28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ESEJ: Jak porozumět progresivnímu liberalismu

Cílem tohoto článku je představit čtenářům kořeny dnešního progresivního liberalismu – tedy ideologie, která aspiruje na dominanci v západním světě. Téma je aktuální i v souvislosti se společenskými konflikty, jaké pozorujeme v USA a dalších západních zemích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Grundmann 3.12.2020 0:20

Podstatou islámu je negace křesťanských myšlenek Nového zákona, které jsou inspirovány progresivistickými myšlenkami. Proto je muslimské obyvatelstvo imunní vůči progresivismu. To platí jak pro obyvatelstvo v islámských zemích, tak i pro muslimské přistěhovalce do Evropy. Progresivistickou převýchovu vnímají jako násilnou evangelizaci a podle toho i reagují, často i velmi násilně. Bude to znít paradoxně, ale nám zatím islámský teror nehrozí, protože zatím nejsme progresivistická země. To se ale může změnit s vítězstvím pirátů.

Podle mého názoru je dlouhodobý celosvětový progresivistický tlak Západu na muslimské obyvatelstvo hlavním zdrojem islámského fundamentalismu.

V. Církva 2.12.2020 21:42

Zajímavé úvahy. pravda je že mi progresivismus s neomarxismem taky splýval ale vnímám tyto paradoxy:

1) sociální rozdíly se zvětšují jakkoliv se mluví o rovnosti a potření starých elit

2) korporace a kapitálové elity jako by podporovali neomarxisty (oni spíš podporují progresivistické novinky a zvyšování role státu firem a státu ve změně občanů - kultury) připadali mi jako rudí kapitalisté

3) V některých záležitostech dochází ke spojování zájmů konzervativců a demokratických socialistů (třeba podpora Trumpa)

Může to být trochu jinak ale hodně věcí článek vysvětluje. Například je pravda že sociálně demokratické strany mají progresivistickou agendu a Piráti jak ultralevicovou tak progresivistickou rovněž.

D. Bystriansky 2.12.2020 19:07

Velmi dobrý článek, ale přesto mi v něm chybí pohled na vznik liberalismu/klasického/ a čí zájmy hájil a proti komu a koho přehlížel. Zodpovězením se rozjasní a ukážou nedostatky, které se snažila řešit freiburská škola a to se značnými úspěchy až jim "museli" do toho hodit vidle fikaní neomarxisti.

Samotné „Laissez-faire“ opravdu nestačí, toho je důkazem celé 19.storočí.

R. Brzák 2.12.2020 18:54

pro pana Macha - ad jeho - "vystupuje proti homosexuálům"

Ten, kdo tvrdí, že manželství je svazek ženy a muže, tímto nijak proti homosexuálům nevystupuje. Pouze se chová jako konzervativec, protože odmítá jejich požadavek na změnu této tradiční instituce.

V. Podracký 2.12.2020 18:40

Progresivní liberalismus je dost zavádějící název. Já to nazývám antropologický univerzalismus. Vytváření univerzálního člověka bez rodiny, bez národa, individualistu bez skurpulí, který ovšem se nedokáže spolčovat a proto není nebezpečný globální oligarchii.

V. Církva 2.12.2020 21:46

Ano ty pojmy nejsou ustálené. Já používám název progresivismus, ale universalismus už tu nedávno kdosi vysvětloval a jak to píšete je to možná přesnější.

M. Grundmann 3.12.2020 0:24

V jazyce křesťanů by se řeklo, že progresivisté chtějí vytvořit království nebeské již zde na zemi.

T. Navrátil 2.12.2020 16:26

Jen nechápu, proč se to nazývá liberalismus. Měl by to být NEliberalismus.

J. Brunner 2.12.2020 14:16

R^

J. Brunner 2.12.2020 15:28

To je málo. R^R^R^

M. Grundmann 2.12.2020 14:07

Podle mě je progresivní liberalismus mnohem starší. Tyto myšlenky je možné najít již u starořeckého kynického učení, jehož hlavním představitelem byl Díogenés ze Sinópé. Tato filosofická škola ovlivnila rozhodujícím způsobem starořecký stoicismus a později i křesťanství. Učení stoiků poznamenalo i pozdější filosofii, vliv stoicismu lze nalézt jak u křesťanských otců, tak i v dílech renesančních a novověkých myslitelů. Tyto myšlenky jsou tedy dominantní v evropském myšlení po dobu nejméně 2300 let.

V. Pavelka 2.12.2020 23:49

U muslimských klanových uskupení nemají ideologové liberalismu šanci ,Individualizací a atomizací bíleho obyvatelstva oslabí i sebe , muslimové v Evropě a v okolí , žijí představou o porážce a převzetí Evropy a mají k tomu blízko!

P. Zinga 2.12.2020 13:12

"Jakýkoliv požadavek na dodržování zvykových (nebo i podzákonných) norem, může být šmahem odsouzen jako diskriminační."

Ano, ale to se týká pouzé "domácích". U "hostů" se dodržování archaických zvyků toleruje.

Jinak výborná práce.

K. Salajka 2.12.2020 20:59

Pro progresivistu je archaické progresivní. Možná bychom k polygamii prosazované v merkelistánu měli vymáhat do evrořádu polyandrii a sňatky pro chlapce od 12 let - máme emancipaci.

I. Schlägel 2.12.2020 12:51

Zajímavé čtení. V podstatě jde o snahu těch, co jsou u moci, si svoji moc prodloužit, podržet či nejlépe posílit. Jsou systémy, které jim v tomto jejich přirozeném jednání brání (s větším či menším úspěchem), nazýváme je demokratickými, a nebo naopak systémy, ve kterých se jim daří. Těm říkám autoritářské nebo totalitní. Příkladů z historie je bezpočet. Je evidentní, že euroatlantická civilizace má z hlediska osobní svobody a prosperity "za své" to nejlepší za sebou. Jedeme z kopce, rychlost se zvyšuje. Poznámka na závěr, nepodmíněný příjem je socialismus jako prase v duchu mantry "každému podle jeho potřeb".

J. Krásenský 2.12.2020 13:03

Souhlas, jen heslo: "Každému podle jeho potřeb" mělo podle klasiků marxismu platit až v komunizmu. V socializmu se rozdělovalo: "Každému podle jeho práce". (Zlatý voči)

I. Schlägel 2.12.2020 13:52

Ano, pikantní je skutečnost, že k tomu nakonec v omezené míře dojde v kapitalismu (nebo spíše jeho karikované podobě). :-)

D. Bystriansky 2.12.2020 19:18

R^R^R^

P. Král 2.12.2020 10:25

Z kanálu se ozývá uznalé mručení kvitující výběr kvalitního článku, pan Neff ale tuto pochvalu nebere, páč diskuse nečte, neb je to hnůj. Není on nakonec taky tenhlencten nový aristokrat a nedává nám to tímto jemně najevo?

P. Pepax 2.12.2020 10:14

Tohle všechno funguje proto, že už dlouho nebyla žádná globální válka, kterou rozhodně nikdo nechce ani za cenu toho, že by všichni ti tzv. progresivní liberárové a jejich poskoci zalezli do svých děr.

J. Kalina 2.12.2020 9:55

tak nějak šmahem to proberu po svém: - pedofilové, ale i jiní majitelé zvláštních přístupů k sexu atd vyhledávají prostředí a organizace, kde by uplatnili své preference a tak se z nich stávají kněží, sbormistři, trenéři mládeže, skautští vůdci atd. neb se v těchto a jiných organizacích dostanou blíže k předmětu svého zájmu a ve větším množství. Upozornil bych, že nejspíše u těchto orientací jde o výskyt velkého množství přechodových stupňů od jedné 100% orientace k druhému 100% pólu a stav ve společnosti může ten "nerozhodný" střed posunout k jedné nebo druhé straně. - jinak s těmi různými nápady je to asi tak, že dokud hrozil SSSR a Čína za Maa svými extrémními přístupy, tak si na celém "západě" všichni socialisté strkali své nápady do šuplíku. Po pádu SSSR a ekonomické změně v Číně se přestali bát a všechny své blbosti vytáhli na veřejnost neb oni to myslí socialisticky upřímně a pokrokově a spravedlivě a navíc se vyhnou omylům při zavádění socialismu za totáče. - kam to dojde? Budou se na hranicích opět střílet lidé co nesouhlasí, nechtějí s nimi bojovat, ale jen odtud vypadnout jako to dělalí komouši. Asi budou neboť ten kdo ví, že má ten správný názor si dovolí se chovat jako prase k těm co mají názor jiný a jen s tím jeho nesouhlasí.

B. Rameš 2.12.2020 9:51

Velmi zajímavá úvaha, která mně konvenuje. Jen si nemyslím, že by progresivní liberálové vypouštěli ze zřetele ekonomickou stránku věci. Vlastně právě naopak. Vždyť firma nebo osoba, která se dokáže uživit sama, bez podpory "vyšší moci", je z principu nebezpečná, protože nezávislá. Proto ty zaručené příjmy, dotace, dávky a na druhé straně tuhý dozor, daně, pokuty...

J. Nevrkla 2.12.2020 9:33

Autor píše, že dnes jsou konzervativní postoje označovány jako fašismus.

Já jako konzervativec vidím tendence k socialismu, který je podporován korporaty. Na jejich jasné podpoře Bidena je to vidět. A korporatni socialismus byl, pokud se nemýlím, v Itálii nazýván fasismem. Původním znakem nesvoboda, cenzura, diktát, vůdčí idea. Dnes se jenom vůdčí idea změnila na uhlikovou neutralitu, boj s klimatem, univerzální lidská práva, multikulturalismus, globalizaci, rušení hranic. Výsledkem, zřejmě zadanym, je konec demokracie a zotroceni lidí.

Svého času jeden politický klasik řekl, že jednou se za největší antifasisty budou prohlašovat sami fasiste. Myslím,že to jsou velmi prorocka slova.

J. Ganaur 2.12.2020 10:44

Máte pravdu s tím posledním odstavcem, neboť sám jste důkazem!Ve vašem případě fašista internacionální (zakonzervovaný bolševik)!;-D;-D;-D

J. Nevrkla 2.12.2020 10:55

Jakým myšlenkovým pochodem jste na takovou pitomost mohl přijít?

D. Bystriansky 2.12.2020 16:57

Mohl, ale myšlení k tomu dotyčný nepotřebuje.

I. Schlägel 2.12.2020 12:46

Vy jste požil nad míru?

P. Zinga 2.12.2020 13:13

Socialismu, podporovaném korporáty, se říká fašismus.

J. Nevrkla 2.12.2020 13:23

Taky si myslím.

P. Milan 2.12.2020 9:18

Na "progresivním liberalismu" není lautr nic liberálního. Zase jedno ukradené slovo, podobně jako "solidarita" nebo "soudruh".