28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Štrobl 2.1.2011 20:25

Nedemokratické mechanizmy EU

Nesouhlas s integrací má širší základnu, než si evropští politici byli ochotni připustit. Museli si přiznat, že EU není státem, ale politickým systémem s tendencemi naplnit charakteristiky státu. Používá symbolické funkce státu, aniž k tomu má právní subjektivitu. Její právní systém přesto získává nadřazenost nad právními systémy členských států, i když v EU neexistuje občanství, ani společný jazyk, ani společná kultura. Neznáme žádnou demokracii fungující nad politickou rovinou národního státu. K fungování demokratických mechanismů je totiž nutné, aby existoval demos neboli politický národ. To se ovšem v EU nestalo a demokratické procesy nebyly tudíž zahájeny. Pak ale nemůže vzniknout svobodný prostor pro diskusi. Podmínkou demokracie je sdílená politická identita - národní stát ohraničený prostorem a domovem, obklopený cizotou a nad tím se většina zde diskutujících vůbec nezamýšlí.

O. Kadlec 2.1.2011 22:11

Re: Nedemokratické mechanizmy EU

"národní stát ohraničený prostorem a domovem, obklopený cizotou"

- přece vůbec není jediná možná politická identita. Např. USA vašem popisu vůbec neodpovídá, a nedávné britské imperium teprve ne. A upozorňuji vás, že to jsou oni, a ne Češi, kdo může mistrovat svět v otázkách demokracie.

J. Štrobl 2.1.2011 22:38

Re: Nedemokratické mechanizmy EU

Ale samozřejmě že odpovídá, protože se Američané za národ považují. Stejně nemáte pravdu, pokud se týká britského impéria (dnes Commonwealth of Nations), kterého hlavou je Alžběta II. a mimo Spojeného království Velké Británie a Severního Irska jsou doposud jeho součástí např. Kanada, Austrálie, Nový Zéland a Jamajka.

O. Kadlec 2.1.2011 22:58

Re: Nedemokratické mechanizmy EU

Asi nevíte co píšete. Nemáte časovou perspektivu.

Britskému impériu patřil "celý svět", o žádném ohraničeném národním státě se nedá už po staletí mluvit. A američané SE za jeden národ POVAŽUJÍ. To neznamená že jsou to co jste napsal.

Díváte se na to strašně úzce provinčně, bez historické perspektivy. Američané například původně něčím takovým co jste napsal být chtěli - ale ani tehdy ne přesně: chtěli být společenstvím malých ohraničených vlastí, obklopeným tou vaší cizotou. Alexandru Hamiltonovi a několika dalším jednotlivcům dalo dost práce, aby je přesvědčili, že jsou jedním, novým národem. A i pak byli mentálně vymezeni: za překročení Appalačí byly například jeden čas tresty! Trvalo to, než v té zemi převážila mentalita že USA má "historické předurčení" ovládnout všechno mezi dvěma oceány. A ještě v polovině století půl národa nemohla odpustit prezidentu Piercovi, že rozpoutal (vítěznou) válku s Mexikem a tak překročil ty vaše mentální hranice. Důvody byly jasné. on viděl do budoucnosti, že Amerika není evropský národ, ale tavící kotel národů. Odpůrci však rozpoznali, že natrvalo učinil z demokracie Impérium - a dozvuky tohoto odporu se objevily ještě po sto letech ve Starwars! Domnívali se totiž, že se to vylučuje. Tak se to totiž učili ve škole: buď Brutus, nebo Caesar.

Atd., nebudu to všechno na omezeném prostoru rozebírat. Podstatné je, že se velmi mýlíte, když znáte jen jednu POLITICKOU IDENTITU, která je slučitelná s demokracií.

Já osobně ne snad že bych byl chytřejší než vy - až na to své speciální vzdělání historika - ale jsem MENTÁLNĚ jinde: ovlivněný britským imperiálním duchem nepovažuji nesporný demokratický deficit v evropských institucích (na kterém se shodneme) za fatální. Národní stát je mi zkrátka malý takže ho nenosím, přestože se s jedním s evropských národů TAKÉ identifikuji.

J. Štrobl 2.1.2011 23:13

Re: Nedemokratické mechanizmy EU

Opět se mýlíte - viz:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ameri%C4%8Dan%C3%A9

O. Kadlec 2.1.2011 23:29

Re: Nedemokratické mechanizmy EU

Ale prosímvás...wikipedie...

J. Štrobl 2.1.2011 23:49

Re: Nedemokratické mechanizmy EU

Huntington se ve své knize zmiňuje také o problematice „civilního náboženství“ USA, přestože tak činí pouze okrajově. Jedná se o sekulární společenskou víru v určité výlučné společenství lidí s výlučnými hodnotami, symboly, ve které je vkládána až náboženská víra – tedy víra v jejich absolutní nezpochybnitelnost a vyvolenost daného společenství. Američané se na základě toho cítí být vyvolenými Bohem, tím nejlepším co lidstvo mohlo vyprodukovat. Domnívám se, že právě tuto víru, toto náboženství, o kterém píše i zmiňovaný Lipset či sociolog R.Bellah, lze považovat za onen zdroj americké výjimečnosti, protože jen ztěží najdete jiný národ (kromě např. Židů), který by své společenství učinil přímo svatým. Kultury národů se občas pojí s určitým konkrétním náboženstvím, ale málokterá kultura se sama tím náboženstvím stane. Viz: http://www.e-polis.cz/recenze-knih/168-samuel-huntington-kam-kracis-ameriko-krize-americke-identity.html

O. Kadlec 3.1.2011 0:12

Re: Nedemokratické mechanizmy EU

No vidíte...židé jsou další národ, který vaší charakteristice neodpovídá. A to už tisíce let! A jsou svobodní, jejich svoboda se stala přes křesťanství jedním ze zdrojů moderní demokracie.

A Huntingtonova charakteristika amerického fenoménu taky staví demokratické základy do jiného světla. Kde jste vlastně sebral přesvědčení že v Evropě se nevytvoří něco homogeního podobného tomuto "civilnímu náboženství"? Vidíte sto let dopředu? Já ne. jen vím, že se to vytvořit může, ale nemusí.

Osobně si myslím, že v Evropě (EU) se zrodí nový hluboký antagonismus: část obyvatelstva - mnoho milionů lidí - bude sdílet evropskou civilizaci jako vůdčí hodnotu, něco jako to "civilní náboženství", hluboké sdílení hodnot, na které je dávno zaděláno, a část obyvatelstva - taky mnoho milionů lidí - bude žít v regionálních komunitách s nimiž se bude identifikovat a Evropa pro ně bude jako pro vás "brusel". Myslím že výsledek bude labilní ať už bude mít převahu to nebo ono, ale může to tak fungovat klidně po staletí.

J. Štrobl 3.1.2011 11:43

Re: Nedemokratické mechanizmy EU

Jistě, v tomhle máte patrně pravdu. Už jsem nad tím také přemýšlel a patrně nejenom já. Někde jsem kupodivu četl, že by ten "Brusel" mohl být v Praze. No to je vize asi hodně vzdálená. Nicméně tak, jak jste to nastínil, by se mi to asi líbilo jako nejpřijatelnější cesta.

J. Štrobl 2.1.2011 22:52

Re: Nedemokratické mechanizmy EU

Vždyť oni mají také stejný názor. Přečtěte si knihu britského novináře Christophera Bookera "Skryté dějiny evropské integrace" kde se praví, že se EU svým systémem fungování přibližuje stále více komunistickým režimům.

O. Kadlec 2.1.2011 23:03

Re: Nedemokratické mechanizmy EU

Člověče nešťastný!! Proč si zanášíte hlavu takovými blafy?

J. Štrobl 2.1.2011 23:16

Re: Nedemokratické mechanizmy EU

Pro někoho blafy, pro někoho ne. Vždycky mě pobaví, že když dojdou argumenty, tak se mluví o blafech.

O. Kadlec 2.1.2011 23:30

Re: Nedemokratické mechanizmy EU

No jistě! To je věc duševní hygieny co čtete. Každý je zodpovědný sám za to čemu věří.

J. Štrobl 2.1.2011 23:37

Re: Nedemokratické mechanizmy EU

Zcela správně. Vy ovšem také.

O. Kadlec 2.1.2011 23:43

Re: Nedemokratické mechanizmy EU

Souhlas.

J. Jílek 2.1.2011 20:08

totalitní Evropa

mokrej hadr na hlavu, pane....

M. Prokop 2.1.2011 21:27

Re: totalitní Evropa

Naordinoval jste si, aplikujte.

J. Ráž 2.1.2011 15:44

dobrý článek...ale?

Skoro pod vším, co jste napsal bych se mohl podepsat a moc se mi líbí: Vždy, když slyším „Evropská komise", vzpomenu si na desku jedné známé české punkové kapely s názvem Soubor kreténů....i když nemám rád vulgarity považuji to za výstižné!

To "ale" v nadpisu znamená, že když budou další a další autoři jen psát podobné články, se kterými bude většina čtenářů sice souhlasit, ale nebude následovat akce: Např. přinutit vládu a Parlament aby konečně vytvořili rozumné podmínky pro konání celostátních referend týkající se naznačeného (vystoupení z EU, pevné nekompromisní podmínky pro možnou imigraci,) a pro veřejnou diskuzi nastolit soubor otázek, které by odpověděli jestli chceme pro budoucí generace zachovat kulturní, ekonomické a společenské prostředí tradičních euroatlantických hodnot. Odpovědi na tyto otázky v celonárodních referendech možná napoví naší politické elitě, že tak zvaná korektnost (politická, či sociální) v postojích k Bruselu, k imigrantům a k naší kultuře nepřizpůsobivým spoluobčanům překročila již teď únosnou mez.

Mimochodem: Když prezident podepsal Lisabonskou smlouvu, považoval jsem tento akt za zradu. Po jejím důkladném pročtení (v českém překladu má 540 stránek a tak to trvalo týden!!!) už tak nesmýšlím. Kdyby totiž nebyla podepsána, neexistovala by možnost vystoupení z EU. Podle Mastrichtu to nešlo.

S. Maršálek 2.1.2011 16:24

Re: dobrý článek...ale?

KSČM také odmítala, stejně jako vy, EU a LS!

J. Ráž 2.1.2011 16:40

Re: dobrý článek...ale?

No a co já s tím mám společného? To jako že jsem také komunista, když se mi EU v současné podobě nelíbí?

Mimochodem: EU se stále víc a víc blíží ideálům, které nastínili ve svých dílech klasici Marx, Engels a hlavní autor ideje centrální nadnárodní moci pod taktovkou kominterny Lenin. Věřím, že bude-li v EU centralizace moci do Bruselu pokračovat stejným tempem, nebude větších zastánců EU než budou komunisté.

J. Štrobl 2.1.2011 16:51

Re: dobrý článek...ale?

V této souvislosti bych rád upozornil na zprávu z roku 2004:

Šestnáct komunistických a socialistických stran ze států Evropské unie oznámilo o víkendu v Římě vznik nové strany - Evropské levice (EL). V jejím čele stanul po anonymní volbě vůdce italských komunistů Fausto Bertinotto. Akce se zúčastnila i Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM). Informace přinesl v pondělí internetový server Euobserver.com.

J. Štrobl 2.1.2011 17:04

Re: dobrý článek...ale?

Podle britského novináře Christophera Bookera, autora knihy "Skryté dějiny evropské integrace", se EU svým systémem fungování přibližuje stále více komunistickým režimům. Velká Británie je členem EU již od roku 1973 a Britové mají proto možnost porovnat na vlastní kůži, jak se mění od její původní podoby, Evropského hospodářského společenství (EHS), kdy tam vstupovali, až po současnost. A že šlo o změny nemalé, o tom svědčí například to, že zatímco EHS mělo několik tisíc stran legislativy, nynější EU má k disposici 80 000 stran evropského práva.

J. Jílek 2.1.2011 20:07

Re: dobrý článek...ale?

mohu vás ujistit, že šlo...

Z. Rychlý 2.1.2011 15:43

Nastíněné problémy se mi zdají

logické a vytvářejí MOŽNÉ scénáře. Na můj vkus jsou tam trochu víc a zbytečně zdůrazňované "křesťanské" hodnoty, které netřeba nazývati "křesťanské", ale spíše hodnotami lidství, jako takového, případně "selským" rozumem.

Nechápu přispěvatele, kterým se článek zdá jako blábol. Takové argumenty, jako že Rudé právo psávalo o konci EHS, jsou velmi slabé, až ubohé. RP toho napsalo na téma zániku kapitalismu a Západu tak moc, že bych to jako zdroj informací nevzal nikdy do huby. Napište jasně třeba o tom, jakpak se Řecko zachrání bez masivní pomoci, kterou nikdy nesplatí, jelikož s Eurem to není reálné. To by pak byl argument jasný a nezpochybnitelný. Ale chlácholit se navzájem je taky tak trochu přitroublé.

Osobně bych se byl rád ocitl ve spojené Evropě, ale musela by to být Evropa velmoc, která dokáže reagovat na výzvy způsobené vývojem okolního světa, a ne opelichaný, kašlající, ekonomický pseudotygr, který je úspěšný jen ve vydávání předpisů o pomazánkovém másle.

Evropa, do které jsem já chtěl vstoupit v 90 letech se liší od té současné, ale k horšímu, co se funkčnosti týká. Je ovšem docela možné, že jsem byl tehdy v zajetí představ a teprve nyní to vidím reálněji. Nic moc, ale snad se ten trend otočí, třeba až se VK stane evropským presidentem :-)).

J. Štrobl 2.1.2011 15:55

Re: Nastíněné problémy se mi zdají

Je úplně jedno jestli zmíněným hodnotám říkáme křesťanské, lidské nebo selský rozum. Myslíme tím všichni beztak jedno a totéž.

Z. Rychlý 2.1.2011 21:40

Re: Nastíněné problémy se mi zdají

Souhlasím, tak jsem to i myslel.

J. Ráž 2.1.2011 16:29

Re: Nastíněné problémy se mi zdají

Měl jsem podobný problém s pojmy jako např. "křesťanské základy naší civilizace" , popřípadě "křesťanské hodnoty". Ale jakmile jsem si "křesťanství" odfiltroval od církevních dogmat, tak jsem tento pojem přijal jako filozofický a etický směr, na jehož základech se naše civilizace po staletí budovala.Vývoj naší civilizace jasně ukázal co bylo vhodné z překonaných názorů křesťanských myslitelů opustit, ale zejména vývoj poslední doby naopak ukazuje které ze základních křesťanských hodnot musíme podržet abychom jako civilizační společenství nezanikli.

Takže naopak pojem "křesťanský základ naší civilizace" považuji za něco, co právě naši evropskou civilizaci odlišuje od těch, které se dnes ukazují jako průbojnější a z jejichž expanze bychom měli mít strach.

J. Štrobl 2.1.2011 16:43

Re: Nastíněné problémy se mi zdají

Považuji to za velmi správný postřeh.

J. Jílek 2.1.2011 20:14

Re: Nastíněné problémy se mi zdají

spojená Evropa co by velmoc.....no pěkná představa, akorát že Klaus a jeho nohsledi dělají všechno jenom ne jakýkoliv krok k tomu směřující....

Z. Rychlý 2.1.2011 21:53

Re: Nastíněné problémy se mi zdají

Nemyslím si, že VK je viníkem toho, že EU není žádná velmoc, ani jeho kritika to nezpůsobila. Na nefunkčnosti EU tam pracují jiní ptáčkové. Třeba Mr.Špidla na tom dlouze pracoval, ale to byl jen pěšák.

Na VK mi vadí, že jenom kritizuje zpoza plotu. Kdyby se pokusil vytvořit nějakou reálnou sílu PROTI EU, bylo by to hodnotnější. Takhle zůstává u pokřikování. A je docela možné, že kdyby ho vzali ti EU hlavouni mezi sebe, možná by i obrátil.