28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EVROPA: Dokončení hospodářské a měnové unie

Hlavní představitelé dnešní Evropské unie Jean-Claude Junker, Donald Tusk, Jeroen Dijsselbloem, Martin Schulz a překvapivě i „nezávislý“ centrální bankéř Mario Draghi sepsali politický dokument, resp. plán nesoucí název „Dokončení evropské hospodářské a měnové unie“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chaloupka 5.11.2015 20:55

Socialismus jsme vykopli na východ a on se vrátil ze západu!

Socialismus = přerozdělování. Co dělá Unie? Přerozděluje peníze bohatších k těm ostatním. Neříkám chudším, protože v zemích-příjemcích jdou do kapes těch bohatších a málokdy těch chudších. Ale jak říkala Thatcherová, na socialismu je nejhorší, že jednou dojdou peníze těch druhých. Jednou jsme si to již vyzkoušeli a na konci čtyřicetiletého experimentu jsme byli všichni chudí. Teď si tu cestu zopakujeme se západními Evropany, kteří naší zkušenosti nevěří. Po r. 1989 se totiž otevřely obrovské a zcela prázdné trhy a oni sem mohli lifrovat neuvěřitelné množství svého zboží. Zbohatli a mozky jim zes.ačkovatěly. Výsledkem je touha po socialismu a dnešní EU. Ale až to praskne, to tedy bude fičák, to nebude sametová revoluce. Soudím, že přežijí jen soudržné rodiny a nebude jich moc.

J. Jurax 5.11.2015 20:05

No, aspoň eurosoudruzi vykecali na plnou hubu

co pěkného na nás zase šijou.

Nenastává pomalu čas z téhle zešílevší unie rychle vypadnout?

J. Pražák 5.11.2015 19:33

Odkud se ti eurosoudruzi berou?

Pamatuji socík, kdy se v RVHP a "socialistickém táboře" také stále dalšími a dalšími návrhy a nápady vylepšovalo fungování rozvinutého reálného socialismu. Rétorika Euronewspeaku je obdobná newspeaku RVHP.

Nevládnou EU nějaké klany jako např. De Maizierové v Německu, kteří vládli za Hitlera, Honeckera i Merkelové?

J. Kanioková 5.11.2015 13:26

Z článku - Evropská integrace

Kdysi bývalo základní identitou daného území léno, teritoriální moc konkrétního panovníka či panovnického rodu na daném kusu země bez ohledu na národnost, jazyk, historii či kulturu jeho obyvatel. Později a dodnes právě ta druhá sada parametrů vytváří tmel, který má obyvatelstvo v daném prostoru spojovat natolik, že spolu bude ochotno žít a sdílet jednu vládu. Pro demokracii, tedy systém většinového, pravidelného výběru a následného sesazování vládců bez krveprolití, je takovéto pojivo naprosto klíčové. Občan společenství musí v průměru cítit, že byť třeba s vládou nesouhlasí a štve ho, vládnou mu ti jeho, ne cizí.

Proto koneckonců trvají i dnes mnohá pnutí v zemích, kde jisté skupiny obyvatel cítí svou specifickou, unikátní identitu, která je odlišuje od ostatních v „jejich“ státním celku (Vlámové, Skotové, Katalánci, Baskové). Tento velice klikatý a dlouhodobý proces definování národní identity tedy nadobro nekončí ani na starém kontinentu.

Evropská integrace je zjevným protipohybem k této historické pravidelnosti. A dobře též ukazuje meze integrace. Demokratické státy organizované na národním principu stěží někdy vytvoří dobrovolně v EU jeden stát. A byť jsou jednotlivé „kmeny“ v rámci Unie ochotny spolu mírově do velké míry spolupracovat (to je zjevená většinová preference v jednotlivých členských státech Unie), pokud budou tlačeny do SDÍLENÍ svých peněženek či dokonce celé své identity, může se to ukázat jako historický omyl, který unijní společenství neposílí, ale naopak oslabí.

Pokud dvě země netvoří „optimální měnovou oblast“ ve smyslu homogenity jejich hospodářství a snadného přesunu kapitálu a pracovních sil mezi oběma částmi, vyvolá zavedení společné měny doplácení obyvatel bohatší části na obyvatele části chudší a zároveň uvrhne chudší část do trvalého zaostávání a problémů nezaměstnanosti.

J. Kanioková 5.11.2015 13:36

Sice článek z r. 2001, ale pro nechápavé problému..

Zamlčovaná rizika zavedení společné měny - http://www.nechtenasbyt.cz/zamlcovana-rizika-zavedeni-spolecne-meny/

J. Kratochvíl 5.11.2015 14:02

Ano, také jsem si všimnul

u vás je jedno, jestli píšete v jednu v noci nebo v poledne má to stále stejnou úroveň. Je to marné, je to marné slátaniny.

M. Prokop 5.11.2015 17:37

Re: Ano, také jsem si všimnul

Já si zase všimnl, že věříte na zázraky. Dobré fungování EU a eurozony by byl zázrak nad zázrak.

J. Jurax 5.11.2015 20:10

Re: Ano, také jsem si všimnul

To by nebyl zázrak. To by byly nanejvýš tvůrčím způsobem zfalšované statistiky spolu s mediální masáží vysvětlující, že to, co vypadá jako průsery, je vlastně cestou k zářným eurozítřkům.

V. Kobetič 5.11.2015 17:30

Re: Z článku - Evropská integrace

Skvělý postřeh, paní Kanioková. Jak to tak totiž v životě chodí, "ďábel je vždycky v detailu". Navíc - bruselští soudruzi ztratili, nebo nejspíš vůbec nepostřehli "užitek z naší pohromy" (V.Páral)...

B. Rybák 5.11.2015 22:06

Re: Z článku - Evropská integrace

Souhlasím s paní Kaniokovou. EU-říše nemá politický národ a ten v ní nevznikne sebevětším přílivem ilegálních imigratů, protože jím by spáchala sebevraždu! Vzhledem ke svému "zelenému" sociálně parazitickému socialismu nemá šanci obstát vůči "zbytku světa"!

L. Severa 5.11.2015 13:23

Vyspat se s ní to ano, ale jinak žádné důvěrnosti.

Superstát, ve kterém všichni dají peníze na hromádku a budeme mít společný rozpočet? Ne, každý bude mít co si vydělá, ale my vám budeme říkat jak a za co to utratit. A vy nám ovšem něco za to dáte.

J. Kratochvíl 5.11.2015 10:26

Jsem pro další předávání kompetencí do Bruselu

aby hospodářská a měnová unie fungovala tak jiné cesty není. Nám to může jenom prospět, protože se odejmou kompetence naším slavným ekonomům jako byl V. Klaus a jeho žákům, kterých máme za 25 let plné zuby. Třeba se začnou naše příjmy a důchody konečně přibližovat těm německým a rakouským a nebude nás okrádat svými devalvacemi koruny naše ČNB.

M. Prokop 5.11.2015 10:31

"kterých máme za 25 let plné zuby."

Vy, Falmer, Dluhoslav, kdo ještě?

J. Kratochvíl 5.11.2015 10:49

Re: "kterých máme za 25 let plné zuby."

Vy nejste ani žák V. Klause, vy a vám podobní diskutéři jste jen jeho říťolezci.!!!!

K. Janyška 5.11.2015 11:02

Re: "kterých máme za 25 let plné zuby."

A vy jste řiťolezec hloupého a nevzdělaného, čeho jiného... Dzp.

J. Kratochvíl 5.11.2015 14:04

Re: "kterých máme za 25 let plné zuby."

Za to z vás to vzdělání přímo čouhá, víte odkud.

M. Prokop 5.11.2015 17:38

Re: "kterých máme za 25 let plné zuby."

Vy z té eunijní prdele snad vidíte něco takového?

J. Jurax 5.11.2015 20:12

Re: "kterých máme za 25 let plné zuby."

Vskutku brilantní argument podaný Vám vlastní vytříbenou formou, voni vole :-)

P. Schuster 5.11.2015 10:38

Re: Jsem pro další předávání kompetencí do Bruselu

Pane Kratochvíle je to jen Vaše zbožné přání. Naopak za vlád Václava Klause byl přebytkový nebo vyrovnaný státní rozpočet. Dnes, při růstu HDP přes 3% je sekyra státního rozpočtu kolem 70 miliard. Je to normální? A na to přibližování důchodů k alespoň rakouským, zapomeňte. Příští rok, kdy ekonomika roste a státní zaměstnanci dostanou kolem 5% přidání, my důchodci dostaneme 40 Kč.

J. Kratochvíl 5.11.2015 10:46

Re: Jsem pro další předávání kompetencí do Bruselu

Za V.Klause a jeho tzv "ekonomickou reformou" (t.j. rozkradením st. majetku, veřejných zdrojů pod hlavičkou privatizace) a celkovou ideologii byl dán základ, aby jsme dnes měli příjmy na úrovni 40% ve srovnání s tě mí západoevropskými, včetně těch 40 korun pro důchodce.

K. Janyška 5.11.2015 11:40

Re: Jsem pro další předávání kompetencí do Bruselu

Ano, pro vás, komunisty, byla privatizace rozkradením státního majetku. Mimochodem, velmi nekvalitního a nekonkurenceschopného... Dzp.

Z. Lapil 5.11.2015 12:22

Re: Jsem pro další předávání kompetencí do Bruselu

Nerad ruším vaši sebejistotu, ale není ono to náhodou tak, že někdy po 39. roce začala být státně spravována, ve 45. roce zčásti a ve 48. ze zbylé části znárodněna naprostá většina výdělečného majetku, a od té doby to šlo jen a jen z kopce?

Neboli: veřejnými zdroji myslíte ten barák, co bolševici znárodnili mýmu dědovi? Nebo důchodové spoření, které mu znárodnili o něco později? Nebo ty peníze, co se skrze měnovou reformu prostě škrtly?

Dnes aspoň ty příjmy dokážeme porovnat a VÍME, že jsme chudí. Co, že to víme, my to SMÍME vědět. SMÍME jezdit vydělávat do Německa. SMÍME vůbec někam jezdit. To jsme od chvíle, kdy stát ten majetek, o kterém se domníváte, že byl jeho, ukradl, nesměli a nevěděli.

Člověče, uvědomujete si aspoň, že skutečnost Tuzexu, devizových příslibů a lidí zastřelených proto, že se chtěli ODstěhovat, vyplývala právě z toho, oč se EU už dvacet let pokouší, to je z naprosté centralizace všeho?

J. Kratochvíl 5.11.2015 13:36

Re: Jsem pro další předávání kompetencí do Bruselu

Člověče uvědomujete si, že jsem svou poznámkou nechtěl v žádném případě obhajovat minulý režim nebo jste tak zaslepenej. V minulém režimu jsme nesměli říci žádnou kritiku a vám pro změnu vadí, že jsem si dovolil kritizovat tzv po listopadové "ekonomy". Vadí mně, že v minulém režimu jsme byli chudí příbuzní vzhledem k našim sousedům, ale vám vadí, že to říkám, že jsme chudí doposud! Dále mi vadí, že nám sice dovolí cestovat, ale že jsme chudí tak si stejně většina moc cestování neužije. Srovnávat EU s minulým režimem je vaše duševní porucha, to se nadá jinak nazvat a komentovat. Demokracie a hospodářská prosperita je pořádek a pravidla, které se musí centrálně dodržovat, ať chceme nebo ne. Stát musí fungovat pro všechny své občany a k tomu potřebuje mít pod kontrolou strategický majetek. Snem ODS a TOP 09 je úplně zničit veřejný majetek a tím i veřejný sektor, zprivatizovat všechno včetně penzí. Problém je z čeho bude republika existovat a jakým způsobem se zapojí do mezinárodní dělby práce. To rozhodně musí být pod kontrolou státu a jestli ne, tak na to šeredně doplatíme resp již doplácíme.

R. Langer 5.11.2015 13:59

Re: Jsem pro další předávání kompetencí do Bruselu

Ne, kritika polistopadových ekonomů nikomu nevadí, ale většině vadí ty hlouposti, co vykládáte. :-D

J. Kratochvíl 5.11.2015 14:07

Re: Jsem pro další předávání kompetencí do Bruselu

vy a vám podobní nejsou většina. A preference ODS a TOP 09 nevypadá ne velkou většinu.

R. Langer 5.11.2015 14:46

Re: Jsem pro další předávání kompetencí do Bruselu

Ano, bohužel, většina je skutečně jako vy, a proto to u nás vypadá tak, jak to vypadá. Na mě to ale neházejte... :-P

J. Jurax 5.11.2015 20:18

Re: Jsem pro další předávání kompetencí do Bruselu

"Stát musí fungovat pro všechny své občany a k tomu potřebuje mít pod kontrolou strategický majetek."

"Problém je z čeho bude republika existovat a jakým způsobem se zapojí do mezinárodní dělby práce. To rozhodně musí být pod kontrolou státu a jestli ne, tak na to šeredně doplatíme resp již doplácíme."

Jen bych se zeptal - pod kontrolou kterého státu? ČR nebo EU?

Jinak se tohle před desátou večerní nedá přiléhavě komentovat ...

Z. Lapil 5.11.2015 23:33

Re: Jsem pro další předávání kompetencí do Bruselu

Nemyslím, že bych se ve svém příspěvku k V. Klausovi a dalším jakkoliv vyjadřoval.

Naprosto s vámi souhlasím, že demokracie a prosperita vysloveně stojí na dodržování pravidel. Na rozdíl od vás ale vidím, že v EU se pravidla nedodržují. Maastrichtské kritérium společné měny čili schodek 3%. Občas někdo (Francie, Španělsko, snad i Německo) dostane výjimku. Občas ji někdo (Portugalsko) nedostane. Banka EU nesmí půjčovat sama sobě. V případě Řecka to dělá opakovaně (tady možná extrémně zjednodušuju). Lisabonská smlouva měla být přijata referendy. Poté, co dvě referenda odpověděla "ne", bylo po referendech. Maďaři mají skrzevá plot na hranicích psí hlavu, Němci a Rakušani nikoliv. Řecko a Itálie se ani nepokoušejí udržet schengenskou hranici.

Nezlobte se na mě, ale mně to připomíná jeden z kandidátských vtipů O zlatou mříž: Kdy byla říjnová revoluce? V listopadu. Jak se jmenoval Lenin? Uljanov. A Stalin? Džugašvili. A takhle to máš se vším. (Vláda se jmenuje komise; zákony se jmenují nařízení... pardon, to už jsme v EU)

Mezi námi, proč by se republika měla zapojovat do mezinárodní dělby práce? Copak pracuje? Pracujou lidi a podniky a skrze svobodný(!!!) obchod se o práci rozdělí: "Staráme se jedni o druhé v nesmírně složitém systému zahrnujícím mimo jiné automaty na cocacolu u benzínových čerpadel". Aneb co má co stát společného s tím, že teď,půl hodiny před půlnocí, bdí  v celé Evropě nějakých deset dvacet tisíc lidí připravených dát mně a mému autu najíst a napít, kdybych si náhodou umanul? Jistě, ve chvíli, kdy si nějací poslanci v parlamentu vzpomenou, že to ti lidé nesmějí dělat, přijdou pro dnešní noc práci. Samozřejmě, má to cenu. Já se zase starám, i když hodně zprostředkovaně, o to, aby ti lidé mohli telefonovat.

M. Prokop 5.11.2015 17:39

"aby jsme dnes měli"

To je česky?

J. Jurax 5.11.2015 20:20

Re: "aby jsme dnes měli"

Skoro jo ... :-) ... jen takovej kousek metrovej chyběl, řečeno s klasiky ,,,