29.3.2024 | Svátek má Taťána


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Skotnica 17.3.2011 15:06

Zkuste se podívat na reálné zprávy

J. Skotnica 17.3.2011 15:16

Re: Zkuste se podívat na reálné zprávy

Rychlá ruka. Na http://www.jaif.or.jp/english/index.php máte pravidelné zpravodajství o stavu elektráren v postižené oblasti. Zprávy vydává agentura JAIF dvakrát denně. V poslední ze 17.3 z 22.00 (JČ) je i mapka všech japonských atomovek. Když si srovnáte vedle sebe starší zprávy, uvidíte, jak se situace pomalu uklidňuje. Je vidět, že nebýt extrémně vysoké tsunami, nebylo by o čem psát.

M. Varadinková 17.3.2011 15:06

Re: Něco na doplnění:

Zrovna jsem se chystala ten odkaz sem dát. Je to obrovská ostuda evropských novinářů i politiků, kteří se chovají jako opravdové hyeny. Rozdmychávají hysterii a paniku a zneužívají živelnou katastrofu k tomu, aby si ohřáli svoji odpornou zelenou polívčičku a dělali svůj byznys.

V. Hajková 17.3.2011 15:55

Re: Něco na doplnění:

SKVĚLÝ  ČLÁNEK-  opravdu  stojí za přečtení!

V. Novák 17.3.2011 18:15

Re: Něco na doplnění:

http://ZZZsty.cz/art/57794.html

V. Novák 17.3.2011 18:17

Re: Něco na doplnění:

v předchozím odkazu si změňte ZZZ na bli.

Místní mašina na zušlechťování informací je z původní adresy jurodivá...

M. Prokop 17.3.2011 18:18

Re: Něco na doplnění:

Spíš ta adresa je jurodivá, už dávno.

V. Novák 17.3.2011 18:40

Re: Něco na doplnění:

přečetl jste si to nebo opět plácáte hovadiny bez informací?

A. Richter 17.3.2011 20:21

Re: Něco na doplnění:

Žel, příliš mnoho lidí blicí listy zná. Netřeba číst. :-)

M. Prokop 17.3.2011 21:58

Re: Něco na doplnění:

Nepleťte si mne s onou adresou.

B. Rybák 18.3.2011 17:56

Re: Něco na doplnění:

To je zatím to nejlepší, co jsem v nich četl.

B. Rybák 17.3.2011 13:56

Děkuji za kvalitní nehysterickou informaci

Z hysterických reakcí tisku mě nebylo zřejmé, zda se v elektrárně Fukushimě 1 podařilo reaktory odstavit (zastavit štěpnou reakci), což mne poněkud znepokojovalo. Pokud se to opravdu podařilo, pak žádná velká katastrofa už nemůže nastat. Vzhledem ke konstrukci těchto reaktorů se "Černobýl" nemůže opakovat v žádném případě.

To, že politici EU, jimž se jejich politika hroutí pod rukama se chopí každé, tedy i velmi hloupé příležitosti, jak se presentovat jako "spasitelé" Evropy, snad už ani neudivuje.

Udivovat by nemělo ani chování německým a rakouským kapitálem placených "vlastizachránců" českých (Bursík a spol.)

M. Prokop 17.3.2011 14:46

Re: Děkuji za kvalitní nehysterickou informaci

Který německý a rakouský kapitálů platí typicky českého vyžírku Bursíka?

B. Rybák 18.3.2011 17:40

Re: Děkuji za kvalitní nehysterickou informaci

Oni to bohužel nedělají veřejně. Ale v našem (jejich) tisku panu např. Bursíkovi velice pomohla falešná zpráva, že jeho strana překročila 5% hranici pro vstup do parlamentu.

P. Fiala 17.3.2011 13:13

8 nových jaderných elektráren v EU

Asi se podivíte, ale asi za posledních 5 roků byl v EU ve FotoVoltaických elektrrnách vystavěn výkon rovný 8 jaderným elektrárnám typu Temelín. Pochybuji, že by nebyla elektřina z nich používaná. A státy severní Afriky mají enormní sluneční svit. A slunce svítí zadarmo.

B. Michal 17.3.2011 14:24

Re: 8 nových jaderných elektráren v EU

Nechte si namontovat spínač, který vám zajistí výhradně dodávku té perfektní elektřiny z fotovoltaiky. Jen nevím co budete dělat v zimě a v noci, protože i plynový kotel etážového topení potřebuje elektřinu.

Konec jedovatostí. Instalovaný výkon 8 JE je pěkné číslo, ale jen na papíře. Tuto hodnotu ale nedostanete ve skutečnosti nikdy, a rozhodně ne tehdy, kdy je to potřeba. Navíc kompletní výkon dodávaný FV musíte zálohovat něčím, co má okamžitý náběh - stačí mrak a výkon FVE klesne skokově na zlomek hodnoty, po odchodu mraku zase skokově naroste. Celý tento výkone tedy musíte zálohovat nějakou plynovou elektrárnou, která ale moc nevyrábí, jen je neustále nachystaná krýt nepředvídatelné výpadky FVE.

A to se tedy vyplatí.

M. Prokop 17.3.2011 14:49

Re: 8 nových jaderných elektráren v EU

Víte co je rozdíl mezi instalovaným a skutečným výkonem? Dávají fotovoltaiky proud tehdy, když je třeba? Víte jaké k nim musí být "horké zálohy"? Víte, jaké jsou ztráty dálkového přenosu? Víte o elektřině něco víc, než že je "ve zdi"?

M. Bomar 17.3.2011 15:54

Re: 8 nových jaderných elektráren v EU

udaje pana fialy souhlasi. je mi tez znamo, ze na sahare sviti slunecko v jinou dobu (a trochu jinak) nez v cechach. krome toho lze jiz nyni elektrickou energii transformovat na pr. ve vodni, (i kdyz to je zatim technologicky nevyhodne). dockejme casu. jsem si jisty, ze pokrok ve vyuzivani fotovoltaicke i vetrne energie bude rychlejsi nez pokrok ve vyuzivani energie jadra. je to totiz o mnoho jednodussi. clanek pana bursika jsem zatim necetl, ale jsem si jist, ze jeho vyvody jsou daleko sofistikovanejsi, nez vyvody jeho casto velmi primitvnich odpurcu. dalkovy prenos neprichazi u domacich obnovitelnych zdroju v uvahu. elektrina se casto spotrebuje "na miste".

M. Prokop 17.3.2011 18:17

Re: 8 nových jaderných elektráren v EU

Údaje?

J. Šimek 17.3.2011 10:49

Jsem zklamán z argumentace autora článku.

Srovnávat autohavárku s havárií v atomové elektrárně mě přišlo, že čtenáře považuje za debily.

Autonehoda ohrozí, zraní nebo zabije 10 lidí. Škody budou v řádu stovek tisíc.

Pro mě je autor argumentační břídil, který pouze nikdy nezapomene uvést svoji funkci.

P. Kolář 17.3.2011 11:01

Re: Pane Šimku, váš první odstavec

se na vás docela hodí.

M. Prokop 17.3.2011 14:50

Re: Pane Šimku, váš první odstavec

Jak "Jandák na hrnec"!

:-P

R. Langer 17.3.2011 11:53

Re: Jsem zklamán z argumentace autora článku.

Jo, souhlasím s tím, že to přirovnání je pro vás zřejmě moc složité.

D. Procházka 17.3.2011 12:51

Re: Jsem zklamán z argumentace autora článku.

Jízda automobilem je nebezpečnější, protože při ní zahyne daleko větší počet lidí a páchá mnohem větší škody na životním prostředí. Nejde o jednu nehoddu, ale o pravidelně se opakující nehody, které mají stejné příčiny. Evropská komise by měla neprodleně jednat.

B. Uhlich 17.3.2011 12:57

Re: Jsem zklamán z argumentace autora článku.

EU registruje minimálně 35 tisíc mrtvých na silnicích ročně - je neprodleně nutné okamžitě zakázat výrobu a provoz aut...... Je to tak správně, že?  :-)

P. Rada 17.3.2011 9:19

Pochmurné vyhlídky.

Považuji za příznačné, že dokonce president nukleární společnosti není schopen pravdivě popsat stav reaktorů ve Fujijamě a misto toho se věnuje popisům emocí lidu...  Závěrem si pak s kontextu vypůjčuje tvrzení ..."nenastala doba, kdy by se věci vymkly kontrole"...

Příznačné je to proto, že lobisté jádra pravidelně podléhají svodům uvěřit v samospásnost této mocné technologie, odmítají vidět její nedořešenost a další dopady.

Ve Fudžimě samé se ale s kontroly v poslední době vymklo kde co!

Důsledek je dnes ten, že ony reaktory jsou zničené v tom smyslu, že už je nikdo nikdy neopraví a dokonce ani nerozebere a toto pohřebiště navíc bude nutno udržovat ještě celá dlouhá století. Není zničená jen ochraná obálka reaktorů - to je sice podstatné pro poslední ochranou barieru a tedy odvrácení rizika bezprostřední devastace okolí - ale právě jen v tomto smyslu platí ona citace.

Souhlasím s tím, že k panikám a dokonce ani k odstavování dalších reaktorů není důvod ale na druhou stranu je dnes celá řada aspektů s havárií souvisejících,  které vyůstují v obavu, že se dokonce Japonsko jako současná velmoc s této katastrofy už nevzpamatuje a to je velmi znepokojivá situace i pro ostatní, kteří doufali, že v JE najdou technologickou náhradu za rychle tenčící se pramen ropy na jehož vydatnosti pak stojí dnešní světová civilizace.

V. Novák 17.3.2011 9:43

Hlavně, že VY jste schopen podat

ZARUČENĚ PRAVDIVÝ popis situace ve Fukudžimě.

Včetně toho, že víte (odkudpak?), že došlo ke zničení ochranné obálky reaktorŮ a že je nebude možné rozebrat.

Máte nejspíš lepší informace než technici na místě - podělte se o jejich zdroj, pěkně prosím...

O. Vašek 17.3.2011 10:06

Re: Hlavně, že VY jste schopen podat

Pokud byla do reaktorů napuštěna mořská voda nebo došlo k natavení nebo destrukci aktivní zóny, jsou reaktory nenávratně zničené. Jejich rozebrání a zneškodnění jsou sice principiálně možné, ale bylo by to tak nákladné (on to taky nikdo nezkoušel), že asi jediné řešení je sarkofág, trvalé ochlazování a dohled do té doby, než to bude nějak vyřešeno.

Pro pamětníky otírání samopalů a jiné techniky tampóny, odkládanými po větru. Všeteční odborníci už koncem padesátých let minulého století vypočítali, že odmoření samopalu podle normy by stálo daleko víc, než nový samopal.

V. Novák 17.3.2011 10:51

Ptám se, odkud je informace

o zničení obálky reaktorŮ(!) - z Japonska rozhodně ne.

Reaktory nebudou použitelné jako reaktory - ostatně nejméně dva už měly před konečnou odstávkou. Jejich repase by se rozhodně nevyplatila. Ale pokud nedošlo k masivnímu tavení, není důvod tyče nevyjmout. Ve vymíracích bazénech budou bezpečněji uloženy než v nádobě reaktoru. Pokud se je podaří vyjmout, nebude třeba reaktor do ničeho uzavírat. Po řekněme 20 letech bude indukované záření reaktorové nádoby dostatečně nízké, aby se s ní dalo něco dělat. A "vyhořelé" palivo bude přepracováno.

Ty samopaly měl odmořovat voják - tedy spotřební materiál, který v případě, že měl i samopal zamořený, už stejně dostal takovou dávku, že to bylo jedno. A na těch pár dní se ještě zamořený samopal hodil víc než potenciálně vyrobitelný.