28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EVROPSKÁ UNIE: V pasti boje s klimatem

Vědci se netají tím, že jejich věda musí stát nad politikou a oni, vědci, budou určovat, jaká má být politika a co se smí a co ne. Tedy vládnout bez voleb.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Tichý 3.3.2023 7:19

Zakaz dotaci by resil mnoho. Anebo-nesmi byt poskytnuta dotace kryta pujckou.

Po greendealu by nesteknul ani pes, kdyby nebyl kryt penezi nasich vnuku

Jenze to by vedouci politici a aktiviste nejake deti mit museli a ne byt jalovci.

J. Jurax 2.3.2023 21:42

Přesné a výstižné.

Vládnou nam volení i nevolení zelení magoři. A volby to nespraví, hlavní strany jsou zelené a ještě zelenější a organizovaní odpůrci zeleného šílenství jsou onálepkováni jako extremisté, nedostanou se do médií, jejich názory jsou potlačovány a nemají moc sponzorů, neboť ti se obávají nevybíravého zeleného nátlaku. Jednotlivci jsou pak dehonestováni i likvidováni profesně. Veřejně prohlásit, že zelené šílenství, boj proti kysličníku a grýndýl jsou olbřímí peachoviny je dnes snad ještě horší než veřejně prohlásit WLM.

Ale pořád ještě nejsou odpůrci zelené degenerace Evropy zavíráni do koncentráků a gulagů; to bude muset teprve přijít.

M. Pivoda 2.3.2023 15:22

Pomůže geoengineering?

Loni v září vypustili vědci ve Spojeném království meteorologický balón ve vysokých nadmořských výškách, který uvolnil několik set gramů oxidu siřičitého do stratosféry,... Teoreticky by rozprašování oxidu siřičitého ve stratosféře mohlo napodobit chladící efekt, ke kterému dochází v důsledku velké sopečné erupce, které odrážejí více slunečního světla do vesmíru ve snaze zmírnit globální oteplování. Je to vysoce kontroverzní vzhledem k obavám z potenciálních nezamýšlených důsledků, mimo jiné. Ale britské úsilí nebylo geoinženýrským experimentem. Stanoveným cílem bylo spíše vyhodnotit nízkonákladový, ovladatelný a obnovitelný balonový systém. A někteří se obávají, že toto úsilí pokračovalo bez širšího zveřejnění veřejnosti a zapojení předem.

Last September, researchers in the UK launched a high-altitude weather balloon that released a few hundred grams of sulfur dioxide into the stratosphere, ... In theory, spraying sulfur dioxide in the stratosphere could mimic a cooling effect that occurs in the aftermath of major volcanic eruptions, reflecting more sunlight into space in a bid to ease global warming. It’s highly controversial given concerns about potential unintended consequences, among other issues. But the UK effort was not a geoengineering experiment. Rather, the stated goal was to evaluate a low-cost, controllable, recoverable balloon system. And some are concerned that the effort went ahead without broader public disclosures and engagement in advance.

J. Vintr 2.3.2023 19:03

Za tyhle sprosté pokusy, které ti idioti dělají s životním prostředím, by se mělo střílet.

A. Teply 2.3.2023 14:38

Aktivisté se děsí "klimatické změny".

Mě naopak děsí plány EU na boj se sodovkovým plynem.

Kolik lidí si uvědomuje, že cca 80 % budov bude muset být do roku 2050 zbouráno a znovu postaveno ?

M. Valenta 2.3.2023 14:37

Autore je hezké, že se snažíte situaci zlehčit a občana uklidnit, ale lidé už si ve své krátké historii stačili zničit své prostředí mnohokrát, ale teprve v posledních ca dvou staletích likvidaci planety přenesli na takříkajíc na globální úroveň. Popravdě řečeno, dobře to s námi nevypadá.

P. Diviš 2.3.2023 15:16

S těmi zelenými šílenostmi fakt ne.

M. Valenta 2.3.2023 17:47

Někdo je z toho nervózní, někdo může i šílet a dalším to stále ještě nedošlo.

J. Vintr 2.3.2023 19:06

Lidi ani omylem neohrožují změny, které údajně páchají na klimatu naší planety, ale ohrožuje je takzvaný boj proti těmto změnám.

J. Jurax 2.3.2023 21:44

Ano. Přesně tak.

O. Vašíček 3.3.2023 7:27

Myslíte, že to co se prosazuje, je řešením? Řešením čeho? Co, konkrétně, jsme zničili. Tedy, kromě znečištění přírody, což je fakt zvěrstvo. Ale je řešitelné technologicky i výchovně.

Kde je větší znečištění? Ve státech s vyspělým průmyslem a bohatou společností. Kdy se každý snaží, aby měl kolem sebe pěkné prostředí a čistou přírodu. Nebo ve státech, kde hlavním cílem je najít něco k jídlu. Ohřát se spálením čehokoliv a nevyřešeným sběrem a likvidací jakéhokoli odpadu.

Myslím, že odpověď je jasná. "Chudá" přírodní společnost může být čistější, pokud zůstane malá a v "jeskyni". Když se ale setká s rozvinutou společností a jejími "nezničitelnými" produkty (např. velmi žádaná plastová láhev), tak to neumí likvidovat a dělají větší nepořádek, než ve městech.

Buď budeme přírodní zdroje využívat, vyvíjet nové a šetrnější technologie a mít "bohatou" společnost.

Nebo půjdeme zpět. Směrem k "přírodní" společnosti. Ale budeme muset "redukovat" množství obyvatel. A stejně bude příroda poškozena do našeho úplného konce.

M. Pivoda 2.3.2023 14:05

Do téma klimatu se nepletu, tomu nerozumím. Rozumím jen principu předběžné opatrnosti ,v souvislosti s klimatickou hrozbou. Jinak ale musím spoléhat na důvěryhodné experty v tomto oboru. Snad je rozpoznám. K tomu mi dopomáhej Bůh!

Za tendenci ke zviditelňování se politiků na čemkoliv nezodpovídám. Ale: Redistribuce již vydělaných peněz současnými politiky je užitečná věc pro pokrok lidstva, pokud se ta redistribuce dělá s patřičným vhledem do problému a bez větší korupce. Různá nařízení a zákazy politiky (včetně omezování spalovacích motorů) mohou být také užitečná opatření pro povzbuzení technologického pokroku.

Elektromobily přivodí nejen pozitivní ekologický přínos, ale způsobí i systémovou změnu. Systémová změna je postupná změna celého systému, nikoliv jen změna jedné jediné komponenty (např. zavádění elektromobilů) v rámci stávajícího systému. Docela složité téma.

Elektromobily jsou také vhodné pro zavádění budoucích samo- řídících automobilů, což bude mít pozitivní dlouhodobé přínosy pro celý společenský i ekonomický systém. V důsledku samo-řídících automobilů například ubude dopravních prostředků, což přivodí menší znečištění (při výrobě i užití). Nebude také potřeba přidělávat parkovací místa, zejména v drahém centru měst.

Vyčerpal jsem povolený počet znaků a přiznám se, že nevím jak do nějaké pasti vlákat politické demagogy.

J. Vintr 2.3.2023 19:10

Je zvláštní, že tak cca polovinu lidí na naší planetě vůbec nenapadlo, že se by si z principu předběžné opatrnosti neměli nechat do těla píchnout jakýsi krajně podezřelý sajrajt od všiváckých farmaceutických firem, navíc doporučovaný všiváckými politiky, felčary a jinými "odborníky".....

J. Jurax 2.3.2023 21:45

No a druhou polovinu zas napadlo, že z téhož principu by se očkovat měli... :-)

J. Vintr 2.3.2023 23:44

Kdo věří politikům, nemá to v hlavě v pořádku. Ostatně praxe to (bohužel pro mnoho těch důvěřivých) potvrzuje...

J. Jurax 2.3.2023 21:51

Elektromobily sice nepřivodí pozitivní ekologický přínos, ale zato způsobí systémovou změnu - nebude pro ně dost elektřiny. Doprava se vrátí k volským potahům - volů je všude dost, dnes arciť převážně dvounohých. V případě lokálního nedostatku je lze importovat z brusele, tamní zásoby jsou nevyčerpatelné.

V. Povolný 2.3.2023 13:50

Obávám se, že nejde jen o to, dostat lidi do hromadné dopravy. Skutečným záměrem je vládnout a ovládat bez šance na odvolání. Tímto směrem vedou i ostatní snahy - dotovat poslušné a trestat neposlušné - paradoxně odebráním dotací, snaha o vytvoření euroobčana i za cenu podpory migrace ("největší zlo pochází od národních států!"), diktování zákonů a pravidel členským státům bez reálné možnosti s tím něco udělat, vytváření neokoloniálních vazeb (Česko-Německo), zavedení Eura - tj. podřízení financí členského státu centrální správě ... jistě by se dalo ještě pokračovat. Pro mě je zhola nepochopitelné, že si zvolíme vládu, která nadšeně strčí hlavy všech občanů do chomoutu a ještě přitom nadšeně hýká.

J. Vintr 2.3.2023 19:40

Když lidem seberou auta, tak se mimo jiné nemůže shromáždit dost velké množství lidí na nějakou demonstraci, nebo lidovou vzpouru. Stačí pak jen zablokovat veřejnou dopravu....

J. Jurax 2.3.2023 21:54

Víte, když se lidi moc naserou, zablokují tu veřejnou dopravu sami. Stávkami zaměstnanců dopravy, případně i dopravců.

O. M. 2.3.2023 11:39

"Problémem voleb včetně voleb do Evropského parlamentu je však skutečnost, že žádná politická strana nenapíše do volebního programu že „bude usilovat o zákaz aut se spalovacími motory a svými kroky bude zvyšovat cenu elektřiny“. Ve volebním programu bude mít napsáno, že „bude usilovat o ochranu životního prostředí a efektivnější využívání elektrické energie“. A proto jsme dnes tam, kde jsme."

Přesně tak, bohužel.

J. Vintr 2.3.2023 12:15

Takzvaný Evropský parlament je směšná imitace parlamentu. Nemá absolutně žádné pravomoci a slouží jen k "potvrzování" direktivnich nařízení EK. A pokud by se náááhodou stalo, že něco nepotvrdí, tak má EK pravomoc vydávat direktivní nařízení u bez tohoto formálního potvrzení.

P. Diviš 2.3.2023 15:19

Pravomoci bohužel má.

Nemá vládní většinu, zodpovědnou za politiku vlády . EU totiž nemá žádnou zodpovědnou vládu, zato má zákulisní systém vládnutí.

A nemá ani opozici, snažící se ujmout vlády.

Má jen různě čachrující skupiny, vyměňující si souhlas s jednou lumpárnou za souhlas s jinou lumpárnou.

R. Polášek 2.3.2023 17:36

R^

R. Polášek 2.3.2023 17:36

R^R^

R. Polášek 2.3.2023 17:48

Omlouvám se za dvojitý příspěvek.

J. Vintr 2.3.2023 19:13

Jaké má EP "pravomoci" kromě toho že "schvaluje" rozhodnutí EK (které by ta EK mohla klidně prosadit i bez toho "schválení")?

J. Jurax 2.3.2023 21:57

Pravomoc kromě prava schvalovat nemá. Ale má jeden z nejdůležitějších úkolů v EU vůbec - dodávat EU zdání demokracie, demokratickou stafáž.

J. Vintr 2.3.2023 23:51

Máte pravdu, celá EU si na demokracii jen hraje. Ve skutečnosti je to naprosto totalitní struktura, ve které může z jednoho centra totálně ovládat přes čtyřista milionů lidí prakticky třeba jen jeden člověk. Ještě to sice není tak úplně dokonalé, ale usilovně se na tom pracuje.

J. Jurax 2.3.2023 21:58

Putovní cirkus má jeden z nejdůležitějších úkolů v EU vůbec - dodávat EU zdání demokracie, demokratickou stafáž.

P. Eliáš 2.3.2023 10:56

Autore, ty bláboly o vědcích sis vycucal odkud? ;-D;-D