28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EVROPA: Rizika souzení válečných zločinů

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu minulý týden odsoudil bývalého bosensko-srbského prezidenta Radovana Karadžiče ke 40 letům vězení, což vzhledem k jeho věku – je mu 71 let – se rovná doživotí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Rehulka 2.4.2016 15:17

Balkánské dědictví.....

.....po Turecké nadvládě, je vzájemná nenávist a národní sport je právě to podřezávání krků jeden druhému ! Ve válce v Jugoslávii bylo trestáno nespravedlivě, nejen Srbové, ale i Chorvati a hlavně vražední muslimové, at už domácí, nebo ti z Bosny a Albánie !

Tehdy zneužila Clintonova administrativa (M.Allbright) celého NATO a pomohla vytvoření druhého muslimského státu v Evropě - Kosova ! A Spojené Národy (U.N.)tomu daly své "požehnání" !

J. Schwarz 31.3.2016 21:16

"Haagský soud"

nebyl žádným soudem ale partou šašků soudících na politickou objednávku. A je ostudou Srbů, že prodali své lidi / Miloševič, Mladič, Karadžič / za slib "vstupu" a přídělu "Evropských peněz". Prachy rozkradou šíbři, po "vstupu" budou muset implementovat do svých zákonů desetitisíce "evropských" nesmyslů a ostudu budou mít návdavkem.

M. Prokop 31.3.2016 21:33

Re: "Haagský soud"

A kdo tedy měl válečné zločiny v bývalé Jugošce soudit?

Ostudou Srbů je hlavně to, co v té době vyváděli ve Slovinsku, Chorvatsku, BiH i Kosovu.

P. Vaňura 31.3.2016 15:12

Pro Srby ovšem existuje jedna, i když též ne plně

spravedlivá odpověď, "byli jste to vy, kdo jste Miloševiče a Karadžiče do Haagu vydali a to výměnou za ekonomické výhody!"

P. Zinga 31.3.2016 9:56

Samopzřejmě,

že rozhodování soudu bylo politické v souladu s "euroatlantickými hodnotami", které jsou ovšem uplatňovány diferencovaně: přítel/nepřítel. A kdo je přítel určují USA.

M. Prokop 31.3.2016 10:46

"A kdo je přítel určují USA."

Pokud už to někdo musí určovat (asi ano), pak bych věděl i o horších určovatelích, dokonce je pamatuji.

Takže se současným stavem spíše souhlasím.

J. Jurax 1.4.2016 0:18

Re: "A kdo je přítel určují USA."

Hm, ale mohli by být i lepší určovatelé než obamovské USA.

A taky si nejsem jist, zda vlastně má někdo někomu určovat toho správného nepřítele; to lze snad jen podřízeným vasalům.

P. Sulc 31.3.2016 4:54

Tu zodpovednost, tu moc neprehanejte.

Ve dvacatych ci na zacatku tricatych let se v CSR strilelo do delniku. Mohl za to Masaryk? Podle komundiru ano, ale rekl bych ze o tom nevedel, dokud mu to nerekly a ze jej to pekne nastvalo.

P. Dvořák 31.3.2016 1:01

Když dva dělají totéž . .ale ono to vlastně nebylo totéž.

Hashim Thaci je kosovskoalbánský politik od 9. ledna 2008 do 9. prosince 2014 byl premiérem Kosova a jeho prvním premiérem po vyhlášení nezávislosti, které proběhlo dne 17. února 2008. Je rovněž předseda Demokratické strany Kosova, bývalý velitel organizace Kosovská osvobozenecká armáda (UCK). Je obviňován z terorismu a ze zodpovědnosti za páchání válečných zločinů.

Ministerstvo spravedlnosti Srbské republiky postoupilo Mezinárodnímu soudnímu dvoru pro bývalou Jugoslávii obsáhlou sbírku důkazů a místopřísežné prohlášení týkající se zločinů spáchaných na příkaz nebo s vědomím Thaciho. V roce 2008 byl obviněn bývalou žalobkyní Mezinárodního tribunálu v Haagu pro zločiny spáchané v bývalé Jugoslávii Carlou del Ponteovou, že v roce 1999 osobně organizoval únos až tří stovek kosovských Srbů, kteří byli převezeni Albánie, a tam jim byly lékaři odebírány tělesné orgány, které pak byly prodávány zájemcům v Evropě. Srbské oběti pak byly zavražděny a pohřbeny.

Byl sice zatčen, ale zanedlouho propuštěn. Díky svým kontaktům a laxnosti mezinárodního společenství v potírání válečných zločinů spáchaných kosovskými Albánci se Thaci před mezinárodní soud v Haagu nedostal.

J. Kanioková 31.3.2016 12:49

Jo, jo...... ten Dvojí Metr..

J. Jurax 1.4.2016 0:27

Re: Když dva dělají totéž . .ale ono to vlastně nebylo totéž.

No jo, když Amíci rozhodli, že hodní chlapci jsou Albánci, jimž je třeba pomáhat, kdežto špatní chlapci jsou Srbové, které je třeba bombardovat, tak nelze kosovského šéfhrdlořeza hnát před soud; jest to přece hrdlořez spojenecký.

A taky nebylo pravděpodobné, že by Srbové povolili na svém území americkou základnu, kdežto v Kosovu s tím nebyl problém.

To je prostě reálná politika.