28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ESEJ: O nadprodukci elit

Peter Turchin je vysokoškolský učitel z New Yorku, který se zabývá evoluční biologií, matematikou a matematickým modelováním historie. Až donedávna neznámý, dostal se roku 2020 do větší pozornosti internetu, protože se ukázalo, že už v letech 2010-2012 předpovídal další “špičku” násilností a nestability v USA na letošní rok.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krynický 5.7.2020 16:23

Zavedení školného? Ne.

Omezení státních dotací do školství? Jistě!

Chceš si "studovat" rekreologii? Fajn, tak ukecej rodiče, ať ti to prodloužení mládí sponzorují.

Chceš a jsi schopný studovat medicínu? Doktory potřebujeme a potřebovat budeme, když uděláš přijímačky, tak ti studia zasponzorujeme.

Stát nemá a nesmí určovat, kdo smí co studovat, ale MUSÍ určovat, jaké obory a jaké počty studentů bude sponzorovat.

I kdyby se občas spletl a pak nějací absolventi chyběli, tak je to stále lepší než současná soutěž co o nejvyšší počet blbců s titulem.

P. Hatina 5.7.2020 17:53

Tohle je ovšem širší diskuze o financování celé vědy. Stát by stejně dobře mohl říct, že nebude financovat vědecký výzkum v oblasti genderu nebo náboženských ideologií, jenomže nemůže, protože (stejně jako spousta dalších oblastí) už je akademická věda takzvaně nezávislá, čili vlády jim pořád musí platit jako mourovaté , aby páni akademici nezačali přes média křičet cosi o totalitě a umlčování ..

Což se bohužel týká i těch VŠ, ale i onoho školného, protože to by ty školy chtěly ještě navíc vedle toho co dostávají od státu..

J. Krynický 5.7.2020 21:31

To je přímo skvělá nezávislost. Nezávislá na výši nebo existenci svého přínosu pro společnost nebo stát, ale zároveň s požadavkem, aby byla financována.

V. Petr 6.7.2020 19:59

Ona by stačila jen ODVAHA. Oni by lidé na to poukazování na parazity, kteří žijí za "dělnické peníze" zase slyšeli, ne že ne. Stačí, kdyby jim státník přečetl v televizi téma některých sociálněvědních diplomek z Masarykovy univerzity...

P. Hatina 6.7.2020 20:20

Bohužel, v dnešní době by vůbec nestačila odvaha. K tomu aby ta odvaha byla co platná, by zde musela být skutečně objektivní veřejnoprávní média která by poctivě odvysílala i ty potřebné argumenty vlády proč nepodporovat. Jestli odvysílá a dá větší důraz na názor těch akademiků, které podpoří politici a senátoři opozičních pidistran, k tomu přidají zase udání vlády do Brusele, tak to skončí nevesele,, :-/

V. Petr 6.7.2020 19:55

R^R^R^

J. Kouřil 5.7.2020 9:13

Co média nazývají elitami má ke skutečným elitám tak daleko jako současní hloupí a bezcharakterní pisálci ke skutečným novinářům. Pokud má tento stát nějaké elity, rozhodně je nepředstavují ti, o kterých média mluví. Skuečné elity nechtějí mít s primitivismem současných médií nec společného. A ještě poznámka na okraj: elity nevznikají studiem na školách, pane Kechlibare.[>-]

V. Mokrý 5.7.2020 11:36

R^ Tak jest !! [>-]

J. Krynický 5.7.2020 16:25

Elity z valné většiny vznikají studiem na školách. Ovšem jen na některých a to studium je jen první krok.

J. Kraus 5.7.2020 8:56

Vzpomněl jsem si na spolužáka jednoho bývalého kolegy, montéra silnoproudaře. Začátkem 90.let odešel do Kanady, naučil se jazyk, postupně získal i nějaké atesty. Dnes je mu přes padesát a už několik let je "za vodou". Jeho historky o kanadských montérech, většinou už neevropského původu, jsou někdy až neuvěřitelné.

J. John 5.7.2020 7:51

I výjimečně chytrý autor se nechá napálit na mantru developerů a pozemkových spekulantů: "Přičemž zrovna ty nemovitosti a jejich cenová dostupnost jsou v ČR hodně závislé na míře byrokracie spojené s povolováním staveb, takže toho zlevnění by se dalo dosáhnout i uplatněním klasicky pravicových prostředků (deregulace).".

J. Stehlik 5.7.2020 9:13

Jak si pak vysvětlíte fakt , že v norsku si pořídíte bydlení za 5 ročních platu , portugalsko za 4 roční platy ? V americe za 3,5 ročního platu . V evropě se to počítá na pruměrných 70m2 a v americe má pruměr 220m2 .

Nepovídejte , že tam mají rychlejší zedníky co jsou produktivnější ;-D

F. De Winter 5.7.2020 10:16

U nás si ho koupíte i za 1 roční plat. Když to bude třeba v Mostě. ;-)

J. John 5.7.2020 11:22

Cenový rozdíl je dán nehoráznými maržemi pozemkových spekulantů, developerů, zastupitelů a úředníků státní správy, kteří často pracují metodou nejtlustší obálky.

Délka územního a stavebního řízení má na cenu bytů nepatrný, často žádný vliv, protože developeři pozemky vlastní léta a mohli zažádat již v minulosti. Územní a stavební řízení, pokud má stavebník v pořádku dokumentaci, trvá pár měsíců (viz lhůty ve Správním řádu) takže dostane územní rozhodnutí a stavební povolení max. do roka (pokud se dělá na větší projekty EIA, která sama zabere v nejnepříznivějším případě až 150 dní). Jenže developeři se snaží prosadit stavby v místech, kde by škodily okolí, tedy by byly protiprávní. Dnes se v Praze 6 již povolují bytové domy v místech, kde je takový hluk a imise, že se v projektu musí nařídit neotevíravá okna. Stavební úřad to povolí a současně na jiném místě povolí stavbami luxusních vil zničit nejhodnotnější pozemky v rezervaci Šárce (viz např. Vizerka).

V. Mokrý 5.7.2020 11:39

Nebo téměř v trase pražského okruhu - satelitní " městečka "/noclehárny.

J. Krynický 5.7.2020 16:27

"pozemky vlastní léta a mohli si požádat už před roky"

Pane Bože, ty to vidíš.

Nějak jsem si vzpomněl na Hurvínka. Něco s válkou.

J. John 5.7.2020 17:15

Píšete nesmysly a ani se za to nestydíte. Zkuste nejprve google a pak napište.

J. Krynický 5.7.2020 21:34

Nesmysly píšete vy. Postavil už jste aspoň kůlnu?

J. John 5.7.2020 21:52

Zatím jste neuvedl jediný fakt, jen primitivní urážky.

Takže jestli umíte konkrétně argumentovat, tak do toho.

V. Novák 5.7.2020 18:21

Kam se v Praze podívám, tam se staví nebo už proávají k nastěhování nějaké bytové domy. Bilboardům nabízejícím bydlení se těžko vyhnout.

A že by si páni developeři dobrovolně snížili zisky, aby se mladí uchytili?

Sranda...

P. Kubáč 4.7.2020 19:31

Rozhovor s mým známým o jeho problematické dceři :

"A ona studuje kuchařku s maturitou ??? Co když neodmaturuje ? " "I bez maturity už má desítky nabídek!"

Takže je tu ještě jedna možnost a to je posun v definici pojmu "elita". Možná už to není korporátní vyplňovač Excelových tabulek, co musí držet hubu a krok.

P. Hatina 4.7.2020 20:43

Víte, často jsem to tu opakoval. Ono sice opravdu dochází k posunu definice pojmu elita, jenže ten posun je společensky pomalý, v řádu generací. A ten posun už nastal, někdy v desetiletí po roku 2000, a to opačným směrem, nahoru, když se rozhodlo, že i ti co na to "nemaj" si mají udělat maturitu, bakaláře, nebo rovnou magistra.

Takže s tím opačným sešupem elit dolů "holka si sice ani maturitu neudělala, ale je to šikovná kuchařka" příliš brzo nepočítejte...Jestli sledujete situaci na Západě, tak by se mohla vyšvihnout leda jako nějaká novodobá ideologická Anna proletářka

P. Dvořák 5.7.2020 5:40

A kdo těm proletářům bude vařit?

P. Hatina 5.7.2020 7:15

Budou si nakupovat v Mekáči. :))

P. Dvořák 5.7.2020 7:40

Do toho fluspapíru jim ten karbanátek budou balit magistři nebo bude stačit obyčejný absolvent gymnázia?

J. Anděl 5.7.2020 17:59

Elita je podle mě pro jednotlivce zavádějící pojem.

Rozumné je chtít mít takovou moc/kontrolu nad svým životem, že mi to umožní žít tak, jak si přeju, včetně příjmu nutného k realizaci.

K tomu člověk nepotřebuje být elita. K tomu člověk ani nepotřebuje mít "ve společnosti" elity. Elity nejsou potřeba k ničemu.

"Elita" je pouze relativní statistická hodnota odlišná od průměru.

P. Hatina 4.7.2020 18:03

Bohužel, signály a předpoklady naprosto správné, závěrečné resume v našich podmínkách skutečně naprosto nerealizovatelné.

Protože v té větě ". v ČR aspoň tím, že bychom se opravdu systematicky snažili o zlevnění bydlení pro mladé rodiny." je podstatné ono "systematicky" Rozhodně to tedy není o tom, že jacísi "konzervativní páni radní (v Práglu i jinde) náhle rozhodnou "zajistíme mladým rodinám přístupné bydlení" a ejchuchu,ihned stane se. To samo o sobě je právě ta systematická práce (jak ve vládě, tak i na těch městech) na desetiletí.. Což ovšem v systému současné demokracie střídání vlád (opět, ve státu i v těch městech) ve stylu jednou já, jednou ty, není reálně možné

M. Vaněček 4.7.2020 15:27

O Ameriku bych se nebál, studoval jsem tam před 50 lety, teď je situace klidnější, to jen média to nafukuji. A byla to krásná doba, byl jsem na Northwestern, u Chicaga.

A že si v Praze mladí z pseudo VS oboru nevydelaji na bydlení? Nevadí, at jdou pryč, o nic nepřijdeme.

P. Dvořák 5.7.2020 5:47

Nebyla situace klidnější, protože všichni proti dnešku s internetem a sociálními sítěmi, v podstatě věděli prd?

V podstatě dnes v řádu hodin svoláte a zaplníte Letnou.

J. Jirka 5.7.2020 8:45

Co kdybyste si příspěvek pana Vaněčka přečetl ještě jednou a tentokrát hezky pomaloučku?