28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EVROPA: Šarlatáni a kočky

Žijeme ve zlatém věku sociálních věd. Jenom namátkou zmiňuji myšlenky, které nás úspěšně katapultují daleko za hranice reality: inkluze, genderismus, postmodernismus nebo cultural appreciation.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Dubravský 7.12.2019 17:54

Kočka není "dovezené zvíře". Kočky tady žijí tisíce let.

P. Staronový 7.12.2019 20:50

Napište to do Tilburgu.

J. Brunner 7.12.2019 16:08

R^

J. Jurax 7.12.2019 15:37

Inu, je mnoho myslitelů s binárními, dvouzávitovými mozky. Bohatá společnost uživí i trubce a parazity.

M. Pivoda 7.12.2019 13:55

Robejšek uzavírá: "... mě inspirovaly k tomu, abych také zformulovat jednorozměrnou moudrost. Zní takto: Zákaz všech direktiv EU okamžitě zlepší situaci stamilionů Evropanů."

Zde je můj protinávrh:

Vyhubení všech ekonomů 19. století v EU, podstatně zvýší ekonomický výkon EU v 21. století.

V. Petr 7.12.2019 14:18

Váš návrh je stejně pitomý, jako představa, že kočky způsobují mor!

J. Jurax 7.12.2019 15:40

To víte, UI je ještě nedokonalá. A trpí obsesí vůči ekonomům. Asi chyba programátorů ...

P. Grigar 7.12.2019 20:08

.. k současné úrovni UI se odmítám jakkoli vyjádřit, neb bych byl obratem obviněn z indoktrinace Juraxem. ;-D

J. Jurax 7.12.2019 20:58

:-)

P. Staronový 7.12.2019 20:51

Nejspíš nějaký ekonom spočítal přínos Pivody lidstvu ... :-P

M. Pivoda 7.12.2019 21:08

Ekonom 19. století, Milan Prokop, se proto raději přejmenoval na "Staronový".

P. Staronový 8.12.2019 11:57

Na ty vaše nesmysly není třeba být profiekonom, na to stačí základní ekonomické znalosti na úrovni střední školy.

J. Kanioková 8.12.2019 15:28

Bolí paranoia ?

K. Salajka 7.12.2019 21:43

Ano, EU ,kdyby nemohla přijímat direktivy, by vlastně byla mrtvá.

M. Pivoda 7.12.2019 22:06

Pro K. Salajku

Jenže EU byla koncipována právě s takovým (tj. direktivním) systémem řízení. V době úvah o vzniku budoucí EU to bylo považováno za dobrou a realizovatelnou myšlenku.

Usmrtit něco by nemusel být až tak velký problém. Větším problémem je vždy navrhnout životaschopnou organizaci s odlišným/alternativním systémem řízení. Aby to skutečně fungovalo!

Dokud ale neznáte (a nemáte ověřenu) funkční alternativu je pošetilé bourat stávající systém.

K. Salajka 7.12.2019 22:27

Direktivy EU jsou mimořádně pitomé a jsou přijímány podloudným způsobem. Zhoršilo se to po Lisabonu 2007. Dělají z Čechů kmány, kteří plní to, co vybubnovali ve Štrasbruseli nebo v Marrakéši či Istanbulu . Naši dobře placení šašci u toho asistují a jen někteří mají alespoň výčitky svědomí. Ve Francii ani v Německu už dávno žádná demokracie není a u nás se daří zaměstnat největší média výpotky prounijních trollů. Nechte se tetovat jako Pekarová a uděláte si fóra na další direktivy EU. Těším se jak Macron odstaví jaderné elektrárny a vybuduje novou čtvrt v Paříži, kam křesťané a ateisté nebudou mít přístup. Pak vybuduje armádu EU, která vytvoří průlomy mezi státy EU, kterými nám pošlou kvóty. Až se k nám nastěhují Bavoři za svými obchody prohlásí EU, že šlo vždy o Němci obývaný prostor. Samozřejmě, že izolace od EU bude ekonomickou katastrofou, ale může dojít ke katastrofální situaci, kdy budeme nuceni bránit své hranice proti západním sousedům. Jedinou nadějí bude spojenectví s USA (pokud Ameriku neovládnou bludy demokratů) , protože Němci se zatím vždy spojili s Ruskem a Francouzi nikdy nedorazili.

M. Pivoda 7.12.2019 22:41

Poměrně dobrý výčet bolestí. Jako důvod pro hledání alternativy to snad stačí. Bohužel, zatím nebyl K. Salajkou prezentován alternativní návrh nového, budoucího systému řízení EU, nebo jednotlivých států.

V době mého aktivního života jsem pracoval nejvíce ve funkci projektanta nových systémů. Proto se zde ptám z pohledu mé profese. Neviditelný pes zde jen (spíše chraplavě) štěká.

K. Salajka 8.12.2019 8:24

Vezmu-li direktivy jako směrnice, tedy právní normy musím jako první krok než se rozhodnu pro vytvoření nového systému reflexi toho, co bylo přijato a jak to funguje. První co nefunguje, je definice trosečníka - nesprávný je výklad že jím je osoba, která se záměrně nalodí na loď u pobřeží Afriky , na moři přestoupí do gumového člunu a na dohled od pobřeží Itálie /nikoli Španělska, Turecka, Malty Francie nebo Kypru/ přestoupí do lodi, která do oblasti záměrně připluje Někdy musí odrazit snahu lodi , která by trosečníky vrátila na místo odkud vypluli. Je to urážka všech lidí, kteří skutečně ztroskotali jako Tarzanem, Robinsonem Crusoe a dalšími. Jde mimochodem o model, který se desítky let uplatňoval na Floridě vůči kubánským plavcům. Kdo se vylodil v přístavu, mohl být repatriován, kdo vyskočil do vody, musel zůstat. Výsledkem je floridská kriminalita ve městech jako je Orlando a další. Mimovládní organizace u nás označované jako neziskovky jsou další nepravdivý pojem. Většina lidí na lodích, které trosečníky zachraňují je velmi dobře placená nebo zajištěná jinak -kdyby je zachraňování neživilo, museli by hákovat ve fabrice. Jako ve všem, organizátorům přeprava vynáší nejvíce, tak jako tomu bylo, když se převáželi oficiálně Evropané do USA . Zde nejsou třeba zákony nové ale respektování těch platných o ochraně Schengenského prostoru.

M. Pivoda 8.12.2019 11:28

V hodině 22:27 K. Salajka napsal: "Jedinou nadějí bude spojenectví s USA ..."

Problém je v tom, že s těsnějším vztahem musí souhlasit jak nevěsta, tak i ženich. Pochybuji, že pro ženicha je dostatečně atraktivním partnerem naše česká montovna.

K. Salajka 8.12.2019 15:10

Chtěl jsem jenom naznačit géniům, kteří řeší, že Beneš neměl vytvářet malou dohodu s Rumunskem a Polskem, že soudobá situace je obdobná. Ve skutečnosti nemáme k dispozici nikoho lepšího než USA, jejich motivací by mohlo být , aby se nerozpadla Evropa, pokud se ještě vrátí k evropským hodnotám. Naše zájmy se mohou zčásti shodovat s Polskem a Slovenskem, ale Maďarsko bude zřejmě ofenzívou EU zatlačeno do náruče Ruska. Jednání o Ukrajině s vyloučením Ukrajinců nám vypovídá o našich evropských spojencích vše potřebné.

M. Pivoda 8.12.2019 16:00

Pro K. Salajku

Vzpomínám si, jak zoufalí hladní lidé, pochodující po ulicích hlavního města vykřikovali, že chtějí vojenskou intervenci do Venezuely (přestože jsou na samostatnost své země velmi citliví). Ha. Přání lidí psychicky na dně je jedna věc, zájem intervenovat je zcela jiná.

To je to, co dodávám k mému metaforickému sdělení výše o nutnosti oboustranného zájmu o těsnější svazek. Jinak se ten svazek nezrealizuje.

My žijeme v Evropě. A česká ekonomika a technologie není izraelskou ekonomikou a technologií.

K. Salajka 8.12.2019 16:18

Zatím jste ani nenaznačil, kdo by mohl být lepší spojenec než USA. Izrael je daleko a má dost svých starostí. Pokud tam nezvítězí liberálové a u nás propalestinci, bude nám aspoň držet palce.

M. Pivoda 8.12.2019 19:08

Pro J. Salajku: Dostali jsme se tématicky dost daleko od Robejškova článku a mého prvního diskusního vstupu. Zopakuji ho proto zde:

Robejšek uzavírá: "... mě inspirovaly k tomu, abych také zformulovat jednorozměrnou moudrost. Zní takto: Zákaz všech direktiv EU okamžitě zlepší situaci stamilionů Evropanů."

Zde je můj protinávrh:

Vyhubení všech ekonomů 19. století v EU, podstatně zvýší ekonomický výkon EU v 21. století.

Na tomto mém prezentovaném názoru jsem nic nezměnil. Jen doplním, že by to okamžitou změnu k lepšímu nepřineslo. Konkurenční výhoda se totiž vytváří delší dobu. A o tom by vám mohl povídat stát Izrael, který v pouštních podmínkách dosáhl tak vynikajících výsledků ekonomických i technologických.

Konec diskuze:

Reálně dostupné spojence pro ČR hledejte v Evropě, kde žijete. To je doporučení od člověka, který strávil dva roky svého života v zahraničí.

P. Grigar 8.12.2019 21:14

..pane Pivodo, s uvedeným příkladem výsledků státu Izrael naprosto souhlasím. Jenom mám doplňující otázku stran faktorů, které k nim vedly: vyhubili ekonomy nebo že by snad, nedejbože, na tom byli tak dobře díky svému nečlenství v EU? Třetí možnost mě nanapadá...

M. Pivoda 9.12.2019 7:52

Pro P. Grigara: Nejprve se naučte číst a citovat. Já jsem výše psal o potřebě vyhubit ekonomy 19. století, nikoliv o ekonomech.

V roce 1990 jsem dostal knihu The Competitive Advantage of Nations. V úvodu té knihy, od guru M.E. Portera z Harvardu, se můžete dočíst o škodlivosti ekonomů s myšlením v minulosti.

O třicet let později to čeští myslitelé na NP ještě nepostřehli. Hlupáci! Hlupáci! Hlupáci!

P. Staronový 8.12.2019 17:52

S Rumunskem a Jugoškou. Kdyby v tom bylo i Polsko, bylo by to dobré, ale s tím jsme byli rozhádaní.

V. Petr 8.12.2019 10:09

Stačí se vrátit k původnímu EHS!!!

P. Staronový 8.12.2019 11:59

Na Pivodu příliš složité ... :-P

V. Chrastina 7.12.2019 13:36

Pane Robejšku, vedle zákazu plnění příkazů a všelikých úmluv ze strany EU by nebylo od věci se jednoduše ze závislosti na EU jednou provždy z tohoto nepokrytého žaláře národů vymanit. Tož tak!!

J. Vintr 7.12.2019 13:13

dnešního stavu jsou v zásadě dvě. Technický a technologický pokrok obrovsky zvýšil produktivitu práce, takže jen malá část lidí ve výrobě a službách dokáže zajistit komfortní život při drtivou většinu ostatních lidí, kteří se pak můžou věnovat různým zcela neužitečným činnostem. Tohle vedlo nepřímo k velkému rozbujení zcela neužitečného takzvaně humanitního školství, které umožňuje získat univerzitní "vzdělání" i zcela hloupým lidem. Hloupi lidé vždycky tvořili určitou nezanedbatelnou část populace, ale donedávna jim jejich hloupost většinou nedovolila dělat nic jiného než nějaké nedůležité činnosti. Ovšem hlupák s vysokoškolským diplomem se snadno dostane i na místo, kde může hodně škodit. A to se právě teď děje.