28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EVROPA: Generace spokojených

Když jsem minulý týden otevřel Neviditelného psa, vykoukl na mě článek Jaro Nováka ŠVÉDSKO: Na cestě do socialistického pekla?. Ihned jsem si ho s chutí přečetl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Bryndza 6.2.2015 11:50

schutí jsem si přečetl dvakrát

moc dobrý článek.

V. Kobetič 4.2.2015 22:39

Skvělý postřeh,

skvělý článek - i když se mi rovněž zdá, že poslední odstavec není příliš kompatibilní s pointou...

D. Nowodny 4.2.2015 19:19

Bábol

J. Štrobl 4.2.2015 19:17

Docela dobrý článek

Tedy až na poslední odstavec. Autor by měl pochopit, že se přece jenom bez podrobného studia historie neobejde a mechanicky transponovat dnešní dobu o téměř sto let nazpátek nemůže. Ten odstavec si mohl klidně odpustit. Nicméně pokud jde o ostatní, tak bych se sním v mnohém shodl.

Z. Rychlý 4.2.2015 17:24

Ten blahobyt byl a je provozován

na dluh. V tom má autor naprostou pravdu. Taky má pravdu v tom, že dětem a vnukům zaděláváme na problém svou neochotou věci nejen řešit, ale vůbec pojmenovat. Ti mladí to možná podvědomě tuší, a proto si spíš užívají, než se starají. Pinožit se, nebo natáhnout dlaň k sociálnímu státu ?  Fičíme si to po šikmé ploše k okraji  a široko, daleko není nikoho ochotného, kdo by tu plochu zase srovnal. Takže co s tím ?

Možná nás zachrání nakydat víc hnoje, abychom spadli do měkkého. Ach jo, darebáci s plnou hubou lepších zítřků bez námahy to mají dobře vymyšleno. Pěkně ptáčky lapají.

J. Kulheim 4.2.2015 15:21

Jak sociální stát zkorumpoval Švédsko

http://www.perbylund.com/the_library_howthewelfarestatecorrupted_czech.htm

"Starí lidé ve Švédsku ríkávali,že být Švédem znamená sám se uživit, být schopen se sám o sebe postarat a nikdy nebýt bremenem na cizích ramenou.Nezávislost a tvrdá práce byla normální soucástí slušného životního stylu a morálky. Ješte pred necelými sty léty."

"Babicka se narodila v roce 1920 a patrila do poslední generace,jíž byla tato osobní hrdost vlastní,s pevnou a hluboce zakorenenou morálkou, která byla pánem svého svuj osudu at se delo cokoli."

"Bohužel se tak zrodil sociální stát,stát blahobytu,který mel dramaticky zmenit životy lidí a podstatne ovlivnit jejich morálku. Mohl to nakonec být i úspešný projekt, pokud by si všichni zachovali svou puvodní hrdost, snažili se zabezpecit vlastní existenci a vyhledávali by pomoc jen kdyby ji opravdu potrebovali....Solidní základ morálky je dávno ten tam. Na jeho totální znicení stacily neco pres dve generace--díky sociálním dávkám a koncepci sociálních práv."..Deti generace mých prarodicu, a moji rodice mezi nimi, si rychle osvojily a prijaly movou morálku založenou na „právech“ poskytovaných systémem sociálního pojištení. Zatímco starší generace by nikdy závislost na druhých neakceptovala."

"Tato nová morálka se mezi lidmi rozšírila a alespon v jejich mysli se stala „prirozeným“ rádem vecí. Generace, narozená behem dvou ci trí dekád po druhé svetové válce, se lišila od generace svých rodicu morálne i filosoficky. Zvykla si na ohromný poválecný hospodárský rozmach a na stále se rozširující sociální podporu rychle rostoucího státu." Zatímco moji rodice zdedili hodne ze „staré“ morálky, vetšina jejich vrstevníku a zejména mladších lidí vyznává zcela odlišné paradigma než generace predcházející. Jsou pravými detmi sociálního státu a jsou si velmi dobre vedomi toho, že mají „právo“ na rozlicné sociální podpory. Nezajímají se o to, odkud ty podpory pocházejí, ale dívají se skepticky na politiky, kterí by je o tyto vymoženosti mohli pripravit.

V. Roubíček 4.2.2015 16:38

Re: Jak sociální stát zkorumpoval Švédsko

Přesně. Morálka postavená na "právech" poskytovaných systémem sociálního pojištění.

Jedno zda v severských státech, zda přistěhovalci , nebo nepřizpůsobiví. Práva ano, povinnosti 0. Smutek na duši

J. Kulheim 4.2.2015 19:43

Re: Jak sociální stát zkorumpoval Švédsko

Tak jak to popsal Švéd, autor toho článku, bych popsal i já vývoj myšlení u nás. Jeho babička se nerodila v roce 1920. Moje matka v roce 1923. Pro lidi narozené v té době bylo naprosto nepřijatelné, aby si dělali nárok na něco co jim nepatří. V současné době mají všichni na všechno nárok. To, že si rozdělují peníze, která stát někomu ukradl, jim vůbec nevadí.

Socialistický stát stojí na krádežích a lhářství. Na zlodějinu si udělal zákony. Okrádá lidi podle platných zákonů. Nejvíc s koláče, který vznikl prací 30% občanů pracujících v produktivní sféře si ukrajují lidé, kteří mají plnou pusu humanity. Řemeslník, který onemocní a nemůže pracovat, nedostane ani korunu. Jeho rodina se musí uskrovnit. Jeho práci postrádá ten, kdo si s ním dohodl provedení zakázky. Ústavní právník bere měsíčně x krát více peněz a když nebude pracovat, třeba měsíc, nikdo to nepozná. Pan Středula říká, že by se mělo zvednout zdravotní pojištění pro živnostníky. Dělal tento člověk něco užitečného nebo je to čistokrevný příživník? Pan Mládek mluvil o živnostnících jako o parazitech. Co dělá tento člověk celý život? Žije z peněz, které na daních odvedli lidé, které on nazývá parazity.

Socialismus je také drogou a nikdo nepřesvědčí většinového občana, že tu „slast“ také jednou odskáče. I když obětí jeho dlouhodobého „rauše“ budou nejspíše až jeho děti. Narkomana také nikdo nepřesvědčí o tom, že by se měl léčit, dokud se nedostane až na dno, dokud nepadne na hubu.

Doktrína socialismu je založena na institucionalizované krádeži. Zlikvidoval tradiční rodinu. Tradiční rodinu ohrožují především neustále rostoucí daně, neustále se zmenšující mzdy, neustále více se zadlužující státy, které jsou čím dál méně schopné se postarat o své občany. Tradiční rodinu ohrožuje skutečnost, že bohatí neustále bohatnou a chudí neustále chudnou.

Z. Rychlý 4.2.2015 19:31

Re: Jak sociální stát zkorumpoval Švédsko

Ten odkaz je fakt dobrý !!!

V. Braun 4.2.2015 15:18

Málem jsem uronil slzu

Málem jsem uronil slzu nad tím jak to teď mají zaměstnavatelé těžké. Ale ne, neuronil. Zaměstnavatelé to totiž mají tak jak si to udělají, stejně jako v minulosti. Svět se mění, když byla většina zaměstnanců nevolníci měli to zaměstnavatelé jednoduché. Dokonce i když to už nevolníci nebyli ale jinak nebylo moc možností jak se realizovat a jak změnit zaměstnání tak to měli zaměstnavatelé jednoduché. Svět se ovšem mění a s tím se musí měnit i zaměstnavatelé.

Dobrá zpráva je, že základ se nemění. Jednejte se zaměstnanci s respektem, to fungovalo vždyzky a funguje stále. Osobně jsem měl možnost vidět dost firem, kde to i dnes funguje, bohužel jsem jich je více, kde to nefunguje a věřte, zaměstnanci (řadoví) za to nemohou.

V. Kusý 4.2.2015 17:53

Re: Málem jsem uronil slzu

Souhlas.Po zkušenostech s pár českými firmami jsem hledal a našel práci u firmy německé.Rozdíl donebevolající.Proto pro ni v případě potřeby dělám i jako důchodce.Za podmínek, které jinde nemají ani kmenoví zaměstnanci na plný úvazek.Inu, tak.

Z. Rychlý 4.2.2015 19:35

Re: Málem jsem uronil slzu

Vy jste zřejmě ten článek vůbec nepochopil, pane Braune. Je to především o proměně myšlení lidí v sociálním státě, pokud to tedy potřebujete nějak předžvýkat.

J. Schwarz 4.2.2015 13:08

Nesouhlasím s tím,

žeby poválečný rozvoj Evropy byl podmíněn levnými dovozy z rozvojových zemí a lacinou pracovní silou imigrantů. V rozvojových zemích kupovali všichni za stejné peníze. Turci nemuseli za prací do rozbitého Německa, mohli zvát němce pracovat k nim - kdyby měli nápady a organizační schopnosti. To, že se dnešní důchodci nemají tak jako důchodci / západní / v osmdesátých letech / není důsledkem imigrace nebo "žití na úkor příštích generací" ale proto, že si pořídili hodně dětí. Takhle ale není možné pokračovat do nekonečna, neboť Planeta není nafukovací. I jen průměrný počet 2 děti na ženu by vedl k problémům, neboť při "úspěších" medicíny a prodlužování věku dožití / při současné neochotě déle pracovat kombinované s nedostatkem práce / by se musel poměr pracujících k nepracujícím měnit v neprospěch pracujících. Dalším důvodem je vzestup "dobroserství". Člověk, který se vypracuje vlastním úsilím z bídy většinou nerozhazuje a je dost opatrný, pokud jde o pomoc pohodlnějším sousedům. Zato jeho synek či dcérka, vidouce kolem sebe jen přepych a zábavu, by se rozdali. No a když už prosadili, že i Němec, Francouz či Ital co nic neumí mají nárok na "důstojný život na evropské úrovni", těžko totéž nedopřát dětem imigrantů, když jim ze stejného záchvatu dobroserství dali občanství. Zkrátka a dobře, celý dnešní "vyspělý"  svět nádherně ilustruje tvrzení že prachy lidi kazí.

J. Kulheim 4.2.2015 14:36

Re: Nesouhlasím s tím,

Cituji. „Když sociální stát prožíval v 50. a 60. letech 20. století svůj zlatý věk, společnost vypadala podstatně jinak než dnes. Bylo po válce a pro všechny lidi se našlo v rozbité Evropě dost práce. Dokonce i málo kvalifikovaní muži

dokázali vydělat tolik, že jejich ženy mohly zůstat v domácnosti.

Společnost byla mladá, podíl lidí v důchodu byl relativně nízký. Rodiny držely pohromadě více než dnes a matky s dětmi se mohly spoléhat na slušné příjmy svých

manželů. Většina lidí vstupovala tehdy do pracovního poměru ve věku osmnácti let, ba často i dříve, a při velmi nízké míře nezaměstnanosti mohli počítat s tím, že do svých šedesáti let si vydělají na docela slušný důchod. Více jak čtyřicet let odpracovaných na vcelku dobře placených místech dávalo mužům naději na solidní zabezpečení v penzi, kterou tehdy pobírali po výrazně kratší dobu než dnes.

Dnes je situace zcela jiná a mnoha lidem hrozí, že si svůj život prostě nestihnou odpracovat. Stále větší část mladých nastupuje do práce až někdy kolem pětadvacátého roku svého věku. Pro ty, kteří studují, se doba studia neustále prodlužuje. Ti, kteří se studiem nezdržují, jsou na tom ještě hůře. Trvá jim mnoho let, než se uchytí na trhu práce a než začnou obstojně vydělávat. Prudké změny na trhu práce přitom znejišťují všechny a činí profesní kariéru stále méně předvídatelnou."

V. Roubíček 4.2.2015 16:52

Re: Nesouhlasím s tím,

ano

V. Roubíček 4.2.2015 16:49

Re: Nesouhlasím s tím,

Já s tím najímáním pracovních sil na podřadné práce jako důvodu počátku rozpadu "Říma" souhlasím.

Lze také 100% souhlasit s tím, že hamižnost firem z Vyspělého Západu vydělat co nejvíce na levné práci v rozvojovém světě způsobila zvyšování nezaměstnanosti v mateřských zemích.

Řešení této nezaměstnanosti se vychytrale řeší prodlužováním školní docházky. Chybí pak ale vlastní výrobní pracovníci. Nemáme pracovní návyky. A uzavíráme kolo - dovezeme další levnou pracovní sílu, která se v druhé generaci zachová zase jako ta předchozí.

Divíme se, že musíme do důchodu až v 70ti. Ale dříve se pracovalo od 15 do 60. Dnes od 25 do..., nebo od 30ti do ..

A divíme se.

V. Novák 4.2.2015 17:43

A proč pracovat do 70, když není práce ani

pro mladé?

V. Roubíček 4.2.2015 19:22

Re: A proč pracovat do 70, když není práce ani

no, klidně do 40, ale bez vzájemné důchodové podpory.

Nebo myslíte že je možné do 30ti nepracovat a z veřejných prostředků studovat školy, jejichž názvy selský rozum nebere. A pak jít za 10 let zase do důchodu a zase jenom řvát, že mám malý důchod a že se musí valorizovat? To už se od spoluobčanů romského etnika moc lišit nebudem.

R. Tichý 4.2.2015 13:00

Trefné

Pěkně napsáno.

Š. Hašek 4.2.2015 13:07

Re: Trefné

Také souhlas.

J. Kozohorský 4.2.2015 11:34

ale to platilo vždy -

aby se děti měly líp, než generace rodičů - pokud tedy nějaké děti (nejen u rodiny klasického typu) vůbec byly/jsou

M. Hoblík 4.2.2015 11:18

O co tomu Velebnému jde?

Zřejmě jsem nečetl dost pozorně, možná nemám na to, abych pochopil takový text. Nebo je to ovlivněno cenou za řádek textu pro autora?

M. Prokop 4.2.2015 12:21

Re: O co tomu Velebnému jde?

Nechte to koňovi.

J. Chaloupka 4.2.2015 10:52

Nás, co jsme se sice narodili po válce, ale 40 let

nejproduktivnějšího života žili v tzv. socialismu, do té generace prosím nepočítejte. V polovině života nám řekli, že se vše maže a začíná od začátku. Takže dalších 20 let jsme pracovali jak diví, abychom přežili zbytek života jakžtakž v pohodě. A teď vidíme, jaké "zítřky" čekají naše děti a vnoučata. Zejména nás znepokojuje "vítězství socialismu" v tzv. západní Evropě. Vypadá to, že tu cestu, na jejímž konci jsme byli všichni chudí, budeme muset absolvovat ještě jednou, než pochopí i ti západní a jižní Evropané.

S. Netzer 4.2.2015 10:18

Autor

toho zřejmě o dějinách meziválečného období moc neví, když je schopen napsat podobný nesmysl jako,  "kdyby v meziválečném období nebyla na všech stranách masa těch spokojených pánů Nováků, nemuselo k žádnému holokaustu dojít" a "všichni seděli".

Tato doba (interbellum) se vyznačuje velkou politickou a hospodářskou instabilitou, tak jako mezinárodními konflikty a občanskými válkami. Nástup národního socialismu v Německu umožnila naopak nespokojenost obyvatelstva a prekérní hospodářská situace.

M. Prokop 4.2.2015 12:23

Re: Autor

Že něco nepochopíte, neznamená, že je to nesmysl.

S. Netzer 4.2.2015 12:41

Re: Autor

Další ukázka Prokopova argumentačního umu. :-))))

Dejte si pohov, dědulo, jste pro srandu králíkům.

M. Prokop 4.2.2015 14:42

Re: Autor

Argumenty? Vám? Proč, když je nechápete?

S. Netzer 4.2.2015 15:27

Re: Autor

Když vám nevadí, že se zesměšňujete, tak klidně pokračujte, "diskutére".      :-))))

P. Brodský 4.2.2015 16:59

Pan Prokop nediskutuje.Sem tam s nějakým odesác-

kým názorem souhlasí, na názory ostatních, případně již na neodesácká jména autorů reaguje připitomnělou jízlivostí. Názory má dost liberální, ale moc se to neprojevuje,neboť je zaneprázdněn povinností jizlivě si odplivovat.