28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ESEJ: Obrana liberální demokracie

Již nějakou dobu se v různých článcích a diskuzích na netu setkávám s hanlivým postojem k existenci liberální demokracie. Není mně tak úplně jasné, proč tomu tak je, neboť jako klasický liberál a zastánce svobody individua považuji spojení oněch dvou pojmů v jeden jediný za žádoucí a docela přesné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Čermák 1.9.2020 23:04

Liberální Demokracie je konstruk, jak znegovat výsledky řádných Demokratických Voleb. Vítězní Demokratičtí voliči sice mají Většinu, ale poražení Liberální Demokraté mají Hodnoty. RvRvRv

M. Mařák 1.9.2020 20:07

Tak nevím, na co bych měl reagovat, nic konkrétního kromě toho, že demokracie je jen jedna (není, jak jsem uvedl), jsem se vlastně nedozvěděl.

Také mně vadí, že pojem liberalismus byl "ukraden" volnomyšlenkářskou levicí a podobně, což patrně z částí platí pro pojem liberální demokracie. Žádné relevantní argumenty proti liberální demokracii tak, jak ji definuje například Oxfordský slovník, jsem však doposud nenašel.

M. Kolář 1.9.2020 21:02

Já právě z důvodu tohoto určitého alternativního používání výrazu "liberalismus" stále častěji lib. demokracii označuji jako konstituční demokracii. Pojem právního státu je krajně důležitý.. V podstatě bez jeho aplikace není možné udržet výkon správy státu mimo bezprostřední hrozbu mocenské a autoritativní expanze a nadřazení exekutivy nad ostatními složkami státu.. Nejslabší postavení exekutivy v soustavě "mocí" je též vlastním projevem aplikovaného liberalismu..

V. Klepetko 1.9.2020 21:49

Dobrý večer - v zásadě máte pravdu, myslím si ale, že v současné době se vymyká jakákoliv kontrole spíše justice než exekutiva... Zajímal by mě Váš názor na tuto věc:

... když svého času byl přijat Ústavní zákon o rozdělení federace - nebylo to snad popření právního státu pod taktovkou exekutivy (Klaus, Mečiar), která na jedné straně zaúkolovala parlament, a na straně druhé zablokovala Ústavní soud? Z hlediska liberální demokracie - byl ten ústavní zákon v souladu s materiálním jádrem tehdy platné federální Ústavy? A pokud nebyl - tak jak vlastně nás ten právní stát brání před zlovůlí exekutivy, když se v tomto případě ukázal jako úplně bezmocný?

M. Kolář 1.9.2020 22:43

Dobrý večer. Pokud jde o ústavní zákon o rozdělení federace, zřejmě lze přijmout výklad , že Federální shromáždění mělo ústavní kompetenci takový zákon přijmout. I když jistě, nelze to například odbýt poukazem na explicitní ústavní pravomoc měnit hranice státu. Šlo jistě o víc .. Otázka ohledně materiálního jádra ústavy u tohoto aktu je jistě legitimní a má závažnost. Ovšem, zřejmě, explicitně fixovaná práva v textech tehdejšího ústavního práva, která by bylo možno považovat za součást materiálního jádra se vztahovala a i dnes vztahují především k postavení občana vůči státu, otázku samotného státoprávního uspořádání explicitně nekotví. Parlament vydal ústavní zákon s příslušnými státoprávními důsledky. Zpětně posuzující výrok jiné ústavní instituce pokud vím neexistuje.. Samozřejmě mohlo by se jednat pouze o ústavní soud , hypoteticky.. Ten však bez petitu nejedná a zřejmě ani nebyl tehdy připraven v takto závažné věci povystoupit z formálně vymezené role a "sáhnout" na ústavní zákon. To se jak víme stalo později u českého ÚS včetně pokusu vymezit jurisdikčně materiální právo ústavy..(odložené volby) Pokud jde o roli exekutivy, tak to jako zlovůli nevidím, neboť v racionalizovaném parlamentarismu jsou parlament a exekutiva systémově propojeny do jisté politické "funkční" jednoty .. Ale rozdelení státu je mnohem větší záležitost, není dost prostoru.. Asi bohužel nešlo objektivně stát udržet.. (?)

V. Klepetko 1.9.2020 23:20

Díky za reakci. Neříkám, že existovala cesta, jak ten stát udržet a ani si nedovolím tvrdit, že to rozhodnutí bylo věcně nesprávné... Jen mi připadá, že celý ten plán na rozdělení vzniknul vlastně jako jasná dohoda exekutivy - a ostatní složky státu následně už jen úslužně asistovali pod taktovkou exekutivy (včetně Stránského, na kterého přešla značná část prezidentských pravomocí). A mám pocit, že "právní stát" by se měl v takové situaci umět nějak bránit - ale on strpěl svou faktickou likvidaci bez sebemenších známek odporu! Protože se na tom tak dohodli Mečiar s Klausem a podpořili to silou svých politických stran...

Není nakonec ta omezující moc institucí a listin liberální demokracie které údajně drží voliče v šachu, jen iluzí? Vždyť při tom rozdělení federace jsme měli již standardní komplet všech těchto listin i institucí, ale jejich existence se ukázala jen ornanentální okrasou politické vůle dvou národních exekutivních předáků:-) Dokáže se liberální demokracie ubránit, až někdo bude chtít analogicky zlikvidovat Českou Republiku?

V. Klepetko 1.9.2020 23:22

... Stráského... asistovaly... atd. Dobrou noc, už jsem příliš nepozorný!

M. Kolář 1.9.2020 23:29

No, změna státoprávního uspořádání nebyl v ČR útokem na lib. demokracii, minimálně v ČR.. Slovensko ovšem mělo pak namále..

Příště. Dobrou..

M. Kolář 1.9.2020 23:30

--nebyla--

V. Klepetko 2.9.2020 0:00

Ze Slovenska se stal dočasně naprosto mafiánský stát. O nějaké liberální demokracii bych tam vůbec nemluvil, za Meciara!!! :-)

Vlastně proč federální ústavní soud tu věc o rozdělení vůbec neřešil? Nebyl snad užitečným idiotem exekutivy? Díky za takovou pojistku nezcizitelnosti mých svobod... Slováky de-facto uvrhla mimo liberálně-demojratický rámec.

Dobrou noc.

M. Kolář 1.9.2020 23:31

Vlastěn to celé sovisí s dalším faktorm, s tzv. rigiditou ústavy..

V. Klepetko 1.9.2020 23:53

P. S. Ještě poznámka k tomu argumentu, že "materiální jádro" obsahuje jen individuální práva občanů, nikoliv institucionální uspořádání státu...

Jde o to, že sama o sobě Listina práv má práva negarantuje - musí existovat nějaká mocenská chapadla, která si jejich dodržování - v můj prospěch - vynutí. Když mi zlikvidujte stát, který vnímám jako hlavního garanta Listin práv, tak je to stejné, jako když ty listiny spálíte - budou existovat již jen jako studijní materiál politologů, a nikdo mi už nezaručí, že nebudou z roku 1984.

P. Havel 1.9.2020 19:28

Liberální demokracie je sebevědomý, ale i křehký (protože pracný) koncept. Je to rámec organizace společnosti pro všechny a průběžně. Není to demogracie bez přívl. ala IVK (nejsi v partaji tak drž ústa + mobilisace 1x za 4 roky) ani ala Putin (dem.systém jen papírově).

Liberální demokracie je způsob sebeorganizace společnosti, nikoli jen jeden z vícera "feasible" způsobů technologie moci.

Jako pojem to není neutrální, ale jistě hodnotově zabarvené. To mnohé neukotvené a slabší a nejisté povahy dráždí.

M. Kolář 1.9.2020 21:05

+1

M. Kvapilík 1.9.2020 19:22

Za reálného socialismu komunisté mluvili zase o "lidové demokracii". To byla ČSSR nebo třeba NDR a SSSR. K demokracii se většinou přidávají přívlastky, když už demokratická moc není, ale chce se to nějak vysvětlit.

J. Minarčík 1.9.2020 17:43

Toto jsou přeně ty kidy a žvásty teoretických liberálních demokratů,psát a mlet pantem o ničem,nejlíp si ještě nechat zaplatit,demokracie má být bez přívlastků-totéž diktatůra,jakmile padají různá přídavná jména-je to paskvil-ovšem,mužeme kolem něj tlachat nesmysly,kterým stejně většina národa nerozumí,ale hlavně jsou jim obojetné.

R. Johnová 1.9.2020 16:59

Problémem současné "liberální demokracie" je to, že není liberální a neuznává demokracii, pokud demokraticky zvítězí jiný názor, než názor samozvaných "liberálních demokratů".

V. Klepetko 1.9.2020 16:33

Martine zdravím,

obrana liberální demokracie je věc prospěšná a dobrá, zejména pokud je vedena demokraty :-))) Bohužel je ten pojem svým způsobem "zhanoben" nedemokraty nejrůznějších ritů, kteří se k němu z taktických důvodů hlásí - a právě proto je ten pojem tak často - a nespravedlivé - napadán.

Jak jsme si již řekli, zastávám v této věci zhruba názory Martina Pánka:

https://libinst.cz/proc-jsem-liberalnim-demokratem/

https://neviditelnypes.lidovky.cz/politika/polemika-omyl-pana-jakla.A170812_203243_p_politika_wag

A pokud jde o ten níže zmíněný konstitualismus, jsem stoupencem "občanského konstitualismu" liberálního demokrata Paula Blokkera. Který v tom sousloví "liberální demokracie" dává velký důraz zejména na tu demokracii, která je tak trochu Popelkou všech nesvobodě-rádoby liberálně-demokratických levičáků, ortodoxních stoupenců autokratické diktatury právního státu a zplozenců pekla tzv "neomarxismu", což není nic jiného než "sociální konstrukt" :-))

Jdu pivo, takže díky za článek a hezký večer Martine, diskuzi si přečtu ráno!

V. Klepetko 1.9.2020 16:36

P. S. sorry, "konstitucionalismus", ten autokorektor je hrozný :-(((

M. Mařák 1.9.2020 20:01

Zdarec, ty články od Pánka jsou zhruba také o tom, co jsem napsal. Liberální demokrat není nějaký pojem, který vznikl před pár lety, to je evidentní. V IVK se podle mne nudí a tak si něco vymysleli, trochu to okořenili a rozpoutali proti tomu válku. Mně na tom vlastně vadí již skutečnost, že se objekt té kritiky ani nepokusili definovat, řeči o čemsi bez přívlastků a podobně jsou podle mne plytké a nejdou do hloubky.

V. Klepetko 1.9.2020 21:33

Ahoj, už jsem zpět. Ano, kritika je povrchní, ale vždyť i tvůj článek je koncipován jednoduše - "hle, zde je jednoduchá definice, co vám vlastně na tom vadí"?

Na takto položenou otázku můžu jen říci, že ta oxfordská definice liberální demokracie je sice nenapadnutelná, ale mírně tautologická, pokud jde o tu demokratickou složku (která jakoby nepotřebuje žádné vysvětlení).

V článku mi trochu chybí vzájemná provázanost a podmíněnost toho křehkého, ale krásného celku, který si zaslouží být bráněn: demokracie bez svobody jedince (neliberální demokracie) rychle degraduje na totalitu, a ani nedemokratický liberální právní stát dlouho nepřežije...

Byl bych rád kdyby ses zamyslel nad tím, proč vlastně "liberální demokracii" kritizují dnes spíše zastánci demokracie než svobody. Já myslím že je to tím, že v posledních desetiletích došlo u nás na Západě k jisté deformaci: právní stát, který má demokracii jen omezovat, jí začal leckdy potlačovat. Dělba mocí je narušena ve prospěch justice. Právní konstitucionalismus vítězí nad občanským konstitucionalismem. Pár senilních dědků může zrušit Ústavní zákon, překazit svobodné volby a radikálně změnit politickou budoucnost země. Zdánlivě si tak bráníme své svobody, ale ve skutečnosti jen dláždíme cestu jakési nové tyranii, proti které je "neliberální demokrat" Viktor Orbán andělem Svobody! :-)

Doufám, že liberální demokracie to všechno přežije. Dobrou noc!

J. Friedlaender 1.9.2020 16:06

Adjektivum "liberální" je u demokracie zbytečné, neboť jiná (neliberální) nemůže existovat. Její závaznou součástí je pravda. Vylhané dějiny a vylhané definice znamenají znásilnění demokracie, neboť přivádějí voliče k hlasování proti své vůli.

M. Kolář 1.9.2020 16:19

Adjektivum "liberální" je zbytečné pouze do té doby, než Vám někdo začne prosazovat tzv. demokracii neliberální. Což se v současné době zhusta děje a proto také vznikají tyto ještě nedávno zcela nepravděpodobné polemiky... Jinak v obecné rovině souhlas..

V. Klepetko 1.9.2020 16:38

Souhlas. Ovšem nedemokratický liberalismus je taky fuj :-)))

M. Kolář 1.9.2020 15:18

Dobře sestaveno, dík autorovi a souhlas. Snad bych ještě zdůraznil další důležitý přímo navazující pojem, a to konstitucionalismus ...

M. Mařák 1.9.2020 12:37

Demokracie bez přívlastků, píše se zde často. Abych se přiznal, tak označení bez přívlastků vnímám jako něco, co neexistuje nikde na světě, viz kapitalismus bez přívlastků a podobně. Ale vraťme se k pojmu demokracie, je ta správná bez přívlastků demokracie zastupitelská, nebo demokracie přímá, nebo demokracie stranická parlamentní, jak často říká Václav Klaus, když se třeba definuje v opozici k vládě ulice, či různým nikým nevoleným hnutím, nebo vlastně ani jedna z nich?

Pak se občas objevila otázka, co je to ta liberální demokracie. Na to podle mne dává odpověď článek, ve kterém je onen pojem srozumitelně definován, řekl bych.

R. Langer 1.9.2020 12:43

Ano, jak demokracie, tak kapitalismus ve skutečnosti nikde na světě bez přívlastku neexistuje (což je ve skutečnosti hlavní příčinou prakticky všeho, co nefunguje), je však v nejlepším zájmu lidstva k takovému stavu neustále směřovat. Nikoliv k těm přívlastkům, ale OD NICH. :-/

I. Schlägel 1.9.2020 12:53

Ano, čím více přívlastků k termínům kapitalismus a demokracie, tím hůře. Dobré je spojení "sociální stát blahobytu". Tohle vymyslel nějaký marketér pro retardy.

R. Gramblička 1.9.2020 13:06

v podstatě souhlas. Definicie demokracie jako spůsob řízení věci veřejných je příliš obecný pojem a představy lidí o ní jsou natolik variabilní, že nutně vedou k existenci různých typů demokracie od těch libertariánských až po demokracie s autoritářskými rysy. Takže při jejich popisu se bez přívlastků jednoduše neobejdeme

R. Gramblička 1.9.2020 13:08

z toho plyne, že nic jako demokracie sensu stricto neexistuje