29.3.2024 | Svátek má Taťána


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hrad 22.11.2007 21:54

Globaliazce

Sděluji! Ptal jsem s jedné slepice, kde snáší vejce. Odpověděla mi, že nesnáší takové hloupé otázky. Otázku jsem zopakoval s tím, že jsem se zapomněl zeptat, zda svobodně. Sdělila mi, že jako druh je domestifikovaná již několik tisíc let. Pro domestifikované slepice otázka po svobodě,  je prý irelevantní. Ale když se mi to líbí, pokud dostane ptačí zob, který má obvzlášť ráda, slovo svoboda mi kdykoliv zakvoká. Řekl jsem jí, že je zaostalá, a nerozumí slovu globalizace. Sdělila mi že slovo zná. V dávné minulosti, když ještě snášela vejce v JZD, se nějaká dojička ptala předsedy družstva co je to globální. Předseda jí odpověděl: "agronom šuká mou manželku. Tvůj manžel šuká ženu agronoma. Já šukám tebe, a v globálu jste všechny ku...y". Po tváři dojičky se rozplynul úsměv pochopení, sdělila slepice.

Místo odreagovávání svých frustrací čtením podobných článků zasvěceného znalce globalizace jako je tento, založme organizaci, která vás této nutkavé potřeby určitě zbaví. Tuto organizaci navrhuji nazvat Ho..o v trávě. Protože  počet těch, co si tuto situaci budou stále zřetelněji uvědomovat, bude narůstat(díky globalizaci), může tato organizace nabýt obrovských rozměrů(díky globalizaci). Kopat do komunistů ať minulých, současných, nebo budoucích tak často se objevující na těchto stránkách, nebo vyzývat slepice, aby snášely vejce doma,  není programem pro opravdové muže hodné tohoto jména, a skutečně velkou organizaci. To je program pro zahradkáře. Přemýšlejte o tomto projektu, který zastíní takové prkotiny, jako je důchodová reforma nebo přijetí EURA do roku 2015.  Místem, kde by se tato organizace mohla zrodit,  by mohl být Neviditelný pes. Setkávat se třeba pod podobnými články, nebo články pana Doležala. Končím heslem: "Za lepší zítřky všech, kdo byť neuvědoměle, naplňují ideje Ho..otrávě.

Aljan 22.11.2007 20:50

"Blahodárnost glabalizace" ...

... jsem již výrazně pocítili třeba na kvalitě našeho piva - zejména naší kdysi milované Plzně. Kdysi lahůdka (a lék!) pro nás a další labužníky ve světě, po ukořistění akcií japonskou Nomurou a následně vlastnictvím globálního Otesánka SAB Miller nechutná břečka, která se nedá pít. Novým vlastníkům je zcela jedno co na to my Češi říkáme, odvezou to do Číny a do Indie, kde při tom možná ještě mlaskají, protože neví jak má pivo chutnat. Totéž Becherovka ve vlastnictví francouzů Ricard / Pernod. Hnus! S takovou  globalizací jdětě do pr.... Zatím tady zničila co mohla. Jde jim jena a jen o zisky, slovo kvalita neznají a ani nepotřebují.

Aljan

Alex 22.11.2007 20:14

to je ale nechutný blábol

Je vidět, že ten člověk si válí šunky v Bruselu, nikdy nebyl v žádné tzv. zaostalé, rozvojové zemi a neviděl tragické, do očí bijící důsledky - ničení dosavadního způsobu života a životního prostředí ve jménu toho, aby do džungle mohly obrovské kamiony dovézt tuny Coca-Coly, kterou si budou moci kupovat dosud v poklidu a harmonicky žijící lidé (samozřejmě, nemají příjem ani 5 dolarů, hrůza, oni ovšem dosud nepotřebovali vůbec žádný dolar, ale teď budou muset začít otročit, aby na tu Colu měli). Zkrátka z té tzv. západní cizivilizace se do tzv. zaostalých zemí dostává jen to nej, nejhorší.

Alex 22.11.2007 20:16

Re: to je ale nechutný blábol

Viděl jsem to v Guatemale, viděl jsem to v severním Laosu, v Kambodži, viděl jsem to v Nepálu.

Emil XX 22.11.2007 21:29

Re: Re: to je ale nechutný blábol

Byl jsem v Tunisu a není to tam špatné. Záleží hodně na lidech, obyvatelé Haiti měli v roce 1804 stejné šance, jako obyvatelé USA - zbavili se cizí nadvlády, mohli budovat svobodný stát a vybudovali to, co vybudovali.

Wabi. 22.11.2007 16:07

Evropská vlajka, evropská hymna, ani evropský prezident ...Jsou prázdnými symboly, ke kterým nikdo nic silného necítí.

Zůstává otázka, proč tam synku sedíš a nejsi doma.

janoryna 22.11.2007 14:03

Jistě, velikost snad může mocensky ohromit,

to autore mluvíte o USA, Číně nebo Rusku ? Stále si někteří politikové myslí , že čím „větší útvar, ve které žijeme, tím lepší“. Jistě, velikost snad může mocensky ohromit, je však těžkopádná a, v dnes a denně se měnícím světě, směšná. a proto pryč s americkým hegemonismem. Jako malý stát se proti směšným obrům lépe prosadíme.

Pokud přijmeme, že globalizace je tržního hospodářství, pak platí, že malí a hbití jsou úspěšnější. tyto jevy lze pozorovat na příkladu USA, Číny EU a naší úspěšné ČR nebo bašeho vzoru Slovenska a Estonska.  Je lepší být v globalizovaném světě „malým a proto pružným“, než „velkým a zadýchaným“. Třetím domácím úkolem „z globalizace“ je odvaha přiznat si, že propojenost světa je blahodárná, konkurence z jiných zemí a kontinentů je přínosná a že státní hranice těmto výhodám nepřekážejí. Proto nás Bangladéš a Čína s mnhem menšími platy převálcuje. Cílem pravicové vlády by mělo být dotáhnout nás v tomto ohledu na jejich úroveň. I když, nejlépe by bylo zavést práci bez nároku na odměnu. Za Marie terezie, kdy stát byl ještě soukromý vše také lépe fungovalo. I na poslanecjých platech se ušetřilo. 

JJ 22.11.2007 15:27

Re: Jistě, velikost snad může mocensky ohromit,

Estonsko by be EU bylo akorat Ruskou kolonii.

Emil XX 22.11.2007 21:31

Re: Re: Jistě, velikost snad může mocensky ohromit,

R^R^R^R^

Bez EU a hlavně bez USA a bez NATO. Totéž ČR.

Talián 22.11.2007 22:48

Re: Jistě, velikost snad může mocensky ohromit,

Dovolím si připomenout známou citaci: Růst přináší složitost, složitost zvyšuje náklady, rostoucí náklady vedou ke stagnaci a stagnace k zániku. Proto se kdysi velké nadnárodní firmy sami a dobrovolně dělí a decentralizují.

JK 22.11.2007 13:11

Celá věc

 je zcela průhledná. Cílem je zničení civilisace bílého muže. Až získá Čína a podobné země poslední know-how, budou se snažit ovládnout zbytek světa i mocensky. Dojde ke třenicím mezi vítězi, s čímž počítají osnovatelé akce.

Historik 22.11.2007 13:18

Cílem koho ???

Ne že byste neměl z části pravdu.

Antonín Hrbek 22.11.2007 10:37

Globalizace se bojí

ti, kteří nejsou schopní konkurence a nejsou schopni se uživit jinde.

dvd 22.11.2007 10:52

Bingo !

ok 22.11.2007 11:06

Re: Globalizace se bojí

to ovšem platí jen v prostoru, do kterého nepronikají nepřetržitě pracovníci  pod cenou a s jinými kulturními návyky. Základem svobodné společnosti jsou vlastnická práva, ta jsou ve společnosti s rozmanitými kulturními návyky jen těžko uhájitelná (například "výsadky" nepřizpůsobivých rodin z center severočeských měst na vesnice v českém pohraničí (Čunkova metoda) vedou k destabilizaci českého venkova, založeného na sousedské spolupráci).

Xury 22.11.2007 12:50

Re: Globalizace se bojí

A nebo ti, kteří mají vyjednané nadstandartní podmínky neodpovídající situaci na trhu. Proto taky proti globalizaci tak bojují odbory a levice.

Xury 22.11.2007 12:51

Re: Re: Globalizace se bojí

No po pravdě musím přiznat, že často i pravice, pokud začne prosazovat partikulární zájmy.

Historik 22.11.2007 13:13

Pozor, pokud je součástí globalizace imigrace pobíračů sociálních dávek,

bojí se jí jak plátci daní, tak pobírači sociálních dávek domácího původu. A to plným právem.

V Evropě funguje globalizace právě takto.!!!

JJ 22.11.2007 10:21

Proste existuje trh mezi staty

stejne jako na jinych trzich maji velci vyhodu. Krome velkych muzou dobre prosperovat akorat uzce specializovane firmy, ktere se zameruji na urcity segment (Svycarske bankovnictvi, ci danove raje).

Kdyz je vseho dosti, neni problem (suroviny, rostouci poptavka na trzich apod). Kdyz je nedostatek, tak mali cekaji, az se velci nazerou. Cina si klidne muze koupit nejvetsi tezarskou firmu na svete a prestat dodavat komukoli jinemu, nez cinskym podnikum (pokud jim to Australie dovoli - teoreticky by to ovsem mela byt pouze  otazka ceny). Ve vztahu EU - Rusko existuje urctia rovnovaha - Rusko ma spoustu zemniho plynu, EU ma trh, ktery zemni plyn kupuje. Vzajemne se potrebuji. Jednu zemi ovsem muze Rusko odepsat (pokud zrovna nejde o Nemecko, ci transportni Slovensko). Zavislost na Rusku v dodavkach zemniho plynu do EU nadale poroste..

Xury 22.11.2007 12:48

Re: Proste existuje trh mezi staty

Trochu si s tou Čínou odporujete. Pokud by mělo být vše otázkou ceny, pak by neměla nastat situace, že se dotyčná surovina nedostane jinam než do Číny. V praxi to bude trochu jinak a je to vidět i v Evropě, kde vládne nedůvěra vůči ruským státem vlastněným těžarským konglomerátům, které se snaží dostat do energetických a jiných strategických firem. Takže předpokládám, že to stěmi nákupy strategických dolů a surovin asi nebude tak horké. Jinak považuji globalizaci za nejúspěšnější proces k vyrovnávání životní úrovně ve světě. Samozřejmě jen tam, kde pochopili, kudy vede cesta k ekonomickému úspěchu.

JJ 22.11.2007 13:23

Re: Re: Proste existuje trh mezi staty

Cina skupuje Afriku. Ma specialni banku, ktera financuje nakupy teznich kapacit .. Tyto kapacity budou urceny pro Cinu, podnik v CR na ne nedosahne ani, kdyby byl ochoten zaplatit za tunu suroviny vic. 

Globalizace mi rozhodne nevadi, ale jsou uspesne strategie -- a ty druhe strategie. Autor preferuje ty druhe. Na globalnim trhu na velikosti opravdu zalezi. A poucky o efektivnim trhu z uvodu do ekkonomie tam zrovna neplati.

Pavel 22.11.2007 10:10

Hluk

Globalizace není blahodárná,neboť způsobuje stále více hluku,který je zdraví škodlivý.Zvláště od automobilové dopravy.Stačí si sednout na skálu v Divoké šárce a člověk slyší neuvěřitelné dunění a hlučnost,která se nese éterem.Taková civilizace nemůže příliš dlouho vydržet,neboť se odkrágluje neslyšením Boha,jehož hněv narůstá.Naši předci nepotřebovali tolik technických vymožeností a žili spokojeněji bez zbytečného spěchání.Takže chvála globalizace není na místě.

Blaho

o-kiss 22.11.2007 10:52

Re: Hluk

:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D;-D

Historik 22.11.2007 13:10

S tou spokojeností bych to nepřeháněl, zvláště pokud vezmeme

v úvahu periodické hladomory a krákou dobu dožití.

Taková třicetiletá válka byla úplná idyla ;-D;-D;-D

R 22.11.2007 8:02

Globalizací je překonán stát

Globalizací je překonán stát, hlavně jako hospodářský celek nebo jako svaz odlišných regionů. Kromě ovšem těch největších států, ty jsou jediné hospodářsky samostatné, myšleno lídrů, ne rozlohou. Naopak roste význam regionů, neboli území hospodářsky, národnostně a přírodními podmínkami atd kompaktní, i když třeba tady v Evropě ještě dlouho budou regiony ovlivňovány hlavně shora čím dál nefunkčnějšími státy, co se týká zákonů, imigrační politky a spousty dalších věcí.

Miloš Zfrantišku 22.11.2007 7:27

Od kdy Klaus

píše pod pseudonymem "Strejček"?

M 22.11.2007 5:26

Tady je jak je na tom globalizace pane Strejcek .... preprava jablek ...haha

http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,1686824,00.html

Vilém 22.11.2007 1:27

Pokřivená definice globalizace

Autor si hraje na myslitele, ale není schopen nebo ochoten ani nezaujatě reprodukovat tvrzení z Wikipedie. Globalizace tam ani jinde není teorií ekonomického růstu, to je úplně směšné tvrzení. Pokud bych za sebe měl spatra vymezit globaliazci, pak jde o společenský děj a ne teorii, a netýká se ekonomického růstu, nýbrž růstu vzájemných styků, který může mít případně za následek ekonomický růst, ale klidně také primárně růst násilí a ekonomický pokles, a stále by šlo o globalizaci.

aida 22.11.2007 1:41

Re: Pokřivená definice globalizace

Ta ekonomická část definice je na anglické wiki, pod trochu jiným názvem (global economy, mám ten dojem).

Historik 22.11.2007 13:16

Re: Pokřivená definice globalizace

Máte pravdu, také to tak vidím. A článek vůbec nebere v úvahu vojenské aspekty, na to zapomíná v Evropě kde kdo. Přitom vojenská síla je rozhodující.