28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EVROPA: Intelektuální bída historicismu

Je smutné, když inteligentní a vzdělaný glosátor jako Jiří Pehe propadne světské víře v nevyhnutelný vývoj: Evropské národovectví jako reakcionářství (novinky.cz). Je snad mnohými tak nenáviděná Evropská unie skutečně zárukou míru a solidarity, jestliže nelze budovat evropský lid?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 30.6.2014 20:09

Naprostý souhlas s článkem,

ovšem vzdělaný a inteligentní Pehe...uff... má zcela pokřivený smysl pro realitu. Když se tak ohání tou globalizací - fakt je, že globální socialismus se zahnízdil ve všech vyspělých ekonomikách světa díky Pachatelům Dobra..

J. Kostelanský 30.6.2014 20:07

Pekne napísané

Veľmi dobre podporujú argumenty p. Tomského práve prebiehajúce futbalové majstrovstvá sveta. Vie si niekto predstaviť, že by sa napr. španielski a anglickí (alebo akýkoľvek iní) "rozpustili" v spoločnom európskom kotli?

Ľudia potrebujú niekam patriť. Opäť k tomu futbalu: Real Madrid vs. Real Barcelona. Vôbec nie je jedno, či je fanúšik z Madridu alebo Barcelony.

Marxistické intelektuálne blúznenie bude v hlavách inteligentných ľudí strašiť asi navždy. Rozum je totiž dobrý sluha, ale zlý pán...

Nacionalistické vojny spravidla vznikli ako dôsledok neprirodzeného zjednocovania štátov bez ohľadu na národnosti v nich žijúcich...

B. Rybák 30.6.2014 23:39

Re: Pekne napísané

Ano! Národ (národní stát) je přirozeným rozšířenim rodiny (rodu). Na rozdíl od "více-národních" slepenců proto přežívá i "léta hubená".

P. Brodský 30.6.2014 23:43

Koncepce tavícího kotle je koncepce Vás, nacionalistů

Konceoce EU je koncepcí multinacionální, stejně jako koncepce Švýcarska.

M. Rejman 30.6.2014 16:28

Inteligentní a vzdělaný Pehe..

Tak to je jediné tvrzení Alexandra Tomského, s nímž si dovolím nesouhlasit, aniž bych snad chtěl pana Pehe urazit...

P. Brodský 30.6.2014 12:21

Etnické vraždění v Jugoslavii nevyvolalo národnostní

promíchání obyvatelstva, to bylo promícháno již od římských dob, ale ideologie národního státu kombinovaná s demokracii(ve smyslu vláda většiny). Vláda většiny spolu s nacionalismem tvoří spolehlivou vražednou směs.

M. Prokop 30.6.2014 12:38

Re: Etnické vraždění v Jugoslavii nevyvolalo národnostní

Takže co, pokud tam ten nacionalismus je? Vládu menšiny? Diktaturu?

V. Podracký 30.6.2014 13:44

Re: Etnické vraždění v Jugoslavii nevyvolalo národnostní

Mimo vládu většiny neexistuje legitimní vláda. Protože EU nemá demokratické mechanismy, proto není legitimní. Ale probůh, ať jen je raději byrokratická než vláda většiny!

V. Podracký 30.6.2014 11:47

Děkuji panu Tomskému

za naprosto přesná a jasná slova. Jenom doplním, že dějinný determinismus existuje jen tenkrát, když se poruší přirozené principy. Když nebudeme mít děti, vymřeme, když budeme nadměrně vyčerpávat zdroje, brzy nebudou, když zničíme občanskou sounáležitost, nebude nikdo hájit společenské zájmy a společnost zanikne v chaosu atd.

M. Stuchlik 30.6.2014 16:31

Re: Děkuji panu Tomskému

A když budeme hájit ruské zájmy na úkor českých, jak to dlouhodobě předvádí pan Podracký, staneme se zas ruskou kolonií.

V. Vlach 30.6.2014 17:46

Re: Děkuji panu Tomskému

humor mickymause

V. Ondys 30.6.2014 10:41

:)))))))) Pehe by určitě podobně vysvětlil všem pracujícím

že si mylně vysvětlují :)))))) diktaturu proletariátu, pokud ji nepovažují jako despotickou nadvládu :))))))))) jemu podobných inženýrů lidských duší!

K. Tregl 30.6.2014 10:34

New York University v Praze

Je až neuvěřitelné, co si všechno dokáží některé instituce do svých názvů dát. Stejně jsem se podivoval nad Harvardskými fondy Viktora Koženého, Britskými listy, Parlamentními listy apod. Jiří Pehe je ředitelem New York University v Praze. Co má tato instituce společného s New Yorkem? Jiří Pehe rozhodnutí Evropské komise o zákazu názvu "pomazánkové máslo" jistě přivítal, je to přeci ochrana nás spotřebitelů. Nemá však s máslem více společného než jeho škola s New Yorkem?

M. Prokop 30.6.2014 10:50

Re: New York University v Praze

Dobrá připomínka.

J. Gogo 30.6.2014 12:51

Re: New York University v Praze

Naprostý souhlas.

M. Prokop 30.6.2014 10:03

Na Pehe

je krásně vidět, že i inteligentní a vzdělaný může "blbnout na kvadrát".

Pokud tedy inteligentní je, těžko se to určuje.

V. Mlich 30.6.2014 9:40

Inteligentní a vzdělaný glosátor Jiří Pehe

Zmínka o inteligentním a vzdělaném glosátorovi v první větě mě tak pobavila, že jsem ani nemohl dočíst zbytek článku.

M. Mýval 30.6.2014 14:03

Re: Inteligentní a vzdělaný glosátor Jiří Pehe

Souhlas, kdyby nepochleboval Ha\vlovi, kdo by o něm věděl?

J. Kratochvíl 30.6.2014 9:22

Pan Pehe má pravdu.

Autor trochu zapomněl na sociální smír, jestliže budeme se neustále honit za zvýšením produkce a HDP a nebudeme myslet na sociální spravedlnost přijde den, kdy nám zase nějaká socialistcká revoluce  udělá konec, dějiny se opakují. A proto má EU přes všechny chyby budoucnost, ať se to autorovi a jemu podobným líbí nebo ne.!!!! Pan Pehe má jako vždy pravdu a vidí věci správně. !!!!

J. Kratochvíl 30.6.2014 9:24

PS

EU není na západě i jinde tak nepopulární, jak se nás snaží přesvědčit autor, volby do EU parlamentu ukázaly něco jiného.

J. Svoboda 30.6.2014 12:15

Re: PS

Pane Kratochvíle, EU možná nění na Západě tak nepopulární, ale to je dáno především tím, že rozmazlení západní lidé pořád na politiku kašlou. Zatím jim není tak špatně, aby jim to docházelo.

M. Prokop 30.6.2014 10:10

Re: Pan Pehe má pravdu.

Budoucnost má vše, tedy i EU.

Jenže vzhledem k sociálnímu i byrokratickému blbnutí a přílišnému přerozdělování budoucnost ponurou.

Pokud se jen rozpadne, bude to ještě dobré. Reálnější je, že soudruzi v Bruseli i národních vládách vybudí skutečný bojovný nacionalismus a dále viz Jugoslávie.

Co je to, "sociální spravedlnost"? Nejen krmit, ale i bavit a hýčkat ty, kterým se nechce pracovat? Skupinová práva místo práva jedince?

J. Boleslav 30.6.2014 10:33

Re: Pan Pehe má pravdu.

Pan Pehe se jako obvykle mýlí.

J. Svoboda 30.6.2014 12:19

Re: Pan Pehe má pravdu.

Zamyslete se pane Kratochvíle, možná, že kdybyste přičinil ještě několik vykřičníků, nesmysly, které píšete, by získaly na důležitosti a možná byste získal více oponentů.

S. Donát 30.6.2014 12:30

Re: Pan Pehe má pravdu.

Čím víc vykřičníků, tím víc Adidas :).

V. Vlach 30.6.2014 17:49

Re: Pan Pehe má pravdu.

hluboce se mýlíte - ty vaše 3 vykříčníky jsou známkou zoufalství

J. Jurax 30.6.2014 21:14

Re: Pan Pehe má pravdu.

EU má jistě budoucnost, ale nevábně ponurou.

D. Polanský 30.6.2014 9:20

Dějinný determinismus je a bude,

jenomže neprojevuje se až tak výrazně, jak si obhájci tohoto názoru myslí. Zcela jej negovat je nesmysl. To lze dokázat na mnohých příkladech z dějin. I socialismus prohrál logikou dějin, přesněji ekonomickou. Někdo řekne, že mohl vyhrát, ale to je o ničem. Takhle je možné vše. Severní Korea také logikou dějin v současné podobě skončí, někdo může teď říct, že možná vydrží věčně. S EU je to podobné, můžeme snít o věčné Kč, když výroba, obchod, veliký pohyb lidí, bankovní transakce, ne úředníci v Bruselu, nás tlačí k jednotné měně. Přání kritizovat je nejednou otcem myšlenky.

M. Prokop 30.6.2014 10:15

Re: Dějinný determinismus je a bude,

Jednotná měna vyžaduje jednotné lidi. Lidi stejně uvažující a stejně či alespoň podobně se chovající. Jednotná měna pro Němce a Řeky (příkladně) je nesmysl, jak se rychle ukázalo.

Přitom, při dnešním vývoji techniky, jsou možné problémy více měn marginální, spíše jen umělé a více měn umožňuje pružnější reakci.

Žádná věčná Kč, ČR by se klidně mohla připojit k "severu" Evropy, tam by jednotná měna měla svůj význam, možná i přínos. Pro celou EU ale škodí.

J. Jurax 30.6.2014 21:21

Re: Dějinný determinismus je a bude,

No, jednotná měna vyžaduje hlavně jednotnou ekonomiku a jednu centrální banku a jednoho ministra financí. Ne jedenadvacet ekonomik dost se lišících.

Takže buď násilně změnit EU na jednotný Svaz evropských socialistických republik a teritorií (česky SESRaT) nebo pryč od eura.

Ono euro stejně vzniklo jako záminka ke tlaku na vznik evropského velestátu, k němuž bruselané EU násilím tlačí, protože bez něj nemůže, jak se ukazuje, rozumně fungovat.