23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

EVROPA: 200 let od narození Marxe...

Děkuji za pozvání na dnešní setkání, které, alespoň doufám, je akcí protestní. Že tedy není ani oslavou, ale ani pouhým pasivním připomenutím Karla Marxe. Přišli jsme sem proto, abychom varovali před bagatelizováním vlivu, který Marx po celých uplynulých dvě stě let ve světě měl, a stále ještě má.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 8.5.2018 8:14

Dobře napsáno.

Na (ne)vědeckost marxismu a celé komunistické ideologie nakonec doplatili komunisti tím, že se jim jejich nesmyslný systém poté, co ztratil podporu Ruska (SSSR) v hrubém násilí, zhroutil pod rukama. Není konkurenceschopný ve svobodné soutěži.

L. David 7.5.2018 22:27

Marxismus je jedním z důkazů nedokonalosti a hlouposti

člověka.

Pokud kdokoliv vymyslí jakoukoliv zpupnou a scestnou ideologii, vždy se najde dostatek debilů, kteří se jí chytnou a začnou ji uvádět v život.

A to i přes miliony mrtvol!

Komunismus, nacismus, islám, bruselismus......co přijde dalšího?

L. Novák 8.5.2018 8:19

Re: Marxismus je jedním z důkazů nedokonalosti a hlouposti

(Euro)socialismus. :-) Dav vždycky půjde za tím, kdo slíbí pečené holuby zadarmo do huby. Je to přirozené chování v boji neschopných o přežití... že je to cesta do pekel pochopí až později, mnozí nikdy.

D. Bystriansky 7.5.2018 19:24

Marx, jenž utvrzoval

dělníky v nenávisti k práci, protože práce svobodného člověka zotročuje, nestál na straně proletariátu. Marxův zeť /Paul Lafargue/ dokonce napsal své "nejslavnější" dílo Právo na lenost, kdy průmyslová revoluce počala vstřebávat nezaměstnaný proletariát a pracovní a mzdové podmínky zejména kvalifikované vrstvy dělníků se začaly zlepšovat.

Kladný vliv na morálku a étos práce prosazovalo především křesťanství, v čele se Sociální encyklikou Papeže Lva XIII. Rerum novarum. Marxistům na Západě prostě "ujel vlak". Kapitalismus 19. století končil a s ním i důvody k revoluci.

Leninova revoluce v Rusku a Hitlerova v Německu byla jiná krvavá story, ale obě čerpající z Marxe.

J. Krásenský 7.5.2018 19:57

Re: Marx, jenž utvrzoval

Přesně tak, pane Bystrianský. Děkuji.

V. Lunák 7.5.2018 19:23

(r)evoluce?

Zatímco z pohledu širších společenských vztahů a způsobu uvažování je jistě VK zastáncem evoluce, vztaženo k historii ČR, pokud jde o ryze ekonomické vztahy, bez pochyby byl zastáncem revoluce, jak v rozhovoru před pár lety jasně vyložil hlavní ideolog kupónové privatizace Tříska. Z tohoto důvodu je autorova pozice v textu dosti nedůvěryhodná.

Proč by měli ekonomové dílčí změny označovat jako marginální? Slova dílčí a marginální mají nemarginálně odlišný význam. Chtělo se napsat parciální?

K. Janyška 7.5.2018 19:08

Já chci sochu Hitlera !!! A to nacisty přímo nenávidím.

Marx byl jeho inspirací, tak co... Dzp.

Z. Frys 7.5.2018 15:12

Ekonomické nesmysly

K. Marxe vyvrátil už zakladatel rakouské ekonomické školy Carl Menger, a především brněnský rodák Eugen Böhm-Bawerk (Karl Marx and the close of his system).

https://mises.org/library/karl-marx-and-close-his-system

Marxismus více než cokoliv jiného připomíná náboženské sektářství. Dovolím si ocitovat mého nejoblíbenějšího libertariána M. Rothbarda: "Ovšem podstata marxismu jakožto náboženského kultu je hlubší, než by bláhovosti a vytáčky marxistů nebo kryptická a často nesrozumitelná povaha Marxových spisů napovídaly. Proto předmětem tohoto článku je, že onen hlavní cíl – komunismus – je ateizovanou verzí určitého typu náboženské eschatologie; že údajně nevyhnutelný postup historie je ateizovanou formou téhož náboženského zákona historického vývoje; a že údajně centrální problém kapitalismu jak si ho povšiml Marx – „humanista“, problém „odcizení,“ je jen ateistickou verzí téhož náboženského metafyzického smutku nad celým stvořeným vesmírem." http://www.bastiat.kvalitne.cz/Rothbard_Marx.htm

Karl Marx, mizerný ekonom a druhořadý filozof, byl líný, nemytý, špínou zapáchající a práce se šítící celoživotní somrák. Takový pravý prototyp socialisty. A co přinesl socialismus? Jen násilí, násilí a násilí. A bídu.

K. Janyška 7.5.2018 19:09

Re: Ekonomické nesmysly

Musíte zešjmoína za F.A.Hayekem. Ten ty jeho nesmysly rozebral do šroubku. Až k lidské mysli... Dzp.

F. Vízek 7.5.2018 14:50

V Česku chít objektivní pohled na cokoliv? Fantazie!

Karel Marx zemřel více než 30 let před vznikem Sovětského svazu a těžko mohl ovlivnit jeho vývoj a situaci v jeho satelitech.Na přelomu století byl ve Velké Británii vyhodnocen Karle Marx jako FILOZOF TISÍCILETÍ.

V Česku, kde je obvyklé pravidelně střídat volání AŤ ŽIJE a HRR NA NĚJ, bourat a znovu stavět a znovu bourat pomníky, přejmenovávat jako na běžícím pásu ulice a náměstí...,bude asi málo chuti objektivně hodnotit osobnosti i události té které doby. Týká see to nejen německého filozofa a ekonoma Karla Marxe.

Jisté ale je, že přispěl k tomu, že se PROBUDILA dělnická třída, že její staletý boj přinesl ovoce, které sklízíme dosud: osmihodinová pracovní doba, zákaz dětské práce, ochrana a bezpečnost při práci, placená dovolená, placená nemocenská...

Nic z toho by jen tak nespadlo do klína. Bylo potřeba krve, potu, boje. A Karel Marx nástup pokrokového řádu - kapitalismu - vítal a svým učením ho kultivoval.

K. Janyška 7.5.2018 14:29

K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,

TEDY KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?

Vědecká kompozitivní teorie, tedy suma informací získaná vědeckou kompozitivní, tedy skladnou, metodou společenských věd, navzájem provázaných a neodporujících si, viz slavná Kontrarevoluce vědy od nositele Nobelovy ceny A.F.Hayeka, je vždy nejvyšším, stále vědou aktualizovaným, věděním lidstva a přináší právě taková vysvětlení. Vždyť zkoumá a předkládá informace o samotné podstatě lidského světa a jediné možnosti lidstva existovat a jde do takové hloubky, že vysvětluje až samotnou lidskou mysl. Je to tedy vysvětlení lidské mysli jejím prostřednictvím.

Samozřejmě, výhradně bez pověr a mýtů a žádné náboženské nebo okultní předsudky nejsou povoleny. Jinak by přístup k tomuto zkoumání nebyl čistě vědecký a nebyl by prost jakýchkoliv zavádějících pseudovědeckých praktik, tedy by nebyl seriózní.

Co tedy relevatní společenští vědci zkoumají, když mají tak vysokou ambici lidstvu předložit hluboké a důkazy podložené vědecké informace, které, jak se ukázalo, zcela mění dosavadní představy lidí o svém původu a principech, které nám, lidstvu, umožňují být. Samozřejmě, imkdyž to nebylo původním záměrem, bylo to vědeckým postupem odhaleno a prokázáno. Okřídlené rčení, lidé si myslí o světě něco jiného, než by si měli myslet, tady dostává skutečně reálný a realistický průkaz.

K. Janyška 7.5.2018 14:30

Re: K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,

V první řadě berou vědci do úvahy, samozřejmě za využití všech poznatků věd přírodních to, odkud se člověk biologicky vzal a jaké jsou jeho první jakési předlidské, pololidské a časem už lidské kroky na Zemi a jeho chování, které si už dovedeme představit a které umíme uchopit inteligenčním instrumentáriem našich myslí. Lidé svoji pouť vesmírem a po zemském povrchu začali ve smečkách a kmenech o velikosti zhruba 50 jedinců a žili v kmenové společnosti se vším všudy, drženi pohromadě altruismem a pudem sebezáchovy, tedy neosobními, genetickými a doslova přírodními principy, shodnými s ostatními druhy.

Kompozitivní teorie se však nezabývá genetickými a biologickými základy lidstva, ty si kdykoliv vypůjčí od věd přírodních, lépe řečeno, zahrne je v případě potřeby a jejich trvalé platnosti do výkladu, nýbrž kulturní evolucí a spontánnímí, tedy neosobními silami, které ji vyprovokovaly a vyprodukovaly. Zabývá se vznikem inteligence, rozumu, mentální výbavou člověka a zejména mezemi a mantinely, které nám souběžná souhra spontánních sil, které nás stvořily a dále nekonečně dotvářejí stran obsahu a výbavy našich myslí, doslova diktuje a klade.

Zabývá se tedy zejména objevem obchodu, coby základním hybatelem kulturního vývoje, neboť to on a důsledky z něho přinesl civilizaci, tedy přeměnu divocha v civilizovaného člověka a tento proces vyšší a vyšší subjektivizace a individializace jednotlivců probíhá stálem a je nekonečný.

K. Janyška 7.5.2018 14:30

Re: K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,

Zejména se však zabývá řídící strukturou, a jiná není možná a nikdy nebyla, spontánním řádem civilizovaných a celého lidského světa. To je podstata a jediná možnost přežití lidstva a nelze ji zorganizovat. Je také jedinou možností, jak mohou jednotlivci a jejich organizace, sledovat nekonečný počet cílů a účelů svých jednání tak, aby nenaráželi do ostatních. Souběžně tato struktura vyvinula skrze interakci jednotlivců pravidla chování, která se stala obsahem souběžně se vyvíjející lidské mysli. Tedy spontánní řád lidského světa, tedy lidský svět, řídí nás, ne my jeho. Kdykoliv se pokusíme to zvrátit, a nepůjde to nikdy, přivoláme si na sebe katastrofu.

Tedy důvod existence kompozitivní teorie je, aby lidstvo vyvedla z toho strašného omylu, Myslí si, že je už tak chytré, že si může dělat co chce a že může řídit lidský svět. Nejde to a nikdy to nepůjde.

Lidská mysl je totiž vnitřní součástí tohoto supermechanismu, je složena z jeho pravidel chování a nemá žádnou možnost se dostat mimo něho a organizovat ho. Strašných příkladů takovéto nemožnosti je dost a dost, zejména v novodobých dějinách - SSSR a jeho světová socialistická soustava. Lidé však nevědí proč to dělají a nevědí ani proč jich u toho vždy tolik zahyne. Věčným pokusům zorganizovat nezorganizovatelné, tedy spontánní řád světa, tedy lidský svět sám, říkáme socialismus. Má nespočet podob. V poslední době například zejména rudočernými socialisty řízenou Evropskou unii.

Kompozitivní teorie, tato nejsložiitější vědecká materie ze všech, nám odpověď dává, a stále přesněji. Jeji výuka však není možná, neboť náboženské a politické předsudky tomu zatím brání a nejsou tedy ani učitelé, kteří by tuto složitou koncepci zvládali. Kandidát na post prezidenta České republiky, bývalý předseda Akademie věd Drahoš, je toho důkazem. Ani slovem se o tomto neodstranitelném fenoménu vesmíru a tedy i lidského světa nezmínil.

K. Janyška 7.5.2018 14:31

Re: K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,

Doufejmě všichni, že jednou učitelé budou. Situace dnes nepoučeného lidstva kompozitivní teorií se tak rapidně zlepší. O tom není pochyb. Až rozdíl mezi tím, jak lidský svět funguje ve skutečnosti a mezi tím co si lidé o tom myslí naroste do kritických rozměrů. Snad tu hroznou srážku přežijeme... Dzp.

F. Vízek 7.5.2018 14:24

K pravdě lze nejlépe dospět sporem...

Celý Klausův projev přineslo v sobotu i Právo. Na téže straně rovněž text politologa Slačálka nazvaný Prométheovská touha Karla Marxe.

Škoda, že Neviditelný Pes pro srovnání neučinil totéž co Právo.

Zkuste, milí čtenáři, najít a porovnat oba texty ke kulatému výročí Karla Marxe. Shledáte, kde je povrchnost, účelovost, kde chybí nadhled, proto i objektivita.

K pravdě lze dospět ve sporu. Škoda, že NP podobnou odvahu jako Právo nenašlo.

K. Janyška 7.5.2018 14:26

Re: K pravdě lze nejlépe dospět sporem...

Studovat, studovat, studovat. Učit se, učit se, učit se. Troubové marxističtí... Dzp.

P. Aron 7.5.2018 18:18

Re: K pravdě lze nejlépe dospět sporem...

Ten článek není na internetu dostupný. Tady je jiný text trochu delší, ale také zajímavý :

https://www.mises.cz/database/literatura/10.pdf

J. Kanioková 7.5.2018 13:14

Ano, tahle německá fraška JE výsměch dějinám,

výsměch obětem režimů, které vznikly na bázi Marxova učení. Člověka nejvíc děsí, že to má stále následníky. Dnes světem obchází strašidlo neomarxismu. Boj za dělnickou třídu už netáhne, tak se našla náhražka ve formě boje za menšiny a jejich práva. "Zlatý třídní boj", tam se alespoň vědělo, kdo je kdo. Teď nevíte zpoza kterého rohu na vás jukne kdovíjaká ublížená menšina s elitním právníkem a nehorázným požadavkem. Neomarxismus je z polit. hlediska velmi zvláštní fenomén. Zatímco staromarxisté alespoň předstírali boj za zájmy pracujících, neomarxisté již jdou vyloženě proti nim, a hájí zájmy na jedné straně oligarchů, na druhé straně příživníků ze státní byrokracie, neziskovek a dalšího sajrajtu napojeného na stát a daňové peníze. Něco takového by v podmínkách demokracie bylo těžko možné bez masívního krytí propagandistů. Vrstva intelektuálů propagujících zájmy parazitní politické a byrokratické třídy je dnes největší v historii lidstva a téměř plně kontroluje média, která jsou vlastněna státem či oligarchy.

"Rodina, vlast, Bůh, to jsou přesně ty tři hodnoty západního světa", proti kterým kulturní marxisté z "Frankfurtské školy"" publikovali svou ""Kritickou" teorii", dle které musí být tyto hodnoty ze společnosti vykořeněny, aby člověk mohl být zcela osvobozen od okolností které ho svazují, jako třeba morálka, láska k vlasti atd. Kritická teorie byla hybnou silou studentských nepokojů koncem 60-tých let, zejména ve francii a německu a je třeba si uvědomit, že většina dnešních západních politiků je jejím produktem. Jsou to vlastně neomarxisté se vším všudy, není to jen nálepka.

Hlavními zdroji toho, čemu říkáme západní civilizace jsou, židovská morálka, křesťanská láska, římské právo a řecké myšlení, to jsou opravdové "evropské hodnoty". Jenže se zdá, že začíná Zánik Západu - Oswald Spengler. Zvláštně - Yockey pohledem dneška-

https://deliandiver.org/2017/10/francis-parker-yockey-pohledem-dneska-cast-2.html

J. Kanioková 7.5.2018 13:24

Re: Ano, tahle německá fraška JE výsměch dějinám,

Yockey zemřel v předvečer umělé „kulturní revoluce“ 60. let. Přesto by však kontrakulturní sexuální emancipaci, feminismus a užívání drog jistě neviděl jako „revoluci“ proti americkému establishmentu, ale jako jeden z postupných kroků tohoto establishmentu na cestě k naprosté světovládě likvidací všech tradičních kultur a morálky.

Francis Parker Yockey - https://rationalwiki.org/wiki/Francis_Parker_Yockey

Jistá generace si pamatuje, že pražské jaro mělo své protějšky včetně pařížského jara. Ale vést analogie mezi progresivními studenty roku 1968 a roku 2018? Na pohled se zdá, že styčné body tu jsou. V roce 1968 studenti rozhodovali o ideovém zaměření škol, ba z nich vyhazovali „reakční“ akademiky. Ano, právě tyto zážitky změnily reformního teologa Josepha Ratzingera v konzervativce, jenž se pak stal papežem Benediktem XVI. I dnes se na jistých západních univerzitách ostrakizují názorově nepatřiční. Pokrokoví studenti v USA se nestyděli házet kameny na sociologa Charlese Murrayho (74). Britští akademici i studenti odmítají přednášející z Izraele. Ale jistý zásadní posun tu je. Pokrokoví studenti měli své skutečné protivníky. Dnes už je nemají, neboť establishmenty univerzit stojí za nimi, a tak si protivníky vytvářejí sami. Loni v Berkeley demonstrativně pálili transparent „svoboda slova“. Ta – coby možný nástroj šíření nenávisti – je jim nepřítelem.

Heslo Paříže z května 1968 znělo „všechnu moc imaginaci“ a mířilo k polemice, střetům, debatě. Dnešní heslo zní „všechnu moc konformitě“ a míří k potlačení polemiky, střetů, debaty. Jak už loni psal Nicolas Kristof v New York Times: Voltairův model „nesouhlasím s tím, co říkáte, ale budu hájit vaše právo to říkat“ je vytěsňován stylem „nesouhlasím s tím, co říkáte, tak držte hubu“.

Tradiční vs. nová sociální hnutí: proměny emancipačního projektu moderny - https://is.muni.cz/th/52823/fss_m_b1/Thesis-SOC.pdf

J. Kanioková 7.5.2018 15:02

Re:

SPOLEČNOST: Spengler předpověděl zánik Západu -

Francis Parker Yockey pohledem dneška, část 1 - https://deliandiver.org/2017/09/francis-parker-yockey-pohledem-dneska-cast-1.html

Nesnášenlivost svodody slova - https://sux.cz/3e99

J. Kanioková 7.5.2018 15:07

ale fix,

zánik Západu - https://sux.cz/2f7c

J. Krásenský 7.5.2018 19:59

Re: ale fix,

Děkuji za osvětu a odkazy. Pročtu.

Č. Berka 7.5.2018 13:05

Klaus je politik, ne ekonom :-P

https://plato.stanford.edu/entries/marx/

I. Mertl 7.5.2018 13:19

Re: Klaus je politik, ne ekonom :-P

Ani jedno, prokázal to jasně už v devadesátkách, i když se tehdy zasloužil o vznik ODS a, do jisté míry, i o rekonstrukci občanské politiky. Dnes už je taky jen ukecanej penzista, což prokazuje, on, rádoby ekonom, nepochopením významu nerevolučního Karla Marxe pro moderní ekonomii.

K. Janyška 7.5.2018 14:27

Re: Klaus je politik, ne ekonom :-P

Je to i to. A skvělým. Bohužel, se zaměřením na Rusko. Ale ekonomie hranic nezná... Dzp.

M. Pesat 7.5.2018 12:35

tak to bych se zeptal napr. cinskych soudruhu

"A to se i stalo.

Jeho následovníci svět opravdu měnili.

A změnili ho k horšímu."

tak to bych se zeptal napr. cinskych soudruhu, obecne, pokud jde vse dobre/spravnym smerem, potom se mlada generace ma lepe nez generace jejich rodicu. Coz uz na bohatem zapade mnohdy prestalo platit, na rozdil od China ale i napr. Vietnamu, kde to plati. A troufnu si tvrdit, ze to platilo i za rudobolseviku v CSSR.Ono je to v kadrech soudruzi, a ne nejake ideologii. Do Polska jsme to meli pres potok par metru, obe zeme jely podle marxovych not, v v Polsku bida/zaostalost/mizerie, v CSSR moderni zemedelska velkovyroba, slusne cesty, nove baraky/infrastruktura a fungujici stat. Samozrejmne daleko k idealu/dokonalosti, problemu/chyb vice nez zdravo, ale i tak, dobre misto pro zivot. Oni si Cehuni vzdy budou merit zovotni uroven s Nemeckem/Rakouskem, nic proti, ale zemi ktere se mohou porovnavat s temi dvema, tech je na planete pet a pul. A take je nutne si polozit otazku, zda jsme udelali dost abychom se mohli s Nemeckem/Rakouskem merit, a to se obavam, ze nikoliv. Soudruha Marxe bych z toho vynechal, typicky modrobolsevicky alibismus.

Cest :-)

Č. Berka 7.5.2018 12:29

nojo

Marx v XIX. století byl nejgeniálnějším myslitelem. Není jednoho národohospodáře, který by se Marxem nezabýval. Sám jsem se od něho mnoho naučil. Jeho působení bylo ohromné. Marxism vynutil reformy. Sociální reformy jsou prací ideí Marxových. Na duchovní směry, politiku vlád, na vše měl marxismus vliv.

—Tomáš Garrigue Masaryk, Velicí mužové[35]

K. Janyška 7.5.2018 14:27

Re: nojo

Pak jste marxán, tedy irelevantně vzdělaný trouba... Dzp.

F. Vízek 7.5.2018 14:34

No, je to tak:

Na přelomu století byl ve Velké Británii vyhodnocen Karle Marx jako FILOZOF TISÍCILETÍ.

V Česku, kde je obvyklé pravidelně střídat volání AŤ ŽIJE a HRR NA NĚJ a znovu AŤ ŽIJE, bourat a znovu stavět a znovu bourat pomníky,

přejmenovávat jako na běžícím pásu ulice a náměstí...,

bude asi málo chuti objektivně hodnotit osobnosti i události té které doby.

J. Pospíšil 7.5.2018 16:43

Re: No, je to tak:

Marx, hvězda VIP anket.