16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

EVROPA: Epidemie a EU

V souvislosti s průběhem pandemie způsobené coronavirem covid-19 je Evropská unie kritizována za nečinnost nebo za chybné postoje, např. za kritiku uzavření vnitřních hranic.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Baloun 4.6.2020 20:27

Evropa byla často posmívána a znevažována pro svoji roztříštěnost a necentralizovanost, ale ve skutečnosti to byla vždycky její výhoda oproti velkým centralizovaným říším.

Když Magelan neuspěl doma, plavil se okolo světa pod španělskou vlajkou. Když vládce jedné země žádal obrovské poplatky od projíždějících obchodníků, vždy se našel vládce jiné země, který je uvítal, a umožnil jim mnohem levnější tranzit. Zatímco Turci si pečlivě střežili tajemství výroby děl a jejich konstruktéry drželi v izolaci, jakmile se tato výroba rozjela v Evropě, děla díky konkurenci prodělala bouřlivý vývoj a nechala stále stejná osmanská děla za sebou...

Konkurence a lidská kreativita je receptem na úspěch. Kdežto obrovské centralizované celky prospívají především korupci, klientelismu a paternalismu, které se stávající neproniknutelnou dekou, jež zavčasu zadusí jakoukoliv kreativitu, iniciativu.

Když se firmě Philips zdálo, že o její úsporné žárovky je menší zájem než čekala, stačilo přesvědčit lidi ve vedení EU a EK a kšeft století byl tady - povinné úsporky. Kdyby zástupci firmy museli přesvědčovat každou zemi zvlášť bylo by to mnohem náročnější a jistě by se nekonal 100% úspěch.

Zkrátka - ŽÁDNOU CENTRALIZACI EVROPY!!! Neboť to by byl konec Evropy jak ji známe

J. Pankovic 4.6.2020 19:15

Už jenom samotná Ursula von den Layen nám dokazuje, že ve vedení EU jsou opravdu jenom ti "nejschopnêjśì"!!:-(

F. Žůrek 4.6.2020 18:25

Nejde jen o zdravotnictví, ale o celkový problém, že EU zasahuje do všeho, ale jsou v Bruselu opravdu ti nejchytřejší lidé?

J. Jurax 4.6.2020 13:17

Jen velmi pošetilý jedinec by mohl chtít, aby ti pitrysové z brusele v době jakékoliv krize cokoliv řešili.

Viz krize migrační - trvá už déle než pět let a z brusele vypadly akorát kvóty a to, že bránit hranice před invazí je špatné. A mraky blbých řečí.

Co by vypadlo z brusele, kdyby byl nepříznivým úradkem bohů a naší pošetilosti byl nadán pravomocemi pro řešení krize koronavirové, toho se jest leda děsit.

P. Brich 4.6.2020 13:22

Třeba by vymyslel solidárně se nakazit jako v Itálii, Španělsku nebo Německu.

T. Krystlík 4.6.2020 11:20

Článek má zásadní vadu na kráse: EU nemá vůbec ve své agendě zdravotnictví! To je výhradně v pravomoci jednotlivých členských států. Čili české kecy!

P. Staronový 4.6.2020 11:52

To je tak, když někdo čte jen nadpis a ještě nepozorně.

Pak je zákonitě za blba, že, pane Krystlíku?

J. Jurax 4.6.2020 13:10

U něj nepřekvapivé ...

P. Brich 4.6.2020 13:19

Známý čechobijce Krystlík opět hrabe na nesprávném hnojišti.

R. Woloszczuk 4.6.2020 14:26

EU nemá PRAVOMOC ŘÍDIT zdravotnictví jednotlivých států. To že EU nemá ve své agendě zdravotnictví je LEŽ - má ve své agendě řadu záležitostí, které se zdravotnictví přímo či nepřímo týkají! Stejndě jako p.Prymula NEMÁ PRAVOMOC řídit ekonomiku státu, ale reálně ji ovlivňoval (je jedno jestli s jeho kroky souhlasíme nebo ne).

EU mohla udělat asi tisíc věcí jak jednotlivým státům fakticky pomáhat i bez kompentencemi nad zdravotnictvím, ale jediné co dělala byla "ochrana zájmů EU" nikoli pomoc s ochranou zdraví, či podpora řešení krizových situací jednotlivých států!

T. Krystlík 4.6.2020 17:08

EU nemohla v tom nic učinit, její pravomoci by ji musely být předem členskými státy delegovány a tato věc schválena. Zářný příklad, že se to na pochodu nestihne, je Německo. To je natolik federální stát, že jednotlivé země mají zcela ve své pravomoci kromě jiného (policie, školství) i zdravotnictví, takže spolkové vládě (Merkel) nezbylo nic jiného, než se v coronaepidemii dohadovat ad hoc s ministerskými předsedy spolkových zemí a rozhodovat jednohlasným konsensem.

I. Schlägel 4.6.2020 11:07

Brusel by zvládl vsechno lépe. Pokud by zůstal významným městem ve středně významné zemi.

M. Hoblík 4.6.2020 9:51

Jakékoli řeči o Bruselu jsou nemístné, je to centrum geniálních mozků a lidstvu potřebných nápadů! A to se nám vyplatí?

Z. Lapil 4.6.2020 9:32

Věcný rozbor sem, věcný rozbor tam, odjakživa nezvládnuté katastrofy - a je jedno, jestli zvládnutelné nebo ne - končívají "kapitánským" zvoláním ZACHRAŇ SE, KDO MŮŽEŠ!

Mým oblíbeným příkladem je rozdělení Československa a rozpad Jugoslávie, kde se každý nástupnický stát za více či méně dramatických okolností postavil na vlastní nohy a se sousedy nakonec koexistuje bez "horkých" konfliktů.

A dnes je tu článek o vlasovcích a v té souvislosti miliónové Schoernerově armádě, která se podle všeho během 48 hodin "vsákla do země". Počítám, že jakákoliv koordinace skončila tím, že jednotlivé útvary - útvar se aspoň v socialistické armádě od jednotky lišil tím, že měl polní kuchyni - dostaly hrubý směr pochodu k Američanům (překročíš Labe či Vltavu po tomhle mostě, ty po tomhle) a možná i časový odstup, protože vypustit reálně přes půl miliónu ozbrojenců "na volnou nohu" by asi dopadlo hůř, než to opravdu dopadlo. Ale to jsem se zakecal, tato diskuze nemá být o konci říšské armády.

M. Baloun 4.6.2020 19:01

Bohužel problémy Balkánu nezmizely ani nevychladly. Jen si vzaly volno, schovaly se a čekají na vhodnou příležitost zase vylézt...

Dnes jsem někde na netu zahlédl článkek o tom, že Maďaři výročí Trianonu nadále považují za den národní tragédie. A to od podepsání této smlouvy uteklo už více než sto let.

J. John 4.6.2020 9:25

Kdy už se nějací politici odhodlají říci pravdu, tedy že "král je nahý"? Nyní tedy konkrétně že štrasbruselský EUromoloch škodí svou existencí a je třeba ho buď úplně zlikvidovat a začít se spoluprací států na jiném základě, nebo ho podstatně zreformovat a zefektivnit vrácením pravomocí národním státům. Veškerá spolupráce států na konkrétních projektech by měla být dobrovolná, nikoli povinná, na základě výhodnosti pro všechny zúčastněné.

R. Woloszczuk 4.6.2020 14:34

Někteří politici napříč celou EU se k tomu dávno odhodlali a otevřeně to říkají už dlouhé roky - jenom někteří jedinci se bojí sami si třeba přečíst např. progam a projevy LePen a raději věří tomu co o ní píší podplacení novináři!

R. Meišner 4.6.2020 8:15

...jasně že by to Brusel lépe nezvládl...už jen z logiky věci. toto politické uskupení je naprostý nesmysl,--vždy mělo zůstat jen u hospodářské spolupráce. to byla zlatá EHS. volný pohyb zboží, lidí a kapitálu, nic jiného. žádné zakřivené banány a zákaz nazývat rum rumem. ---naprosto absurdní je dnešní EU.

J. Nevrkla 4.6.2020 8:09

Jenom hlupák by mohl chtít svěřit pravomoci Bruselu. Nejenže jsou neschopní, ale daleko více než lidi je zajímá jejich ovládnutí klimatu a vlastní luxusní život.

K. Nový 4.6.2020 8:06

Článek opomíná, že EU navrhovala něco dělat. Viz https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/evropske-komise-ursula-von-der-leyenova-uzavirka-hranice-kontroly-zdravotni-stav_2003131354_tef

Pokud bychom ovšem návrh EU akceptovali, situaci by akorát byla horší.

Takže, EU je znovu zdiskreditovala.

K. Salajka 4.6.2020 6:49

Naprosto rozumná věcná analýza. Asi se ale nedočkáme, aby bruselský úředník bod za bodem Vaše závěry vyvracel. Bruselu nejde o reflexi reality. Ta je stejná jako v dobách, kdy EU rozhodla, že slovenský důchodce přispěje bohatšímu důchodci v Řecku, aby mohl splatit úvěr, který mu dala německá banka, ačkoliv mu ho dát neměla.

Hlasatelé unijních pravd nám stále sugerují, že se české peníze v Bruselu nějakým zjevně zázračným způsobem okotí a znásobí. Přitom EU je postavená na známé zásadě, že "Čert s... vždycky na tu největší hromadu."

Ale pravda - po vybudování zátarasů na Staromáku a příspěvku na turecké pandury, na koráby které vytlačují pašeráky lidí z trhu, se cítím daleko bezpečnější!