16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

EVROPA: Ohlédnutí do budoucnosti

Jak na tom budeme za třicet let? To je otázka pro prognostika, právě tak jako pro spisovatele sci-fi. Je to tedy otázka pro mě, ostatně právě v těchto dnech vychází moje novela 3 kroky do tmy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 18.11.2019 13:24

Pokud jde o lidi, klíčovou otázkou zůstává jejich dlouhodobá motivace.

Jakto, že v minulosti v Evropě vydrželi lidé stavět katedrály po dobu dlouhých desetiletí a v Číně velkou zeď po dobu cca 200 let, zatímco motivace k dosažení spravedlnější společnosti (socialismu) chcípla tak brzy?

Moje trvale bezpartijní matka žila s krédem "my to tady sice odedřeme, ale naše děti se už pak budou mít lépe". Zatímco osmašedesátník proutník Saša, kterému se nepodařilo dostat zpět do strany, která byla u moci do roku 1989 (KSČ), po listopadu 1989 obhajoval svůj nemravný život argumentem: ""A co bychom pak ze života pak měli, Kamile?"

M. Prokop 18.11.2019 16:43

" zatímco motivace k dosažení spravedlnější společnosti (socialismu) chcípla tak brzy?" - nejspíš proto, že si ještě dost lidí tu socialistickou "spravedlnost" pamatuje.

J. Schwarz 18.11.2019 20:27

Vysvětlení je prosté - socialismus žádnou "spravedlivější" společnost nenabízel. Víte, jak můžete vybudovat společnost ne sice spravedlivou - ta tu bude až "na nebesích", a mimochodem každý považuje za spravedlnost něco jiného - ale spravedlnosti se blížící? Tak, že umožníte každému, komu se stávající varianta nelíbí "opt out". Tedy jakési minimální výpalné státu za využívání infrastruktury, soudů, policie, armády a konzulárních služeb a ostatní si platit, pokud to budete potřebovat. Pak se nefunkční nebo "nespravedlivé" instituce budou muset změnit, protože ti, kteří je považují za nespravedlivé z nich odejdou a zůstanou mimo, popřípadě si vytvoří svou alternativu...

M. Pivoda 18.11.2019 20:45

Ppro J. Schwarze: Ukradená motivace původních revolucionářů?

Možná, že bychom i v tomto případě mohli hovořit o "ukradené spravedlnosti" podobně, jako o tzv. Sametové revoluci 1989, původní akční čeští studenti hovořili, že šlo o jim "ukradenou revoluci".

A ještě poznamenám, že revoluce jsou vždy reakcí na nějakou předchozí akci. Tzn. nevznikají náhodně.

M. Pivoda 18.11.2019 13:12

Ondřej Neff píše: "Ukazuje se, že zdrojem bohatství není ani tolik píle a vynalézavost a snaha jako peníze samotné, ty plodí další peníze. "

Zdojem bohatství zůstávají píle a vynalézavost, ale nezapomínejte, že to se děje v konkurenčním prostředí.

Kdo jen chvíli stál, dnes je opodál.

P. Aron 18.11.2019 12:16

Budoucnost byla je a bude vždy nejistá. Samozřejmě se snažíme hledat v minulosti poučení ale moc nám to nejde, Jednak máme tendenci si poučení z minulosti hledat účelově, tedy nikoliv něčemu rozumět ale hledat argument pro svůj názor na současnost. Druhak je vývoj lidské společnosti velmi komplikovaný a faktorů, které na něj mají vliv je mnoho. Prolínají se krátkodobé cykly (generační) s dlouhodobými. Říkáme, že dějiny se opakují ale víme, že to není přesné, to jsou právě ty různé cykly. Jediné co můžeme je snažit si zachovat zdravý rozum, nepodléhat sociálnímu inženýrství a na druhé straně využívat vlastní inteligence. Což ovšem může vést každého ke zcela protichůdným názorům.

A tak zakončím citátem ze Švejka :

„Jak myslíte, Švejku, že bude vojna dlouho trvat?“

„Patnáct let,“ odpověděl Švejk. „To jest samozřejmý, poněvadž jednou už byla třicetiletá válka, a teď jsme o polovičku chytřejší než dřív, tedy 30:2=15.“

J. Roškota 18.11.2019 8:30

Milý Astone, není pravda, že se západní svět v posledních letech propadá do chaosu. On tam chaos vždycky byl. To jen my jsme si západ vysnili mimo realitu.

Rozpad Britského impéria, Alžírská a Indočínská válka, studentské protesty v roce 68, Suezská krize, Irská krize, ropný šok, ekonomický marasmus Británie v 70. letech, Rudé Brigády, ETA, IRA ...

Joachim Gauck nedávno prohlásil, že jme usínali se snem o Západě a probudili se v Porůří.

Je to nekonečný boj který však, pokud je veden v demokratickém prostředí, posouvá svět pomalu kupředu. No a my jme se teď stali účastníky tohoto boje. Osedlali jsme tygra, tak teď musíme jet. Máme na to.

I to vzpomínané Lucembursko bylo do šedesátých let zemí těžkého průmyslu a jeho ekonomika prošla závažnou krizí. Jeho současný úspěch není jaksi samosebou. Je to důsledek úspěšné rekonstrukce.

V. Petr 18.11.2019 11:15

Nikoliv, je pravda, že socialismus který jsme vykopli na východ se k nám cpe ze západu!

Dokonce v ještě horší podobě!

Bohužel, vždycky existovali lidé, kteří se chtějí živit ŽVANĚNÍM a ještě ovládat ty, kteří tvoří hodnoty, což je i případ P&L!

J. Schwarz 18.11.2019 20:37

Největší reklamu západu dělali komunisti svými popisy toho, jak je západ "nelidský" a každý se musí postarat sám o sebe. Po zkušenosti jak to vypadá když strana a vláda "pečuje o vaše blaho" se taková alternativa jevila jako ráj. Co si vydělám, dostanu na ruku a ne část v podobě stravenek, plavenek, vstupenek do divadla, zlevněné podnikové dovolené popřípadě "sociálních jistot", ale za svoje peníze si pořídím co chci já a ne co považuje za žádoucí "strana a vláda". Vystřízlivění přišlo v okamžiku kdy jsme zjistili že západní "korporát" je taky socík, jen se jeho jednotlivým prvkům jinak říká...

Z. Rychlý 18.11.2019 8:10

Vylézá na povrch fakt, že bohatství západních zemí vznikalo na finančních steroidech. Výsledkem jsou dluhy, kam se podíváš. Takže následovat tento směr? Šplhat po žebříku k těm finančním kouzelníkům, co vyrábějí peníze ze vzduchu? Současný svět je založený na spotřebě a už delší dobu nevíme, co bychom tomu druhému vnutili, aby spotřební stroj nezadrhnul. Perspektivy západu nic moc. Chtělo by to nějakou inovaci typu auto, televizor, aby se moloch zase rozjel. Já bych si přál zařízení na teleportaci, abych se mohl přemístit někam na Tahiti ještě dnes.

P. Dvořák 18.11.2019 8:22

"Finanční steroidy", to je perfektní R^

Jinak řečeno, snaží se nám namluvit, že není důležité něco vyrobit, ale několikerým entrováním to koupit, prodat a přeposlat kolem Zeměkoule. Některé zadlužit, jiné zdanit nebo naopak jim nacpat dotace, ať už se týkají např. výroby elektřiny, řepkového oleje nebo "prodejem" jízdenek na tramvaj.

Ostatně ti "úspěšní" toho prakticky výhradně některým tímto způsobem dosáhli.

V. Němec 18.11.2019 5:59

Kdo to ví, ať mi odpoví. 40 let se budoval nejdokonalejší svět a skončilo to, prý, asi 100 000 tisícovým protestem na Václavském náměstí a za vedení nejmoudřejšího z nejmoudřejším se započal budovat systém ještě dokonalejší toto padlého. Netrvalo dlouho a onen moudrý muž pravil, že je tu blbá nálada. Jak vidět tak se od té doby stupňuje. Nyní, prý, 300 000 tisíc na Letné volá po změně, po změně toto západního, skoro dokonalého, co se tu 30 let usilovně buduje. Jsme v EU, máme dotace - fantastický systém zdokonaleného kapitalismu - máme dokonce velkopodnikatele západního střihu dokonce premiérem, jsme v Nato a zase tolik tisíc lidí se.. na to, volá po změně. Tož nevím, nevím.

V. Petr 18.11.2019 11:11

Milý pane, na tom Václaváku bylo 100000 lidí 5x za sebou a pak dvakrát na Letné 500000-750000 lidí. A nakonec přišla generální stávka!

Z. Lapil 18.11.2019 12:05

Jistě, můžeme se bavit o tom, jestli je fajn, že jsme se odpoutáním od socialismu ocitli v soustátí, které socialismus buduje, ale nezměníte jednu věc: nikoho vážně nenapadlo, že by těm lidem, co byli na Letné včera, hrozilo něco víc než zpoždění tramvají.

Takže si ironické řeči o nejmoudřejším (formulací o blbé náladě vystihl situaci dokonale) nechte pro sebe a snažte se využít svého práva usilovat o štěstí. Neplést s bohatstvím, i když uznávám, že jistá souvislost tady je :-).

Ty počty máte opravdu špatně. Nevím, jak moc jste pamětník, ale tehdy opravdu nebylo jasné, jak to skončí a jít na Letnou o týden později (sobota 25.?) stále chtělo možná ani ne kousek odvahy, ale rozhodně absenci předposuanosti.