29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ESEJ: Proč demokracie ve Střední Evropě nefunguje

Střední Evropa – definovaná pro tento výklad jako východní část dnešního Německa, Polsko, Česko, Slovensko a Maďarsko – se i v dnešní historicky nejvlídnější mírové době zásadně odlišuje od evropského Západu. Není to nic nového.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Tichý 29.9.2020 7:15

Urbane, nas pokus o cestu nam v posledni dobe nekolikrat zarazili ti, kteri si mysleli, ze jsou vyvoleni k poucovani jinych!

Nejprve "civilizovani Nemci" a jejich hnedy socialismus. Pak rudi Rusove. A ted dalsi chytraci, zeleni, kteri si mysli, ze maji pravdu.

Z. Koutecký 25.9.2020 1:14

Já myslím, že hodnotově prázdné Středoevropské "jako-státy", které trvají na takových falešných pojmech jako "národní zájmy" nebo "suverenita", a neuznávají Západoevropskou pozitivní vizi a propojující étos, nemají vlastně v EU co dělat. Jelikož účelem těchto "jako-států" je v podstatě jen rozdělování dotací privilegovaným, je třeba především jim ty dotace přestat přidělovat. Tím tyto "jako-státy" ztratí důvod své existence, přestanou argumentovat jakýmisi "národními zájmy" či "suverenitou" nadchnou se Západoevropskou pozitivní vizí v duchu propojujícího étosu a konečně nejen na Západě, nýbrž v celé EU zavládne skutečný právní stát a vrcholná demokracie. Samozřejmě na klíčových místech musí být poslušní lidé nahrazeni neposlušnými a nestateční statečnými. Voliči musí být také přesvědčeni, že vlast je past.

Nepřipadá mi však příliš vhodné, že pan Urban publikuje tento článek prakticky v předvečer 82. výročí Mnichovské dohody, kdy Západoevropské státy podpořily rovněž jakousi pozitivní vizi a propojující étos hlásaný jakýmsi šíleným svobodníkem. Mám totiž dojem, že pak nenásledovalo rozšíření právního státu a demokracie po celé Evropě. Ale školu jsem už opustil dávno, takže nevím jaký je dnes správný výklad té doby, za což se omlouvám.

P. Hatina 25.9.2020 2:42

Tak díky za názor, pokud jste ho nemyslel ironicky (ono i kdyby ano), tak jste si odpověděl sám, s odkazem na Mnichovskou dohodu. Protože na ní jsou vidět tři kritické chyby

1) Vůbec jí neprojednávaly (a nehlasovaly o ní všechny státy Evropy, ale pouze 4 velmoci a vnutily jí pod hrozbou dalšímu malému státu.

2) Její usnesení bylo naprosto tak naprosto a hrozně protiprávní, že jí právníci od konce 2.světové války označují pojmem "nulitní". Jinak řečeno, je nutné pohlížet (když už odpadlo její vynucování Německem) jako od začátku právně neplatnou.

no a 3) Historicky se už dnes samozřejmě mluví o tehdejším naprostém selhání Západu - nejen při této dohodě, ale celkově při nástupu a tiché podpoře fašismu..

Nedejbože aby takto skončila EU..

J. Krynický 24.9.2020 22:36

Mimochodem přebírat cokoli ze zavšiveného podvraťáka se vzteklinou je chyba. hlidacipes.cz je svinstvo.

J. Krynický 24.9.2020 22:29

Ano, Střední Evropa se zásadně odlišuje od té Západní.

V té střední totiž ještě demokracie funguje a obyvatelé si mohou a smí zvolit SVOU reprezentaci.

Že to u nás padlo zrovna na Babiše je smutné, ale proti "výběru" na Západě je to ještě zlaté.

J. Jurax 24.9.2020 22:24

Taky názor.

Ale hluboce s ním nesouhlasím, neboť je po mém soudu diplomaticky řečeno pošetilý.

K. Filip 24.9.2020 21:07

Panebože to je blábol. Tento pán má dokonale vymytý mozek sorošovými exkrementy. A tohle učí na VŠ...

K. Daičová 29.9.2020 13:47

;-DR^

P. Milan 24.9.2020 21:06

Možná by ten "nacionalismus" nebyl tak vypjatý, připustíme-li, že je, kdyby nás nadnacionalisti tolik netlačili do multikulti.

Z. Lapil 24.9.2020 21:49

Na tom něco je R^

V. Pavelka 24.9.2020 23:21

Pan Urban , má "dost", středo Evropského defenzívního konceptu etnického státu?Co dělá Evropu rozmanitou a jedinečnou , no přece to množství států a státečků , členitostí domácích etnik !A to máme vyměnit za ideologickou mantru a iluzi multikulturalizmu ,která garantuje jen tvrdou diktaturu k uchování celku EU proti vzdouvajícím se nádorům rasových válek RvEU?EU!8-o

K. Salajka 24.9.2020 20:14

P. Princ odhadl počet nesmyslů, polopravd a lží v článku na 21. Myslím , že jde o poměrně přesné číslo. Co je horší, z jiných textů je zřejmé, že autor je inteligentní, jazykově vybavený a má rozhled. Zdrojem nesprávností není tedy nedostatek inteligence. Jde o dezinformační plod jednoho ze Sorošových pohůnků. TGM jasně českou otázku zformuloval a smysl naší národní existence ozřejmil. Nechat si vykládat od Momsenových Němců, kdo jsme a kam jdeme, je pitomost. Opakovaně selhávali pokud jde o skutečnou lidskost a humanitu a dnes jako lídři Evropy směřují ke zotročení původního obyvatelstva. Antifa , Sorošova universita, a nebílí přistěhovalci jsou jejich nástroje na rozbití demokratické společnosti.

P. Han 24.9.2020 19:00

Proboha, to je ale blábol! Téměř každá druhá věta je protimluvem některé jiné, polemizovat s tím je ztráta času. To by musela být polemika s každou jednotlivou větou, s každým odstavcem. Nemám na to čas ani chuť. Bohudík se tento paskvil o půlnoci propadne do zapomnění.

D. Polanský 24.9.2020 18:48

Vůbec jsem autora nepochopil. Od koho že se to máme učit? Od Němců, viz války a holokaust, od Rusů, viz gulagy, od Frantíků, viz kolonie, od Belgičanů, viz vyvražďování v střední Africe? Mám pocit, že nějak si vše prohodil.

P. Princ 24.9.2020 17:01

Četl jsem to dvakrát. Ve druhém kole jsem počítal nesmysly, polopravdy a lži. Výsledek : 21.

P. Jaroš 24.9.2020 16:46

"Právě zde leží vysvětlení snadnosti, s jakou středoevropské společnosti ve dvacátém století většinově podlehly iracionálním fanatismům totalitních ideologií a režimů. Důsledkem byly desítky milionů mrtvých, překreslování hranic a další miliony vyhnaných." - takže druhou světovou jsme vyvolali my a ne Němci???

I. Mertl 24.9.2020 16:56

O současných žácích se říká, že nejsou schopni vždy posoudit smysl čteného textu. Prokazujete, pane Jaroši, že i dnešní důchodci trpí podobným nedostatkem.

J. Jurax 24.9.2020 22:27

Jistě.

Dnes je politicky korektní tvrdit, že ji vyvolali rusáci. Němci jsou naprosto bez viny.

P. Jaroš 25.9.2020 16:32

Pane Mertle, v té citaci je psáno o nás, střední Evropě a milionech mrtvých - vy tam vidíte něco jiného? A nejsem ještě důchodce.

J. Černý 24.9.2020 15:59

Kde je v Evropě demokracie ? Citankovy případ je EK a Merkelove Německo ? V čem ? Že mají volby?.

A proč si ty demokratické státy nechtějí nechat ty své imigranty a chtějí je posílat nám ? Proč ? Ví to autor ?

M. Jarausch 24.9.2020 15:47

Hm, učí, říkáte...Pamatuji, že se říkalo, kdo umí, umí ...kdo neumí, učí.

B. Hamal 24.9.2020 15:42

Chceme-li se aspoň trochu podobat přední západní demokracii America First, měli by Zeman s Babišem pomalu začít vykřikovat jako Trump, že pokud prohrají volby tak neodstoupí.

M. Krátký 24.9.2020 15:25

Autor nás velmi správně zařadil mezi západoasiaty a s tím už se nedá nic dělat - snad to ti jeho studenti napraví a pak bude zase na zemi ráj - jdu blejt velebnosti !!!!!!

Š. Hašek 24.9.2020 14:28

Jste mimoň, Urbane.

Neskutečný blábol typu referátu soudružky Šiklové na Hrádečku, cca 1979. Dále viz Halík, Pithart a Moravec.

P. Kubáč 24.9.2020 13:36

Autor je zjevně nasranej, že tu na středo-východě koukáme na západ a myslíme si o tom svoje - už od roku 1789 ( možná dokonce od roku 1415 )

L. Kubeš 24.9.2020 13:34

Nevyměnil bych život právě v téhle zemi za život v některé z těch západních, blahobytem zblblých zemí, které se až příliš podobají konci říše římské. Doufám že autor včas emigruje do některého z těch správně demokratických rájů

S. Svatoš 24.9.2020 13:22

Neskutečný blábol. A tento člověk někde a někoho vyučuje. Hrůza kam to vše doputovalo.

J. Vorlický 24.9.2020 13:00

Zajímavá debata. Nejsou však pochopeny základní princip demokracie.

Ona není o tom, že si lidé někdy natlučou nebo ne, že se politické strany hádají, nebo že se Katalánci chtějí osamostatnit.

Je o tom, že problémy se řeší dle předem nastavených a řádně vydaných demokratických pravidel, tedy zákonů. Je i o tom, že povinnosti občanům neukládá kdejaký úředník. I o tom, že povinnosti jsou ukládány pouze zákony, přičemž, co je zákon rozhoduje pouze soud. Zde otázka pana Babiše, parafrázuji:: ,, . . . co je to právní stát?"

Pak i o tom, že soudní rozhodnutí jsou platná nejen pro občany, ale pro všechny: pro úředníky, pro vládu, pro poslance, pro soudce samotné. Soudce, který falšuje soudní záznamy, nebo dokonce krade!, musí soudní mocí samotnou být zbaven funkce, ne jen kárán!!

I o tom, že prezident bude pracovat pro všechny občany, ne jen pro ty, kteří ho volili, a i o tom, že slib, který skládá není jen podmínka k získání úřadu, ale nejvyšší závazek, že se tak bude chovat!! Ne dokonce, že za jeho stávající chování je občany obdivován?!

Konečně, trochu jinak. Co si zde přispívající myslí o tom, že ani nemáme českou vlajku? Že nám zůstala ta československá, kterou jsme navíc slíbili Slovákům, že nepoužijeme?

Z. Žíkovecký 24.9.2020 13:36

Používat českou vlajku by bylo značně matoucí, ježto je totožná s polskou. Navíc kdybychom přestali používat tu československou, tak by ji mohl zrecyklovat někdo jiný, tak jak se to třeba stalo s country code CS, který pak byl použit pro Srbsko a Černou horu.

J. Vorlický 24.9.2020 14:24

No, takže českou vlajku máme, ale nepoužíváme ji? Vědí čeští vlastenci, že jsme se vzdali dobrovolně české vlajky? A čsl vlajku jsme si nechali, kdyby ji náhodou jako vyřazenou chtěl použít někdo jiný?? Čemu se učí naše děti ve škole? (My jsme se učili, že ten modrý klín je za Slovensko.)

Co se týče kódu CS. Nevím to přesně, ale domnívám se, že kód CS byl pro Československo. Logicky, v okamžiku kdy se republika rozdělila, kód se stal volným. Dále se domnívám, že o udělení kódu rozhoduje nějaká mezinárodní organizace, ne ten či onen stát sám. Jinak by se mohlo stát, že budou stejné kódy pro více států. No a nový stát, což se ČR stala, se musel podřídit. Takže to, co se stalo s kódem je úplně něco jiného.

Já osobně se domnívám, že navzdory slibu, který jsme my Češi dali Slovákům, jsme si vlajku nechali, aby na první pohled nebylo vidět, že se republika rozpadla/rozdělila. Tím jsme vlastně kromě jiného dali najevo, že Slováci nebyli nikdy součástí republiky, spíš jen takový přídomek (i o tom je článek), jehož ztráta vlastně až tolik neznamená. Slováci to jistě ale vidí jinak, nebo ne?