29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

EVROPA: Jak nahlédnout do budoucnosti za půl bilionu eur

Stimulační program, který představili francouzský prezident Macron a německá kancléřka Merkelová, počítá s vydáním 500 miliard eur na projekty v zemích postižených nejhůře koronavirovou epidemií.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
E. Pribijl 24.5.2020 13:59

Celý plán Marconyho a Merkel je takový balónek vyslaný do Evropy a v podstatě by to byl první článek federalizace EU a to nikdo v Evropě nechce. Taky by chránil Jih Evropy a garantovat finanční půjčky zbytkem EU v případě že ti tzv. chudáci na Jihu nebudou splácet. Polévka není nikdy tak horká jak se servíruje, ten plán by musely projednat všechny parlamenty v zemích EU, roky by trvalo než se dospěje k nějakému závěru. Macron i Merkel již budou dávno pryč.

M. Pivoda 24.5.2020 14:53

cituji: "... ten plán by musely projednat všechny parlamenty v zemích EU, roky by trvalo než se dospěje k nějakému závěru. ..."

Já určitě nevím, jak to dopadne. Nemám věšteckou kouli. Možná ale, že se objeví nějaká (mezinárodní) událost, která ten proces schvalování urychlí.

P. Staronový 24.5.2020 16:25

Federalizaci sice (skoro) nikdo nechce, ale federální "vydobytky" by Jih dost uvítal. Aby jim Sever posílal prachy a nekecal do tamního bordelu a korupce.

S. Sidlichovsky 24.5.2020 16:36

Je sice pravda, že italské i řecké vlády - zleva i zprava - mají hodně másla na hlavě, ale do kolen je dostala terapie Schaubleho a Dijsselbloema.

2 idioti v německém parlamentu dokonce navrhovali, aby Řekové prodali nějaké ostrovy. A kdo dnes vlastní řecká letiště?

S. Sidlichovsky 24.5.2020 16:37

Za pakatel.

P. Staronový 24.5.2020 16:40

Pokud by ekonomiky Řecka i Itálie "šlapaly", žádná terapie Schaubleho a Dijsselbloema by jim nemohla ublížit. Zjistěte si něco o tamním placení daní a pořádků ve státní administrativě.

Jistěže musí prodávat, když nasekali dluhy, přijali € a změny probíhají pomalu a nedůsledně.

S. Sidlichovsky 24.5.2020 16:44

Ale vždyť to píšu o tom másle na hlavě.

S. Sidlichovsky 24.5.2020 21:07

Jsem dalek obhajovat ten řecký bordel, ale těch viníků je více. Strýc Yanise Varoufakise (ano, je to levičák, možná ultralevičák) byl gen. ředitelem zastoupení Siemens do chvíle než dostal pokyn "korumpujte, korumpujte". (jeho nástupcem byl mladší Řek, který, když to všechno prasklo a chtěl si s ním promluvit aténský soudce tak stačil zdrhnout do Německa, kde ho nakonec museli také odsoudit - dostal rok a odseděl si celých 28 dní. (Už jeho tátu po válce soudili za kolaboraci). Řecký ministr dostal 20 let a odsouzena byla celá jeho rodina. Yanisova kniha "Adults in the Room" se zcela vyhýbá jakékoliv ideologii a je přesným a nechutným obrazem, jak ta jednání s EU pokračovala. Němci prostě zcela zapomněli, že jejich dluhy byly odepsány v roce 1953 z cca 50% a na další splátky jim byly poskytnuty podmínky podobné těm, které žádal Yanis. Byl jsem v Aténách, když tam přijela pí Merkel, ostřelovače na střechách jsem sice neviděl (jenom to bylo v tisku), ale za to mohutný transparent "tak jo pí Merkel můžeme mluvit o korupci,ale pak musíme mluvit i o - a pak následovaly jména řady německých firem.

A Vaše rady co si mám zjistit si prosím strčte třeba do prdele.

P. Staronový 24.5.2020 22:34

Zkoušel jste aplikovat omývání přirození vlažnou vodou?

P. Staronový 24.5.2020 16:29

"Macron i Merkel již budou dávno pryč."

To asi jo, ale jak se v EU něco rozjede, tak se to různými salámovými a poťouchlými taktikami obvykle časem dotáhne.

Mimo to, Macron i Merkel budou sice pryč, to ale neznamená, že jejich nástupci budou rozumnější. Když třeba vidím vzestup německých Zelených, očekávám spíš někoho ještě horšího, než Andělína.

J. Pokoutný 24.5.2020 8:56

Měl bych pro autora zajímavé téma, o němž vím, že\se ho už párkrát dotkl:

https://www.nas.org/reports/the-irreproducibility-crisis-of-modern-science/full-report

J. Frček 24.5.2020 2:54

Od Spojenych statu evropskych ocekavam srovnatelne mzdy. Znamy pracuje ve 40 km vzdalenem Annaberku a ma dvojnasobnou mzdu oproti me, za stejnou praci. Az soudruzi z Bruselu sjednaji socialni rovnost, nebudu proti budovani evropskeho superstatu :)

T. Hraj 24.5.2020 9:13

To je opravdu velmi pošetilý požadavek (aby výplatu sjednával stát). Je s podivem, slyšet ho ve východní Evropě, kde to lidé zažili.

Ano, sociální rovnost vám superstátní soudruzi vyjednají. Budete mít s kolegou stejně, ovšem bude to méně, než vy máte nyní.

P. Grigar 24.5.2020 10:58

..chcete snad naznačit, že by se do věci měly vložit odbory? K onomu dosti propastnému rozdílu, v příjmech pracujících v Česku a zemích směrem na "Západ" od nás, poměrně lakonicky poznamenal můj rakouský švagr: tak nějak jsem za posledních třicet let nezaznamenal, že byste nějak protestovali.

A to není žádný proletář, spíše příslušník vyšší střední třídy..

T. Hraj 24.5.2020 11:36

No, určitě spíš odbory, než vlády nebo nedejbože EU. Hlavně ale jednotlivci, pokud mají pocit, že by měli mít vyšší plat.

Ale především to není otázka ne/spravedlnosti, ale ceny.

P. Grigar 24.5.2020 14:32

.. jednotlivec ve věci mzdy nebo platu nic neznamená, výjimky z tohoto pravidla snad existují, ale jako na potvoru si na žádnou nedokážu vzpomenout. Cena práce je vždy otázkou dohody. Současné odbory jsou díky delimitaci majetku ROH finančně za vodou natolik, že jim nevadí ani mizivá členská základna. Se zaměstnavateli udržují smír, zpečetěný přístupem k sociálnímu fondu, vytvářenému ze zákona, zaměstnancům ucpou hubu nějakým tím příspěvkem na dovolenou, dětské tábory nebo školy v přírodě a tradiční vánoční kolekce. Takže slušně řečeno, zaměstnanci zase utřou hubu.

J. Kanioková 24.5.2020 13:19

"Až soudruzi z Bruselu sjednaji socialni rovnost"

Kristovanoho ! Komunismus ? Uff..

P. Staronový 24.5.2020 16:31

Panebože nedopust ...

On je to už takhle dost průser, v EU, natož aby se ještě soudružky a soudruzi z Brusele hrabali do platů. Ne, že by na to neměli chuť.

M. Pivoda 23.5.2020 18:50

Závěr článku: "... Spojených státech evropských samozřejmě fungovalo šetrné germánské hospodaření. Nejsem si jist, z čeho ten optimismus čerpají. Číselné poměry po brexitu nahrávají spíš tomu, aby v takové struktuře zavládly „jižanské“ standardy."

Spekuluji, že vzniklou situaci může dostat do budoucí pozitivní polohy jen zrychlený technologický pokrok, který dokáže vygenerovat nové velké zdroje, nikoliv (jinak dosud velmi prospěšné) úsporné hospodaření (frugality).

Jenže: Například rok 2020 měl (dle dlouhodobějších předpovědí technologických firem) být již rokem zavedení samořídících automobilů (tj. bez člověka řidiče) do hlavního proudu zákazníků. Jenže tento termín velmi pravděpodobně nebude dodržen. Novináři v USA udávají důvody technologické (Perfecting the technology has taken longer than expected), já ale vidím spíše problémy lidské.

Paradoxně, krizové situace obecně povzbuzují technologický pokrok. Například o prosazení se většího podílu formy distančního vzdělávání se zasloužila právě současná krize Covid-19. K prosazení změny je obvykle potřeba nějaký impuls - a ten impuls pro posílení distančního vzdělávání a home office přišel s krizí Covid-19.

J. Stehlik 23.5.2020 19:06

Jenže realita je jinde . Evropa zaostává . Většina technologických firem je z ameriky.

EU chtěla být lídrem , pak chtěla dohnat . Nic se z toho neuskutečnilo a ani se nevyvodily dusledky. Teď už se o tom ani nemluví .

Teď mají cíl zelený uděl. Výsledkem budou vysoké ceny , snižování životní urovně .

Hezky je to třeba vidět v bydlení . Nová výstavba je díky čím dál tvrdším regulacím dražší . Byty se zmenšují a zdražují . Zatímco v americe je pruměrná velikost domu 220m2 a lidé si je pořizují pruměrně za 3,5ročního platu , tak u nás je to 60m2 a 12ročních platu .

Holt asi máme drahý beton a cihly:-(

M. Pivoda 23.5.2020 19:29

I obchodník Donald Trump dnes čeká na ekonomický zázrak.

Cituji: ... Rekordní počet Američanů přišel o práci, lidé neutrácí a ekonomika se hroutí. I proto podle analytiků předního think-tanku Oxford Economics Trumpovi hrozí v prezidentských volbách drtivá porážka. Volební model, který nyní tvrdí, že prohraje, mu přitom ještě před pandemií předvídal pohodlné vítězství.

"Nebylo by potřeba ničeho menšího než ekonomického zázraku, aby voliči upřednostnili Trumpa," hodnotí situaci v USA analytici. Hospodářství podle nich bude pro stávající hlavu státu "takřka nepřekonatelnou překážkou". Podle serveru CNN právě jejich model předpověděl správně 16 z 18 výsledků voleb od roku 1948. ...

Zdroj informací: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/trumpovi-zlomi-vaz-ekonomika-predvida-volebni-model/r~29aee2029b3911ea842f0cc47ab5f122/?utm_source

J. Stehlik 23.5.2020 20:29

Tak máte pravdu v tom , že v americe vyhrává volby ekonomika. Trump skončil . A je jedno kdo by tam byl. Prostě američané takto projeví nespokojenost.

Nedělejte si ale iluze o nás. Jen to tady je posunuté . Zatímco američané už budou z krize ven , my se tady budem plácat . Evropa je těžce neefektivní a státními zásahy a regulacemi nikdy rust nevznikne. Nevíc německo leží na tvrdé měně a zpusobuje deflaci , což ještě více prohloubí pokles v periferii eu . Německo je z 50%HDP závislé na exportu a tudíž to je masakr i u nás(východ evropy) jako montovny německa.

Američané budou stejně stále postupovat proti číně a nepřímo i německu , které uplatnují politiku exportního merkantilismu .

M. Pivoda 23.5.2020 21:08

Státní politika sice ovlivňuje ekonomiku, ale inovátoři-supermani dokáží vzdorovat i chybné státní politice. Tedy pokud existují.

Hlavní problém Česka není státní politika (na což se soustřeďuje diskuze na NP), ale hlavně nedostatek podnikatelů-inovátorů. České školy se (ve třídách z dob průmyslové revoluce) stále soustřeďují na výchovu poslušných zaměstnanců.

V. Petr 24.5.2020 10:54

A v rámci "výchovy inovátorů" jsme nově zrušili maturitu z matemetiky!

"Žák má uši v zádech, slyší, je li bit" (staroegyptské přísloví).

M. Pivoda 24.5.2020 14:48

Doučování zdarma pro Petra Vaňuru

Inovační proces není až tak moc o matematice, ale o rychlém a levném experimentování, ze kterého se inovátor poučí a koriguje svůj původní návrh.

Například malé reaktory jaderné fúze dovolí rychlé a levné experimentování oproti velkému, mezinárodnímu projektu ITER (od roku 2007 stavěnému v Cadarache na francouzském jihu, s rozpočtem 18 miliard EUR). Viz více ve Wikipedii (https://cs.wikipedia.org/wiki/ITER). Proto se očekává, že na malých experimentujících reaktorech bude dosaženo praktických výsledků dříve než na velkém ITERu (někdy kolem roku 2050).

Při inovacích menšího rozsahu jde někdy také o vyložené podnikatelské triky. Například podnikatel za velmi levný peníz umístí na webovou stránku nabídku dosud neexistujícího výrobku, a pokud si ho objedná dostatečný počet zákazníků, teprve pak podnikatel přistoupí k jeho výrobě (která je obvykle finančně nákladnější a zdlouhavější).

V. Petr 24.5.2020 16:07

Pokud jde o jadernou fůzi, celý život se dočítám, že to bude "už za 20 let." Takže to mělo už dávno být...

Dalším podobným evergreenem je lék proti rakovině...

P. Staronový 24.5.2020 16:37

Teď to vezme do ruky Pivoda a fůze bude cobydup! :-P

P. Grigar 24.5.2020 10:53

..no, já si počkám až co Rusové, tedy stran oněch voleb presidentských v USA. Jestli to zase hacknou či co..

P. Staronový 24.5.2020 16:36

Možná, že Trump skončí, ale pokud bude zvolen Biden, tak to bude trága ... :-(

P. Staronový 24.5.2020 0:22

Evropa je plná Pivodů a ti chytřejší jsou v jejích bruselních strukturách.

Následky jsou zřejmé.