28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Balvan 11.1.2010 19:19

Placení

A z velké části ty všechny světové pomoce zaplatí USA. Zelenými papírky krytými půjčkami od socialistické Číny.

Hrad 11.1.2010 18:06

Kdo aspoň jednou nevypěstoval řádek mrkve, ať raději mlčí...

Co je ekonomická rentabilita v rovinách Holandska s  přímořským podnebím a co je ekonomická rentabilata ve vnitrozemí Švédska na úrovni 58 rovnoběžky? A co na to říká ekonomická rentabilita na Českomoravské vvysočině v nadmořské výšce kolem 500 m.n.m., nebo ve vnitrozemí Španělska v údolích Siera Madre Orientál? Když někdo plácne že ekonomická rentabilita je kolem 200 ha rozlohy zemědělské farmy abstrahuje (většinou nevědomě) od nekonečně různorodých půdněklimatických podmínek. O ekonomických, společenských, historických podmínkách raději pomlčím. Místo blbých keců o degenerovaném (ve vztahu k trhu bez přívlastků) zemědělství bude lepší dělat něco užitečnějšího. Třeba políbit manželku, milence dát najevo, že je 1000 x lepší než i ty nejlepší vyšlechtěné kozy, těšit se na na rozkvetlé louky Vstavčů mužských...  a co já vím. Nejlepší jsou apoň dva dospělé panáky moravské slivovice.

alena 11.1.2010 19:46

Re: Kdo aspoň jednou nevypěstoval řádek mrkve, ať raději mlčí...

Kde jste se doteďka ukrýval, sympatický člověče?

SW 11.1.2010 21:07

Re: Kdo aspoň jednou nevypěstoval řádek mrkve, ať raději mlčí...

Těm vstavačům v té textové kompozici rozumím, ale to ostatní je pro mne Boehmische Dorf.

alena 12.1.2010 14:33

Re: Kdo aspoň jednou nevypěstoval řádek mrkve, ať raději mlčí...

Vstavač mužský - slovní hříčka - asi víte, že je to druh orchideje - rostou mj. v Bílých Karpatech- i když to v tomto kontextu vypadá jako něco jiného.

 

Mablung 11.1.2010 21:33

Re: Kdo aspoň jednou nevypěstoval řádek mrkve, ať raději mlčí...

Je samozřejmé, že píšu o středním pásmu, ne o banánových plantážích v Kostarice a nebo o stepích na pasení sobů v Norsku. Člověk v diskuzích většinou neuvádí přesná vymezení, spolehne se že čtenáři mají IQ vyšší než 90.

Sumo 11.1.2010 22:39

Re: Kdo aspoň jednou nevypěstoval řádek mrkve, ať raději mlčí...

Přijměte soustrast sympatický člověče.

www racek 11.1.2010 22:51

Re: Kdo aspoň jednou nevypěstoval řádek mrkve, ať raději mlčí...

ach ano, jižní švédsko, tedy země s obrovskou rozlohou, je obilnice severu ... byl jste někdy tam?

Míra Budějce 11.1.2010 17:07

Naprostý souhlas

Zdravím Radime, čekal jsem že to bude někdo ze Svobodných, když jsem si článek četl a všechno mi do sebe krásně zapadalo. Škoda, že realita je opravdu taková.

cukrovar ČR 11.1.2010 18:02

Re: Naprostý souhlas / a následně mléko ? (dovoz nezaměstnanosti ?)

Přílohy:

Cukrovar HT a jeho likvidace francouzi.pps

Ibalgin 11.1.2010 16:58

Když slyším vyplakávat Velebu...

Když slyším v televizi vyplakávat Velebu, jak je v zemědělství přetěžký život, jak hned prší a jindy je zase sucho, jak přiletěly kobylky a musí se stávkovat, vylévat mléko na pole, tak bych ho s odpuštěním nakopl do zadele. Potom ani těm zemědělcům nevěřím Proti těmto vlivům jsou snad pojištěni, ne ? Chtělo by to opravdu, ale opravdu udělat řádný rozbor, jak to se zemědělci je. Pokud já vím, tak se pakují na řepce a slunečnici, co jdou do benzinu a nafty. Auta potom málo táhnou, najede se méně km, ničí se motory a potraviny, maso, zelenina, cukrovinky atd. se vozí z Argentiny, Polska, Maďarska, Ukrajiny, Slovenska, Německa, atd.   Hlavně, aby zemědělci dostali dotace, potraviny se nakoupí venku. Kdo dá dotace jiným odvětvím ? Novináři by se na ten problém měli podívat./šmajlík /    

zákazník 11.1.2010 18:07

Re: Když slyším vyplakávat Velebu...

Mluvíte mi z duše: Oni ti zemědělci by rádi pracovali,jenom ji vadí to samotné zemědělství,jinak by to celkem šlo.

janoryna 11.1.2010 16:26

pořád voláme po státní podpoře podnikání

a najednou to vadí. zajímavé je, že odpůrci zemědělské politiky už tolik nekřicí kvůli snížení daní podnikům, šrotovnému, změně odpisování hmotného majetku, výstavbě infrastruktury v podnikatelských zónách, daňových prázdninách atd. je to furt to samé. a mimochodem, důvod zemědělské politiky je pozůstatek strachu z poruch zásobování v době globálního světového konfliktu. angličani za války mohli vyprávět...

kocour 11.1.2010 15:46

Zemedelske lobby.....

Ty zemedelske dotace jsou tez poskytovany za 'neprodukci', kdy se puda necha lezet ladem. Aby se udrzely ceny na 'patricne' vysi.

Ve svetle faktu , ze cca amiliard lidi zije za mene nez dollar denne, takove jednani je nejenom nepatricne, ale primo zlocinne.

A pripomenme si, ze za te 'totality' bylo ceske zemedelstvi sobestacne. Dnes neni.

hexin 11.1.2010 21:32

Re: Zemedelske lobby.....

Ano nejdůležitější je co největší produkce abychom mohli přebytky vyvézt hladovějícím, že.

Na soběstačnost českého zemědělství si můžete vzpomenout pokaždé, když si koupíte kostku evropského másla, nebo margarínu z palmového oleje, polského vepřového atd.

silvatax 11.1.2010 14:19

typický přístup

ekonomického technokrata, žijícího mimo realitu ( jako ostatně většina makroekonomů). Dotace do zemědělství mají svou obdobu v daňových úlevách různým investorům jako daňové prázdniny, příprava průmyslových zón, budování dopravní infrastruktury apod. Kromě toho mi nesedí jedna  drobnost - dotace mají za cíl udržet zaměstnanost v zemědělství a taky ceny. Vlastní určení dotací je samozřejmě předmětem tvrdého lobbingu, ale to je jinde taky, žádný stát nemá peněz nazbyt.

míla dvořáková 11.1.2010 21:26

Re: typický přístup

Zaplaťpánbůh za Váš zdravý rozum, ti co tady blekotají o zemědělství, pravděpodobně nemají ani květináč a bydlí v paneláku

www racek 11.1.2010 22:53

Re: typický přístup

ale to není přece technokrat, to je jen student, co tu obyčejnou, ale hnusnou a vytrvalou dřinu prostě nemá rád.

Mablung 11.1.2010 13:02

dobré, ale ne úplné

Mám v této oblasti docela slušné znalosti, takže si dovolím autora opravit a doplnit.

Dotace jsou problém. Měly by být sníženy či zrušeny úplně. Bylo vypočítáno, že ekonomická hranice rentability podniku je asi 200 ha. Pod tuto hranici nemá podnik potřebné úspory z rozsahu, nemá dostatečné vytížení strojů a diversifikaci výroby (jsou vyjímky, ale mluvím obecně). Průměrná velikost podniků ve Francii byla, co jsem se o to zajímal, asi desetinová. Tj. dotace udržují na trhu nerentabilní podniky.

Řekneme-li A, musíme říci i B

Pod B se skrývá fakt, že podniky mimo EU mají nižší náklady. Náklady na byrokracii, udržování welfare a hygienický předpisů polykají obrovské prostředky. A je samozřejmé že se musí promítnout do ceny. Pokud je někdo nemá, pak i přes logistické náklady může dodávat zboží do EU za ceny kterým nelze konkurovat.

Zemědělství je hodně specifický obor, tudíž pojednání o všech aspektech by bylo o dost delší. Tímto příspěvkem jsem chtěl zejména říci, že stejně jako mnoho dalších oblastí zde neexistuje jednoduché řešení. Ono to zní hezky "zrušte dotace", ale je potřeba nepodlehnout demagogii a promyslet všechna opatření do důsledků.

liberal shark 11.1.2010 14:03

Re: dobré, ale ne úplné

Nešlo by tu konkurenční výhodu, plynoucí z nižších standardů podniků mimo EU, kompenzovat pomocí dovozních cel ? Vždyť zachování soběstačnosti a údržbu kulturní krajiny lze považovat za veřejný zájem.

Pytel 11.1.2010 16:28

Re: dobré, ale ne úplné

Jistěže by šlo úplně zrušit dotace a zavést cla. Pak vás však - cha cha cha - nazvali komunistou, který ničí svobodný trh :-D

Didi 11.1.2010 18:15

Re: dobré, ale ne úplné

Dotace nebo clo, to máte úplně jedno a to samé. Akorát peníze na ty dotace stát sebere spotřebiteli přímo jako navýšení daní, peníze na cla stát zase sebere spotřebiteli, jen je to tentokrát oklikou přes navýšení ceny u prodejce a dovozce.

Mablung 11.1.2010 21:29

Re: dobré, ale ne úplné

Kupodivu, nemáte to jedno. Pokud by se zrušily dotace a zavedla jen cla, byla by volná konkurence mezi podniky uvnitř EU, což by mělo příznivý dopad na průměrnou efektivitu současných zemědělských podniku a "kapku" negativní efekt na ty špatně hospodařící. Dotace v současné podobě často drží nad vodou podniky které by měly správně zaniknout.

Didi 12.1.2010 8:33

Re: dobré, ale ne úplné

To ano (za předpokladu, že by ty cla nebyly zavedena i uvnitř EU). Ale stejně bych jako spotřebitel raději místo drobného zvětšování velikosti dvorečku, na kterém si takto hrajeme, viděl úplné zrušení plotu a konkurenci celosvětovou.

Mablung 11.1.2010 21:25

Re: dobré, ale ne úplné

Dovozní cla již existují, tudíž by je stačilo zachovat. Což se pochopitelně silně nelíbí WTO. V době kdy jsem byl v obraze to fungovalo tak, že určitá quota mohla být dovezena bezcelně a na zbytek bylo clo napařeno. Výše cla se stanovovala vždy na základě dovozů (upřímně řečeno, už si nepamatuji jaká tam byla období, jsem mimo už pár let).

Pokud by se zrušily dotace, bylo by nutno kapku zvednou či reorganizovat cla. Ale určitě by bylo lepší regulovat situaci jen cly než se párat ještě s dotacemi.

ajk 11.1.2010 12:47

Dotace jsou nezbytné

Vyspělá průmyslové společnost se bez dotací do zemědělství neobejde. Zkuste porovnat produktivitu práce při výrobě hřebiků a metráku obilí před 2OOlety a dnes.

Nechceme-li zničit biologický základ našeho živočišného druhu, musíme zůstat u přírodních produktů, při jejichž výrobě nelze zvyšovat produktivitu tempem průmyslu. Mnohdy jsme již dnes za limity, které půda trvale poskytuje. Nepochybuji však o tom, že Francouzům by se v rámci EU měl přiškrtit kohoutek.

 Rozvojovému světu je třeba všestraně pomáhat, aby dosahl soběstačnosti, přizpůsobil natalitu svým možnostem, jinak se naši potomci dočkají nových čngischánů. Problém lze řešit jen v rámci multipolarity světa.

 Autor je zcela vedle. I ta poravinová pomoc je jen součástí komplexu mástrojů pro vykořisťování rozvojových zemí na nerovném trhu. Jde o charitu, která má navodit  dojem, že vyspělý Sever je hodný strýček.

čtenář 11.1.2010 12:55

Re: Dotace jsou nezbytné / jíme ropu a zemní plyn

Řečeno mírně nadneseně, ale pravdivě: jíme ropu a zemní plyn.

Kvůli zákonům termodynamiky však není přímá úměra mezi energií do zemědělství vloženou a energií získanou. Každý krok na její cestě je energetickou ztrátou.

Mezi lety 1945 až 1994 vzrostlo množství energie vložené do zemědělské výroby čtyřnásobně, zatímco úroda vzrostla pouze trojnásobně.11 Od té doby vklady energie stále rostou, ale úroda se již nezvětšuje. Dosáhli jsme maximální výtěžnosti.

Naopak, díky postupnému vyčerpávání půdy, zvýšené nutnosti ochrany před škůdci a zvýšeným energetickým nákladům na zavlažování (jak bylo popsáno výše), musí moderní zemědělství stále zvyšovat své náklady na energii, jen aby zajistilo stávající neměnnou úroveň výroby.

Zelená revoluce nezadržitelně spěje k bankrotu.

Minutus 11.1.2010 14:02

Otázkou je

zda toho musíme vypěstovat ještě víc, než teď. Na západě lidí spíš ubývá a jinde jim časem chtěnechtě dojde, že s natalitou bude potřeba něco udělat.

www racek 11.1.2010 22:54

Re: Dotace jsou nezbytné / jíme ropu a zemní plyn

no, nějak tak to je

Patejl 11.1.2010 9:36

Pokud z těch miliard

budou financovány bratrovražedné a genocidní války, pak jsem pro - lidstvu se uleví ...