29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ESEJ: Smí se kritizovat?

Kdykoliv se v některém článku na Neviditelném psu, či kdekoliv jinde, objeví pouhý náznak kritického pohledu na kapitalistický ekonomický systém, je autor v diskusi pod čarou opovržlivě označen za komunistu a je mu doporučena deportace do Severní Koreje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kouk 25.1.2022 23:23

Je zde faktor, o kterém se autor nezmiňuje. Daně, které stát uzákoňuje, i když jsou tzv. milionářské výjimky, aby náhodou neplatili milionáři stejným procentem, jako chudí, zaměstnanci... I tom se taky moc nemluví, jako o dotacich.. nejznámější případ kolik milionů na Babišovi toustarnu..

S. Komik 25.1.2022 21:59

Otázka, kterou bychom měli nyní klást do Bruselu regulujícího vše včetně ekonomiky je podle mne jednoduchá: Kdo je John Galt?

J. Jurax 25.1.2022 19:44

Zda je možno přejít na nový ekonomický systém se vyhnout sociálním otřesům lze těžko říct. Není totiž specifikováno, jaký by ten nový ekonomický systém měl být.

J. Jurax 25.1.2022 19:45

Oprava: ... a vyhnout se ...

P. Urban 25.1.2022 17:09

Problém je v tom, že kapitalismus není ani tak systém jako spíš model popisující část chování kapitalistické společnosti. Tedy společnosti, která se řídí také popsanými schematy, ale zdaleka ne jen jimi. Je v pořádku kapitalistické struktury a vazby studovat odděleně od kapitalistických společenství (přes všechny univerzální tlaky stále různorodá) a jejich kulturních fundamentů. Ale z těchto omezených studií (o kapitalismu) nelze dělat závěry o tom, co se má a nemá dělat.

Chcete-li změnit společnost, musíte změnit lidi. Pokud zkusíte změnit společenskoekonomický systém v domnění, že tím odpadnou tlaky nutící lidi ke špatnému chování, pak zjistíte, že to špatné chování se pouze přesune jinam. A projeví se často ještě hůř, než dříve.

V. Humble 25.1.2022 15:39

Kapitalismus neni dokonaly system ale je nejlepsi ze systemu ktere zname. Kritizovan muze byt ovsem velmi casto pokud rozebereme kritiku do detailu zjistime ze problem nema s kapitalismem co delat. Sam o sobe je charakterizovan predevsim volnym trhem, svobodou podnikanio a neseni odpovednosti ze vlastni chyby. Sanace bank napriklad neni znamka kapitalismu ale socialniho systemu. Socialni systemy a to i system co mame v evrope jsou charakterizovany nesvobodou. Je paradox ze prave premira regulace, dotaci a ovlivnovani trhu a ekonomiky ktere zpusobuje probemy zdrazovani a nedostatky je pak pricitani kapitalismu.

J. Jurax 25.1.2022 19:49

Ano, přemíra regulace, dotací a politické a různé ideologické ovlivňování trhu a ekonomiky způsobuje problémy, které jsou pak přisuzovány kapitalismu.

Š. Hašek 25.1.2022 20:54

R^

J. Krásenský 25.1.2022 15:11

Kapitalismus je jen pojmenování převládající formy vlastnictví. Demokracie je jen forma spravování věcí společných. Kdo od těchto pojmů čeká víc, například svobodu, právo, spravedlnost, jistoty, štěstí, ... ten klame jen sám sebe.

J. Lukavsky 25.1.2022 12:22

" pojem sociální dědičnost" v životě to ale bývá často tak, že to co děd nashromáždil to syn a nejpozději vnuk rozfrcá za krávoviny. Ale máme i řadu příkladů kdy selfmademan se vypracoval nahoru. Někdy tam i vydržel pokud nezblbnul. Nejhorší pro psychiku člověka je, když se dostane nahoru nezaslouženě a rychle. Probatum est. J.L. end

V. Mokrý 25.1.2022 12:56

R^ !!

L. Hančar 25.1.2022 13:32

Je to pár let, co jsem narazil na výsledky velké sociální studie provedené na dlouhodobých datech v USA se závěrem: v průměru je rodinný majetek úspěšných zakladatelů firem rozfrncán cu grunt 4. generací. Já osobně jsem si tyto generace nazval: zakladatelé, následovníci, rentiéři a ve 4.generaci bankrotáři.

V. Wagenknecht 25.1.2022 20:35

To není nic nového, to je jedno z těch "čínských přísloví", můžete to dobře podané najít třeba v "Noble House" od Clavella: "One-in-ten-thousand coolie strikes gold, harbors money, invests in land, saves money, becomes rich, buys young concubines who use him up quickly. Second generation discontented, spend money, mortgage land to buy face and ladies' favors. Third generation sell land, go bankrupt for same favors. Fourth generation coolie." A tak to funguje from the time immemorial.

P. Diviš 25.1.2022 11:13

Ad poslední odstavec, lidé se časem nespokojí s nedokonalostí kapitalismu (dokonalého není nic) a pokusí se to "léčit" socialismem (nic jiného současná EU není, jen rudá, hnědá a oranžová byly vyměněny za zelenou). Po napáchaných škodách a zhroucení pokusu se to zase na nějakou dobu vrátí k nějaké formě kapitalismu.

P. Diviš 25.1.2022 11:13

Ad poslední odstavec, lidé se časem nespokojí s nedokonalostí kapitalismu (dokonalého není nic) a pokusí se to "léčit" socialismem (nic jiného současná EU není, jen rudá, hnědá a oranžová byly vyměněny za zelenou). Po napáchaných škodách a zhroucení pokusu se to zase na nějakou dobu vrátí k nějaké formě kapitalismu.

J. Kokaisl 25.1.2022 10:53

Já se jen přidám k těm, co píší, že žádný kapitalismus už není. Pan autor používá nesmyslný pojem a pak se nepochopitelně diví a cítí uražen reakcemi na jeho neomarxistická tvrzení.

J. Kindl 25.1.2022 11:11

Co je tedy u nás, když ne trh ????

P. Diviš 25.1.2022 11:14

Ideologicky omezovaný trh, zatím.

I. Schlägel 25.1.2022 11:58

Přeregulovaný trh. Vysoké daně. Složité zákony. A dotace. Mantra socialistů. Voliče si lze koupit.

J. Lukavsky 25.1.2022 12:24

Kočkopes. Kříženec kapitalizmu, socializmu a ekologizmu. Bude žít dokud nespotřebuje úspory dědů a tátů z minula a pak Pán Bůh s námi... J.L. end

V. Mokrý 25.1.2022 12:56

:-)R^

J. Nevrkla 25.1.2022 9:30

Hodně složité a rozporuplné téma. Nejlepší ekonomické výsledky a efektivnost přináší globální volný trh bez překážek. Ale ten přináší také mnohá nebezpečná negativa. Nejprve ekonomiku a pak i politiku začínají ovládat mocné nadnárodní korporace, kterým ti malí stěží mohou konkurovat, moc se soustřeďuje do rukou nemnohých. Ti hledají nejefektivnější pracovní sílu kdekoliv na světě, národnost je nezajímá. Ti neohrožení konkurencí levné produkty ze světa vítají, ti ohrožení konkurencí nejsou schopni chudým z ciziny konkurovat, ztrácejí práci, chudnou. Sociální nůžky se rozevírají, napětí a rozpory ve společnosti rostou. Pokud to přerůstá únosnou mez, historicky dochází k revolucím. Energetická chudoba, ztráta konkurenceschopnosti, boj s klimatem, muslimská migrace, inflace, krize, covidfasismus, chudoba. Máme k revoluci silně našlápnuto. Jaky bude průběh a výsledek, to si netroufam ani odhadnout.

V. Povolný 25.1.2022 10:27

Souhlas. Máme silně našlápnuto. Jen si nejsem jist, že revoluce je správný výraz. Konflikt, který se pomalu rýsuje, bude velmi tvrdý. Ti mocní, kteří spojili se současným systémem svoji kariéru, postavení a majetek se nebudou chtít vzdát bez boje. Proti nim budou stát ti, co jim současný systém leze krkem a už nemají co ztratit. Máme se na co těšit, tohle nebude žádný samet. Jedinou otázku je, kdy se tak stane. Pro srovnání - sovětský systém se u nás etabloval na 40 let.

J. Kindl 25.1.2022 9:30

Kapitalismus není ni jiného než hanlivé označení, které používal Marx pro tržní hospodářství. je to prostředí , kde se potkává prodávající a kupující. Proč se potkávají je směna zboží a služby. Cena zboží se určuje na základě nabídky a poptávky. Tohle fungovalo od pravěku, kdy se prováděla směna pazourku za kůži mamuta. Jenom komunisté se snažil trh nahradit plánováním, ale nezlikvidovali jej. Trh existoval stále. Určoval cenu fušera, směnu valut za poukázky do Tuzexu. Bude existovat dokud na zemi bude poslední člověk.

E. Korbelová 25.1.2022 11:46

Amen.R^

F. Navrátil 25.1.2022 8:09

Kapitalismus mizí a je nahrazován moderní verzí globálního feudalismu a nevolnictví. Nevládnou šlechtické rody, ale majitelé mamutích firem.

J. Urban 25.1.2022 9:23

A dale velke banky prostrednictvim statnich dluhu, ktere u nich vlady nasekaly.

D. Bowman 25.1.2022 6:44

Kapitalismus de jure skončil v momentě, kdy se kapitál začal vytvářet z moci úřední, rozhodnutím pár byrokratů okolo oligopolu vedeném centrální bankou cca 1913.

Dnes existujeme v systému smíšené ekonomiky, sociálního státu, který nese charakteristiky korporátního fašismu.

Připomínám, že korporace, co by právní fikce na fiatu založená, nemá v laisez-faire kapitalismu co dělat.

Rovnost je blud. A kdokoliv jí uctívá je v důsledku komunista, sorry jako.

S Kapitalismem je ten problém, že sponzoruje ostatní ismy. Především tak, že ty děti boháčů jsou budižkničemové a prachy radši rozházej za revoluce, než aby kumulovali.

Těch rodiných klanů, kteří si udrží jmění víc jak pár generací není mnoho...tímto zdravím Rothschildy. U Sorošů to asi Alex vytopí na BLM.

Autor předvedl přehlídku levicových halucinací na jejichž další objasnění už nemám sil.

J. Huml 25.1.2022 0:54

Kazdy hospodarsky, a s nim existujici politicky system se neustale meni; kritika, a prezkoumani efektivity takoveho systemu je zarukou, ze tento system se rozviji, prizpusobuje okolnostem a nadale prezije. Pro kapitalismus soukrome vlastnictvi je zakladem, ale neni uz cilem jednotneho kapitalisty soustredit se na hromadeni kapitalu - poskytovat sluzby a komodity verejnosti je zavisle na ohebnem systemu nabidky a poptavky. Uspesny podnikatel produkuje a nabizi to, co populace potrebuje, a take si muze financne dovolit. Proto je nutne, jak nektere negativni trendy -jako offshoring- je nutne identifikovat, a efektivne potlacit a modifikovat.

J. Lukavsky 25.1.2022 12:30

"offshoring- je nutne identifikovat, a efektivne potlacit" Ano, jistěže bylo v krátkodobém zájmu majitele firmy přenést výrobu do Číny, kde to vyrobí za polovinu. Ale politik by měl vidět i do budoucnosti (tím myšleno dále nežli do konce tohoto volebního období) a vidět že doma budou nezaměstnaní a nakonec se tam nebude vyrábět NIC. Kdysi ve Švédsku řešili zda zavřít poslední švédskou továrnu na boty. Čínské byly za hubičku, ale "co když bude válka a Čína našim vojákům neprodá boty?". Ani nevím jak to dopadlo. J.L. end