19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ESEJ: Ke čtyřem kvadrantům konformity – II.

Paul Graham se ve své eseji zmiňoval o univerzitách, které dříve sloužily jako útočiště nekonvenčních jedinců, a o tom, že tuhle roli pozvolna vyklidily, minimálně v anglosaském světě. U toho bych se chtěl zastavit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novák 3.8.2020 17:48

Tvrzení, že zdrojem levičáského pokrokářství jsou univerzity, podle mého názoru není až tak pravdivé. Například na ČVUT těch levicových pseudointelektuálů najdete velmi málo, pokud vůbec. Naopak na Fildě pravděpodobně nenajdete konzervativního pravičáka.

Nejpodstatnější rozdíl je v tom, že student FFUK musí od rána do večera řvát, aby si zajistil právo na svoji zbytečnou existenci a ob/pří- živu, kdežto student FEL se musí učit, aby mohl platit toho levičáského řvouna, takže ho není slyšet.

Ve starověkém Římě platilo, že volební právo měl jen ten, kdo platil daně. Kdo daně neplatil, neměl právo ovlivňovat, co se s vybranými penězi stane. A nějaké řvaní mu nepomohlo. Bylo to logické. Tedy zpočátku. S příchodem křesťanství se vše změnilo a říše zmizela v propadlišti dějin...

D. Polanský 3.8.2020 17:57

To máte tak, po revoluci 1989 nám vtloukali do halvy, že prvotní je duchovno, že materiální, ekonomická stránka života je jenom komplikace, cosi druhotného a že de facto materialismus se rovná marxismus. No a ti nešťastníci na FFUK tomu uvěřili, přitom, každý, kdo opravdu něco vytváří, ví, že je to holý nesmysl.

O. Mayer 3.8.2020 19:09

.. můžu se zeptat, odkud čerpáte informace ohledně distribuce politického smyšlení na těchto dvou vysokých školách? Pochybuju, že byste se osobně pohyboval na obou z nich a z veřejných zdrojů toto zjistit nelze. Není to náhodou tak, že jste se prostě rozhodl že technika musí být plná poctivých pravicových makáčů, zatímco filda marxistických nemakančenků - prostě jste jenom inovoval starou bolševickou představu, že intelektuálové nejprve vystudujou za dělnický peníze a pak celý život tyjou z jejich práce. Jinak v univerzitním prostředí se pohybuju posledních 32 let (i když v jiném, než jsou vaše dva příklady), ale opravdu vám nedokážu říct, zdali je tam více konzervativců nebo levičáků (odhadoval bych , že je to zhruba stejné jako ve zbytku populace).

PS: ...a s tím volebním právem ve starověkém Římě jste taky úplně vedle, zkuste si o tom třeba něco přečíst (i když je fakt, že knížky co tomhle pojednávají píšou zrovna ty flákači z fakult humanitního směru, takže to určitě bude zase tahle propaganda)

J. Novák 3.8.2020 20:15

Můžete se zeptat. U ČVUT je to osobní zkušenost, u FFUK čerpám, pravda, pouze z médií. Ale zatím nikdo z této univerzity jakkoli neprotestoval proti vedení školy, takže asi nebudu daleko od pravdy.

O dělnických penězích jsem nic nepsal, takže to je Vaše konstrukce nemající s mým příspěvkem nic společného. Taktéž jsme nedefinovali pojem intelektuál; je strojní inženýr intelektuál nebo je spíš tvůrcem těch Vašich "dělnických peněz"?

Já ale psal o levicových pseudointelektuálech, což je v mých očích osoba domnívající se, že sežrala veškerou moudrost světa a její názor je tím pádem nadřazený jakémukoli názoru jinému a její představa o uspořádání světa je jediná správná a tím pádem ji má právo uplatňovat třeba násilím.

A o tom Římě jsem kupodivu něco četl a na rozdíl od Vás vím, že vývoj daňového systému tam byl poměrně výrazný od prakticky nulových daní za Rané republiky přes úročené půjčky až po zhroucení daňového systému za Krize, takže jediné tvrzení, které lze označit za prokazatelně nepravdivé, je to Vaše.

Přeji hezký večer.

O. Mayer 3.8.2020 21:57

.. abych vás citoval "... student FFUK musí od rána do večera řvát, aby si zajistil právo na svoji zbytečnou existenci a ob/pří- živu.. " Nyní doplňujete názorem, ze které vyplývá student FFUK je pro vás levicový pseudointelektuál. Moje otázka zněla, čím tenhle názor podkládáte a vyjadřuji pochybnost, že kontaktem se skutečnými studenty/pracovníky FFUK (kterých, jak posleze píšete, jste mnoho naživo nepotkal). Je to asi stejná demagogie, jako kdybych já z pozice člověka pohybujícího se na Lékařské fakultě napsal, že každý student/zaměstnanec ČVUT je autistický pošahanec a technoidiot (což si rozhodně nemyslím).

Jinak, kde přesně jste prosím vyčetl že starověkém Římě (v jakékoliv jeho epoše a i když beru v potaz změny v daňovém systemu během staletí) měl volební právo měl pouze co platil daně? To je typicky anglosaský princip, a to navíc ještě hodně novověký.

J. Vintr 3.8.2020 15:39

Myslím, že to co popisuje pan Kechlibar, je už minulost. Dnes už tyhle věci neřídí nějaký "trh" ale spíš nějaký "velký bratr", který se snaží manipulovat celou společnost k nějakému svému cíli.

D. Polanský 3.8.2020 17:58

Velký bratr = úředníci, kteří nemají co na práci.

O. Mayer 3.8.2020 13:56

.. jistě jste vystihl slabiny současného systemu, ale neměl byste si činit iluze o vámi popisovaných alternativách. Krásně to lze dokumentovat např. na vámi popisovaném crowdfoundingu na tzv. studii TAME. Ta působí v lepším případem jako zcela nepřipravený projekt (který prostě nemá vlastnosti prokázat to co si předsevzal) v horším případě podvod. Autoři sice vyrobili moc pěkné webovky podle nejlepších tradic P.T Barnuna, ale pokud chcete provádět nějaký biomedicínský výzkum, musí se dodržet nějaká metodologie. Rozhodně se nejedná o žádnou "změnu paradigmatu", jde prostě jen o to, že autoři chtějí podávat metformin ne-diabetikum starším 65 let. Není pravda , že by metformin mohl kohokoliv "omladit" a studovat něco takového na pouhých 3000 osobách je naprosto nedostatečné (celá věc ve mě vzbuzuje zhruba podobné pocity jako snaha o vývoj naší "národní" vakcíny proti COVID-19). Jistě, donátorovi to může přinést potěšení z toho, že poslal pár drobáků na boj proti stárnutí, ale to je asi tak všechno.

I. Schlägel 3.8.2020 11:36

Děkuji.

P. Hatina 3.8.2020 11:04

Sice gratuluji, leč, tím se nedostáváme k popisu možného řešení, ale popisujeme stávající rozpory univerzitní komuny. Protože, jak už jsem k tomu psal jinde, univerzity musí být nutně korporátní - stejně jako ty obchodní korporace, které ale prošly podobným historickým historickým vývojem - obé se tedy až v poslední době "modernizují, i směrem i k P.R. Určitý rozdíl je v tom, že ty byznys korporace si ty peníze musí vydělat prodejem své produkce, (a jinak k.o.), ty univerzity si ty peníze na své náklady musí získat jinak - nerad se snižuji k termínu "vysomrovat", což ale dnes, v korektní sféře jinak než přes P.R. nejde (a ani často v historii nešlo).

No a pokud se týká návrhů v závěru článku na získávání peněz univerzitami. Tak problém vidím (asi to tu nebylo ještě úplně popsáno), že západní univerzity přestávají vychovávat vědecko-technické odborníky, ale připravují "manažery", kterým opravdu stačí ona "prezentace", s tím že potom, až obdrží "budget" si na ten technologický vývoj a produkci "někoho najmou". A dokonce, když se podíváte na nedlouhou historii některých projektů ve zmíněném crowdfundingu, tak i zde některé projekty takto probíhají - a někdy i neslavně končí...

P. Lenc 3.8.2020 9:04

DÍK!R^R^R^

A. Renjascu 3.8.2020 8:56

R^R^R^