29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

FEJETON: Čekání na frašku

Abych dlouho nečaroval se slovíčky, nikdy jsem nebyl příznivec Juliena Assange a jeho WikiLeaks a jsem rád, že mu Ekvador přestal poskytovat útočiště na své ambasádě v Londýně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 18.4.2019 19:27

Česko si na porzrazování svých agentů udělalo ouřad,

tak co se divíte, Astóne?

L. Písařík 18.4.2019 18:50

Zbývá dodat

že ti manželé byli skutečně ruskými špiony a CIC měla důkazy, které nebylo možno zveřejnit, totiž, že se Američanům podařilo rozluštit diplomatickou šifru ruské ambasády a tak věděli, kdo a co hlásí a odesílá do Ruska. Žádný přehmat, ale skutečnost.

A. Trick 18.4.2019 21:34

Re: Zbývá dodat

Jenže soud je odsoudil aniž by u soudu zazněly jakékoliv důkazy.

L. Písařík 19.4.2019 0:01

Re: Zbývá dodat

To snad nemůžete myslet vážně, to by museli být američané na hlavu padlí, aby veřejně prozradili své zdroje. Soud byl tajně informován.

Čtěte třeba wiki.

M. Krčmář 18.4.2019 13:16

Dovoluji si s vámi nesouhlasit,ale to je tak vše co s vámi mohu v této věci dělat. Zatrolená kočka,ta za to může.

K. Wágner 18.4.2019 17:26

Re:

Kočka byla odstraněna, neboť upadla v nemilost, anžto nosila obojek, do kterého mohl údajně schovávat Assange mikrofon a špionážní kameru.... Inu, na špiony je třeba si dávat bacha.

V. Liptovský 18.4.2019 12:37

Utajené zločiny zostávajú zločinmi...

...nech ich spácha ktokoľvek - náš priateľ, alebo odporca. Ale prečo odhalenie utajovaných zločinov je vo vašich očiach zločinom? Dvojaká morálka? A je to morálka?

Z. Koutecký 18.4.2019 12:55

Re: Utajené zločiny zostávajú zločinmi...

Trestuhodným proviněním Assangea není ani tak publikování státem utajovaných materiálů, jak soudí mnozí naši glosátoři této kauzy, nýbrž to že publikoval materiály svědčící proti USA a tím posloužil zájmům Ruska. Ostatní souvislosti zůstávají poněkud stranou. Podobný postoj zřejmě zastává i americká justice, i když to byla Chelsea Manningová,která, ještě jako Bradley Manning,ukradl a předal v roce 1910 serveru WikiLeaks cca 700 tisíc bojových hlášení a videí z Iráku a Afganistánu, včetně tajných depeší, které získal jako zpravodajský analytik armády v Iráku. V roce 2013 byla Manningová vojenským soudem odsouzena na 35 let do vězení, ale propuštěna na svobodu byla po 4 letech v roce 2017. Letos zřejmě hodlá soud ve virginské Alexandrii získat další podklady pro stíhání Assangea v blíže neurčené kauze týkající se WikiLeaks a jejího zakladatele Juliana Assangea. Jaké otázky jí soud kladl není známo. Manningová však odmítla vypovídat s odkazem na svá ústavní práva podle 5. dodatku americké ústavy. Tuto argumentaci soud neuznal a poslal ji 8.3.2019 znovu do cely za pohrdání soudem. Ve vězení bude do doby, než si své stanovisko rozmyslí nebo dokud porota nerozhodne jinak. Pokud si to rozmyslí, má se asi Assange a možná i Putin na co těšit.

J. Jurax 18.4.2019 13:15

Ale houby ... i ta nejsluníčkovější, nejhumanističtější a nejušlechtilejšími vizemi řízená země potřebuje k tomu, aby takovou zůstala, občas činy, jež nejsou ušlechtilé ani humánní a už vůbec ne sluníčkové. Jinak nepřežije.

A pochopitelně ta nejsluníčkovější, nejhumanističtější a nejušlechtilejšími vizemi řízená země nikde neexistuje, jsouc toliko abstraktním (snad) ideálem. Už jenom proto, že na to, co je nejušlechtilejší vize se názory liší až radost pohledět. Takže ony k přežití nezbytné, leč neušlechtilé etc. činy se děly, dějí a díti budou.

Morálku do toho raději nepleťte, na tohle nefunguje. Jedna morálka například praví, že vražda vždy zůstává vraždou. Klasik, jehož arciť stěží nazvete nemorálním, ale praví, že vražda na tyranu není zločinem. Přeberte si to.

V. Liptovský 18.4.2019 13:25

Ak citujete klasika...

...tak sa vykašlime na všetko právo - kto posúdi, že je to tyran? Samozvaný sudca a kat? Ale máte pravdu - takto to funguje.

J. Jurax 18.4.2019 15:09

To máte těžký.

Když by řekněme Assangeho děda v roce 1944 zveřejnil jména a krytí agentů OSS v okupované Francii, byl by po dopadení neprodleně pověšen. Mj. i proto, že ti agenty by to stálo v nejlepším případě koncentrák, spíš však život. O bezprecedentním porušení svobody slova by v tomto případě oběšení zrádce žvanil tak akorát Goebbels.

Ale když Assange mimo jiného zveřejnil jména a krytí agentů CIA řekněme v Íránu nebo v Severní Koreji, tak je to jistě něco jiného. Nebo není?

A kdo posoudí, kdo je tyran? Inu, nezřídka to bývá sporné, přesto se lidé začasté většinově shodnou, byť někdy až s odstupem času.

V. Liptovský 18.4.2019 15:48

No, s istým smutným úškrnom...

...nazvime to "investigatívnou žurnalistikou". Na Slovensku vieme, o čom hovorím... Príklady z obdobia vojny nie sú celkom priliehavé - vo vojne sú minimálne dve bojujúce strany... Ide o život a smrť. Alebo je to tak aj dnes? V zdanlivom mieri?

J. Jurax 18.4.2019 18:16

Ano.

Ono je to tak, byť s proměnnou intenzitou, víceméně furt.

J. Jurax 18.4.2019 18:28

A ak citujem klasika - "Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem“ říká profesor latiny Málek zvaný Vyšší princip hraný Františkem Smolíkem ve filmu Vyšší princip.

V. Liptovský 18.4.2019 19:02

Problém zostáva - vyšší princíp...

Kto určuje "vyšší princíp", "Kadáfí", alebo "Šarkézy"? Ako sa na to pozerali mnohí Lýbijčania, a ako ich odporcovia... Rimania dotiahli právo takmer do dokonalosti (pravda, dobové právo, v súlade s vtedajšími pomermi)... Ale s týmto "vyšším princípom" by súhlasil asi len Brutus... Jedna vec je film, iná realita. Na tzv. "vyšší princíp" sa môžem odvolať, aj keď zabijem suseda, lebo mi chodí za ženou (hypoteticky - asi by som skorej zabil ženu (-:). Skrátka - na abstraktný "vyšší princíp" sa môže odvolať každý, kto obviní iného z toho, že je to tyran, či diktátor (príklad: tzv. arabská jar, Janukovič, Miloševič a iní...). A potom to ide samo - médiá, prisluhovači, príživníci... Mašinéria sa rozbehne.

K. Janyška 18.4.2019 9:10

Je to tím, že civilizovaní nemají rádi násilí. Na nikom.

Civilizací se člověk stane člověkem, ne pomstychtivým zvířetem. Právě od toho se vlivem účinků z obchodu emancipuje... Dzp.

B. Hamal 18.4.2019 11:50

Re: Je to tím, že civilizovaní nemají rádi násilí. Na nikom.

To nejhorší co by ještě mohlo Assange v životě potkat by bylo dostat se

do rukou některým obzvláště civilizovaným diskutujícím v Neviditelném

psovi.

J. Jurax 18.4.2019 12:54

Ano.

Neboť velezrada se od nepaměti trestá smrtí. Moudří vládci, ať už zastávají jakoukoliv svatou víru či světonázor a k vládnutí používají libovolnou známou formu vlády, se této zvyklosti, jež jest zkouškou času osvědčena, ve vlastním zájmu i v zájmu zemí, jimž vládnou, bezvýjimečně přidržují.

Jsou arciť i nemoudří, ba přímo pošetilí až zhlouplí vládci ...

V. Novák 18.4.2019 19:29

Re:

Assange není Američan, takže se na USA těžko mohl dopustit velezrady.

J. Jurax 18.4.2019 20:31

Re:

Detaily pomiňte. To ať si vyříkají právníci.