29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

EVROPA: Změny v EU

Uplynulý týden horečných jednání vyústil ve zlomový páteční summit, který vytyčil novou cestu v rozvoji unie evropských států. Společná fiskální politika se pro mnohé země stane realitou, integrační procesy jsou zahájeny a nám nezbývá, než se v poměrně krátkém čase rozhodnout, na jakou stranu se přidat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 15.12.2011 13:54

Kdyby mi to někdo vyprávěl, nevěřil bych

Nevěřil bych tomu, že budu ještě někdy číst článek, který jako by z "oka" vypadl těm, kterými nás komunističtí vlastizrádci "krmili", když žvanili o SSSR nebo RVHP (nebo pan donedávna největší kolaborant E. Moravec když bájil o tisícileté říši). Ze slouhů "Moskvy" (či jejich zbohatlických dětiček) se prostě stali slouhové "Bruselu". Co naděláme. Slouha zůstane slouhou, darebák darebákem. Mrzí mne, že nás redakce NP neochrání před takovým blábolem, který nepřináší jedinou myšlenku která by byla tak málo hloupá, že by mělo smysl s ní polemizovat.

L. David 14.12.2011 18:35

Jen aby zůstalo jen u toho povzbuzování.

Čeho se prozatím administrativní chobotnice EU chopila, to končilo většinou fiaskem. Co nám zaručuje, že tomu v budoucnu bude jinak?

M. Prokop 14.12.2011 17:03

Už ta první věta je 3,14čovina.

Dál raději ani nečíst, EUroHujer jakýsi.

J. Kratochvíl 14.12.2011 15:57

Souhlasím s článkem

 a zároveň musím také napsat, že v současné době jde o evropskou demokracii. Evropská demokracie není darwinistická a (demokracie taková být nemůže), vidí v sociální solidaritě předpoklady demokracie. Sociální solidarita má demokratický rodokmen v Británii, ve Skandinávii, v Československu a stál na něm i projekt sjednocené Evropy. Proto EU české extrémní pravici tolik vadí. Současná ideologie Česka stojí na falešné představě, že občanská společnost je dědictvím "havlovské pravdolásky" a sociální solidarita pozůstatkem bolševismu. Je to tragické nedorozumnění, které vyprazdňuje českou demokracii.

P. Kolář 14.12.2011 16:59

Re: Souhlasím s článkem

Pane Kratochvíl,vy jste u nás opravdu pozoroval nějakou občanskou společnost?pokud ano,gratuluji.A jak jste do hry zapojil i Darwina je pozoruhodné.

M. Prokop 14.12.2011 17:05

Re: Souhlasím s článkem

Solidarita je záležitost osobní a dobrovolná. To co provozují socani a EU není solidarita, ale krádež.

Občanskou společnost pls ponechte občanům, "sere" se do ní příliš mnoho různých rozumbradů.

J. Kratochvíl 14.12.2011 19:29

Re: Souhlasím s článkem

Krádež není to co provozuje ČSSD, ale to co tady již 20let provozuje ODS. Nejprve umožnila rozkrást  průmysl a ekonomiku,potom ČSSD musela po ní zachraňovat banky a nyní má ODS-sácká pravice v rukou rozkrádání státního rozpočtu. ODSáci jen lžou a kradou to je vše co tady za 20let předvedli. EU jim to netoleruje, prezident je od civilizovaného světa izolován, dnes by mu slušný demokratický politik nepodal ruku. Tak tady nevyprávějte něco o socanech. Většina občanů se musí za naše představitele v zahraničí stydět, tolik ostudy neuděli komunisté ani za 40 let.

J. Václavíková 14.12.2011 19:37

Re: Souhlasím s článkem

Až na to, že ČSSD si může s ODS ruce podat, souhlasím.

J. Schwarz 14.12.2011 20:34

Re: Souhlasím s článkem

proč tedy ČSSD nebouchla během těch osmi let, co byla u moci do stolu a neřekla Schluss!! Od teďka zavedeme ten váš minimální stát a my, socialisté si s komunisty vytvoříme svou, solidární společnost. Pravičáky  nebereme, ledaže by si nasypali popel na hlavu, veřejně odvolali co doposud tvrdili a podepsali krví smlouvu že pokud by chtěli z našeho solidárního spolku kdy odejít jejich veškerý majetek propadne ve prospěch Strany a oni na 10 let do otroctví. Pokud je  jsou levičáci schopní a pracovití, jen jsou okrádáni "kapitalisty" - bude snadné si vybudovat svou společnost, ne? Vždyť  celá Evropa je plná levičáků, i bohatých, a soudruzi rádi pomohou! Levičáků je přece tolik, že by pro ně neměl být problém vybudovat si "společnost vzdělání" úplně bez pravičáků, zvlášť když hlásají skromnost a hlasují pro odvádění bilionů ve prospěch "chudých zemí". Jejich  postoj je nepochopitelný - jakoby ctitel opery nechodil na koncerty se zdůvodněním, že nejprve musí "zachránit" burany, kteří dávají před operou přednost vysedávání v hospodě či rvačkám na fotbale.  Až by se sám stal králem opilců a vyhlášeným vlajkonošem. Levičákům nic nebrání věnovat se opeře / budování své "spravedlivé" komunity /, oni však raděj převracejí na kolektivistickou víru individualisty, spílají jim sobců a přesvědčují je, že kolektivismus je i pro ně lepší. Pokud je lepší, měla by jej levice praktikovat na sobě a další příznivce by jí přinesly výsledky. Zbylých pár autistů by mohla ignorovat, neb každý má právo na vlastní život, každý není "v kolektivu oblíben" a ani o to nestojí. Ale levice vypadá jakoby její plány mohl zhatit jeden jediný "nevěřící", kterému by byol ponecháno právo žít podle svého, mimo "kolektiv". Samotný tento fakt dokazuje nestabilitu a nereálnost levičáckých teorií. Howgh.

L. David 14.12.2011 18:40

O jakou že se to jedná demokracii v EU?

Já alespoň o žádné nevím. V evropském parlamentu se většinou jen žvaní, aniž by se to mohlo projevit v zákonech EU, neboť parlament EU žádnou zákonodárnou pravomoc nemá.

A evropská komise si v několika málo komisařích dělá, co se jí zachce.

Vysvětlí mi někdo v čem tedy spočívá demokracie v EU ?

R. Langer 14.12.2011 14:42

O tom, jak fungují kontrolní mechanismy v EU

jsme se myslím už přesvědčili dostatečně. Víc nevím, co bych k tomu dodal. :-(

J. Skotnica 14.12.2011 11:30

Buďte shovívaví.

Pan Lajkep je zřejmě mladý a nepamatuje si časy socialismu, kdy každý průšvih byl důvod k poučení, přijetí nových opatření a vzhůru do lepších zítřků. EU, čím dál více centralistická a nedemokratická postupuje stejně. Tak přeju panu Lajkepovi, aby z toho vyrostl. Jestli ne, tak aspoň šťastnou a úspěšnou plavbu na Titaniku.

K. Janyška 14.12.2011 10:26

Lidský svět vyrostl samovolně, neřízeně, jako spontánní řád lidské interakce, a nemohl vyrůst jinak. Na takový plán lidský rozum nikdy nestačil a nestačí, a je nutné se tomu podřídit. On řídí nás, ne my jaho. A tak to musí zůstat... Dzp.:

P. Bárta 14.12.2011 9:58

Myslím si, že je vždy ekonomičtější dělat věci společně, než každý zvlášť.

Tohle je podle mého názoru nesmysl. Někdy to ekonomičtější je, ale v naprosté většině případů je ekonomičtější (globálně) dělat věci několika různými způsoby, kdy si navzájem jednotliví posktovatelé služeb (výrobků) konkurují... Ano, v takovém případě je to méně ekonomické pro ty výrobce, kterým se v konkurenci moc nedaří, ale pro zákazníky je to vždy lepší...

J. Heincl 14.12.2011 18:01

Re: Myslím si, že je vždy ekonomičtější dělat věci společně, než každý zvlášť.

Také mě to zaujalo. Existují samozřejmě obory jako např. železniční doprava, které musí být značně centralizované. Ovšem vyrábět třeba auta nebo soustruhy společně je úplný nesmysl.

K. Janyška 14.12.2011 9:02

EU je neprovozuschoponá, jako všechy socialismy světa... Dzp.

J. Hejna 14.12.2011 8:54

Je to vůbec možný?

Napusťte si umyvadlo studenou vodou a potom do té vody ponořte hlavu.

Dokud vás to nepřejde, tak opakujte ponoření hlavy.

(Ještě by to chtělo citoslovce označující vykastrovaného býka.)

V. Mlich 14.12.2011 8:46

Ke komu se přidat?

Nejde o to, zda se chceme přidat ke skupině států s vyrovnaným rozpočtem, ten si můžeme uzákonit i sami, kdyby byla politická vůle, ale podívejte se, jak nás zadlužuje vláda "rozpočtové odpovědnosti"! Protože vědí, že Paroubek měl pravdu, dluhy se umoří devalvací, hlavně, ať máme vlastní měnu a můžeme si sami určit míru.

Teď se rozhoduje, zda se přidáme do spolku, který pomůže německým bankéřům vykompenzovat jejich podnikatelské chyby. A který říká "záchrana" tomu, že se řešení odsune o pár měsíců a dlužníci upadnou do ještě většího srabu. A přitom je řešení jasné: nastavit v Řecku takové důchody a takové počty učitelů, vojáků atd, jako je to jinde. A banka, která dělá chyby, musí krachnout, čím dřív, tím lépe se z toho vzpamatují její klienti.

K. Řežábek 14.12.2011 7:41

Jen směs autorových dojmů

Článek vyjadřuje postoj autora,  bohužel nepodpořený fakty.  Ani v té oblasti, které se domnívá rozumět.

Mohl by autor laskavě vysvětlit,  jakou direktivu a jakou autoritu má na mysli ve větě: "Teprve určitou direktivitou respektované autority postupně došlo k těmto změnám"?

 A že by došlo nějak moc ke změnám ve vztahu lékař pacient - no nevím. Možná se to tak pozorovateli zvenku jeví, podepisují se stohy "informovaných souhlasů", které  nikdo moc ani nečte. Reálně ale pacient dá téměř vždy na radu svého lékaře. Prostě nestudoval léta a nepracuje v tom oboru další dlouhá léta. Ani lékař např. z interny není odborníkem přes svůj chrup... a dá na radu svého zubaře.

T. Pansky 14.12.2011 7:24

Mi predrecnici rekli vse podstatne. Otazka pro autora: cim se zivite???

J. Kunes 14.12.2011 6:51

jo za Hitlera ...

Pane autore, slysel jste nekdy nekoho ze starsi generace rikat ''Jo za Hitlera, to byl poradek, zadna zlodejina. Nekdo neco ukrad, prisli si pro nej a uz ho nikdo nikdy nevidel''.

Podle Vasi logiky by se nam melo po Hilterovi styskat, ne? Sami si vladnout nedovedeme, mame tu bordel, tak pryc se demokracii - boze, takove hnusne slovo - to, co potrebujeme je osviceny samovladce (klidne jich muze byt cela komise), nejlepe z Bruselu.

Vite, ze existovalo Ceskoslovensko? Vite proc se rozpadlo? Rozpadlo se proto, ze lidem na obou stranach hranice vadilo prerozdelovani. Cesi nechteli platit, Slovaci nechteli byt v podrizene roli vecneho prijemce. Myslite, ze ti sami Cesi, Slovaci (a nepochybuji, ze ostatni narody se v tohle prilis nelisi) ted touzi po tom samem ve velkem? Mimochodem vite, jak se rozpadla Jugoslavie. Osobne si myslim, ze lide Vaseho je velmi nebezpecni, protoze nas posouvaji prave timto smerem.

I. Schlägel 14.12.2011 5:58

Může autor vysvětlit,

jak fungují kontrolní mechanismy EU tvořené lidmi, kteří dopustili něco tak obludného jako "sociální stát blahobytu"? O multikulturalismu a fotovoltaice (atd.) snad ani nemá cenu psát. Už chybí opravdu ty pětiletky a vlastní ratingová agentura, prosperitu potom stačí jenom odhlasovat, přijde sama.

T. Matušák 14.12.2011 4:36

Jsou zatíženy administrativou v míře, která nám připadá zcela nezvyklá

jestlipak autor není zaměstnanec v Bruselu,nebo je nějak finančně spjatý s EU.Taková chvála na dovšehokecající ,byrokratickou a hlavně nákladově předraženou instituci nemohu nechat nepovšimnutou.Mimochodem dle mého je spolek šašků z Bruselu taky jednou z příčin,proč se země zadlužují.Každou zainteresovanou zemi stojí tisíce úředníků,komisařů,podkomisařů a kdejakých ...ů obrovské peníze bez jakéhokoliv efektu.Ale ne,kecal bych.Už vím jak moc mají být zakřivené banány a velká euromrkev

P. Ryšavý 14.12.2011 4:34

Kdo dodržuje rozpočtová pravidla

Vy jste srandovní, jako kdyby Řecko, Itálie, Španělsko, Belgie , Francie dodržovali rozpočtová pravidla. Teď se k tomu zvážou a Vy jim už hned věříte. ....

J. Kanioková 14.12.2011 4:05

.."kontrolní mechanismy EU fungují téměř dokonale. Jsou zatíženy administrativou v míře, která nám připadá zcela nezvyklá, ale fungují "...

Ha ha ha ha ha