28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EVROPA: A Union Too Far

V pozdním létě 1944 drželi Spojenci rozsáhlé oblasti Francie, ale Nizozemí bylo dosud v německých rukou. V kruzích západních generálů panovala nicméně velká sebedůvěra. Byli přesvědčeni, že rázným úderem na severovýchod nejen že dokážou překročit Rýn, ale otevřou si cestu do průmyslového srdce Třetí říše. Možnost ukončit vítězně válku již v roce 1944 vypadala jako reálná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 26.6.2016 16:27

Uff..

Více než 7100 migrantů zachráněných ve Středozemním moři v posledních dvou dnech - http://www.breitbart.com/national-security/2016/06/25/7100-migrants-rescued-mediterranean-sea-past-two-days/

V. Klepetko 26.6.2016 0:18

Ano, dobře napsáno!

Velmi kvalitní text! I já děkuji, je to přesné. Jen mi trochu chybí nějaká pozitivní vize...

A také postrádám ve všech těch úvahách o Brexitu, co se na nás valí ze všech stran, jeden důležitý moment. V jiném dnešním článku nám pan Kremlík připomněl, že po celá staletí ústředním britským politickým motivem byla snaha zabránit vzniku na pevnině nějakého evropského superstátu. Zamyslel se už někdo, co to bude znamenat pro vztah Brusel/Londýn pro nejbližších deset let!? Britové půjdou tvrdě za svým zájmem! Nějaká rychlá integrace jakéhosi tvrdého jádra se jim hodit asi nebude, takže už ten rozvod bude hodně pomalý a spíše bilaterálně laděný... Federální Evropa junckerovského řazení tak bude mít hned dva silné nepřítele: Putinovo Rusko a GB. Teď hodně spekuluji, ale... nespojí se nakonec proti německo-bruselským federalizačním ambicím? A pokud ve Vošáči zvítězí paleokonzervativní Trump? Nehrozí, že by proti Junckerovi vznikla osa Washington/Londýn, která by nějakému exemplárnímu potrestání Britů při rozvodu velmi efektivně zabránila? Opravdu nevím... Vím ale s jistotou, že Jean-Claude Juncker je ostudou Evropy!

V. Klepetko 26.6.2016 0:22

Re: Ano, dobře napsáno!

"ražení" :-)

V. Kusý 26.6.2016 9:56

Re: Ano, dobře napsáno!

O roli Británie bych s Vámi polemizoval, ale že Juncker je ani ne tak ostudou, jako spíš vrahem Evropy, o tom není pochyby.

V. Klepetko 26.6.2016 11:16

Re: Ano, dobře napsáno!

Jsem si vědom, že ty poznámky o možné roli GB jsou kontroverzní, právě proto tak mám tolik otázníků... Osobně jsem z toho Brexitu zklamán, spíše intuitivně a pocitově, než na základě racionálních argumentů. Ostatně, ten Juncker to celé pohřbil právě svými iracionálními a doslova debilními výroky o trestání "dezertérů". Ale tím se dostáváme zpět možné roli GB: myslíte si že si Britové nechají líbit ten nátlak na "okamžitý rozvod" a nechají se ihned "exemplárně vytrestat" podle Junckerových not? Čas a procedury smluvně zakotvená pravidla rozvodu jsou nyní na straně GB, vůbec nepředpokládám že Britové do vyřešení volební šarády v USA začnou o podmínkách Brexitu reálně vyjednávat, proč by to, pro Boha, dělali? Mimochodem, nepozvat Brity na Evropskou radu, když si ještě ani nepodali rozvodovou přihlášku - to je velká křeč, velká urážka! A když se takto začíná chovat i Tusk, tak je to má EU celé předem prohrané, britská diplomacie je prostě schopnější má kvalitnější lidi.

Žadní Junckři :-)))))

B. Rybák 26.6.2016 11:31

Re: Ano, dobře napsáno!

O rychlý "rozvod" ale nestojí ani "Brusel" (Berlín), protože doufá, že hrozba geopolitického rozkladu VB (odchodem Skotska, Severního Irska..), počáteční ekonomické náklady "brexitu", politický aktivismus jeho odpůrců Angličany zastraší natolik, že budou ochotni referendum opakovat!

V. Klepetko 26.6.2016 11:47

Re: Ano, dobře napsáno!

To by bylo logické. Ale v reálu se děje něco jiného:

"Čtyři velké frakce v Evropském parlamentu chtějí vyzvat britskou vládu, aby už nadcházející úterý zahájila jednání o vystoupení z osmadvacítky. Usnesení navržené lidovci, sociálními demokraty, liberály a zelenými by měl parlament schválit v úterý na mimořádném jednání"

"...šestice ministrů zahraničí zakládajících zemí evropských společenství se v sobotu na schůzce v Berlíně shodla na tom, že jednání musí začít co nejdřív"

"Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, šéf Evropské rady Donald Tusk, předseda europarlamentu Martin Schulz a premiér předsednického Nizozemska Mark Rutte ve společném prohlášení v pátek uvedli, že očekávají zahájení rozhovorů o podobě opuštění EU co nejdříve"....

M. Prokop 26.6.2016 16:44

Re: Ano, dobře napsáno!

Pokud to nebude působit ekonomické problémy, nebudou Britové spěchat a Juncker si může ....

M. Prokop 26.6.2016 16:42

"Federální Evropa junckerovského ražení"

je hlavně nepřijatelná pro velké eunijní státy a jejich vlády. Někdo by byl "nad nimi" a z toho by dostávaly žloutenku s mrtvicí.

Trump je hlavně pragmatik.

V. Klepetko 26.6.2016 17:15

Re: "Federální Evropa junckerovského ražení"

Donald Trump a Boris Johnson jako spojenci - to možná dává smysl, Trump by si tím vykompenzoval "ústup z Evropy"... A natřel by to Makrele, kterou nenávidí. To by byl, panečku, "spontánní řád" jak stehno :-). A i mentálně jsou na tom podobně: -)))

V. Klepetko 26.6.2016 17:21

Re: "Federální Evropa junckerovského ražení"

Nepřijatelná? Federální kancléřka Evropy by možná s Vámi nesouhlasila: -)))

M. Prokop 26.6.2016 20:48

Re: "Federální Evropa junckerovského ražení"

Pokud by nebyl kancléřem nějaký třeba Frantík ...

V. Klepetko 26.6.2016 21:00

Re: "Federální Evropa junckerovského ražení"

Ještě je tu v záloze to naše kníže... :-)

L. Popovský 25.6.2016 21:38

Moc hezky napsáno. Děkuji.

J. Kanioková 25.6.2016 21:01

Zahradil

Prach si začíná po včerejšku pomalu sedat, z Brownova pohybu eurounijních molekul se dá zatím vyčíst zhruba toto:

1. V bruselských institucích začíná dle očekávání definitivně převládat duch pomsty, taková facka se neodpouští. Evropská komise (Juncker) a Evropský parlament (Schulz) budou chít vykopat Británii z EU co nejdříve, vnutit jí nějakou nevýhodnou sérii smluv, zkrátka udělat z ní odstrašující příklad, aby si to každý propříště rozmyslel. Nedá se vyloučit ani neoficiální subverzní podpora teritoriální dezintegrace Spojeného království (pozitivní náznaky směrem ke Skotsku a jeho členství v EU, uplácení přes fondy atd.). Na úterním plénu EP očekávám celkem zuřivé antibritské orgie a nějaké šílené prointegrační usnesení ve stylu "více Evropy". Samozřejmě od Junckera, Schulze nulová sebereflexe a vůbec ne nějaké úvahy o odchodu (btw Schulz by měl končit v prosinci, protože se převoluje vedení EP. Juncker určitě zůstane. K němu ještě dodávám, že plnou odpovědnost za něj má Evropská lidová strana, která ho na post protlačila, a tedy i KDU-ČSL a TOP 09).

2. Střízlivější tón zaznívá z národních vlád, které samy čelí vlně euroskepse vlastních obyvatel a vědí, že voliči se pozorně dívají. Udělat z Británie obětního beránka by se jim mohlo vymstít. Relativně rozumně proto mluví (zatím) Merkelová, pragmatický hlas podle mě zazní z Nizozemí, Skandinávie, střední Evropa by se měla ve vlastním zájmu přidat. Pobaltí a Balkán udělají jako vždy to, co se jim nařídí. Ve Francii Brexitem rozkurážená Le Pen útočí na establishment, který se ovšem tiše raduje z toho, že odvěký rival mizí z klubu a touží mu to ještě naposled "osladit" (kterážto tendence podle mě převládne). Španělsko, Itálie se bojí růstu regionálního separatismu, pokud by uspěli skotští separatisté s odtržením, očekávám od nich zdrženlivost.

J. Kanioková 25.6.2016 21:01

Re: Zahradil

3. Britové by měli zůstat v klidu, nenechat se vyprovokovat Bruselem, dodržet svůj harmonogram a plán. Čím větší hysterie na jedné straně, tím větší klid na druhé straně. Mají pár let čas a čas hraje pro ně, politická situace v evropských zemích se bude postupně měnit a s ní i atmosféra pro vyjednávání. Jejich hesly dne by mělo být "dokud není dohodnuto všechno, není dohodnuto nic" a "dokud jsme neodešli, jsme pořád tady". Je třeba si uvědomit, že Evropská komise a Evropský Parlament se cítí ohroženy, budou kopat kolem sebe a za sebe, za své institucionální zájmy, které se stále více rozcházejí se zájmy členských zemí EU. Proto by Británie měla jednat především s jednotlivými členskými zeměmi. Ty by si měly totiž také uvědomit, že ve "zbytku" EU ted ́ na půdorysu jednání s Británií proběhne mocenský boj o to, kdo v EU definitivně drží otěže - jestli národní vlády nebo Brusel (EK a EP). Lisabonskou smlouvou si vlády nepochopitelně nechaly vydrápnout velkou část svých pravomocí, neměly by tuto chybu ted ́ opakovat.

B. Rybák 26.6.2016 11:16

Re: Zahradil

Přesně tak! "Více Evropy" byla a vždy bude odpověď "zeleného" neomarxistického "Bruselu" (Berlína) na jakýkoli problém. A naše EU-hujerská vláda bude s předstíranou nechutí toto heslo naplňovat!

Vzdor ponížených národů, jehož symbolem je "brexit" je nadějí Evropy!

J. Farda 25.6.2016 18:33

A too far Brusel?

Děkuji, radši se podívám před zdejší radnicí na náš tradiční Vánoční stromek!

L. Novák 25.6.2016 14:08

Výborně napsáno!

Díky!

L. Křivan 25.6.2016 15:52

Re: Výborně napsáno!

Přidávám se !

B. Rybák 26.6.2016 11:34

Re: Výborně napsáno!

Já také!

J. Kanioková 25.6.2016 13:55

Ta EU chobotnice se rozpíná nejen od příchodu

Junckera a na geol. prostoru, ale naprosté zoufalství je, že se rozpíná a devastuje legislativu. Něco jako "prospěšná EU" neexistuje.. Je to jen iluze, protože stále tu jsou zájmy jednotlivých států, ne jednotný zájem všech států. Nic jiného, než jednání o dohodách mezi těmito státy, nezbývá. Pokud přestaneme respektovat bruselský diktát. EU absolutně neplní svou funkci vně a terorizuje nás uvnitř. Je potřebné ji rozpustit, protože reforma je neuskutečnitelná. Je to už stejný stav jako za totáče - jsou ONI, a jsme MY. S čím dál víc rozdílnými preferencemi, se stále se rozšiřujícím příkopem mezi námi a jimi.

Jak Brusel utrácí své peníze, jako kdyby rostly na stromech: Odhalíme, jak evropští byrokraté žijí v ohromném nadbytku - 10,000 vydělávají více než PM je £ 150.000 - přičemž provádějí rozhodnutí, v tajnosti, která ovlivní životy nás všech - http://www.dailymail.co.uk/news/article-3649655/How-Brussels-spends-money-grows-trees-devastating-dispatch-reveal-Eurocrats-live-life-staggering-excess-10-000-earn-PM-s-150-000-taking-decisions-affect-lives-secret.html

B. Rybák 26.6.2016 12:02

Re: Ta EU chobotnice se rozpíná nejen od příchodu

Přesně tak!

J. Chaloupka 25.6.2016 10:35

Chtěli se zapsat do dějin, tak tlačili na pilu.

Možná, že v průběhu dalších dvou generací, kdy by se již učily hlavní evropské jazyky a cestování mladých by bylo normální, možná by nějaká Unie vznikla přirozeně. Bohužel chtěli jí příliš rychle. Jestli Juncker, Merkelová a spol. neopustí svá místo, a obávám se, že dobrovolně nikoliv, bude v Evropě další válka. Pak budeme šťastní, když v USA zvítězí Trump, protože ten ví, co Evropa pro USA znamenala. Latinos by se na Evropu z vysoka víte co?

M. Prokop 25.6.2016 16:35

Re: Chtěli se zapsat do dějin, tak tlačili na pilu.

Základ všeho jsou celeunijní strany a celoeunijní volby. Bez toho je jakákoliv snaha o stát prostě podfuck.

Z. Koutecký 25.6.2016 10:25

Rozšiřování EU

o země, které autor zmiňuje má řadu důvodů. Především získání prostoru pro další investice a rozšíření trhu. Současný prostor je v tomto směru již prakticky nasycen a po podepsání smlouvy TTIP se situace ještě zhorší, protože Američané sem nepřicházejí kupovat, ale především prodávat, zejména zemědělské produkty. Rozevírání příjmových nůžek mezi bohatými a chudšími totiž nutně vede ke "spotřebitelské krizi"v západním světě. Zánikem kolonialismu ztratily některé evropské země významný zdroj svého bohatství. Země typu Albánie mohou sloužit jako částečná náhrada bývalých kolonií. Rozšiřování EU na Balkán a východ má rovněž nezanedbatelné důvody geopolitické. A samozřejmě odjakživa vládcové toužili mít moc nad co největší říší. I dnes jsou nepochybně v EU lidé s takovými ambicemi. Jenže dnes nežijeme v dobách krále Klacka a státní slepence se spíše rozpadají než slučují. Megalomanská představa o Spojených státech evropských, řízených direktivně jednou vládou z Bruselu a zahrnujících celou Evropu je zřejmě jen chimérou. Škoda, že se původní koncepce EHS deformovala z podoby hospodářské spolupráce do podoby politického diktátu.

I. Schlägel 25.6.2016 9:55

Lépe to snad

ani napsat nešlo. Bohužel, toto si nepřečte ani strýček Junker v Bruselu, ani strýček Pláteník z Kotěhůlek.

Š. Hašek 25.6.2016 10:15

Re: Lépe to snad

Přesně.

M. Prokop 25.6.2016 9:18

Jo, dost přesné.

A obávám se, už neopravitelné. Ovšem začít znovu bude také fuška.

K. Janyška 25.6.2016 9:10

Tzv. intergrace Evropy není možná. Vždyť jde proti

procesu civilizace obchodem a to je základní a neosobní překážka jejího uskutečnění... Dzp.