29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ESEJ: Euthanasie na požádání i bez (2)

Graf legálně v Nizozemí evidovaných podle zákona vykonaných případů euthanasie dlouho připomínal parabolu:

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 12.11.2019 18:58

U eutanazie mě děsí růst možnosti ke zneužití, a hlavně - KDO TO BUDE PROVÁDĚT ?

Lékaři ???

Š. Hašek 12.11.2019 20:10

Souhlas.

P. Zinga 12.11.2019 16:02

Pane Koláři, jste hlupák nebo demagog? Nárůst euthanasie poklesl, protože se vyčerpává potenciál adeptů, to jest starých a nemocných lidí. Do jednoho pytle dávat samovraždy (převážně mladších lidí) s dobrovolným odchodem lidí za zenitem života může jen blb nebo demagog.

P

J. Vintr 12.11.2019 18:27

Potenciál starých a nemocných lidí se nikdy nevyčerpá (dokud lidstvo nevymře), ale naopak se neustále rozšiřuje tím, jak se rozšiřují důvody, proč můžou lidí zvolit tento způsob předčasného odchodu ze světa. I o lidi mladší a mladé. A nechtěl bych být špatným prorokem, ale dost možná půjde vývoj tím směrem, že k tomu nebude zapotřebí dobrovolný souhlas toho, koho se to bude týkat. Třeba se tímto způsobem začne direktivně řešit všeobecný problém co se starými lidmi, kteří se už o sebe nedokážou postarat.

Ś. Svobodová 12.11.2019 12:06

Sebevraždy a eutanazie nelze srovnávat. Nárůst eutanázií se dá předpokládat - čím déle zákon platí, tím více lidí ho využije. Rozšíření eutanazie na pacienty kteří se nemohou vyslovit je zlegalizováním stavu, který lékaři dávno provozovali.

M. Prokop 12.11.2019 10:17

Já vycházím z celkem jednoduchého základu, co je státu do toho, co chci udělat sám se sebou? Ještě bych to jakž takž chápal, kdyby to někomu jinému než mně přinášelo dodatečné náklady, ale ten případ to není.

Zneužitelné je vše, svoboda i nesvoboda.

Ś. Svobodová 12.11.2019 12:11

Stát nás prostě musí ochraňovat i před námi samotnými, od kolébky do hrobu.

M. Hoblík 12.11.2019 8:59

Indiáni to měli vymakané, vynesli starého, nepotřebného člověka na horu a tam ho nechali radostně zemřít. Evropa to má ještě promyšlenější a levnější. Dáme mu injekci a ještě za to zaplatí. Ale pozor! Hitler měl plynové komory...

P. Boublíková 12.11.2019 3:29

Autor se zabývá "důstojnou smrtí", ale o důstojném životě ani zmínka.

Byla bych ráda, pokud se ze mne stane troska bez rozumu, aby mě moji blízcí na tu injekci přidrželi.

Opačný scénář aneb dnešní realita: člověk postižený demencí (záměrně nepíšu "trpící" demencí, neboť dementní člověk netrpí - trpící jeho okolí) je v určité fázi nemoci umístěn do zdravotnického zařízení, neboť péče o něj v domácích podmínkách již není možná. Tam prožívá jakousi formu pomalé eutanazie, krmen, přebalován, obluzen sedativy. Týdny, měsíce, roky? Fuj. ;-€ [>-]

T. Vodvářka 12.11.2019 7:27

Paní Boublíková, článek autora popisuje možnosti zneužití ( respektive už ne možnosti, ale fungující mechanismy) euthanasie. Pakliže to tak je v zemi s daleko delší demokratickou historií, pak se lze velmi snadno domnívat, co to udělá v našem právním bordelu, v němž se nevyznají mnohdy ani právníci.

Popisujete případ demence a lze s Vámi souhlasit v tom, že je to spíše onemocnění rodiny pacienta, než jeho samotného. "Vyřešit" tento problém injekcí je samozřejmě možné, nicméně pokud by tomu tak bylo, tak bychom dnes "řešili" podobně třeba černé neštovice (vysoká smrtnost), které dnes již nejsou. Je totiž velký rozdíl, jestli zabíjí nemoc nebo lékař. Článek autora považuji za vynikající a bohužel alarmující.

P. Dvořák 12.11.2019 7:35

Vy srovnáváte demenci s neštovicemi? To jako že demence je infekční, dá se proti ní očkovat, ale hlavně je vyléčitelná!?

T. Vodvářka 12.11.2019 7:41

Pane Dvořáku, to byl příklad, nicméně pokud víte, co způsobuje Alzheimerovu demenci, tak sem s tím, jste adept na Nobelovu cenu.

P. Dvořák 12.11.2019 7:52

Napřed napíšete srovnávací nesmysl a pak to absolutně postavíte na hlavu. Vlastně hodíte na cizí hlavu.

Takže otázka zůstává stejná: demence je infekční, dá se proti ní očkovat, ale hlavně je vyléčitelná?

T. Vodvářka 12.11.2019 8:07

Promiňte, ale jste úporný. Takže ještě jednou - existovaly či existují nemoci (a je úplně jedno, jestli byly infekční, degenerativní atp.), na které nebyl lék a jejichž diagnosa znamenala rozsudek smrti a to docela nehezké. Pokud bychom přistupovali k těmto nemocem z principu euthanasie (nedá se nic dělat, není to řešitelné) a nemocným bychom "ukončovali" život, nic by socio nenutilo nalézat medikaci. I na demenci se hledají intensivně léky, ale protože je jejich spektrum široké, nebude to tak snadné, jako u zmíněných černých neštovic. U některých degenerativních chorob se předpokládá existence tzv. pomalého viru, což - možná pro Vaše překvapení - není až tak daleko od těch neštovic.

Nemám, co bych dále dodal, končím polemiku.

P. Dvořák 12.11.2019 8:22

Polemiku končit můžete. Nicméně si vám dovoluji připomenout, že jakási euthanasie se právě v nevyléčitelných případech, jako byly neštovice nebo mor, prováděla zcela běžně. Pravda, poněkud svérázným způsobem a to tak, že se místnost nebo celý dům s nemocným (nemocnými) zatloukl prkny nebo jinak zabezpečil proti vstupu zdravých, ale hlavně proti odchodu nemocných.

I přesto se "socio stále snažilo nalézat medikaci."

P. Boublíková 12.11.2019 9:37

Léky se hledají i na nemoci, které nejsou smrtelné, jen nepříjemné. Třeba lupénka. Myslím si, že takové dilema jaké jste postavil - bude-li legální eutanazie, nebude snaha hledat nové léky - ve skutečnosti neexistuje. [>-]

J. Tachovský 12.11.2019 9:44

Pani Boublikova, vy se muzete svemu osudu dementni trosky vyhnout uz ted. Muzete se zauethanazovat, dokud na to mate silu a prostredky.

P. Boublíková 12.11.2019 10:36

Samozřejmě, můžu.

Zatím mne ovšem život baví, jsem naprosto zdravá a také doufám, že jsem svému okolí nějak užitečná (např. chodím dosud do práce :-)). Brod je ještě daleko, aspoň se tak zdá.

Doporučujete preventivní sebevraždu každému bez ohledu na jeho věk a zdravotní stav pro případ, že by se ze dne na den stal nějaký malér? Nebyla by legalizace eutanazie nemocných přece jen lepší? [>-]

J. Vintr 12.11.2019 11:04

Pokud člověk věří tomu, že smrtí všechno končí, tak vlastně ani není moc důvod žít. Pokud bude (hygienická a bezbolestná) sebevražda snadno dostupná, budou jí lidé "řešit" i zcela banální problémy. Jak se už děje v zemích, kde to je možné.

P. Boublíková 12.11.2019 11:17

No tak to můžete rovnou napsat, že není žádný důvod, proč by měla existovat jakakoliv forma života. On třeba ten fíkus vedle mě v květináči určitě ve svůj posmrtný život nevěří ;-D

Promiňte, že to bagatelizuji, ale důvody proč žít nebo nežít jsou natolik individuální, že nemá vůbec cenu se pokoušet dojít k nějaké shodě a tedy ani o tom debatovat. Každý sám za sebe [>-]

J. Vintr 12.11.2019 12:03

Pokud svůj život ukončíte sám, tak se dá říct, že je to vaše věc. Ale zkuste si představit, že v blízké budoucnosti, až se stane sebevražda eutanazií běžnou jako třeba v Holandsku, se díky tomu rozhodne kvůli nějaké banální věci ukončit svůj život vaše dítě, vnuk nebo někdo jiný z vašich blízkých. Jak se budete na tento kult snadné smrti, který se začíná rozmáhat, dívat po tom?

P. Boublíková 12.11.2019 12:50

Stejně jako na jakoukoliv jinou sebevraždu, kterou když si někdo vezme do hlavy a myslí to úplně vážně (přičemž se třeba neléčí z deprese, ač by mohl), nenaděláte nic. [>-]

J. Vintr 12.11.2019 13:16

Není to totéž jako jakákoliv jiná sebevražda. K "normální" sebevraždě se člověk neodhodlá zdaleka tak snadno, jako k legální ethanazii. Zvlášť když to bude společensky přijatelné a dokonce in. Nakonec to jasně ukazují statistiky, uvedené v článku. Je to podobné jako s potraty. Kolik žen, které si nechají nenarozené dítě zabít legálně v nemocnici, by šlo k nějaké pokoutní "andělíčkářce"?

R. Langer 12.11.2019 14:24

Ano, a to je ten účel, těm lidem to usnadnit. :-P

P. Boublíková 12.11.2019 16:29

Takže abych to shrnula - pokud jde třeba o moje děti (nebo kohokoliv jiného):

- na jedné straně jim legalizace euthanasie umožní vyhnout se nedůstojnému živoření před tím, než zemřou

- na druhé straně je zde riziko, že by snáze přiklonili k sebevraždě bez závažného důvodu, eventuelně riziko, že je někdo k eutanazii přemluví

Ono skoro totiž všechno má i svou odvrácenou stránku, nějaká negativa a rizika. Nakonec byste mohl přemýšlet nad tím, zda je pro váš život a zdraví bezpečnější jít na vycházku nebo sedět doma u televize. Vyhovovala by mi legalizace eutanazie i s těmi riziky. [>-]

J. Vintr 12.11.2019 18:47

Vy asi nechápete, o co tady jde. Boří se jedno tabu, na kterém stojí naše civilizace. Na první pohled ten důvod, ušetřit zbytečné trápení nevyléčitelně nemocným, vypadá ušlechtile, ale jak říká jedno známé přísloví, cesta do pekla bývá lemována dobrými úmysly. A tady se obávám, že ani o dobrý úmysl nejde. Slyšela jste někdy o takzvaných Overtonových oknech? Napřed se mluvilo o nevyléčitelně nemocných, kteří si přejí smrt dobrovolně. Dnes už to nemusí být nevyléčitelně nemocní a dalším vývojem z toho může snadno vypadnout i ta dobrovolná volba. Státy v Evropě stojí před problémem stárnutí populace. Staré neproduktivní lidi bude nutno živit a o značnou část z nich se i dost nákladně starat. Myslíte že je tak nepravděpodobné, že se připravují podmínky, aby společnost přijala radikální a efektivní řešení tohoto problému?