobu. Komise mu proto rychle udělila jen CSc., titul.

RNDr. Kyselka, CSc., následně:

1. Proklínal toho školníka (bohužel nemohu zde přesně ocitovat Kyselkovy velmi barvité verbální výrazy, automatický hlídač slušnosti na tomto webu by mi to nepustil).

2. Ale pak Kyselka také pravil: "Kdybych býval byl věděl, jak to v Česku dopadne po listopadu 1989, býval bych (tzn. ještě v dobách českého reálného socialismu) vstoupil do KSČ a jednal bych jak svině! Svině!" (snad ten expresivní Kyselkův výraz zde, jako citát, projde!)

Ten druhý Kyselkův výrok bych si proto dovolil vztáhnout k obavám Ondřeje Neffa z konce dnešního Úvodníku, tj. k Neffovým obavám o zachování demokracie i v budoucnosti.

M. Pivoda 18.1.2021 15:45

Pro Šustrovou

Technologický pokrok postupuje, podstatně lepší globální komunikace přijde s pátou generací komunikačních sítí (5G). Funkční technologii sítě 5G ale, jak na sviňu, i v Evropě jako první na světě propagovala Čína.

O. M. 18.1.2021 16:57

Na konference se nejezdí pouze kvůli přednáškám, ale hlavně kvůli navazování, udržování a rozšiřování kontaktů (zejména na různých "evening events". Prostě, hospodu a osobní kontakt ničím nenahradíš.

M. Pivoda 18.1.2021 20:17

Jde o trade-offs, tj. česky "něco za něco". Ano, jde o alternativu, nikoliv plnou náhradu. Ale?

Já jsem například byl virtuálně (přes Skype) na konferenci v kanadském Halifaxu, tuším, že to bylo v roce 2006 (musel bych se podívat do svých záznamů). Inspiroval jsem tím tamní účastníky konference z Evropy, kteří tam pracně a draze přiletěli přes Atlantický oceán.

Tím chci říci, že někdy se skutečně vyplatí cestovat jen virtuálně. A ta virtuální realita se stále významně zlepšuje. Lze tak například nahlédnout i do vnitřku egyptské pyramidy - což by se vám obtížně fyzicky realizovalo. A na vzdálené konferenci vás může zastupovat váš digitální avatar.

Dnes se již píše rok 2021.

D. Ondrejkovič 18.1.2021 10:31

Já myslím, že ani Tomáš Sedláček nikdy a nikde neříkal, že lidé přestanou TRVALE chodit do práce. I on přeci říká, že človek je tvor pospolitý a že elektronická komunikace je mnohem chudší než ta mezilidská.

Pokud vím, tak jediné, o čem T.S. hovoří, je to, že budeme muset POVINNĚ chodit do kanceláří MÉNĚ ČASTO - tedy na příklad jen 2-3 x týdně a že odpadne spousta zbytečných služebních cest.

O. Bendl 18.1.2021 12:52

Kanceláře a služební cesty jsou i tak v menšině, kromě komunikace většinu profesí a povolání totiž nelze vykonávat online.

L. Písařík 18.1.2021 7:52

Cvičit? Kdykoliv mně taková myšlenka přepadne, ulehnu na gauč a počkám, až odejde - tak nějak to pravil sir WCH. A dožil se vysokého věku. A pokud se týká kontaktů s lidmi, většinou jsou to pouze bezuzdná tlachání, plodné je to, když se setkají nanejvýš tři lidé, pak se dokáží bavit o jednom tematu, již 4 probírají současně 2 temata a pokud je lidí pět, je z toho takový šum, že to mé uši již nestačí zpracovat a chudák mozek. A ještě k tomu datlování na mobilu - všimla jste si v šalině, jak se mladí zoufale vrhají na každé volné místo? Zkuste datlovat na mobilu vestoje, jde to taky, ale blbě.

Š. Hašek 18.1.2021 10:23

Hodně pravdy, pane Písaříku.

Já teda přímo necvičím (nesokoluji, jak říkali Masarykovci), ale hejbu se dost v lese, na horách, kolem chalupy. Zlepším to ještě tím, že potřebné potraviny přesuneme do úplně nejspodnějších regálů lednice a špajzu. Přesuneme? No, vedení Haushaltu bude asi proti.

S tím tlacháním po telefonu a komunikací s pobočnou částí mozku (přiblblým sdílečem moudra od firmy Samsung) - máte pravdu naprostou.